Zavrieť

Porady

likvidácia spoločnosti krok za krokom.

Ahojte, prosím o radu ako postupovať pri likvidácii spoločnosti, keď mi prišlo rozhodnutie zo súdu, kde ma určili za likvidátora. Žiaľ, na profesionálnu likvidáciu nemám prostriedky.
Usporiadat
Robert333 Robert333

Robert333 je offline (nepripojený) Robert333

Ludia, chcem sa spytat na dalsi mozny vyvoj tejto kauzy. Kedysi som s dalsim spolocnikom zalozil s.r.o., ktora mala u mna aj sidlo. Bohuzial sme do s.r.o. neskor pribrali dalsich dvoch spolocnikov a moj prvy spolocnik ma presvedcil, aby sme im previedli dokopy 51%. Co bola zasadna chyba, ktora viedla k mojmu vynutenemu odchodu firmy par tyzdnov po tom, co tato transakcia prebehla. Novi spolocnici sa vsak napriek mojim opakovanym vyzvam nikdy neunuvali zmenit sidlo firmy ani uzavriet prislusnu najomnu zmluvu. Minuly rok som dal podanie na obchodny sud. V decembri si odo mna vypytali sudny poplatok a dnes, takmer po roku, mi poslali oznamenie o zruseni firmy s likvidaciou.

Hlavnym dovodom mojho podania bolo dostat firmu prec, kedze jeden z novych spolocnikov vyvija rozne aktivity, ktore sa daju oznacit ako kriminalne, na ktore pouziva aj moju byvalu firmu, a bal som sa moznych dosledkov. Ako vsak citam toto forum, ziskavam dojem, ze vstupenie firmy do likvidacie a zmena sidla zase len zavisia od nich. A oni z urciteho dovodu zjavne nechcu konat. Podla vsetkeho prevzali obosielky od sudu, na napravu mali dost dlhu dobu, a uplne to odignorovali.

Aky je dalsi mozny vyvoj? Kedy sa dockam toho, ze firma bude but zlikvidovana alebo aspon zmeni sidlo, aj keby vsetko islo dalej po starom?
0 0
selia5 selia5

selia5 je offline (nepripojený) selia5

Spoločnosť ide vstúpiť do likvidácie, za likvidátora spoločnosti by mal byť vyhlásený štatutár, ktorý neovláda účtovníctvo. Môže mať spoločnosť aj po vstupe do likvidácie zamestnanca-účtovníka? Náklady na jeho mzdu sa riadne účtujú naďalej?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nenapísal si, aké podanie si dal na súd - čo bolo obsahom?
súd posiela na sídlo firmy - ak to dostali terajší konatelia, asi je sídlo firmy inde, len nie je zapísané v OR?
Robert333 Pozri príspevok
Ludia, chcem sa spytat na dalsi mozny vyvoj tejto kauzy. Kedysi som s dalsim spolocnikom zalozil s.r.o., ktora mala u mna aj sidlo. Bohuzial sme do s.r.o. neskor pribrali dalsich dvoch spolocnikov a moj prvy spolocnik ma presvedcil, aby sme im previedli dokopy 51%. Co bola zasadna chyba, ktora viedla k mojmu vynutenemu odchodu firmy par tyzdnov po tom, co tato transakcia prebehla. Novi spolocnici sa vsak napriek mojim opakovanym vyzvam nikdy neunuvali zmenit sidlo firmy ani uzavriet prislusnu najomnu zmluvu. Minuly rok som dal podanie na obchodny sud. V decembri si odo mna vypytali sudny poplatok a dnes, takmer po roku, mi poslali oznamenie o zruseni firmy s likvidaciou.

Hlavnym dovodom mojho podania bolo dostat firmu prec, kedze jeden z novych spolocnikov vyvija rozne aktivity, ktore sa daju oznacit ako kriminalne, na ktore pouziva aj moju byvalu firmu, a bal som sa moznych dosledkov. Ako vsak citam toto forum, ziskavam dojem, ze vstupenie firmy do likvidacie a zmena sidla zase len zavisia od nich. A oni z urciteho dovodu zjavne nechcu konat. Podla vsetkeho prevzali obosielky od sudu, na napravu mali dost dlhu dobu, a uplne to odignorovali.

Aky je dalsi mozny vyvoj? Kedy sa dockam toho, ze firma bude but zlikvidovana alebo aspon zmeni sidlo, aj keby vsetko islo dalej po starom?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
selia5 Pozri príspevok
Spoločnosť ide vstúpiť do likvidácie, za likvidátora spoločnosti by mal byť vyhlásený štatutár, ktorý neovláda účtovníctvo. Môže mať spoločnosť aj po vstupe do likvidácie zamestnanca-účtovníka? Náklady na jeho mzdu sa riadne účtujú naďalej?
môže, otázka, je či sro v likvidácii má/bude mať dosť prostriedkov na to, aby platila účtovníka.
1 0
Robert333 Robert333

Robert333 je offline (nepripojený) Robert333

KEJKA Pozri príspevok
nenapísal si, aké podanie si dal na súd - čo bolo obsahom?
súd posiela na sídlo firmy - ak to dostali terajší konatelia, asi je sídlo firmy inde, len nie je zapísané v OR?
Na odporucanie mojho pravnika som im zaslal odnatie suhlasu vyuzivat moju nehnutelnost ako sidlo firmy a ziadost o zemnu sidla firmy s terminom do nejakych 35 dni (uz nepamatam). Islo to s dorucenkou na sidlo firmy (t.j. na moju adresu) a adresu konatela. Oboje sa mi vratilo ako neprevzate. Nasledne som dal podanie na sud so ziadostou o zrusenie spolocnosti, v ktorom som uviedol vyssieuvedene skutocnosti a prilozil neprevztae vyzvy. Po 11 mesiacoch mi prislo oznamenie, ze sud ich vyzval, opatovne nereagovali, tak su spolocnost zrusil. Za likvidatora vymenoval konatela spolocnosti a sidlo firmy zmenil na jeho domacu adresu. Proti tomuto rozhodnutiu sa vraj da odvolat do 15 dni a nie je tam uvedena pravoplatnost.

Moja otazka je, ze ak opat nebudu robit vobec nic, ako nerobili doteraz, ci po uplynuti tych 15 dni sud automaticky zmeni sidlo firmy a prevedie firmu do stavu likvidacie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa to máš vyriešené.
Súd eviduje tvoje oznámenie, dokonca to aj akceptoval a zmenil adresu.
Aj na základe súdneho rozhodnutia po jeho správoplatnení, musia byť nové skutočnosti zapísané.
osobne verím, že síce nie po 15 dňoch, ale po 20 dňoch možno aj dlhšie-to už závisí ako stíha register- budú tieto zmeny zapísané.
Ak spoločnosť nechce byť v likvidácii - musí to už riešiť so súdom. Ak však nebude nič riešiť, tak nesmie podnikať........
ale to už nie je tvoja starosť, kedže si z toho vonku.
Máš podľa mňa ešte možnosť ísť s tým oznámením na obchodný register a domáhať sa zápisu zmeny sídla.
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Dobrý den, ja mám otázku k téme.
Firma v likvidácii prepustila posledného zamestnanca, zostal tam už len štatutár - ktorý sa stal po vstupe do likvidácie likvidátorom.
Je potrebné firmu odhlásiť zo ZP a SP a DU-daň zo závislej činnosti?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
cibka1 Pozri príspevok
Dobrý den, ja mám otázku k téme.
Firma v likvidácii prepustila posledného zamestnanca, zostal tam už len štatutár - ktorý sa stal po vstupe do likvidácie likvidátorom.
Je potrebné firmu odhlásiť zo ZP a SP a DU-daň zo závislej činnosti?
Pokiaľ nikomu sa už nikomu nevypláca žiadna odmena, odhlásiť aj zo SP aj z DÚ z dane zo záv. činnosti.
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Economic Pozri príspevok
Pokiaľ nikomu sa už nikomu nevypláca žiadna odmena, odhlásiť aj zo SP aj z DÚ z dane zo záv. činnosti.
Ďakujem že ste sa ozvali.
z DU - záv.činnosť odhlásené
zo ZP - som tam volala a vraj netreba odhlasovať firmu, pri odhláseni posledného zamestnanca sa automaticky odhlási aj firma
zo SP - po tel. rozhovore sa firma vraj nemá odhlásiť, pretože likvidátor ma nárok na odmenu - aj keď sa vyplatí až po ukončení likvidácie a to nik nevie koľko to bude trvať.... - takže s tým SP som si nie istá či odhlásiť alebo nie....
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

cibka1 Pozri príspevok
Ďakujem že ste sa ozvali.
z DU - záv.činnosť odhlásené
zo ZP - som tam volala a vraj netreba odhlasovať firmu, pri odhláseni posledného zamestnanca sa automaticky odhlási aj firma
zo SP - po tel. rozhovore sa firma vraj nemá odhlásiť, pretože likvidátor ma nárok na odmenu - aj keď sa vyplatí až po ukončení likvidácie a to nik nevie koľko to bude trvať.... - takže s tým SP som si nie istá či odhlásiť alebo nie....
len neviem či nie je potom povinnosť posielať aj nulové výkazy do SP.... to si treba radšej preveriť....
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
cibka1 Pozri príspevok
Ďakujem že ste sa ozvali.
z DU - záv.činnosť odhlásené
zo ZP - som tam volala a vraj netreba odhlasovať firmu, pri odhláseni posledného zamestnanca sa automaticky odhlási aj firma
zo SP - po tel. rozhovore sa firma vraj nemá odhlásiť, pretože likvidátor ma nárok na odmenu - aj keď sa vyplatí až po ukončení likvidácie a to nik nevie koľko to bude trvať.... - takže s tým SP som si nie istá či odhlásiť alebo nie....
Inak medzi nami dievčatami výhoda je, aby bol likvidátor nie fyzická osoba, ale právnická osoba.

Pokiaľ je likvidátor fyzická osoba a bude mu vyplatená nejaká odmena, tak jasné, SP ponechať.
0 0
danetax danetax

danetax je offline (nepripojený) danetax

dobrý den prajem,

účtujem spoločnosť, ktorá vstúpila do likvidácie 4.11.2010. počas svojej existencie spoločnosť vykazovala iba straty. Vo svojich počiatkoch dostala účelový úver zo zahraničia a ten bol účelovo viazaný na určitú stavbu. Všetko sa začala realizovať , a prostredníctvom určených firiem sa spracovávali projekty, a všetko čo s tým súviselo. Toto sa dialo od roku 2008.
tu sme dostali aj ten úver. v roku 2010 nám štát oznámil, že na uvedenú stavbu nepodpíše povolenie, to znamená, že máme zmarenú investíciu. Sme v likvidácii, všetky prostriedky z úveru
boli použité na určený ciel. teraz ide o to, že tento rok máme podať danové priznanie k 31.12.2012. veriteľ úveru zo zahraničia na základe zmarenia investície ustúpil od vymáhania úveru a odpustil úver. spoločnosť nemá žiadny majetok, žiadne pohladávky, žiadne záväzky voči
SP, ZP ani DU. a samé straty. teraz nám vyvstal problém, že z odpustenia úveru máme obrovský výnos, ktorý by sme mali zdaniť? A z čoho sa to zaplatí? majitel nechce ani počuť o konkurze, tvrdí, že do tejto situácie ho dostal štát. Ako sa dá toto vyriešiť? Vie mi niekto poradiť?
0 0
PROVIDUS PROVIDUS

PROVIDUS je offline (nepripojený) PROVIDUS

(v nasledujúcich riadkoch nechcem znevažovať profesionalitu alebo schopnosti dotazujúceho - rád by som len poukázal na niektoré zjavné chyby tak, aby sa ich ostatní v budúcnosti radšej vyvarovali)
No podľa toho, čo je to napísané mi vyvstáva niekoľko otázok:

1. v prvom rade, prečo sa likvidácia tiahne od roku 2010 do 2012 a stále nie je ukončená? Určite to má svoj dôvod, len či bude ten dôvod aj dostatočne dôležitý. Tým chcem len poukázať na to, že takéto naťahovanie ešte nikdy nič dobré neprinieslo.
2. V druhom rade, prečo ste si na riešenie tejto situácie neprizvali odborníka? Ten by Vám určite v likvidácii neodporučil odpustenie dlhu, pretože potom, tak ako sa to aj stalo, sa Vám vytvorí veľký výnos, ktorý treba zdaniť. Pravdepodobne by sa to vyriešilo inými právnymi krokmi, ako napríklad pristúpením k záväzku samotného veriteľa, ktorý by si potom svoju pohľadávku so svojim záväzkom sám započítal, zvyšok umoril a Vám by zostal minimálny výnos na zdanienie. (tu opísaný postup je iba rámcový a laicky vysvetlený - v skutočnosti ide o pomerne náročnú operáciu vyžadujúcu si niekoľko na seba nadväzujúcich právnych úkonov a zmlúv)
3. V treťom rade, vedeli ste pred vstupom do likvidácie, že veriteľ Vám bude chcieť dlh odpustiť? Ak áno, prečo ste k odpusteniu dlhu nepristúpili ešte pred vstupom do likvidácie? V takom prípade by ste stratu vzniknutú počas činnosti spoločnosti, ktorá, podľa toho čo píšete, bude približne zodpovedať výške Vášho záväzku voči veriteľovi mohli započítať práve s týmto záväzkom a daňovú povinnosť z prípadného výnosu po započítaní ste tak mohli eliminovať (pretože výnosy v likvidácii už nemôžete započítať so stratou z obdobia pred likvidáciou). Ak nie, prečo ste vôbec vstupovali do likvidácie? Museli ste predsa vedieť, že tento záväzok budete musieť nejakým spôsobom ponižovať, čím Vám bude vznikať výnos!
4. Vo štvrtom rade, píšete, že ste z požičaných peňazí uskutočňovali stavbu. To znamená, že z týchto peňazí ste museli niečo vytvoriť, niečo, čo má svoju hodnotu, teda sa dá predať. Alebo nie? Čo vediete v účtovníctve ako výdavok z prijatej pôžičky? Dá sa to speňažiť?

Aby som to zhrnul a najmä pomohol, opýtam sa takto: je možné sa s veriteľom, ktorý pôžičku poskytol ešte nejako dohodnúť o zrušení vzdania sa jeho pohľadávky voči Vám? Zostali zachované dobré vzťahy, ktoré ešte umožňujú účtovné korekcie? Ak áno, navrhol by som okamžité zrušenie likvidácie, vyriešenie problému a opätovný vstup do likvidácie bez toho, aby počas likvidácie vznikol akýkoľvek výnos. Ak komunikácia s veriteľom už nie je možná, bude potrebné vykonať (zákonom dovolené) účtovné operácie smerujúce ku vzniku nákladu v likvidácii - napr. urobiť presne to, čo Vám urobil Váš veriteľ = poskytnúť úver a odpustiť ho.

Upozornenie! Tieto rady sú len orientačné a vychádzajú len z Vami poskytnutých útržkovitých informácií. V žiadnom prípade nepodnikajte také úkony, ktoré sú v rozpore s právnymi predpismi! A pre istotu sa nabudúce radšej poraďte s niekým, kto dokáže tieto situácie po odbornej stránke zvládnuť.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Dobrý deň,
chcem sa len spýtať a poprosiť o radu, či sa konečná správa o priebehu likvidácie zasiela na daňový úrad?
Dakujem
Gong
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa len spýtať a poprosiť o radu, či sa konečná správa o priebehu likvidácie zasiela na daňový úrad?
Dakujem
Gong
prosím :-((((
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Gong Pozri príspevok
prosím :-((((
Konečná správa likvidátora sa dokladá do zbierky listín. Nie je zákonom uložené predkladať ju na DÚ. Ak ťa k tomu úkonu vyzve DÚ, tak potom im ju na základe výzvy predložíš. Inak netreba.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Dakujem pekne :-)))
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Dobrý deň, poprosím Vás o radu, na DU som zaslala ukončenie likvidácie - vykaz ZaS, vykaz PaV, DPPO a poznámky. Po týždni mi prišla výzva, aby som opravila v podanom DPPO za obdobie likvidácie riadky 100,310 a 400. V týchto riadkoch som uviedla nasledovné: -3605,34 a to v každom riadku, ktorý som uviedla. Nechápem, čo som mohla spraviť zle. Nič ma nenapadá. Prosím poradíte mi?
Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nerozumiem aké výkazy si vlastne podala, ide o PO?
r.400 by mala byť asi nula, ak je to základ dane, či?
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
KEJKA Pozri príspevok
nerozumiem aké výkazy si vlastne podala, ide o PO?
r.400 by mala byť asi nula, ak je to základ dane, či?
áno ide o PO, a podala som vykaz zisk.a strat, suvahu, podala DPPO a poznámky. vo výzve mám vytknuté riadky z DPPO 100,310,400. máme stratu -3605,34 € a túto sumu som uviedla v každom uvedenom riadku. Neviem čo je zle, prečo by tam mama byť 0?

dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať