Zavrieť

Porady

Zateplenie domu

Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Na územie Slovenska je podľa mňa hrúbka zeteplovacieho materiálu 8 -12 cm
ne juhu tých 8 a kde je zimšie až tých 12 cm
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

Tiež sa pripojím k diskusii o zateplovaní. V obytnom dome chceme tiež
zatepliť jednu severnú stranu v tehlovom činžáku. Dom je dosť veľký
a členitý. Sú rôzne názory a niektorí s tým nesúhlasia nakoľko ide len
o pár bytov. Priniesie takéto zateplenie úsporu pre celý dom? Náklady
na teplo sú rozúčtované 70 % podľa meračov a 30% podľa plochy. Pri vyúčtovaní sú používané tiež koeficienty podľa polohy bytu. Po zateplení by pre tieto byty koeficienty už neboli.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Toto Ťa asi nepotešení, ale zateplenie jednej strany nemá prakticky žiadny význam. Teplo nepôjde von severnou stranou,ale ujde tou,ktorá nie je zateplená. Čiže sever drží, ale ujde východnou, resp. západnou stranou. Žiadna miestosť nemá len jednu stenu a už vôbec nie byt. K tomu má každý dom strechu a suterén. A aj keď budeš mať severnú stenu zateplenú, bez výmeny okien malý výsledok. Toto je dôležité, aby všetci chápali a pochopili. Myslím, že je to dosť zrozumiteľné.
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

Strecha je zateplená a tá severná stena je bez okien.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Severná stena môže byť bez okien, ale miestnosť asi nie, či áno? A suterén je tiež zateplený?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Najlepšie asi takto, keď Ti je zima oblečieš si vetrovku, sveter proste tak aby sa Ti chlad nedostal na telo. Zaodeješ aj ruky, chrbát,...So zateplením to je to isté. Nedáš si len niečo na chrbát, ruky, ... Ale oblečieš sa celá. Takže ja keby som mala byt na severnej strane určite by som nesúhlasila so zrušením koeficietu preto, že je severná strana zateplená. Iba ak by som nemala dostatočnú predstavu o tom, že čo vôbec komplet zateplenie znamená.
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

Suterén zateplený nie je. Ale sami obyvatelia bytov na tejto strane
chcú aby bola stena zateplená. Jedná sa cca o 10 x 10 m s tým, že musíme opravovať aj izolácie na tejto strane, zničená je aj omietka a tak sme uvažovali, že by sa to urobilo aj so zateplením.
V ďalšom období chceme zatepliť aj ďalšie krajné steny a neskôr aj suterén. Teraz plánujeme rekonštrukciu strechy čo je cca 1200 m2 cez úver. Takže na ďalšie zateplenie musíme došetriť peniaze.
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Vie niekto niečo o tepelno-izolačných omietkach?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

O tom neviem nič, ale "omietka" asi to moc izolačné nebude oproti ostatným izolačným materiálom.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Niečo má fi Baum.. Ale pokiaľ sa jedná o obytné domy, nevidím v tom veľký význam. Ale keď si niekto myslí, že to stačí. Je to na každom.
0 0
MiaP MiaP

MiaP je offline (nepripojený) MiaP

naš domovnik tiež rozhodol o zateplovani.Podla mna je to nespravodlive aby vačšina odhlasovala.Nam to vychadza okolo 50.000 na jeden byt.čo ked pridu ludia o robotu,z čoho splacať zbytočnych 50.000.Ved ludia maju aj dalšie požičky a veci na splatky.Lenže u nas sa my tak vidi ,že bytove družstvo sa len nabaluje na sprostosti ludi .Oprav.nam balkony pred 3.r je tam vela reklamacii,ktore už potom odmieta družstvo akceptovať a tak to je so všetkym.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Odpovedala som Ti aj v inej téme ohľadom toho istého dotazu, ale aj tu sa vyjadrím. Máš v zmysle zákona možnosť sa odvolať na súd, keď nesúhlasíš so zateplením. Do 15 dní od konania zhromaždenia.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

MiaP
naš domovnik tiež rozhodol o zateplovani.Podla mna je to nespravodlive aby vačšina odhlasovala.Nam to vychadza okolo 50.000 na jeden byt.čo ked pridu ludia o robotu,z čoho splacať zbytočnych 50.000.Ved ludia maju aj dalšie požičky a veci na splatky.Lenže u nas sa my tak vidi ,že bytove družstvo sa len nabaluje na sprostosti ludi .Oprav.nam balkony pred 3.r je tam vela reklamacii,ktore už potom odmieta družstvo akceptovať a tak to je so všetkym.
Nakoľko Vás spravuje bytové družstvo, toto je téma pre SVB-čka, tak v téme stavba - zateplenie - som sa vyjadrila obšírnejšie.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

JankaII
Vie niekto niečo o tepelno-izolačných omietkach?
Skús vygoogliť, alebo pohľadať v odbornej literatúre.
Podľa mojich info je tepelno-izolačná omietka pomerne zbytočná, lebo len veľmi málo prispieva k tepelno-izolačným vlastnostiam obvodových stien. Lepšie je zatepliť
Tepelný odpor je funkciou súčiniteľa tepelného odporu materiálu (lambda), a jeho hrúbky (d). Pripájam výpočet, počítal som odpor stien nášho domu a potrebnú hrúbku zatepľovacieho systému. Ak sa Ti v tom chce lepšie zorientovať, kukni stavbárske tabuľky. Viac info nájdeš aj na webe, napr. tu http://www.stavbyaopravy.sk/vypocty.html
Naposledy upravil PeterNR : 28.08.06 at 08:34
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem, či tu už táto téma nebola, tak sa dopredu osprevedlňujem. Dnes mi to ide najako pomaly a nemôžem prehľadávať tak ako by som si to predstavoval.

Máte niekto nejaké info, kde by sa dalo (kto by mohol) urobiť pár snímkov s farebnou infra kamerou? Nemusí byť k tomu ten popis, čo dávajú niektoré firmy a potom si zaúčtujú desné peniaze. Stačí pár obrázkov.

Chcel by som porobiť obrázky domu a zistiť aké máme úniky tepla a kde.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Miro, asi píšem celkom zbytočne, lebo nepoznám nikoho konkrétneho, a na internete si už asi hľadal.
Ale skús sa prípadne spýtať v Slovenskej Energetickej Agentúre, pobočka TN. Kontakt Ing. Miroslav Žilinský miroslav.zilinsky@seatn.sk Robili mi energetický audit, imho Ti bude vedieť poradiť.

Btw, nám projektantka vypočítala zateplenie 110 mm min. vlnou (cieľová spotreba energie na kúrenie cca 70 kWh/m2/rok). Ako druhú alternatívu som jej dal prepočítať na 150 mm, tak som zvedavý čo z toho vylezie Mali by sme sa v Displayi prehupnúť z "G" do "C" alebo až "B".
DisplayPOSTER.jpg  
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Vidíš tá SEA ma nenapadla, pretože som tam vlani bol a nemohli mi s týmto pomôcť, už som to po nich chcel asi 2x vlani aj predvlani.
Na internete som teraz nič lacné nenašiel a to čo som našiel len tak bolo drahé okolo 30 000.- Sk Boli tam fotky a textová časť kde to bolo všetko popísané. (je to údaj z minulého roku ? predminulého ??? čo si pamätám). (Aj kamery boli lacnejšie okolo 350 000, teraz som videl za 400 000 a viac) Oni to chcú mať zaplatená asi z 10 meraní.



Čomu dávate prednosť minerálnej vlne alebo polystyrénu? Ja viem že sa to dá ťažko porovnávať, ale sú veci ktoré ma celkom vystrašili. Ked sa vyskytne závada a minerálna vlna nasaje vodu je to celé v .... Skrátka vštko má svoje pre a proti.
Ja som si našiel také info o rôznych materiáloch a priepustnosti tepla (tepelnej vodivosti).
---------------------
Materiál -- Součinitel tepelné vodivosti -- Tloušťka v metrech pro prostup tepla ve W/(m2.K)
toto je na 2. a 3. číslo -- W/(m.K) -- 0,15 -- 0,1
prostý beton -- (1,2–1,4) -- 8,67 -- 13,0
pórobeton -- 0,21 -- 1,40 -- 2,1
zdivo z plných cihel -- 0,80 -- 5,33 -- 8,0
pěnový polystyren -- 0,04 -- 0,27 -- 0,4
extrudovaný polystyren -- 0,03 -- 0,20 -- 0,3
pěnový polyuretan -- (0,02–0,03) -- 0,17 -- 0,3
minerální vlna -- 0,04 -- 0,27 -- 0,4
korek -- 0,05 -- 0,33 -- 0,5
sláma -- 0,05 -- 0,33 -- 0,5
dřevo (kolmo na vlákna) --- (0,18–0,22) -- 1,33 -- 2,0

expandovaný polystyrén -- 0,040 -- Wm-1K-1
minerálna vlna -- 0,045
styrcon -- 0,065


Příklady svislých obvodových konstrukcí Prostup tepla
W/(m2.K)
plné cihlové zdivo tl. 30/45/60 cm -- 2,2/1,4/1,1
zdivo z cihel děrovaných 30 cm -- 1,5
zdivo ze škvárových tvárnic tl. 40 cm -- 1,6
zdivo supertherm (tvárnice Porotherm) 45 cm -- 0,24
zdivo Ytong 40 cm s Ytong omítkou -- 0,29
zdivo z pórobetonu 37,5 cm + 15 cm polystyren -- 0,15
roubená stěna tl. 20 cm -- 0,60


Nejako to rozhodilo tú tabulku
Naposledy upravil Orim : 07.11.06 at 09:03
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

A načo vlastne znáňaš termovíziu? Zatepliť sa oplatí tak či onak

My počítame s min. vlnou na južnú fasádu, a polystyrénom na severnú (ak by sa to dalo finančne zvládnuť, radšej by som sa polystyrénu celkom vyhol).
Rozdiel je okrem nasiakavosti aj v tom, že ak sa použije tmavšia farba omietky, polystyrén sa príliš zahrieva, a odparuje. Takže sa môže stať, že z izolácie na južnej stene toho časom moc neostane. Okrem toho, polystyrén je síce lacný, ale nedá sa (resp. neoplatí sa ho) recyklovať, v prírode sa nerozkladá, a ak sa zahriatím (slnkom, ohňom) odparí, uvoľnený styrén je pre prírodu toxický

Tie údaje o tepelnom odpore sedia.
Naša stena (45 cm plná tehla) je U = 1,3 Wm-2K-1, resp. R = 0,77 m2.K.W-1. Po zateplení 15 cm (materiálom s lambdou 0,042) bude mať R = 4,4 m2.K.W-1. Ale to je za ideálneho stavu, odpor znižujú tepelné mosty, okná, dvere...
Naposledy upravil PeterNR : 07.11.06 at 14:22
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

na nasom dome sa ide robit vymena okien, organizuje to osbd a domovnik, prisiel mi navrh zmluvy "o zabezpeceni sprostredkovaneho uveru" medzi mnou a osbd, mate s tym niekto skusenost? naco si treba dat pozot?

co mi pripada zvlastne, ze tam nie je napisane, kolko si vlastne ja poziciacam, je tam len uvedena vyska celkoveho uveru na cely panelak, a kolko ja splatim za 10 rokov aj s urokami, je to v poriadku? takto vlastne neviem vypocitat, aka je vyska uroku, ci je vyhodny atd...

vopred dakujem za nazor
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nepodpíš, až keď Ti vysvetlia všeko čo chceš vedieť. No to je dobré OSBD keď zadĺži druhého úverom z banky. Bolo na schôdzi schválené, alebo niekde podľa nejakých stanov, že s týmto súhlasíte?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať