No, likvidácia spoločnosti je naozaj komplikovaný proces, ktorý pozostáva z viac ako 25 základných krokov a bezpočtu medzi-krokov. Všimol som si, že aj v odpovediach je niekoľko (zjavne nie úmyselných chýb), tak sa to pokúsim zosumarizovať:
1. 2.2. súd rozhodol o zrišení spoločnosti a jej vstupe do likvidácie. T.j.,
dňom vstupu do likvidácie je deň 2.2.2012.
2. Je potrebné zaregistrovať sa na portáli ministerstva spravodlivosti -
https://portal.justice.sk/PortalApp/...gistracia.aspx. Tam je potrebné kompletne vyplniť formulár, nasledovať pokyny, podať žiadosť, následne vyzdvihnúť potvrdenie a aktivovať účet
3. Po registrácii je potrebné prihlásiť sa na portál a vyplniť správny formulár na
oznámenie vstupu spoločnosti do likvidácie do obchodného vestníka podľa údajov uvedených v rozhodnutí súdu
4. Zaplatiť poplatok za zverejnenie o vstupe do likvidácie. (20,- Eur)
5. Počkať na zverejnenie v obchodnom vestníku. Pozor! Obchodný vestník s výnimkou stručnej správy v desktope konta na portáli ministerstva spravodlivosti žiadne oznámenia o zverejnení vstupu do likvidácie nezasiela, takže je potrebné sledovať si každý deň buď desktop konta alebo vydania obchodného vestníka.
6. Po zverejnení v obchodnom vestníku je potrebné vytlačiť si tú stranu obchodného vestníka, kde sa vstup do likvidácie zverejnil a odložiť si ju (budete ju potrebovať neskôr).
7. Odo dňa zverejnenia do likvidácie začína plynuť minimálna zákonná lehota na trvanie likvidácie.
8. Následne je potrebné vyhotoviť
oznámenie o vstupe spoločnosti do likvidácie v obchodnom registri. Samo sa to nezaregistruje ani ak o zrušení rozhodol súd! Návrh musia podať všetci konatelia spoločnosti a ich podpisy je potrebné overiť u notára. K návrhu je potrebné priložiť notársky overenú kópiu rozhodnutia súdu o zrušení spoločnosti.
9. Návrh + prílohu je potrebné podať na príslušný súd - treba si doniesť kolky za 66,- Eur.
10. Po 5+1 pracovných dňoch je potrebné ísť znovu na súd a vyzdvihnúť si aktuálny výpis z obchodného registra (po zmene sa za prvý výpis neplatí). Z rôznych dôvodov však súd môže návrh odmietnuť - potom bude potrebné podať proti odmietnutiu námietky tak, aby sa dôvody odmietnutia odstránili. Zá námietky sa neplatí.
11. Keď už bude likvidácia zapísaná v obchodnom registri, je potrebné
ohlásiť vstup do likvidácie Daňovému úradu,
živnostenskému úradu (3,- Eurá kolok) a ak mala spoločnosť zamestnancov aj príslušnej
Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. K ohláseniu je potrebné priložiť kópiu zápisu v obchodnom registri a daňovému úradu aj všetky súčasné daňové kartičky (osvedčenia o registrácii)
12.
K 1.2.2012 uzatvoriť účtovné knihy za obdobie 1.1.2012 do 1.2.2012 a za toto obdobie
vyhotoviť kompletnú účtovnú závierku spoločnosti. Pozor nie k 2.2.!!! Vstupná účtovná závierka sa vyhotovuje ku dňu predchádzajúcemu dňu vstupu do likvidácie! (z.č.: 595/2003 Z.z., §41 ods. (3)
: Ak sa daňovník zrušuje s likvidáciou, zdaňovacie obdobie, ktoré sa začalo pred vstupom daňovníka do likvidácie, končí sa dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie.)
13. K hotovej účtovnej závierke je potrebné vyhotoviť aj daňové priznanie.
14. Daňové priznanie + účtovnú závierku za obdobie od 1.1.2012 do 1.2.2012 podať na DÚ.
15. Ďalej je potrebné vyhotoviť zoznam veriteľov podľa účtovníctva a
všetkým evidovaným veriteľom poslať oznámenie o vstupe do likvidácie spolu s výzvou na prihlásenie svojich pohľadávok.
Keď budete mať túto fázu hotovú (dohadujem koncom apríla), budete mať za sebou asi 20% celkovej práce. Potom sa znovu ozvite (najlepšie cez SS) a napíšem Vám do tejto témy ďalšie kroky. Inak, osobne odporúčam nájsť si na likvidáciu niekoho, kto sa tomu rozumie a kto Vás likvidáciou prevedie, lebo inak to bude naozaj na dlho.