Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
sunday sunday

sunday je offline (nepripojený) sunday

phenob Pozri príspevok
pomožte mi.mám ročné vyučtovanie kde mám nedoplatok.vraj za teplu vodu.vysvetlenie v papieroch nemám.celé vyučtovanie by som chcel prekontrolovat s odborníkom,nie však z byt.družstva.su tam nejasnosti ktoré mi nevedia vysvetlit.na koho sa mám obrátit.dakujem
ahoj phenob, kontrola rozuctovania uhrad za teplo a teplu vodu spada pod statnu energeticku inspekciu. no inspekcia prichadza na rad az vtedy, ked vlastnik rozuctovanie neuspesne reklamoval u spravcu.
0 0
sykop sykop

sykop je offline (nepripojený) sykop

sunday Pozri príspevok
ahoj phenob, kontrola rozuctovania uhrad za teplo a teplu vodu spada pod statnu energeticku inspekciu. no inspekcia prichadza na rad az vtedy, ked vlastnik rozuctovanie neuspesne reklamoval u spravcu.
Myslím si, že reklamácia rozúčtovania spadá do kompetencie SOI a nie energetickej a to aj v tom prípade, ak to predtým nereklamoval u správcu.
0 0
agejza agejza

agejza je offline (nepripojený) agejza

Vždy treba začať reklamáciu najnižšou prislúchajúcou inštitúciou (až potom nadriadenou).
0 0
sunday sunday

sunday je offline (nepripojený) sunday

sykop, do posobnosti SOI patri kontrola rozuctovania uhrad za sluzby spojene s byvanim, okrem tepla a teplej vody. tie spadaju pod statnu energeticku inspekciu. a urcite treba zacat u najskor reklamaciou u spravcu!
0 0
military military

military je offline (nepripojený) military

Orim Pozri príspevok
Je to tak 4 roky teplá voda a 6 rokov studená voda. A som priamo z TN
Môžete mi povedať na základe akého nariadenia, alebo zákona je stanovená táto lehota? Ďakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

military Pozri príspevok
Môžete mi povedať na základe akého nariadenia, alebo zákona je stanovená táto lehota? Ďakujem
http://www.porada.sk/t94159-p2-revizie.html#post881145 Téma o revíziach.
0 0
zbojka zbojka

zbojka je offline (nepripojený) zbojka

I-24 SVB Pozri príspevok
Nevie z Vás niekto o vodomeroch pri ktorých je magnet neúčinný sú to nejaké cele z PVC.
U nás bol koeficient 1,38 urobili sme kontrolu vodomerov po bytoch čim sme zistili že niektorí vlastníci bytov pri 5-členej domácnosti majú menšiu spotrebu vody ako 2-člena rodina. Je podozrenie z manipulácie s vodomerom len to dokázať...
Máme vodomery značky ZENNER.
Poradili ste si nejako? Máme rovnaký problém, pozri "Odber vody na čierno?"
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

military Pozri príspevok
Môžete mi povedať na základe akého nariadenia, alebo zákona je stanovená táto lehota? Ďakujem
Je to na základe Vyhlášky č. 210/2000 Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

zbojka Pozri príspevok
Poradili ste si nejako? Máme rovnaký problém, pozri "Odber vody na čierno?"
Ja by som poradil aj opačný postup. Reklamovať domový vodomer vodárov. Ak je na vodomer napojených "dosť" bytov, tak by to nebolo až tak drahé aj keby bol vodomer dobrý. Keď nebude vyhovovať zaplatia si to vodári.
Skúste si pozrieť overovaciu značku (plombu), kedy bol vodomer overený.

Reklamovať môžte v zmysle § 19, odsek 5 Zákona 142/2000 Z.z.
0 0
zbojka zbojka

zbojka je offline (nepripojený) zbojka

Julian Pozri príspevok
Ja by som poradil aj opačný postup. Reklamovať domový vodomer vodárov. Ak je na vodomer napojených "dosť" bytov, tak by to nebolo až tak drahé aj keby bol vodomer dobrý. Keď nebude vyhovovať zaplatia si to vodári.
Skúste si pozrieť overovaciu značku (plombu), kedy bol vodomer overený.

Reklamovať môžte v zmysle § 19, odsek 5 Zákona 142/2000 Z.z.
Toto sme uz spravili, spolocny vodomer je vymeneny. Nepomohlo. Indikuje skor ten cierny odber. Napojenych mame len 6 bytov, je to 6 bytovka.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

zbojka Pozri príspevok
Toto sme uz spravili, spolocny vodomer je vymeneny. Nepomohlo. Indikuje skor ten cierny odber. Napojenych mame len 6 bytov, je to 6 bytovka.
My sme 2x reklamovali vodomer a 2x bol vadný vodomer, preto som začal odtiaľ.

Na vašom mieste by som ešte preveril, či nie je únik vody. Na chvíľu odstaviť vodu vo všetkých bytoch (pri 6-tich bytoch sa to dá).
Ak je to v poriadku, tak by som niekoľkokrát (3-4x) v krátkom čase (1-2 dni) urobil odpočet spotreby a pritom by som preveril aj tesnosť vod. batérii, WC splachovača a riadne zaplombované vodomery (na vstupe aj výstupe). Tie čísla by mohli niečo povedať. Ak by bol koeficient vždy rovnaký tak by som vylúčil úmyselný čierný odber. V opačnom prípade by som pripustil manipuláciu. To je ale iba môj teoreticky pohľad.

Podotýkam, že koeficient do 1,2 považujem za prijateľný. Presnosť vodomerov je +- 5% pri minimálnom prietoku a 2% pri ostatných prietokoch, pričom malý prietok (kvapkanie) ani nezaregistrujú.
0 0
Šebestová Jana Šebestová Jana

Šebestová Jana je offline (nepripojený) Šebestová Jana

dostali sme vyúčtovanie za rok 2008 a skoro každý byt má nedoplatky, máme spotrebu teplej vody na vodomeroch 77m3 a upravili nám spotrebu na vyše 101 m3
niekto klame a kúpe sa každý deň a potom my všetci to máme zaplatiť
minulý rok bol rozdiel 200m3 spotreby a to sa potom všetko rozpočítalo ako strata
ako predísť tomu, aby ľudia nedoplácali na zlodejov?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Šebestová Jana Pozri príspevok
dostali sme vyúčtovanie za rok 2008 a skoro každý byt má nedoplatky, máme spotrebu teplej vody na vodomeroch 77m3 a upravili nám spotrebu na vyše 101 m3
niekto klame a kúpe sa každý deň a potom my všetci to máme zaplatiť
minulý rok bol rozdiel 200m3 spotreby a to sa potom všetko rozpočítalo ako strata
ako predísť tomu, aby ľudia nedoplácali na zlodejov?

Máte Vašu spotrebu prepočítanu koeficientom, ktorý je v norme /tak do 1,2.../ Ale nie u TUV...A čo ak klameš ty a ani o tom nevieš? Možno ti kvape bateria, alebo pomaličky preteká WC a tvoj vodomer sa ani nehne...zato vodomer hlavný si to "ujsť nenechá" Alebo máte vodomery v bytoch už pred "funusom"všetci A ak sa Vám zdá, že niekto klame, šup urobiť kontrolu po bytoch.
Naposledy upravil Halli : 17.05.09 at 13:56 Dôvod: neskoro mi došlo, že je to TUV :)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Šebestová Jana Pozri príspevok
dostali sme vyúčtovanie za rok 2008 a skoro každý byt má nedoplatky, máme spotrebu teplej vody na vodomeroch 77m3 a upravili nám spotrebu na vyše 101 m3
niekto klame a kúpe sa každý deň a potom my všetci to máme zaplatiť
minulý rok bol rozdiel 200m3 spotreby a to sa potom všetko rozpočítalo ako strata
ako predísť tomu, aby ľudia nedoplácali na zlodejov?
Investovať viac do nových vodomerov antimagnetických, kontrolovať plomby. Ak ste napojení na spoločnú vymeníčku, zlodej nemusí byť vo vašom dome.

A nesplachujte teplou vodou. Ako je to možné?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Investovať viac do nových vodomerov antimagnetických, kontrolovať plomby. Ak ste napojení na spoločnú vymeníčku, zlodej nemusí byť vo vašom dome.

A nesplachujte teplou vodou. Ako je to možné?

... fakt divný koeficient na TUV... očakavala by som to na SV nie TUV. Sorry ani mi nedošlo, že to je TUV

Nemožem ti pridať bod, musím niekomu inému tak aspoň takto...
S tým WCkom si ma dostal
Naposledy upravil Halli : 17.05.09 at 13:33
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

To nič, kôň má štyri nohy a potkne sa. Ja som tiež uvalil v poplatku za výťah.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Takže je dôležité vedieť či ste napojení s niekym iným na vetve a či máte vlastný vodomer. Ak by správca nahlasoval stav v januári a dodavateľ ho podľa toho fakturoval, mal by byť koeficient 1. Ak nie a máte vlastný vodomer tam už rozdiely môžu byť. A samozrejme treba skontrolovať kedy ste menili naposledy vodomery a či má každý plombu.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

BVS to je zaujmavá spoločnosť. Prišla mi faktúra za vodné stočne za určité obdobie 462.000 sk (15.400 EUR), že toľko sme spotrebovali. Na účte sme mali 9.000 EUR. Išiel so urobiť odpočet do vodomernej šachty odpísal som stav a nahlásil som to na BVS. Čuduj sa svetu, prišiel mi e-mail, že tých 15.400 EUR, aby sme zaplatili a keď bude reklamácia opodstatnená tak nám vrátia preplatok. Teraz mi prišla nová opravená faktúra na 422 EUR a správny stav vody. Takže platí ponaučenie, kontrolovať fakturačné vodomery a byť pri všetkých odpočtoch energií ak je to možne.
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Ľudia, musím sa posťažovať...včera došlo vyúčtovanie.Koeficient na SV 1,77 !!!!!!!!! Skoro nás trafil šľak.Samozrezme nedoplatok ako hrom.Manžel je vytočený do nepríčetnosti,dnes bude robiť poriadky vo vchode.Zašiel aj na domsprav,či to myslia vážne,vraj áno.Tak neviem,či je pokazený vodomer na päte vchodu alebo sú ľudia také svine.Aj keď dosť dobre nechápem,prečo to robia so studenou vodou,keď teplá je drahšia
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

nesca Pozri príspevok
Ľudia, musím sa posťažovať...včera došlo vyúčtovanie.Koeficient na SV 1,77 !!!!!!!!! Skoro nás trafil šľak.Samozrezme nedoplatok ako hrom.Manžel je vytočený do nepríčetnosti,dnes bude robiť poriadky vo vchode.Zašiel aj na domsprav,či to myslia vážne,vraj áno.Tak neviem,či je pokazený vodomer na päte vchodu alebo sú ľudia také svine.Aj keď dosť dobre nechápem,prečo to robia so studenou vodou,keď teplá je drahšia
Tento problém bol u nás neriešiteľný, chodili sme robiť námatkové kontroly, odpisy a stále strata, akonáhle sa na zhromaždení odsúhlasila strata na 1 byt (vsiorovno) a nie koeficient, zrazu aj tí čo mali predtým ročnú spotrebu 1 m3 zrazu míňujú viac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať