Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Vodomery máš aj antimagnetické. Záleží len na Vás koľko ste ochotní a môžete investovať.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

U nás máme všetci vodomery a na päte domu máme určite fakturačný. Chceme ho dať odkontrolovať, ale pomaly je už tomu mesiac a akosi vodárne na to nereagujú. Dávame si tiež na každú stupačku namontovať vodomery, aspoň sa to trochu zúži.
Poraďte nám nejakú solídnu, lacnú firmu, ktorá by nám to namontovala, najlepšie z Čadce. Správca s.r.o. mi dnes oznámil, že oni by to robili až v októbri a zvýšil cenu z okolo 12 000,-Skk na 25 000,-Skk, my nechceme dovtedy čakať.
Naposledy upravil jojinkoh : 25.08.06 at 17:56
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Ako skontrolujem únik vody z potrubia a kto to môže robiť?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Vlastník potrubia. Keď nie je Tvoje, buď rada. Platíš straty tak či tak. Bohužiaľ. Obráť sa na dodávateľa, ak nie je vlastníkom, tak na vlastníka potrubia. Potom povedz ako si dopadla.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

jojinkoh
Ako skontrolujem únik vody z potrubia a kto to môže robiť?
Ty ho nijako nemôžeš skontrolovať, ale určite sa budeš podielať na jeho platení.

Môžu si to skontrolovať vodári, tí by mali mať prehľad o tom koľko vody vyrobili a distribuovali a koľko vody bolo odobraté užívateľmi. Ale teba k tým číslam nepustia. Je tam určitý kooficient do ktorého sa dokážu schovať, pretože to neodrátavajú všade naraz. Čím častejšie sa odrátava tým je to presnejšie za dlhšie obdobie.
S množstvom vyrobenej a distribuovanej vody by malo korešpondovať aj množstvo použitých chemikálií na úpravu vody, pretože je predpísané koľko toho do vody ide a nesmie sa dávať viac ani menej.
Ďalej by mali mať o každom vodomere urobený zápis o jeho kontrole. U studenej vody to musí byť raz za 6 rokov. Ak ten váš bol na kontrole dlhšie ako pred 6 rokmi mohli by ste v pohode vysúdiť len toľko čo ste spotrebovali, keby ste to vedeli presne dokázať koľko to bolo.

Kontrola vodomeru = kalibrácia vodomeru

Najjednoduchejšie je požiadať o jeho kalibráciu a je stanovená doba do kedy by vám mali odpovedať mám taký dojem, že je to (30 dní)
Naposledy upravil Orim : 14.09.06 at 17:17
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mám ochodených vodárov, čo sa týka potrubia. Vodárom patrilo do zmien v zákone. Po zmene už patrí tým, čo Ti vodu dodávajú. To bude ten istý prípad ako u nás. Ešte ak sú výšková budova, budú mať fakturačný merač u dodávateľa, ktorý im dotláčačkou dotláča vodu. Písala som aj o tom. Ty si chcel link na Dashofer. Jediná voľba, ktorá ma zrejme v budúcej dobe čaká, je osamostatnenie sa v tomto smere. Teda vlastná dotláčačka, vlastná prípojka na vodu cez vodárne fakturačný merač.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás vodári dodávajú aj vodu a je to ich po fakturačný merák, od neho je to naše. Ale snažia sa to čo sa týka vodomerov vylepšiť na úkor zákazníka.
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

Minulý týždeň nám dodávateľ namontoval do bytovky "hodiny" na meranie vody. Myslím, že zo zákona mal povinnosť takto učiniť do konca tohto roku.
Ale neviem, dokedy sme ako spoločenstvo povinní namontovať merače teplej a studenej vody pre každý byt zvlášť. Je to takisto povinnosť do konca tohto roku? A do akej miery je spoločenstvo povinné hradiť montáž týchto hodín? Pretože u nás montáž hodín bude spojená s búraním stien a prekladaním vodovodných rúrok. Lebo už som sa stredla s názormi vlastníkov, že spoločenstvo je povinné uhradiť kompletnú prácu. Iné názory sú, že spoločenstvo je povinné len zabezpečiť montáž hodín a ostatné práce sú záležitosťou vlastníkov.
Tak ako to vlastne je? Veľmi pekne ďakujem za odpovede!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Najskôr, ale musím upozorniť, že ste bytové družstvo. Teda neviem či máte založené SVB. Vodomery na TÚV je povinný namontovať dodávateľ TÚV na päte domu. Aj merač je jeho. Vodomery, pokiaľ ste si na schôdzi členov odsúhlasili, nemusíte mať. Voda sa ráta na osoby priemerom zo spotreby. Nie je pravda, že Vám to musí platiť všetko družstvo. Tiež tvoríte nejaký fond opráv. Záleží na tom, koľko tam máte nešetrené a či chcete celý minúť. Treba rátať havárie, revízie, pravidelné kontroly. Z fondu sa majú hradiť opravy, údržba spoločných priestorov. Toto je vecou členov SVB. Na čom sa dohodnú na schôdzi. Ale ste družstvo, takže sa radšej najprv opýtaj tam a potom informuj ostatných členov.
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

Sme SVB a a zatiaľ sme na schôdzi členov SVB nič také neodsúhlasovali. Dodávateľ nám merač namontoval. Máme fond opráv, ale nakoľko máme 2 neplatičov, tak momentálne nie sme schopní z toho fondu uhradiť takú nákladnú rekonštrukciu. Pretože kým nemáme už spomínané merače, musíme dodávky vody a telpla uhrádzať aj za nich. A nemáme možnosť si na to ani zobrať úver, lebo nám ho banka práve kvôli spomínaným neplatičom nedá.
Pýtala som sa hlavne preto, lebo bývalý správca sa k tomu nemal - ani k vymáhaniu pohľadávok, ani vôbec k nejakým zmenám. Len pri odovzdávaní funkcie vyhlásil, že nový predseda musí zo zákona zabezpečiť, aby sa do konca roka namontovali merače na každý byt. Viem, že to budeme musieť v dohľadnej dobe tak či tak urobiť, lebo sa vlastníkom nepáči spôsob rozrátavania spotreby na osobu. Ale to už budeme musieť riešiť buď zvýšením platieb do fondu opráv, alebo vysporiadaním sa s neplatičmi, následkom čoho by bolo zvýšenie peňažných prostriedkov na spomínanom fonde opráv. Potom by jeho výška postačovala na úhradu takejto dosť nákladnej rekonštrukcie.
Každopádne ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla:-)!
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Elenka ako vieš, že sú bytové družstvo?

Píše že sú spoločenstvo.

Či si namontujete vodomery je to na vás. Ak ich budete mať platíte viacmenej len to čo si každý spotrebuje. V druhom prípade platíte aj to čo spotrebuje niekto iný. Sú ľudia ktorým to vyhovuje.
Určite však budete šetriť, keď ich budete mať.



keď som to písal nebol tu ešte ten druhý príspevok
Naposledy upravil Orim : 19.09.06 at 19:15
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

No keďže ste ma upokojili s odpoveďou, že montáž "stupačiek" nie je povinná do konca tohto roku, ako mi to bývalý predseda oznámil, zaujíma ma ešte, do akej miery musíme ako spoločenstvo uhradiť všetky práce, ktoré sa budú týkať montáže meracích hodín. Podľa jednej strany sme povinní len namontovať hodiny, ostatné práce si budú hradiť majitelia bytov. No podľa druhej strany sme povinní uhradiť všetko, čo sa tejto prestavby bude týkať. Lebo im vraj týmto zásahom znižujeme hodnotu ich bytov. Takže teraz neviem, kde je vlastne pravda. Vie mi niekto s tým poradiť?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ste majiteľmi bytov? Ak ste, vychádza mi to z Tvojich príspevkov, na financovaní sa dohodnete Vy. Máte SVB, ste majiteľmi bytov, fond opráv si tvoríte sami. Tak ak sa dohodnete, že sa všetko vyplatí z fondu opráv, tak všetko plaťte z fondu opráv. Ale ak nemáte toľko peňazí, samozrejme toto je pre Vás hlavné meradlo. Ako ste na tom s peniazmi. Ani správca/máte niekoho čo Vám robí správu?/ Vám nemôže určiť čo máte z čoho platiť. Je to na Vás. Tých neplatičov ste ešte nevyriešili? Chceš pošlem ss-kou kontakt na dražobnú,ktorá robila pre nás.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ak sa dáva niečo nové, prípadne vymieňa za staré, určite sa hodnota bytu neznižuje skôr naopak.
Odpoúčam vyriešiť neplatičov. U nás sme urobili schôdzu, kde sa odsúhlasilo, že kto bude mať dlh nad 10 000.- Sk budeme toto riešiť cez dražobnú spoločnosť. Urobili sme jednu výnimku, kde sme spracovali plán splátok s tým, že keď ho čo len raz porušia ide to automaticky na dražobnú spoločnosť.
Začali platiť presne podľa spracovaného plánu, niekedy zaplatia aj viac. Verím, že do konca roku ho splatia.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Samozrejme, že každou novelizáciou sa cena všetkého zvyšuje.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

miura
No keďže ste ma upokojili s odpoveďou, že montáž "stupačiek" nie je povinná do konca tohto roku, ako mi to bývalý predseda oznámil, zaujíma ma ešte, do akej miery musíme ako spoločenstvo uhradiť všetky práce, ktoré sa budú týkať montáže meracích hodín. Podľa jednej strany sme povinní len namontovať hodiny, ostatné práce si budú hradiť majitelia bytov. No podľa druhej strany sme povinní uhradiť všetko, čo sa tejto prestavby bude týkať. Lebo im vraj týmto zásahom znižujeme hodnotu ich bytov. Takže teraz neviem, kde je vlastne pravda. Vie mi niekto s tým poradiť?
Súhlasím s tým ,čo napísala Elena. Ak ste spoločnenstvo, spolu rozhodujete hlasovaní ako sa všetko uhradí. Žiadny predpis nedáva povinnosť namontovať individuálne merače na T alebo S vodu do kažého bytu. V dome máte teraz jeden fakturačný merač, podľa ktorého vám budú vodárne účtovať odobratú vodu. Ako si tie náklady rozdelíte medzi obyvateľov domu je na vašom rozhondutí - či podľa veľkosti bytu, počtu osôb a pod.

My sme sa rozhodli, že každý si bude platiť len to, čoskutočne spotrebuje (samozrejme rozdiel v nameranej spotrebe bude prepočítaný koeficientom), preto sme si nechali namontovať do každého bytu vodomery. Na schôdzi sa odsúhlasilo, že náklady pôjdu na majiteľov bytu, nie z fondu. Teda celková faktúra sa uhradila z fondu, ale na konci roka vo vyúčtovaní každý zaplatí fondu späť svoj vodomer aj prácu.

Neviem, čo namietajú, že sa im zníži úžitková hodnota - asi tým, že tam budú prebiehať aj búracie práce, aby sa dostali k potrubiam? Tak si ľudia nemali odsúhlasiť vodomery. A ak sa ozývajú iba niektorí, tak si musia uvedomiť, že väčšina ich prehlasovala a musia sa prispôsobiť.

Ja na vašom mieste by som všetky náklady nechal uhradiť majiteľmi bytov, veď je to pre ich dobro, že tam budú vodomery. Verím, že sa celková spotreba vody v dome zníže. lebo každý si rozmyslí, koľko vody minie, keď sa to už nebude spriemerovať.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pokiaľ sú problémy, kto má čo platiť, ja by som navrhla ešte ďalší variant. Ak máte dosť financii na úhradu tejto obnovy vo fonde a dohodnete sa na zhromaždení na tom, že to uhradíte z fondu opráv, ale zároveň by som navrhla zvýšenie tvorbu fondu tak, aby sa peniaze rýchlo naspäť vrátili. Ver, že inokedy keby si navrhla zvýšenie máš problém ľudí na to "zlomiť". Pri takomto kroku by to problém nemal byť. A máš uznesenie na zvýšenie príspevkov do fondu opráv. Samozrejme aj po vrátení investície. Aj toto by som považovala za alternatívne riešenie.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Najjednoduchší plán ako zvýšiť platby do FO
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Chcem sa spýtať na jednu vec:
Vždy po určitej dobe sa vymieňajú vodomery za nové alebo novo ociachované. Je to 4 roky u teplej vody a 6 rokov u studenej vody. Na schodzi sme si odhlasovali, že si to vymeníme sami a aj ich zaplombujeme vlastnými plombovacími kliešťami.
V čom je problém? Teraz mi kolega povedal, že sa to nemôže takto zo zákona urobiť, že to musí spraviť niekto kto má na to oficiále oprávnenie. Nikde to však nemôžem nájsť kde je to napísané.

Chcem vedieť či je to právne nepadnuteľné ak by sme si to spravili sami?
Odhlasovali sme si to na schôdzi, nikto neprotestoval, ale nemáme na to oficiálne oprávnenie. Môže sa však stať, že ak bude mať niekto veľkú spotrebu vody začne sa "cukať a vymýšlať".
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Skús zákon o metrológii č. 142/2000 a vyhláška č. 210/2000 Z.z o meradlách a metrologickej kontrole, ktorý bol teraz novelizovaný vyhláškou č. 570/2006. Tam by si mal mať napísané, kto je oprávnený takéto úkony robiť. Nemám ich stiahnuté, ináč by som ich prilepila. Na stránke www.zbierka.sk by si ich mal nájsť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať