Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

šody
Ahojte poraďáci.
Prosím, vysvetlite mi to niekto, lebo tomu nejako nerozumiem. Sme SVB. Na päte domu máme fakturačný vodomer a v každom zo 48 bytov máme už cca 5 rokov (možno dlhšie) pomerové merače. S koeficientom problémy nemáme, bol menej ako 1,1. Vyššie som si prečítal, že pomerové merače v bytoch ani nemusia byť, ak sa tak vlastníci dohodnú. Je teda nutné, aby sme každé 4 resp. 6 rokov dávali preciachovať (vymeniť) všetky pomerové merače? Zdá sa nám to zbytočné mrhanie financií.
Ďakujem za rady.
Zo zakona je stanovené pomerové meranie spotreby TÚV v byte na studenú vodu nie sú povinné,avšak vyúčtovanie spotreby podľa pomerových meračov je spravodlivejšie ako vykonať podľa predpisov - spotreba na osobu a rok.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Pokiaľ budete údaje z pomerových meračov používať na vyúčtovanie teplej a studenej vody, musia byť vymenené /preciachované/ v stanovených lehotách - 4 roky pre teplú a 6 rokov pre studenú vodu.
0 0
šody šody

šody je offline (nepripojený) šody

Ďakujem za vysvetlenia. Takže môžme zháňať nejakú firmu, ktorá nám to urobí. Chceme tento rok vymeniť aj všetky ventily v stupačkách za gulové.
0 0
stefo stefo

stefo je offline (nepripojený) stefo

obyčajný človek
len potom tie gulove ventily aspon raz za mesiac parkrat potocte, lebo vam ich vodny kamen ci aky slak znefunkcni :-)
0 0
bwdba bwdba

bwdba je offline (nepripojený) bwdba

Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, či musia byť bytové vodomery zapečatené aby mohlo byť vyúčtovanie spotreby vody korektné. Bývam v novostavbe, kde nie sú bytové vodomery zapečatené. V prípade, že ak musia byť, tak by som Vás chcel požiadať ako máme postupovať. V dome nemáme založené spoločenstvo vlastníkov, ale len správcu.

Ďakujem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Podľa zákona o metrológii by to malo vyplývať ako automatická povinnosť montážnikov vodomerov. Môže sa stať, že teraz si o to nepožiadate /normálne by som to formulovala ako závadu/ a dodatočne za to ešte zaplatíte ak to budete chcieť mať v poriadku. Mal to byť automatickú úkon pri montáži. Oslov s týmto problémom správcu.
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

U nas sme mali rovnaky problem. Tiez novostavba (mozno je to aj ta ista). Spravca/investor musel na vlastne naklady realizovat dodatocne zaplombovanie vodomerov v bytoch. Každe meradlo musí byť zabezpečené proti neopravnenej manipulacii...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

My si to pečatíme sami, respektíve nám to pečatí ten čo má na to papier a vymieňa nám vodomery. Dán na to certifikát.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

My máme vodomery zapečaté, no povráva sa, že niektorí obyvatelia si vedia znížiť stav na vodomere priložením magnetov. Že tým, že ich priloží na vodomer, sa zastaví meranie. Viete o tom niečo? Ak to naozaj tak robia, je to neférové voči ostatným obyvateľom, ktorí to musia nakoniec zaplatiť.
Naposledy upravil VERONIKA6 : 09.03.07 at 06:42
0 0
ddsliace ddsliace

ddsliace je offline (nepripojený) ddsliace

Áno o tých magnetoch som počula a v našej bytovke sme si dali namontovať antimagnetické vodomery, ktoré sú o niečo drahšie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

o niečo drahšie, ale zas ľudia vymyslia špendlíky...
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Ano sú vodomery, ktoré používajú na prenos krútiaceho momentu meracej turbínky magnet a tým sú ovplyvniteľné magnetom, ale musí to byť silný magnet, vodomery čo prenášajú tento moment mechanicky, prevodom ozubených koliesok, magnet neovplyvní, ale ako tu bolo spomenuté Elenou Navrátilovou, nájdu sa vykukovia čo aj toto obídu, takže je to na serióznosti ľudí.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Elena Navrátilová Pozri príspevok
o niečo drahšie, ale zas ľudia vymyslia špendlíky...
Lenže pri špendlíkoch musia prevŕtať kryt vodomeru a pri pozornosti pracovníka,ktorý mení vodomer sa na to príde a potom sa tento užívateľ bytu rieši. Čo je lepší prípad ! Inak teraz sú vodomery nefunkčné na magnety,všetky rotujúce - merajúce časti sú z PVC,ale ľudia sú vynaliezaví a neberú ohľad na to,kto spotrebovanú vodu zaplatí.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Vraj sú tak aj také merače kde nie je problém tie špendlíky použiť bez porušenia. Ja také veci neskúmam, takže to ide mimo mňa. Ale 100% súhlas, ľudia si vždy dajú toľko námahy, aby vymysleli niečo a nemuseli svoju spotrebovanú vodu aj zaplatiť. Veď v koeficientoch to zaplatia všetci.
0 0
zzuzus@zoznam.sk zzuzus@zoznam.sk

zzuzus@zoznam.sk je offline (nepripojený) zzuzus@zoznam.sk

Počula som,že teplá voda sa má rozpočítať na rok 2006 novým spôsobom.
10 % + podľa nameranej sprotreby.Neviem o tom nič bližšie.Ani zákon som nenašla.
Prosím Vás,poradte.Ďakujem ZZUZUS
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

zzuzus@zoznam.sk Pozri príspevok
Počula som,že teplá voda sa má rozpočítať na rok 2006 novým spôsobom.
10 % + podľa nameranej sprotreby.Neviem o tom nič bližšie.Ani zákon som nenašla.
Prosím Vás,poradte.Ďakujem ZZUZUS
Pravidlá rozpočítavania spotreby TÚV sú nasledovné:
Celkové ročné náklady na prípravu TÚV sa rozdelia na základnú a spotrebnú zložku.
ZZ tvorí = 10% a SZ = 90% nákladov na prípravu TÚV v každej bytovke.
ZZ sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt.
Podľa vodomerov TÚV sa delí SZ nákladov.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Súhlasím so Slavicou, a pripájam aj vyhlášku, v ktorej je toto upravené.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Chcel by som len pripomenúť, že takto sa rozrátávajú náklady na ohrev vody. Samotná voda sa rozrátáva podľa skutočnej spotreby, bez ZZ. To len preto uvádzám, že otázka bola o rozpočítaní TV.
0 0
zzuzus@zoznam.sk zzuzus@zoznam.sk

zzuzus@zoznam.sk je offline (nepripojený) zzuzus@zoznam.sk

Ďakujem Vám všetkým za pomoc.Včera som len objavila túto stránku a som príjemne prekvapená.Veľmi ste mi pomohli.A už môžem pracovať.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

zzuzus
to si si počítala
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať