Zavrieť

Porady

likvidácia spoločnosti krok za krokom.

Ahojte, prosím o radu ako postupovať pri likvidácii spoločnosti, keď mi prišlo rozhodnutie zo súdu, kde ma určili za likvidátora. Žiaľ, na profesionálnu likvidáciu nemám prostriedky.
Usporiadat
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

už mám v tom jasnejšie :-)
takže k 1.1.2013 ani k 1.1.2014 neúčtujem na 701
a výkaz ziskov a strát a súvahu za rok 2013 vyhotovím len z pohybov v roku 2013.
ešte ma napadlo, minulé obdobie bude to k 31.12.2012?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
minulé obdobie bude to k 31. 12. 2012 áno
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Economic ďakujem
ešte ťa poprosím, musíme podať aj poznámky k účtovnej závierke?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Aj poznámky, čiže kompletnú účtovnú závierku. Tie poznámky podľa mňa môžu byť aj úplne krátke... Vynechala by som nevyplnené tabuľky, pre ktoré nemáš náplň. len nezabudni na prvú novú stranu poznámok - nové tlačivo, ostatok si prispôsob.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Economic, ešte že si tu :-)
len sa chcem uistiť, keď mi 221 vychádzka k 31.12.2013 mínusová hodnota je to v poriadku?
( k 31.12.2012 sme mali plusovú hodnotu, na účte bolo len veľmi málo pohybov a bankové poplatky ale keďže som ZZ k 1.1.2013 nepreniesla, malo by to byť OK)

a ešte ťa chcem poprosiť, v roku 2012 sme vykázali stratu, teraz nám vychádza platiť daň (mali sme len jeden príjem z prenájmu) stratu si nemôžeme odpočítať keď sme v likvidácii však?
Naposledy upravil anna81 : 25.03.14 at 10:35
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
áno stáva sa občas, že u klienta mi ide banka do mínusu, môže byť. Stratu si môžeš umoriť (odpočítať)
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Economic, k tej strate:

"Ako vyplýva z ustanovenia § 30 ods. 1 zákona o dani z príjmov, ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie pred vstupom do likvidácie, resp. konkurzu kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty."

https://podpora.financnasprava.sk/49...-resp-konkurzu

z tohoto článku som pochopila že firma v likvidácii si stratu nemôže odpočítať.
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Reagujem až takto neskoro, lebo som bola mimo celý deň. Veru súhlasím, teraz ten § pozerám. (priznám sa, že zatiaľ všetky likvidácie ktoré som mala boli na nule, resp. v strate a teda si nemali ani z čoho uplatniť odpočet straty.) Ospravedlňujem sa, že som toto radšej hneď nepozrela priamo v zákone. No zase som aj ja o niečo múdrejšia... ak náhodou nejaký majetok v likvidácii predám, viem že to musím urobiť rozumne, aby nevychádzala platiť vysoká daň z toho.
2 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

:-)

majetok sme ešte nepredali, v tejto firme je to také komplikované..., ale prišiel príjem z prenájmu. To bol jediný príjem v roku 2013 a keďže výdaje boli minimálne, daň platiť vyšla či firma chce či nechce..tu sa urobiť rozumne nič nedalo ;-)
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Jednoznačne, ak máš takéto prípady, tak to aj rozum je veru málo :-))))) Medzi nami zbrojnošmi mne osobne sa javí ten § 30 nespravodlivý. No nezmeníme to...
0 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

Poprosím skúsenejších o radu, ako ďalej, aká je postupnosť krokov:
máme súhlas správcu dane
máme potvrdenie o zverejnení vo vestníku po dobu 3 mesiacov

- vyplníme priznanie
- vyhotovíme výkazy (súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky)
- vyhotovím správu likvidátora

a odovzdám na DÚ
a to isté +súhlas správcu +potvrdenie o zverejnení +návrh na výmaz do OR?
alebo v akom poradí?
Dakujem.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Je zvláštne, že DÚ dal súhlas skôr,než je likvidácia ukončená. Pri mojej poslednej likvidácii som najprv musela ukončiť likvidáciu, t.j. podať posledné DÚ a až tak mi dali súhlas DÚ. Kľudne môžete podať návrh na výmaz z OR : Návrh, súhlas DÚ, správa likvidátora schválená VZ + oznámenie v OV.
2 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

Economic
Je zvláštne, že DÚ dal súhlas skôr,než je likvidácia ukončená. Pri mojej poslednej likvidácii som najprv musela ukončiť likvidáciu, t.j. podať posledné DÚ a až tak mi dali súhlas DÚ. Kľudne môžete podať návrh na výmaz z OR : Návrh, súhlas DÚ, správa likvidátora schválená VZ + oznámenie v OV.
Spolu so žiadosťou som chcela odovzdať kartičku, vrátili mi ju, že vraj stačí, keď oznámim výmaz. Je to vôbec nutné oznamovať? veď to im oznámi OR, či?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Radšej ohlásiť správcovi dane + odovzdať kartičku, i keď to budú vidieť....
2 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

čo s likvidáciou, ak likvidátor - konateľ zomrel?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dedičské konanie. Notár určí na základe dohody dedičov, kto bude pokračovať v likvidácii.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

a je možné, ak niekto z dedičov bude mať záujem pokračovať v podnikaní, tak zrušiť likvidáciu?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
samozrejme. taký istý proces ako keď spoločnosť do nej vstúpila. Už som to aj robila v praxi.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

tak ja sa zatiaľ pýtam len zo zvedavosti.... ten pán mi ešte hovoril, že už je to vyriešené a firmu zlikvidoval sám, ale v januári zomrel a mne len tak napadlo, že to pozriem a zistila som, že firma je stále v OR.... účtovníctvo mám stále u seba, na konci roka vznikne povinnosť podať DP. Ak sa dediči neozvú, mala by som ich asi upozorniť, že je povinnosť podať DP......
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ak je treba povinnosť už tento rok DP podať, určite ich na to upozorni.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať