Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Orim Pozri príspevok
U nás sa to zatial nerobí aby niekto chcel vedieť koľko spotreboval jeho sused. To sa ho môže spýtať ak to chce vedieť, ja to neriešim aby som vravel niekomu o ostatných.
Máme však určenú priemernú spotrebu na osobu, m2 a pod. Ak si to niekto chce vypočítať môže to zistiť z údajov na výpočtovom liste. Každý si potom môže sám odpočítať ako na tom je, či je pod priemerom alebo nad. V každom vchode je iná priemerná hodnota.
Neviem ako si môžete určiť priemer, ten predsa vzíde, vypočíta sa zo správania všetkých vlastníkov v dome. Naplánovať, to áno o tom sme sa už bavili, počet jednotiek na každý prístroj, radiátor v dome.

Ale ten plán treba kontrolovať. Potom to môže priniesť domu osoh za predpokladu, že náklady sa objektívne rozdelia podľa výsledku pomerového merania tepla v dome. Čo je to objektívne rozdelenie?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Objektivne rozdelenie je predovsetkym neobjektivne.Plan a vysledok su vacsinou v diametralnej zhode, alebo nezhode. O to viac, o co je viac planovac mimo realitu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pravda. Ale v konečnom dôsledku objektívnosť výsledku posúdia Tí , čo plánovali, alebo Tí, na ktorých to malo dopad. V prípade obytného domu sú to vlastníci bytov v konkrétnom dome. Nespokojní 30 %, fifti - fifti 50 %, spokojní 70 %, len príklad.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ja poznam tri skupiny vlastnikov bytov v bytovom dome. Spokojni, lebo platia relativne malo, pretoze by mohli platit aj viac, nespokojni, ktori platia absolutne vela, hlavne z ich pohladu, aj ked je to casto v skutocnosti aj malo a flegmatici, ktorym je jedno, ci platia vela, alebo malo.
No jedno je iste. Ze iba malo ludi v bytovom dome vie, za co skutocne zaplatili a ci to bolo vobec spravne a opravnene v zmysle platnych predpisov.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A koho to je chyba, že ľudia nevedia? Tvoja, moja?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Vigilantibus leges sunt scriptae.
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

najag Pozri príspevok
Vigilantibus leges sunt scriptae.
Je to latinčina? Skús poslovenčiť, díky.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Dajada, asi tak, ze zakony su napisane pre bdelych, takze je potrebne byt bdely, aby sme moholi ochranit si svoje prava. Strucne povedane, kazdy ma vediet svoje prava a povinnosti.
0 0
kilab kilab

kilab je offline (nepripojený) kilab

poprosím o info, v ktorých právnych predpisoch je zakotvená povinnosť na pravidelnú výmenu/kalibráciu prietokových meračov na SV a TUV v bytoch. Musíme vymeniť aj prietokový merač na studenú vodu, ako sme mali koeficient 1 ? Fakturačný merač máme predsa na päte domu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zaujímavé, studená voda, 1 : 1?
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

kilab Pozri príspevok
poprosím o info, v ktorých právnych predpisoch je zakotvená povinnosť na pravidelnú výmenu/kalibráciu prietokových meračov na SV a TUV v bytoch. Musíme vymeniť aj prietokový merač na studenú vodu, ako sme mali koeficient 1 ? Fakturačný merač máme predsa na päte domu.
Je to Vyhláška Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR 210/2000 zo 16. júna 2000 - Príloha č.1 : Merače pretečeného množstva na studenú vodu - čas platnosti overenia 6 rokov, na teplú vodu 4 roky. Sú tam aj iné meradlá
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

kilab Pozri príspevok
poprosím o info, v ktorých právnych predpisoch je zakotvená povinnosť na pravidelnú výmenu/kalibráciu prietokových meračov na SV a TUV v bytoch. Musíme vymeniť aj prietokový merač na studenú vodu, ako sme mali koeficient 1 ? Fakturačný merač máme predsa na päte domu.
Trochu : Doteraz sme mali vlastnú vodu, kde sa platila len elektrika rozpočítaná podľa počtu osôb. Chceme sa napojiť na obecnú vodu. Mysleli sme si, že záloha na vodu sa platí tak ako elektrika - každý byt má svoj merač a platí podľa neho = každý byt dostane vlastnú faktúru + na rozdiel medzi stavom na prípojke a spotrebou na jednotlivých bytových meračoch príde zvlášť faktúra. Ale mysleli sme si zle, že? Ten hore spomínaný "fakturačný merač" je merač na prípojke, podľa ktorého bude fakturovaná spotreba vody za celý dom a následne si to sami rozpočítame na jednotlivé byty podľa meračov = faktúra bude len jedna na SVB, správne?
Ak bude len jedna faktúra a mesačne sa budú platiť zálohové platby na vodu v zmysle mesačného predpisu pre jednotlivé byty a máme tu jedného neplatiča, môžeme ho odstaviť od vody, keďže za ňu neplatí?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Áno fa pre dom bude len jedna. A vy si rozpočívanie budete robiť podľa
a/ počtu osôb
b/ namontujete si pomerové merače SV
S tým odstavením to bude asi problematické. Ja by som to neriskol.
Možno to ozrejmí Mária 27, keď sa sem pozrie. Tá je väčší právny expert.
Byty máte vo vlastníctve? Tak potom dajte u toho neplatiča návrh na vykonajte dobrovolnej dražby.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

svojar Pozri príspevok
Áno fa pre dom bude len jedna. A vy si rozpočívanie budete robiť podľa
a/ počtu osôb
b/ namontujete si pomerové merače SV
S tým odstavením to bude asi problematické. Ja by som to neriskol.
Možno to ozrejmí Mária 27, keď sa sem pozrie. Tá je väčší právny expert.
Byty máte vo vlastníctve? Tak potom dajte u toho neplatiča návrh na vykonajte dobrovolnej dražby.
Ďakujem za odpoveď. Všetky byty sú vo vlastníctve. Merače budú na každý byt (na každú stúpačku, takže niektorí asi budú mať aj 2). Je možné, aby sa v zápisnici zo schôdze alebo zhromaždenia dohodlo, že každý bude mať povinne vodomer/y a nesmie ho/ich zmontovať, aby neboli problémy pri rozúčtovaní spotreby (viď pôvodne zadaná otázka tejto témy)?
Na včerajšom zhromaždení pretiekol zúčastneným pohár trpezlivosti a neplatič bol "riešený" (bez jeho prítomnosti, keďže musel zrazu ísť do práce). Chcem ho dať na exekúciu, len na neho je už 3 roky vedená nejaká exekúcia odpredajom bytu, tak sa skúšame dohodnúť s exekútorom z prvej exekúcie. Nikto z nás totiž nevie, či môže byť na neplatiča aj druhá exekúcia, príp. dražba, ak už je nejaká exekúcia vedená.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Keď chcete rozpočítavať podla meračov musí ich mať každý na každom prívode /stupačke/. Tí, ktorí by protestovali by asi skončili pri prvom rozpočítavaní.
Už to tu niekde bolo - urobil sa súčet pomerových meračov, výsledok sa odrátal od fakturovaného. Byty s meračmi zaplatili svoju spotrebu a tí bez meračov si rozdelili zvyšok - a trpko zaplakali. Všetke úniky totiž padli na ich hlavu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

svojar Pozri príspevok
Keď chcete rozpočítavať podla meračov musí ich mať každý na každom prívode /stupačke/. Tí, ktorí by protestovali by asi skončili pri prvom rozpočítavaní.
Už to tu niekde bolo - urobil sa súčet pomerových meračov, výsledok sa odrátal od fakturovaného. Byty s meračmi zaplatili svoju spotrebu a tí bez meračov si rozdelili zvyšok - a trpko zaplakali. Všetke úniky totiž padli na ich hlavu.
OK, nájdem čas a pozriem všetky príspevky od začiatku (Jeden z vlastníkov predtým býval na inej bytovke, nám povedal, že na tej pôvodnej bytovke jeden vlastník nemal merač a rozdiel medzi meračom na prípojke a meračmi na bytoch sa aj tak musel rozrátať medzi všetkých vlastníkov, takže ten jeden na tom zarobil. Preto mi napadlo to, ako si ošetriť, aby nikto nemohol odpojiť merač/e alebo ho/ich odmietnuť.)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Čo sa týka pomerových vodomerov na studenú vodu, nie sú povinné, ale ani zakázané. Rozhodujú len a len vlastníci, či budú v dome alebo nie? Zároveň si dohodnú pravidlá rozdelenia podľa pomerových vodomerov. Pravidlá by mali byť schválené tak, aby neboli znevýhodnení, ti čo majú pomerové vodomery, ale tí, čo ich nemajú, prípadne s nimi špekulujú. Je to vždy objektívnejšie ako podľa osôb, pripadne osobomesiacov.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň, my sme SVB, každý byt má namontovaný merač na SV, ale domový a pomerové merače stále ukazujú rozdiel. Doposiaľ som rozdiel rozdelila medzi rodinami, ale chcela by som to zmeniť, lebo sú také byty kde bývajú piati a aj také, v ktorých býva len jedna osoba. Takže rozdiel vydelím počtom osôb, a nie počtom bytov. Treba na to súhlas od vlastníkov alebo nijaké vyjadrenie či s tým súhlasia?
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň, my sme SVB, každý byt má namontovaný merač na SV, ale domový a pomerové merače stále ukazujú rozdiel. Doposiaľ som rozdiel rozdelila medzi rodinami, ale chcela by som to zmeniť, lebo sú také byty kde bývajú piati a aj také, v ktorých býva len jedna osoba. Takže rozdiel vydelím počtom osôb, a nie počtom bytov. Treba na to súhlas od vlastníkov alebo nijaké vyjadrenie či s tým súhlasia?
Medzi hlavným vodomerom a súčtom bytových vodomerov bude vždy nejaký rozdiel (je minimálna pravdepodobnosť že nebude rozdiel). Robí sa to tak, že sa vydelí hodnota spotreby podľa hlavného vodomera hodnotou súčtu bytových vodomerov. Dostaneš hodnotu-koeficient napr. 1,15. Touto hodnotou vynásobíš spotrebu na každom bytovom vodomeri a máš výsledok spotreby pre každý byt. K tomu nepotrebuješ súhlas nikoho.
Urobila si chybu keď si to urobila tak, ako si to robila doteraz. Budú asi aj nespokojenci pri tejto zmene (neoprávnene).
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Prvá možnosť. Spotreba na fakturačnom vodomery je 1 000 m3. Ak nesedí súčet vodomerov v bytoch s fakturačným vodomerom, príklad 1 000 : 900, vypočíta sa koeficient, ktorý je 1,1111. Ak je v byte spotreba na vodomery 50 m3, tak jeho podiel z 1 000 m3 je na úhradu nákladov 55,55 m3. Krát cena za jeden m3 na fakturačnom merači, dve euro, rovná podiel úhrady bytu z nákladov domu za vodu. To je 111,11 euro.

Druhá možnosť, 2 000 euro, náklady domu, deleno súčet spotrieb v bytoch, 900 m3, rovná sa cena za jeden m3. to je 2,2222 euro. krát spotreba v byte, 50 m3, výsledok je úhrada bytu z nákladov domu. To je 111,11 euro.

Každá iná možnosť, rozpočítania rozdielu, či už na osobu, alebo byt znižuje úhradu tým bytom, ktoré minuli viac vody, uhradia to zníženie byty, ktoré minuli menej vody.

Asi tak.

Vlastníci vždy o tom musia rozhodnúť. Je to ich právo a povinnosť. Ak sa niekomu rozhodnutie nepáči, nesúhlasí s ním, môže požiadať súd, aby o veci rozhodol.

Zákon 182/1993, §14.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať