Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Jednoduché preskúšanie vodomerov sa dá zrealizovať aj doma. Stačí si presne pozrieť stav vodomeru. ísť napustiť do 2l flaše vodu a pozrieť koľko nameral vodomer. Ak to je v poriadku tak sa dá povedať že meria správne. Treba občas skontrolovať po pár hodinách napr. ráno, či sa merač v noci pozvolna netočí a či ozaj nikde netečie(nekvapká) voda. Ak je všetko v poriadku, merač môže ociachovať aj iná firma na tvoje želanie (samoška si to opäť zaplatíš ) Ale ak by sa zistilo že merač je zlý tak ti musia vrátiť peniaze aj za to predchádzajúce meranie. Viac poradiť neviem. Ak bude všetko v poriadku, tak mi vychádza už len to, že tie predchádzajúce roky ti merač meral zle.

Ešte by som doplnil. Aký dôvod bol uvedený na výmenu vodomerov každý rok? Kto to odsúhlasil?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

So všetkým súhlasím, len sa mi zdá pri overovaní tie 2 litre málo. Ja by som bol tak za 10 litrov. Už to tu bolo raz riešené v predcházajúcich 100 príspevkoch a kto by to chcel nájsť určite na to prijde.
0 0
tanula1 tanula1

tanula1 je offline (nepripojený) tanula1

Veď to,že ja som si odskúšala,že som dokonca odpustila 15 l vody,ale podľa vodomerov to bolo cca 23-24 l,preto,keď už spisovali stav,som povedala,že tá spotreba je vysoká a že je čudné,že je vyššia spotreba teplej ako studenej vody. Napriek tomu mi tento stav vyúčtovali a vôbec nebrali do úvahy moje domáce merania. Po vyúčtovaní som to reklamovala,vtedy mi vymenili tie vodomery,ale došlo mi vyjadrenie,že sú OK a keďže ich ja už nemám,nemám ako a kde už dokázať,že sú nie dobré a spochybniť to overenie
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

O preskúšaní vodomeru musí byť záznam, kde je uvedené jeho číslo samozrejme razítko a podpis, vydáva sa certifikát o preskúšaní a skúšobňa si to nemôže dovoliť sfalšovať.
Takže požaduj príslušný záznam o preskúšaní
0 0
Porubska Porubska

Porubska je offline (nepripojený) Porubska

Ahojte, vie mi niekto poradiť? Na zhromaždení sme si odsúhlasili výmenu vodomerov na TV, nakoľko ich doba platnosti po 4 rokoch už skončila, dohodli sme sa, že to nebudeme financovať z FO, ale každý vlastník si ich zaplatí. Našla sa však "jedna milá pani", ktorej syn vodomer vymenil, neviem akej značky, skrátka nič a mám podozrenie, že sa montoval aj do plomby na vodomery na SV, viete mi poradiť čo robiť? Dakujem za akúkoľvek radu.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Porubska Pozri príspevok
Ahojte, vie mi niekto poradiť? Na zhromaždení sme si odsúhlasili výmenu vodomerov na TV, nakoľko ich doba platnosti po 4 rokoch už skončila, dohodli sme sa, že to nebudeme financovať z FO, ale každý vlastník si ich zaplatí. Našla sa však "jedna milá pani", ktorej syn vodomer vymenil, neviem akej značky, skrátka nič a mám podozrenie, že sa montoval aj do plomby na vodomery na SV, viete mi poradiť čo robiť? Dakujem za akúkoľvek radu.
Vodomer nemôže montovať hocikto, ale iba osoba na to oprávnená v zmysle zák 142/2000, §26. Takáto osoba má pridelenú značku na montážnej plombe, ktorou musí meradlo po montáži zabezpečiť (montážna plomba). Táto osoba zodpovedá za to, že meradlo splňa všetky náležitosti ( meradlo má typové schválenie, platnosť overenia, správnosť montáže).

Ešte zopakujem (na inom mieste som to písal) k tým predchádzajúcim (už dosť starým) príspevkom.
Ak sa reklamuje vodomer preskúšať ho môže iba SMÚ a Slovenská legálna metrológia a nie organizácia, ktorá overuje meradlá. Ak to robí takáto organizácia tak sa istí a niekde dole v protokole zvyknú uviesť, že preskúšanie nie je v zmysle Zák. 142/19 ods.5. Potom zodpovednosť za to nesie užívateľ meradla a takéto preskúšanie je neplatné.
0 0
sunday sunday

sunday je offline (nepripojený) sunday

janot Pozri príspevok
Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
ahojte, ja by som sa vratila na zaciatok tejto temy, a chcela by som sa spytat, ci sa vyuctovanie spotreby studenej vody na zaklade vodomerov moze vykonat, ak je v dome min. 80% bytov vybavenych vodomermi, alebo to musi byt 100%. precitala som zakony, ale bud som slepa, alebo nevidim, ale nic o percentach ludi, kt. maju vodemery som sa v zakonoch nedocitala. a aj v tejto diskusii zazneli nazory, ze ano, aj nie. dakujem za odpoved.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

sunday Pozri príspevok
ahojte, ja by som sa vratila na zaciatok tejto temy, a chcela by som sa spytat, ci sa vyuctovanie spotreby studenej vody na zaklade vodomerov moze vykonat, ak je v dome min. 80% bytov vybavenych vodomermi, alebo to musi byt 100%. precitala som zakony, ale bud som slepa, alebo nevidim, ale nic o percentach ludi, kt. maju vodemery som sa v zakonoch nedocitala. a aj v tejto diskusii zazneli nazory, ze ano, aj nie. dakujem za odpoved.
Ja si myslím, že to závisí od dohody zúčastnených.
Keďže 80% vodomery má, tak si môžu presadiť že im sa bude rátať spotreba podľa vodomerov (bez koeficientov) zvyšok si podelia podľa počtu osôb tí ostatní. Nebude dlho trvať a všetci budú mať vodomery.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Teda laicky povedané, tí ktorí majú zaplatia to čo im merač nameral, ostatní všetko ostatné, teda aj s prípadnými stratami, ale to už je ich vec.
Ako píše Julian, zachvílu si vodomery dajú namontovať.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

svojar Pozri príspevok
Teda laicky povedané, tí ktorí majú zaplatia to čo im merač nameral, ostatní všetko ostatné, teda aj s prípadnými stratami, ale to už je ich vec.
Ako píše Julian, zachvílu si vodomery dajú namontovať.
Presne tak.
0 0
sunday sunday

sunday je offline (nepripojený) sunday

dakujem za odpovede.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Dobrý deň!
Chcem sa Vás opýtať na hodnoty v našom vyúčtovaní za studenú vodu. Ako môže vzniknúť takáto situácia, že fakturovaná spotreba je o toľko nižšia ako spotreba v bytoch?

Fakturov. náklady 40267,90
faktur. spotreba 690,00
spotreba vody v bytoch 1590,77
pomerový koeficient 0,4338
Cena vody 58,3593

ďakujem!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Lotarka Pozri príspevok
Dobrý deň!
Chcem sa Vás opýtať na hodnoty v našom vyúčtovaní za studenú vodu. Ako môže vzniknúť takáto situácia, že fakturovaná spotreba je o toľko nižšia ako spotreba v bytoch?

Fakturov. náklady 40267,90
faktur. spotreba 690,00
spotreba vody v bytoch 1590,77
pomerový koeficient 0,4338
Cena vody 58,3593

ďakujem!
Vychádza mi, že 690 m3 sú fakturované náklady 40267,90 Sk. Údaj 1590,77 asi za nejaké obdobie. Ale za fakturované obdobie ste mali spotrebu na fakturačnom meradla 690 m3. Ak máš nejasnosti opýtaj sa priamo tam kde vystavovali faktúru. Určite Ti budú vedieť kompetentne odpovedať.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Všetky údaje sú za celý rok 2007 z môjho vyúčtovanie. Išlo mi len o to, že či sa vôbec môže naskytnúť takýto prípad (fakturované 690 ale v bytoch 1590). Neverím síce, žeby sa správca pri vyúčtovaní pomýlil, ale radšej do toho nechcem veľmi šťuchať.
0 0
Korund Korund

Korund je offline (nepripojený) Korund

muž, vo všetkom hľadám logiku a systém ...viac
miura Pozri príspevok
Sme SVB a a zatiaľ sme na schôdzi členov SVB nič také neodsúhlasovali. Dodávateľ nám merač namontoval. Máme fond opráv, ale nakoľko máme 2 neplatičov, tak momentálne nie sme schopní z toho fondu uhradiť takú nákladnú rekonštrukciu. Pretože kým nemáme už spomínané merače, musíme dodávky vody a telpla uhrádzať aj za nich. A nemáme možnosť si na to ani zobrať úver, lebo nám ho banka práve kvôli spomínaným neplatičom nedá.
Pýtala som sa hlavne preto, lebo bývalý správca sa k tomu nemal - ani k vymáhaniu pohľadávok, ani vôbec k nejakým zmenám. Len pri odovzdávaní funkcie vyhlásil, že nový predseda musí zo zákona zabezpečiť, aby sa do konca roka namontovali merače na každý byt. Viem, že to budeme musieť v dohľadnej dobe tak či tak urobiť, lebo sa vlastníkom nepáči spôsob rozrátavania spotreby na osobu. Ale to už budeme musieť riešiť buď zvýšením platieb do fondu opráv, alebo vysporiadaním sa s neplatičmi, následkom čoho by bolo zvýšenie peňažných prostriedkov na spomínanom fonde opráv. Potom by jeho výška postačovala na úhradu takejto dosť nákladnej rekonštrukcie.
Každopádne ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla:-)!
S neplatičmi je už jednoduchá a rýchla náprava, čo teda čakáte. Bližšie viď k predmetnej zaležitosti môj príspevok na tomto site (sájte).
0 0
Korund Korund

Korund je offline (nepripojený) Korund

muž, vo všetkom hľadám logiku a systém ...viac
tanula1 Pozri príspevok
Bývam sama v 1-izbovom byte. Už tretí rok po sebe nám menili vodomery na teplú aj studenú vodu. Samozrejme sme si to ako vlastníci bytov museli zaplatiť.Ale po poslednej výmene mi vyšla neuveriteľná spotreba,po prepočítaní mi vyšlo cca 340- 350 l denne a čo je ešte podivnejšie - oveľa vyššia spotreba TEPLEJ ako STUDENEJ vody,čo je čudné,keďže do WC ide studená,do práčky / periem raz za dva mesiace,kým sa mi naplní 6 kg práčka... / ide studená a keď niečo umývate,tak tiež nepúšťate len teplú vodu. Vyšli mi náklady cca 14 tisíc,čo je porovnateľné so 4-5 člennou rodinou. Vyúčtovanie aj vodomery som reklamovala,len mi nie je jasné,prečo overovanie vodomerov robí súkromná sro-čka,hoci má na to certifikát. Jasné ,že po overení,sú VODOMERY dobré,zodpovedajú technickým normám a ja som sa dočkala namiesta vrátenia peňazí FAKTÚRY NA VýMENU VODOMEROV a CIACHOVANIE cca 2500 ,-SK.
Je tiež zaujímaví,že nové vodomery,ktoré mám,/ lebo tie,ktoré boli podľa mňa zlé ,mi vymenili / mi ukazujú dennú spotrebu cca 140- 150l a to je spotreba,akú som roky pred tým,odkedy sme mali merače.
Ja viem,že už nič nikomu nedokážem,že tie demontované vodomery,čo išli na ciachovnie boli zlé,ale ja tomu OVERENIU NEVERíM !!!!!!!!!!!!!!
Dá sa niekde dovolať PRAVDY ?????????????????????? Však uznajte ,že spotreba 350 l denne na jednu osobu je nereálna,pokiaľ samozrejme vodou neplytváte a netečie vám,čo nie je môj prípad, ĆO SOM VEĽRYBA ??????????? Pripomínam,že vážim len 43 kg.
Jednoduchá kontrola - zoberte si napr. 10 l hrniec a napustite ho vodou. Predtým i potom si odčítajte vodomer a prvotná kontrola je hotová - ak je vadné meradlo, tu by sa to už dalo zistiť. ďalší postup je už vecou dokazovania (právne relavantný svedok kontroly, ...).
Je predsa jasné že "kto maže ten jede" teda vod. spoločnosť má v majetku vodomer, ona to objednáva a vy danú s.r.o. nemôžte "motivovať" na im prijateľnom výsledku - a nie ste pri teste prítomná, tak že jeto celé gaunerstvo už od zákonodarcov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Lotarka Pozri príspevok
Všetky údaje sú za celý rok 2007 z môjho vyúčtovanie. Išlo mi len o to, že či sa vôbec môže naskytnúť takýto prípad (fakturované 690 ale v bytoch 1590). Neverím síce, žeby sa správca pri vyúčtovaní pomýlil, ale radšej do toho nechcem veľmi šťuchať.
To si mala akože ročnú spotrebu 690 l vody? Nesranduj ... Odpisovala si si stav na meračoch? Pri montáži nového mohlo rýchlo dôjsť ku skresleniu, resp. nesprávnemu odpisu. Aj k chybe. Nemusí byť chyba vo vodomere ale v odpisoch.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

No to je tak, keď sa človek zle - neúplne vyjadrí. Je to moje vyúčtovanie, ale údaje sú za celý bytový dom.
Ak by bol omyl v odpisoch bytových vodomeroch, tak by sa ľudia ozvali na základe vyúčtovania. Tá hodnota (1590) je porovnateľná s rokom 2006. A či bol omyl v odpise hlavného vodomeru, ktorý je skoro stále zatopený spodnou vodou, to si veľmi nemyslím. Tam si na to dávajú asi dosť pozor. A ak by to tak bolo už by to správca hádam povedal, lebo premiestnenie toho vodomeru riešime už dosť dlho. Tu ma napadla otázka: je vodomer stavaný, teda nepoškodí ho, keď je skoro stále vo vode?
0 0
phenob phenob

phenob je offline (nepripojený) phenob

pomožte mi.mám ročné vyučtovanie kde mám nedoplatok.vraj za teplu vodu.vysvetlenie v papieroch nemám.celé vyučtovanie by som chcel prekontrolovat s odborníkom,nie však z byt.družstva.su tam nejasnosti ktoré mi nevedia vysvetlit.na koho sa mám obrátit.dakujem
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

To Lotarka: 1590 a 690 čoho? to je Tvoj dátum narodenia a čísla topánok? :-) Vidíš ako to uvádza do omylu? Ja viem, že ide o m3, ale myslieť si možno ako vidíš kadečo.

To Phenob: Každé správne vyúčtovanie by malo byť zrozumiteľné, prípadne s vysvetlivkami. Ak tak nie je obráť sa na toho, kto vyúčtovanie spracoval a požiadaj ho o vysvetlenie. Darmo Ti bude niekto iný kontrolovať vyúčtovanie, nakoľko dotyčný nepozná všetky podmienky týkajúce sa rozúčtovania, ktoré máte v dome dohodnuté. Niečo sa dá, ale je to len informatívne a nie celkom presné - závisí to od množstva a kvality údajov nachádzajúcich sa vo vyúčtovaní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať