Zavrieť

Porady

Zateplenie domu

Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot
SPP už avizovalo trend znižovania ceny plynu pre veľkoodberateľov a zvyšovania pre maloodber. Pod maloodber by patrili práve tie domové kotolne, pre ktoré potom bude dodávaný plyn drahší a aj nákaldy na teplo drahšie, než z centrálneho zásobovania.

Ale to je zatiaľ v teoretickej rovine. Uvidíme, čo bude za pár rokov. Tiež by som si asi počkal, ako sa vyvinú ceny. Postavenie vlastnej kotolne je dosť veľká investícia.
... a to nehovorím o povinných kontrolách, revíziach, modernizácií, generalke, bezpečnostných opatreniach, školení obsluhy atď, atď...ak toto a ešte ostatné budu robiť ľudia ako my,...čo nám toho pribúda z roka na rok viac... tak to asi zbohom SVBčka, neviem kto to zvladne za tie
peniaze...

a tak ja sa skôr orientujem smerom zateplenia, výmeny okien, dverí, schodišťových presklení. Aj tam treba obrovské peniaze a je to účelne využitie FO a úspor za teplo...
Naposledy upravil Halli : 17.01.07 at 17:32
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

Elena Navrátilová
Preto hovorím a tu aj píšem, že keď obnovu tak kompletnú. Netreba čakať na vznik havárii, ale treba im predchádzať. ŠFRB aj tento rok by mal dávať úvery žiadateľom za 1% úrok, každý kto už minulý rok nerobil všetko preto, aby boli úspešný premeškal ďalší rok. Čo sa týka kotolní - môj názor je totožný so Sláviciným a Chobotovým. Treba vydržať čo urobí SPP s cenou plynu. Ja osobne si nevezmem na svoje "triko", keď je situácia takáto, stále sa meniace ceny plynu, energií, do toho splácať úver, réžie na údržbu a prevádzku. No nepotrebujem, aby mi tu o 3 roky niekto vyčítal, že som členov zaďĺžila a pripravila ich o peniaze? U nás už predminulý rok chceli vlastnú kotolňu. Samozrejme keby si ju odhlasovali, mali by sme ju. Ja som členom vysvetlila dôležitosť postupnosti, aby sme sa zbytočne nezadĺžili. Predsa len po obnove, zateplení,... treba aj menej kotlov na kúrenie, výrobu TÚV,... Takže sme obnovení a uvidíme na čom sa zas dohodneme. Snažím sa, investície využiť čo najlepšie. Či sa mi to podarí?....
Keď teraz počúvam Tvoj názor ohľadom odpájania sa od kotolní, začína mi svitať. Viem, že niektoré veľké závody dávajú niečo ako predobjednávku zemného plynu na každé fakturačné obdobie, mali by tento odber splniť s nejakými malými odchýlkami, v prípade väčších odchýlok som počula o nejakej penalizácii. A tá vychádza draho.
Veď len minule bol v televízii obdobný problém - a to s elektrárňami, ktoré kvôli nesplneniu minimálneho odberu naúčtovali chuderke dôchodkyni 13.000,-Sk pokutu. Aj keď to napokon dopadlo dobre. ... Takže odosobenie od kotolní bude asi hrať do karát SPP, možno naozaj len ticho vyčkávajú a tak stanovia také podmienky, ktoré nás môžu stáť aj nemalé hádky a nemalé peniaze.
Píšem to tak laicky, ale máš naozaj zdravý sedliacky rozum. Len ešte stále uvažujem aj inak.
Dám Ti konkrétny príklad.
Bývala som v nájomnej bytovke, kde bol ohrev vody v spoločnej bytovkovej kotolni (plynové kotly). Spotrebovala som za pol roka 2005 20 m3 vody a stálo ma to 1426,-Sk. Ten ohrev. Lenže, potom som sa presťahovala do bytovky, kde bol ohrev vody cez centrálnu kotolňu a tam som za 18 m3 vody zaplatila 3580,-Sk (+- 10,-Sk). Kubík ohrevu vody vo vlastnej kotolni ma v tom istom roku stál 71,30Sk/m3 a ohrev vody zo spoločnej kotolni ma stál cca 198,90Sk/m3. Uvádzam skutočné čísla.
Odvôvodnenie, prečo je to tak bolo asi také (čiastočne súhlasím) - cena za GJ odzrkadľuje spotrebované palivo, réžiu na prevádzku/opravy, údržba a prehliadky/ a amortizáciu kotolne. Súhlasím. Ale, pri mojom prepočte - laickom, mi vychádza, že ak by sme investovali do spoločnej kotolne, tak min. do 10 rokov ju máme splatenú. Počítam s podmienkami, aké sú na trhu v súčasnosti.
A teraz by som chcela odpoveď na jednu otázku - ako mi odpovedia na bytových správach , keď sa spýtam na to, prečo sa požívajú zastaralé kotly s veľmi neefektívnym spaľovaním použitých zdrojov energie - napr. práve plynu. Kedy sa tá amortizácia premietne do obnovy zastaralých kotolní? Pre mňa ako konečného spotrebiteľa nie je súčasná obnova kotolní veľmi uspokojivá a tiež by som očakávala nejaké väčšie snahy zo strany správcov zakomponovať do kotolní aj využívanie alternatívnych zdrojov energie. V Nemecku je bežné mať solárne kolektory a fotovoltaické články, ... v zahraničí sa využíva aj veterná energia, vodná energia, geologické zdroje - atď.
A áno, zatepľovanie je prvou podmienkou na efektívne zaobchádzanie s ešte zostatkami nerastného bohatstva. Viem, že s tými zdrojmi to začína byť bieda, a možno za 20 rokov budú kotly na plyn iba v múzeách, tak ako sú pecíky v skanzenoch. Takže, to je to, čo mi chýba pri uvažovaní mnohých ľudí. Je treba pripravovať sa na takéto veci už teraz, lebo príde Boom a takéto alternatívy môžu byť nedostatkovou "komoditou" kvôli veľkému dopytu. A spočiatku aj dosť drahou. Takže, čo s tým?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Dnešná právna legislatíva je jednoduchá naklonená monopolom. Ideálne by bolo, keby sa legitímne skončilo preferovanie monopolov. Týmto by sa malo začať aj pri budovaní vlastnej kotolne. Keď budú legislatívne rovnaké podmienky pre stredný, maloodber, veľkoodber dá sa presadiť vlastná kotolňa. Ale za každú cenu vidieť úsporu v tom, že predsa keď bude vlastná kotolňa nebudem platiť administratívnu garnitúru CDT je mylná hlavne v tom, že pri dnešnej legislatíve on nakúpi zemný plyn za takú cenu /ktorá je odvodená od objemu/, že zaplatí aj administratívu. Ale maloodber, stredný odber nemá takú výhodnú cenu. K tomu splátky, údržba, réžia... Ešte vyčíslené oprávnené náklady od odpájaného zdroja. Ono nikto nie je doma prorokom. Samozrejme pri zmene legislatívy, využitia obnoviteľných zdrojov by to malo svoj veľký význam. Keby monopoly stratili svoje majoritné postavenie... to by bolo o inom. Keby si museli robiť rekonštrukcie 30 ročných kotolní z vlastného zisku a nemohli si to premietnuť do fixnej zložky tepla, to by bola iná "pesnička", nakoľko by samotní dodávatelia boli radi, že nemusia robiť obnovy kotolní. A to ani nehovorím, že v krátkej dobe sa budú hľadať alternatívne zdroje aj u nás a vlastná kotolňa na alternatívne zdroje by dnes vyrábala podstatne lacnejšie. Ale kým to prejde schvaľovacím procesom, vždy sa nájde nejaká prekážka prečo nie práve tento zdroj. Dnes kolektory u nás výjdu na neskutočne dlhú dobu návratnosti. Nakoľko technický proces je nezadržateľne pokrokový, verím, že v rámci nášho členstva v EÚ a riešenia tohto problému v rámci EÚ aj u nás dôjde na "lepšie časy".
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

Elena Navrátilová
Dnešná právna legislatíva je jednoduchá naklonená monopolom. Ideálne by bolo, keby sa legitímne skončilo preferovanie monopolov. Týmto by sa malo začať aj pri budovaní vlastnej kotolne. Keď budú legislatívne rovnaké podmienky pre stredný, maloodber, veľkoodber dá sa presadiť vlastná kotolňa. Ale za každú cenu vidieť úsporu v tom, že predsa keď bude vlastná kotolňa nebudem platiť administratívnu garnitúru CDT je mylná hlavne v tom, že pri dnešnej legislatíve on nakúpi zemný plyn za takú cenu /ktorá je odvodená od objemu/, že zaplatí aj administratívu. Ale maloodber, stredný odber nemá takú výhodnú cenu. K tomu splátky, údržba, réžia... Ešte vyčíslené oprávnené náklady od odpájaného zdroja. Ono nikto nie je doma prorokom. Samozrejme pri zmene legislatívy, využitia obnoviteľných zdrojov by to malo svoj veľký význam. Keby monopoly stratili svoje majoritné postavenie... to by bolo o inom. Keby si museli robiť rekonštrukcie 30 ročných kotolní z vlastného zisku a nemohli si to premietnuť do fixnej zložky tepla, to by bola iná "pesnička", nakoľko by samotní dodávatelia boli radi, že nemusia robiť obnovy kotolní. A to ani nehovorím, že v krátkej dobe sa budú hľadať alternatívne zdroje aj u nás a vlastná kotolňa na alternatívne zdroje by dnes vyrábala podstatne lacnejšie. Ale kým to prejde schvaľovacím procesom, vždy sa nájde nejaká prekážka prečo nie práve tento zdroj. Dnes kolektory u nás výjdu na neskutočne dlhú dobu návratnosti. Nakoľko technický proces je nezadržateľne pokrokový, verím, že v rámci nášho členstva v EÚ a riešenia tohto problému v rámci EÚ aj u nás dôjde na "lepšie časy".
Áno, hovoríš mi z duše. Viem, aké sú ceny kotlov na zberné teplo z alternatívnych zdrojov resp. obnoviteľných zdrojov energie. Je to nehorázne, ale v Nemecku, či ako som počula aj v Rakúsku, sú takéto formy dosť podporované aj zo strany štátu - napr. daňovým zvýhodnením v podobe odpustenia obdoby DPH, štátne výhodné pôsžičky atď. Dnes je asi nemožné v zahraničí dostať úver alebo stavebné povolenie vôbec na domy a stavby, ktoré nespĺňajú min kritériá nízkoenergetických stavieb. A alternatívy kúrenia sú tu vítané. Kde je v tomto Slovensko???
Viem, že je možné plánovať takéto hospodárne riešenie v neziskovom sektore - a to vo verejných budovách, DSS, školách... Skrátka, je to možné prostredníctvom čerpania prostriedkov z eurofondov. Ale... Je to také nemožné, aby sa tieto fondy otvorili, aj keď možno nie za takých výhodných podmienok, aj pre obnovu bytových domov a HLAVNE vo sfére budovania kotolní na princípe ALTERNATÍVNYCH ZDROJOV ENERGIE.
Dúfajme, že raz dosiahneme Írsky hospodársky zázrak po vstupe do EÚ, ale... Poznám dobre birokraciu v čerpaní eurofondov. Toto dokáže položiť každého uchádzača.
Ale nedajme sa, a lobujme.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Najprv musí padnúť uprednostňovanie a lobing monopolov. Preto sa utešujem že EÚ v rámci úspor energii zasiahne aj na "chránené medvede".
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Elena Navrátilová
Najprv musí padnúť uprednostňovanie a lobing monopolov. Preto sa utešujem že EÚ v rámci úspor energii zasiahne aj na "chránené medvede".

Prajem nám v tomto veľa šťastia
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Elena Navrátilová
Najprv musí padnúť uprednostňovanie a lobing monopolov. Preto sa utešujem že EÚ v rámci úspor energii zasiahne aj na "chránené medvede".
Len či sa my toho dožijeme, lebo teraz je to boj s veternými mlynmi, hovorím z vlastnej skúsenosti, momentálne s nimi bojujeme. Preto ako hovorí Orim, prajem nám veľa šťastia.
0 0
eduard1 eduard1

eduard1 je offline (nepripojený) eduard1

nemáš náhodou skúsenosť akoje to s tepelnoizolačnými vlatnosťamiškvárobetonových tvárníc a znich postavených budov?Tieto sa stavali v 60-tich rokoch asi 4-5 podlažné objekty?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak môžem, tak toľko čo som počula na aktívoch, seminároch, ktorých som sa zúčastnila. Pokiaľ sa niekto dopytoval na stavby z predmetných materiálov, pani profesorkou Sternovou /to je skutočne odborníčka na správnom mieste/ bolo doporučované zateplenie minimálne 8 cm. Odôvodňovala to tým, že v paneloch nech sú aj tenšie, ale vždy je primiešaný "fúkaný" polystyrén do materiálu použitého k výrobe panelu, ale v iných materiáloch nie je. Panely sú vlastne myslím, že okrem prvých postavených okolo roku 1956 všetky dvojsendvičové.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 19.05.07 at 22:13
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

eduard1 Pozri príspevok
nemáš náhodou skúsenosť akoje to s tepelnoizolačnými vlatnosťamiškvárobetonových tvárníc a znich postavených budov?Tieto sa stavali v 60-tich rokoch asi 4-5 podlažné objekty?
Súčiniteľ tepelnej vodivosti pre škvárobetón je 0,79 (W/m.K). Pre predstavu keramzitbetón má 0,48 (to sú tie paneláky s keramzitovým jadrom), plynosilikát má 0,20, polystyrén 0,034, drevotrieska 0,11 a drevovláknité dosky 0,046 W/m.K.

Steny so škvárobetónu majú teda horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako napr, panely s keramzitovým jadrom. Závisí však samozrejme aj od hrúbky steny. U panelákov sú problematické predovšetkým špáry, kade teplo najviac uniká.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Adam xx
s čím odporúčaš zatepliť bytový dom tak aby to bolo prievzdušné a zároveň aj odolné proti vode a nenavĺhalo to za pár rokov.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Orim Pozri príspevok
Adam xx
s čím odporúčaš zatepliť bytový dom tak aby to bolo prievzdušné a zároveň aj odolné proti vode a nenavĺhalo to za pár rokov.
Predovšetkým sa treba rozhodnúť pre ucelený zatepľovací systém, teda nekupovať jednotlivé zložky zateplenia samostatne po častiach. To nedovoliť prípadne ani vybranému dodávateľovi, len kôli lepšej cene, nemusí sa to vyplatiť. Dodávatelia, ktorí takéto systémy dodávajú (napr. Baumit, Terranova) Vám najlepšie poradia. Osobne z dôvodu lepšej difúzie vodných pár cez tepelnoizolačnú konštrukciu uprednostňujem materiál na báze kamennej vlny, ale existujú aj open systémy z z polystyrénových dosiek. Okrem kvalitnej izolácie je však pre správnu funkciu a dlhú živonosť tepelnej izolácie dôležitá práve vrchná krycia vrstva, ktorá musí mať dostatočne nízky difúzny odpor, ale pritom musí odolať vonkajšej vlhkosti. Nebudem nič doporučovať, treba si vybrať zo zatepľovacích systémov ponúknutých viacerými dodávateľmi týchto systémov. Po výbere jedného z nich si vyberať dodávateľa prác napr. tiež doporučeného dodávateľom zatepľovacieho systému a potom dobre kontrolovať kvalitu a spôsob montáže. Potom by nemal byť problém.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Adam aký názor máš na Capparol?
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Nie som Adam, ale ja súhlasím s Adamom xx. Ja som vybavil dotáciu na odstránenie systémových porúch pan... dom T 06 Ba a použili sme kompletný systém Baumit. (záruka 15 rokov). Je síce drahší ale ...Urob si prieskum trhu a zistíš čo ti ponúkajú. Zateplenie u týchto panelákov a následné šetrenie je až druhoradé. Problém je zatekanie do spojov obvod. plášťa.....
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

lubica_02 Pozri príspevok
Adam aký názor máš na Capparol?
Firma Caparol sa zaoberá predovšetkým výrobou vnútorných a vonkajších farieb, svoj biznis však rozšírila o ponuku ucelených zatepľovacích systémov vrátane izolácií na báze minerálnych vlákien, takže v pohode. Výber je skôr len o cene a opakujem o kvalite vykonaných prác.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Polis Pozri príspevok
použili sme kompletný systém Baumit. (záruka 15 rokov). Je síce drahší ale ...
....ale udajne velmi kvalitny...pri zateplovani nasho domu bol pouzity rovnaky system. Viem,ze ked zateplovali vo vedlajsom dome,pouzivali iny,lacnejsi system...ale jeho nazov si nespominam.
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Chcem poprosiť o radu, pretože som sa na stránkach porady ešte nestretla s takoutou situáciou - nakoľko by sme v septembri mali začať s opravou balkónov a zatepľovať náš bytový dom, poterebujeme, aby zo steny bol odstránený držiak elektrického kábla, ktorý tam umiestnil OÚ ešte v dobe, keď bytovka patrila obci. Podobný problém máme na opačnej stene, ale tam je to vážnejšie - v susedstve je škola,ktorá sa vykurovala uhlím a preto bola do medzeremedzi školou a bytovkou postavená kovová konštrukcia a oplechovaná, čím vznikla plechová búda na uskladnenie paliva.No táto búda je doslova nalepená na našej bytovke - je tam len 80 cm chodník a plechová strecha sa dotýka steny bytovky, to znamená, že pokiaľ nebude odstránená, táto stena sa nebude dať ani zatepľovať, pretože neviem, či tam vôbec postavia lešenie. Ústne sme už hovorili starostovi o držiaku a povedal nám, že ho môžme preložiť, ale prečo by sme mali mať my zbytočné výdavky s prekládkou, veď to sa nedá len tak zapichnúť kôl a položiť naň kábel. Taktiež ešte z obdobia socializmu sú na obecnom pozemku- tesne pred bytovkou, vysadené ihličnany, ktoré sú už poprerastané, zasahujú až na balkóny bytov a čo je horšie, korene môžu narušiť statiku budovy, pretože sú vysadené veľmi blízko.
Moja otázka znie: na aký zákon a § sa mám odvolať pri žiadaní odstránenia držiaka a plechovej búdy a čo urobiť, ak to obec nebude chcieť na vlastné náklady odstrániť? Nemôžeme sa predsa vláčiť po súdoch, na to niet času.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

V týchto záležitostiach je treba postupovať podľa Občianského zékonníka, zákona č. 40/1964 v platnom znení. Je treba pečlivo preštudovať jeho ustanovenie. Napr. na tie stromy by sa dal použiť § 127 ods. 1.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Ja som mal so stromami podobný problém.Stromy (topole) sú zasadené blízko bytovky, poškodzovali oplechovanie striech balkónov a sú na súkromnom pozemku. Najskôr som musel požiadať vlastníka pozemku či dá súhlas. Potom som išiel na mestský úrad, na ktorom mi povedali, že stromy musím dať iba orezať a to v čase mimo vegetácie. (asi november-marec). Ak som mal povolenie od vlastníka pozemku a od mestského úradu tak som dal tie stromy orezať s plošiny na náklady spoločenstva. Prešli 4 roky a sú znova také aké boli.
0 0
mustain mustain

mustain je offline (nepripojený) mustain

dobry den,

mozete prosim vas uviest svoje skusenosti s cenami za projekty na zateplovanie bytovych domov ? bytove druzstvo, ktore je spravcom nasho bytoveho domu (cca 950 metrov stvorcovych, 15 bytov, dva vchody, tri poschodia) ponuka predpoklad az 250.00.- sk len za projekt. zda sa nam to privela. dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať