Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
zzuzus@zoznam.sk zzuzus@zoznam.sk

zzuzus@zoznam.sk je offline (nepripojený) zzuzus@zoznam.sk

p.ORIM,nerozumiem Ti
0 0
denabal denabal

denabal je offline (nepripojený) denabal

Ja mám zas trošku iný problém. Nám vodomer nefungoval. Spoločenstvo sa rozhodlo teda lepšie povedané predseda, že nám pridá. Takže v kúpeľni - dobrý vodomer stav 24, v kuchyni pokazený tak nám tam dal 26, spolu 50, potom k tomu prirátal 10%, lebo nám nejde vodomer (vraj je na to nejaká vyhláška, ja neviem), spolu 55 a nakoniec krát koeficient, tak nám vyčlo 60 a tiež pekný nedoplatok na vode. Po iné roky sme mali celkovú spotrebu vody cca 35-38. Jedná sa o teplú vodu. Ja som našla akurát vo vyhláške, že ak nie je funkčné meradlo, ide sa podľa spotreby za predchádzajúce obdobie. Tak neviem, vie mi niekto poradiť ako sa brániť?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

zzuzus@zoznam.sk Pozri príspevok
p.ORIM,nerozumiem Ti

Myslel som tým, že je toho vela na prvý krát všetko čítať.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
svojar Pozri príspevok
Chcel by som len pripomenúť, že takto sa rozrátávajú náklady na ohrev vody. Samotná voda sa rozrátáva podľa skutočnej spotreby, bez ZZ. To len preto uvádzám, že otázka bola o rozpočítaní TV.
§ 8
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
na odberné miesta
(1) Na rozpočítavanie nákladov na prípravu teplej
úžitkovej vody sa využívajú určené meradlá na meranie
množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej
vody na odbernom mieste a určené meradlá na meranie
pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej
konečným spotrebiteľom.
(2) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej
úžitkovej vody, meria množstvo dodanej teplej úžitkovej
vody na odbernom mieste, množstvo dodaného
tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania
sa určí v pomere indikovaného údaja určeného
meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej
vody na odbernom mieste k súčtu indikovaných
údajov všetkých určených meradiel na meranie množstva
dodanej teplej úžitkovej vody na odberných miestach
podľa vzorca......


§ 9
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
v objekte rozpočítavania
(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 8 sa rozdelia na základnú
zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na prípravu
teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.
(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných
spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový
priestor v objekte rozpočítavania, ak je v byte alebo nebytovom
priestore zabezpečená dodávka teplej úžitkovej
vody.
(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných
spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného
meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného
u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných
údajov určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov
v objekte rozpočítavania podľa vzorca.....



Tak podľa tohto som v koncoch, lebo neviem, či keď správca rozpočitava TUV na byty, je odberné miesto, alebo objekt rozpočítania... či ako to je? Viete to dať niekto do ľudskej reči? Lebo sa mi zdá že Svojar vlastne poprel tvrdenie Slavici o tých 10%..... alebo som ztoho trulo ja
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Npopieram tvrdenie o 10%, len som uresnil, že sa to jedná iba tepla na prípravu TV nie vody samotnej.
Vysvetlenie -
Voda - súčet bytových meradiel = 1000m3
Merané u dodávateľa a rozpočítané na jednotlivé objekty podľa počtu obyvateľov - 10000m3 - na konkrétny dom vychádza napr.1050m3
Koeficient 1,05
Tedamerané množstvo v byte x 1,05 = upravená spotreba

Ohrev vody - náklad 100000,-Sk - počet vlastníkov 10
- 10% = 10000,- Sk
ZZ na každého vlastníka 10000:10= 1000,- Sk
SZ = 90000,- Sk rozrátať podľa upravenej spotreby
0 0
smexo smexo

smexo je offline (nepripojený) smexo

Ja by som sa chcel len opytat ci je niekde pravne (zakonom, nariadenim vlady) osetrene tzv rozuctovanie spotreby SV koeficientom. Spravca si totiz kazdorocne urcuje spotrebu SV podla skutocneho odberu a ked mu to nevychadza pomaha si koeficientom prepoctu medzi fakturacnym meracom a suctom meracov v jednotlivych bytoch. Tento rok mu vysiel koeficient na SV 1.2899 co pri spotrebe SV za rok 60m3/ byt cini fakturovanych 77.4m3. Pri cene 49sk/m3 je slusna suma 852sk. Celkovo za rok na cely objekt je tento rozdiel 390m3 co je 19110sk. Kedze mame vsetci vlastnici v bytoch nove merace SV a rozvody SV su po generalnej oprave, tento rozdiel nechapem. Dakujem za pomoc Martin
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

smexo Pozri príspevok
Ja by som sa chcel len opytat ci je niekde pravne (zakonom, nariadenim vlady) osetrene tzv rozuctovanie spotreby SV koeficientom. Spravca si totiz kazdorocne urcuje spotrebu SV podla skutocneho odberu a ked mu to nevychadza pomaha si koeficientom prepoctu medzi fakturacnym meracom a suctom meracov v jednotlivych bytoch. Tento rok mu vysiel koeficient na SV 1.2899 co pri spotrebe SV za rok 60m3/ byt cini fakturovanych 77.4m3. Pri cene 49sk/m3 je slusna suma 852sk. Celkovo za rok na cely objekt je tento rozdiel 390m3 co je 19110sk. Kedze mame vsetci vlastnici v bytoch nove merace SV a rozvody SV su po generalnej oprave, tento rozdiel nechapem. Dakujem za pomoc Martin
Koeficient vody sa odvíja od fakturačného vodomeru,teda od m3 naúčtovaných dodávateľom vody. Táto vyfakturovaná čiastka sa podelí súčtom odpisov v jednotlivých bytoch,nebytových priestoroch.Ak ste mali naúčtované vo faktúre napr. 2000m3,vy ste mali pri odpise spotreby na pomerových vodomeroch celkovo spotrebu 1950,tak koeficient dosiahneme:
2000: 1950= 1.025641
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
smexo Pozri príspevok
Ja by som sa chcel len opytat ci je niekde pravne (zakonom, nariadenim vlady) osetrene tzv rozuctovanie spotreby SV koeficientom. Spravca si totiz kazdorocne urcuje spotrebu SV podla skutocneho odberu a ked mu to nevychadza pomaha si koeficientom prepoctu medzi fakturacnym meracom a suctom meracov v jednotlivych bytoch. Tento rok mu vysiel koeficient na SV 1.2899 co pri spotrebe SV za rok 60m3/ byt cini fakturovanych 77.4m3. Pri cene 49sk/m3 je slusna suma 852sk. Celkovo za rok na cely objekt je tento rozdiel 390m3 co je 19110sk. Kedze mame vsetci vlastnici v bytoch nove merace SV a rozvody SV su po generalnej oprave, tento rozdiel nechapem. Dakujem za pomoc Martin
Otázka je namieste. Ten koeficient je vysoký ale netreba obviňovať predsedu, že tak počíta, (lebo mu iné neostáva), ale treba hľadať príčinu takého vysokého rozdielu hlavne pri tom (že ako uvádzaš), sú nové merače aj rozvody. Možno bola niekde havária v priebehu roka a voda vytiekla alebo niečo podobné. Ak je rozdiel medzi fakturačným meračom a súčtom meračov na byte vysoký treba zistiť príčinu. Odporúčam ísť za predsedom a v kľude sa o tom porozprávať, prípadne otázku otvoriť na zhromaždení.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pozri aj tu. http://www.porada.sk/t52274-p4-koefi...tml#post465688
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

smexo Pozri príspevok
Ja by som sa chcel len opytat ci je niekde pravne (zakonom, nariadenim vlady) osetrene tzv rozuctovanie spotreby SV koeficientom. Spravca si totiz kazdorocne urcuje spotrebu SV podla skutocneho odberu a ked mu to nevychadza pomaha si koeficientom prepoctu medzi fakturacnym meracom a suctom meracov v jednotlivych bytoch. Tento rok mu vysiel koeficient na SV 1.2899 co pri spotrebe SV za rok 60m3/ byt cini fakturovanych 77.4m3. Pri cene 49sk/m3 je slusna suma 852sk. Celkovo za rok na cely objekt je tento rozdiel 390m3 co je 19110sk. Kedze mame vsetci vlastnici v bytoch nove merace SV a rozvody SV su po generalnej oprave, tento rozdiel nechapem. Dakujem za pomoc Martin
Záleží aj to, kde máte fakturačné merače. Je to v zmysle legislatívy používať koeficiety. Len je na zváženie aké vysoké sú tie koeficienty. Ale ako píše Jozef I, ak bola havária a na základe toho boli robené generálky, výmeny rozvodov... V našom prípade sú to roky vysokých koeficientov.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Treba pozrieť sa aj na správanie sa vlastníkov, či si dakto tzv. nenakvapkáva vodu, ktorú merač v byte nezaznamená. Keby to robili viacerí rozdieľ od fakturačného merača samozrejme bude, aj keď rozvody budú opravené a nebudú prepúšťať vodu.
Dakde chyba musí byť. My už zopár rokov máme koeficient 1,00 alebo max. 1,02.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Prosím Ťa kde máte umiestnený fakuračný merač? Ďakujem.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Fakturačný merač v šachte je vo vzdialenosti necelé 2 m od päty domu.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ja mám fakturačný vodomer priamo v dome ,ale taký koeficient ako Svojar som ešte nemala.
0 0
smexo smexo

smexo je offline (nepripojený) smexo

Ďakujem Vám Martin
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
slavica Pozri príspevok
Odpoviem ti ja : merače je povinnosť meniť po 4 rokoch na teplu vodu a po 6tich r. na studenu vodu.
No pravdupovediac mi sme ich tiež ešte nememili hoci máme už cca šesť rokov starú bytovku, aj merače. Chcem sa opýtať akú značku meračov doporučujete ? Počul som, že aj Yzamer robí niečo takéto. My máme od nich merače tepla a tie sú fakt dobré.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ja by som skôr volila merače od Regeny Strážske - pozeraj aj na tepelnú službu.
0 0
hrvat hrvat

hrvat je offline (nepripojený) hrvat

lubica_02 Pozri príspevok
Ja mám fakturačný vodomer priamo v dome ,ale taký koeficient ako Svojar som ešte nemala.
Tiež máme fakturačný vodomer v dome a máme koeficient na TUV 1.066 a na SV 1.054. Údaje sú za rok 2006 a rok predtým boli podobné.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

hrvat Pozri príspevok
Tiež máme fakturačný vodomer v dome a máme koeficient na TUV 1.066 a na SV 1.054. Údaje sú za rok 2006 a rok predtým boli podobné.
Tak to sú tiež super koeficienty -dúfam,že sa to aj u mňa zlepší.
0 0
tanula1 tanula1

tanula1 je offline (nepripojený) tanula1

Bývam sama v 1-izbovom byte. Už tretí rok po sebe nám menili vodomery na teplú aj studenú vodu. Samozrejme sme si to ako vlastníci bytov museli zaplatiť.Ale po poslednej výmene mi vyšla neuveriteľná spotreba,po prepočítaní mi vyšlo cca 340- 350 l denne a čo je ešte podivnejšie - oveľa vyššia spotreba TEPLEJ ako STUDENEJ vody,čo je čudné,keďže do WC ide studená,do práčky / periem raz za dva mesiace,kým sa mi naplní 6 kg práčka... / ide studená a keď niečo umývate,tak tiež nepúšťate len teplú vodu. Vyšli mi náklady cca 14 tisíc,čo je porovnateľné so 4-5 člennou rodinou. Vyúčtovanie aj vodomery som reklamovala,len mi nie je jasné,prečo overovanie vodomerov robí súkromná sro-čka,hoci má na to certifikát. Jasné ,že po overení,sú VODOMERY dobré,zodpovedajú technickým normám a ja som sa dočkala namiesta vrátenia peňazí FAKTÚRY NA VýMENU VODOMEROV a CIACHOVANIE cca 2500 ,-SK.
Je tiež zaujímaví,že nové vodomery,ktoré mám,/ lebo tie,ktoré boli podľa mňa zlé ,mi vymenili / mi ukazujú dennú spotrebu cca 140- 150l a to je spotreba,akú som roky pred tým,odkedy sme mali merače.
Ja viem,že už nič nikomu nedokážem,že tie demontované vodomery,čo išli na ciachovnie boli zlé,ale ja tomu OVERENIU NEVERíM !!!!!!!!!!!!!!
Dá sa niekde dovolať PRAVDY ?????????????????????? Však uznajte ,že spotreba 350 l denne na jednu osobu je nereálna,pokiaľ samozrejme vodou neplytváte a netečie vám,čo nie je môj prípad, ĆO SOM VEĽRYBA ??????????? Pripomínam,že vážim len 43 kg.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať