Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň, my sme SVB, každý byt má namontovaný merač na SV, ale domový a pomerové merače stále ukazujú rozdiel. Doposiaľ som rozdiel rozdelila medzi rodinami, ale chcela by som to zmeniť, lebo sú také byty kde bývajú piati a aj také, v ktorých býva len jedna osoba. Takže rozdiel vydelím počtom osôb, a nie počtom bytov. Treba na to súhlas od vlastníkov alebo nijaké vyjadrenie či s tým súhlasia?
Rozdiel spotreby vody medzi takz.(hlavnym,domovym,fakturacnym) meracom SV a pomerovymi meracmi v bytoch bytoveho domu je vzdy vecsinou v neprospech bytov. Aspon ja som sa nestretol za dobu svojho byvania v nasom dome aby to bolo opacne.

Dovody su rozne napr. pocet bytov s pomerovymi meracmi napojenych na fakturacny merac SV, nepoctivost a spekulacia obyvatelov jednotlivych bytov ako znizit meranie spotreby vody na vlastnom pomerovom meraci (sposoby tu nebudem rozvadzat, kazdy o nejakych pocul), nevsimave pomale pretekanie vody napr. v splachovacich nadrziach, ktore pomerovy merac neregistruje, to iste kvapkajuca voda z vodovodnych baterii, atd. a rozdielna presnost pouzitych meradiel.

Ako fakturacny merac SV vody pouzivaju vodarne vecsinou vodobezny vodomer s vecsou presnostou merania, ktory je cenovo drahsi ako vecsinou lacnejsie menej presne pouzivane suchobezne vodomery SV ako pomerove meradla v bytoch, ktore montuju spravcovia.

Kto sa viac venuje tymto meracim veciam v bytovom dome a ho zaujima kde je pes zakopany si mohol otestovat napr. po polnoci, ked je v dome-vchode uz relativny klud a nikto neodobera vodu, ze fakturacny vodomer sa pomalicky toci a zaznamenava celu spotrebu tych vsetkych pomalych unikov v bytoch domu-vchodu, ktore pomerove merace neregistruju a niektorych vlastnikoch-najomcov ten unik viacmenej ani netrapi, ved im sa pomerovy merac netoci. Aj tak nejak zacina vznikat ten rozdiel.

Po sucte vsetkych vysie opisanych moznosti su na konci odpoctoveho obdobia namerane hodnoty, vecsinou spotreba na fakturacnom vodomeri je vysia ako sucet spotreby vody na pomerovych vodomeroch v bytoch.

U nas sa to rozpocitava takymto sposobom.
Cisla su iba nazorne a vsetky byty napojene na fakturacny vodomer maju napojeny aj pomerovy vodomer:

Fakturacny merac spotreba 1000 m3/rok , za ktoru sa zaplati vodarnam.
Sucet spotreby zo vsetkych pomerovych vodomerov v bytoch napojenych na fakturacny vodomer 800m3/rok.
1000m3 sa podeli 800m3 a vyjde dopocitaci koeficient 1,25.

Tymto koeficientom sa prenasobi kazdeho bytu spotreba na jeho pomerovom vodomeri a sucet vsetkych rozdielov v bytoch medzi nameranou spotrebou na pomerovych vodomeroch a koeficientovanou spotrebou na pomerovych vodomeroch by mal tvorit ten chybajuci rozdiel v mojom nazornom priklade 200m3.

Zuzy na zaver, kto setri aj menej sa mu koeficientom pripocita, hoci je teoreticky jasne, ze ked zije viac osob v byte by mali spotrebovat viac vody ( maju podla poctu osob aj vysiu zalohu na vodu) ako ten kto zije v byte sam a ma zalohu na jednu osobu, bez vplyvu vysie opisanych ,, setriacich faktorov,, vlastnikov-najomcov niektorych bytov.

Pri tvojom sposobe rozpoctu sa mi zda, ze vam bolo zbytocne montovat pomerove vodomery. Mali ste ostat na rozpocte spotreby fakturacneho vodomeru podla poctu osob(osobomesiace) a usetrili by ste financie za nakup a montaz pomerovych vodomerov, ale ked su s tvojim sposobom rozpoctu vo vasom dome spokojni, ja som tiez. Ako hovori jeden klasik, mojej penazenky sa to netyka.
Naposledy upravil jarecko : 10.12.10 at 10:01
1 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Jedná sa o to, že takýmto spôsobom rozpočítavali sme vodu od 70 rokov, kedy ten dom postavili a odvtedy na tom nič nezmenilo, len už nie každá rodinna je 4-5 členná, ale sú aj osamelí v dome, preto som si myslela, že treba na tom spôsobe meniť. Ináč my máme každý mesiac vyúčtovanie, nie len raz ročne, myslím , že aj vtedy môžem používať ten systém -koeficienty. Za odpovede a názory ďakujem
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
OK, nájdem čas a pozriem všetky príspevky od začiatku (Jeden z vlastníkov predtým býval na inej bytovke, nám povedal, že na tej pôvodnej bytovke jeden vlastník nemal merač a rozdiel medzi meračom na prípojke a meračmi na bytoch sa aj tak musel rozrátať medzi všetkých vlastníkov, takže ten jeden na tom zarobil. Preto mi napadlo to, ako si ošetriť, aby nikto nemohol odpojiť merač/e alebo ho/ich odmietnuť.)
Všetko, čo sa financuje z FOaÚ je pre byty povinné. Aj banky to vedia. Preto sa financuje obnova domu a poskytuje úver cez FOaÚ, Zo zákona sú všetky byty povinné prispievať do FOaÚ v dohodnutej mesačnej výške podľa majetkového podielu. Ak nie, dajú mu vlastníci bytov, domu, byt, majetok do dražby.

Ak sú vodomery hradené z FOaÚ sú spoločné, a vlastníci rozhodujú spoločné o spôsobe rozdelenia nákladov za vodu, teda aj o sankciách ak niekto zneužíva, odmieta meranie podielu spotreby vody na fakturačnom vodomery. Ale ak mu povedia, že je jeho, že si ho je povinný zaplatiť, čo chcú s jeho vodomerom???
0 0
Elka.sk Elka.sk

Elka.sk je offline (nepripojený) Elka.sk

Samostatná účtovníčka/ekonómka ...viac
V našom Spoločenstve vlastníkov bytov (SVB) nám teraz nastala bizarná situácia. Za bývalého štatutára sa ústne (bez zápisnice, či písomnej dohody) dohodlo, že si každý na vlastné náklady namontuje vodomery na studenú vodu aby nám Správca bytov mohol fakturovať SV podľa meračov + príslušný koeficient. Sme bytový dom s počtom 8 bytov. 4 byty si vodomery namontovali a 4 byty nie. Všetky vyúčtovania za SV boli doteraz podľa počtu osôb. Po poslednom vyúčtovaní sa jedna majiteľka bytu sťažovala Správcovi a žiadala aby jej vyúčtovanie SV upravili podľa vodomeru a nie podľa osôb. Keďže správcovi súčasná štatutárka odovzdala zoznam bytov aj podľa osôb aj podľa vodomerov, správca prerobil vyúčtovanie tak, že polovici bytov, ktorí mali vodomery prepočítal podľa vodomerov a štyrom bytom, ktoré vodomery nemali, podľa osôb. A vypukla vojna. Tí, čo majú vodomery trvajú na tom, že nemienia platiť za tých, ktorí vodomery nemajú. No a tí, ktorí vodomery nemajú, zase trvajú na pôvodnom vyúčtovaní (podľa osôb). Je to 4:4 - remíza. Okrem toho, tí bez vodomerov sa ešte k tomu vyhrážajú štatutárke žalobou za to, že správcovi odovzdala zoznam bytov aj podľa osôb aj podľa vodomerov a že ktovieako odpočítavala tie vodomery. Teraz máme dve vyúčtovania, jedno podľa osôb a druhé - polovica podľa osôb a polovica podľa meračov vodomeru. Nikto nechce ustúpiť. Keďže ani jedna strana netvorí nadpolovičnú väčšinu, nedá sa dôjsť k dohode ani hlasovaním.
Kto je vlastne v práve? Môžu tí, ktorí nemajú vodomery diktovať podmienky platenia za SV podľa osôb tým, ktorí vodomery majú? A ako k tomu prídu tí, čo majú vodomery, veď prečo by platili za SV, ktorú nespotrebovali? Ako sa táto situácia dá rozumne riešiť? Máte nejaký tip?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

No, do domu vám dodáva dodávateľ vodu na základe zmluvy a na základe údajov z fakturačného vodomeru vám naúčtuje náklady za dodanú, domom odobratú, vami SVB, vlastníkmi bytov v ňom.

O tom ako a podľa čoho si vaše spoločné náklady rozpočítate na jednotlivé byt je len a len vo vašej právomoci.

Postupovať by ste mali, mali ste postupovať podľa Zákona 182/1993.

Asi takto.

Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných zariadení domu.

Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

A o všetkých spoločných veciach, ktoré sa týkajú domu, jeho správy formou SVB rozhoduje zhromaždenie a zhromaždenie je:

Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
A to že vraj najlepšia hra je remíza.
Noa keď je remíza? Rozhoduje sÚD.
Ak neexistuje právoplatné rozhodnutie o namontovaní meračov a rozdelení tohto spoločbého nákladu v práve sú tí čo ich nemajú a žiadajú aby to bolo ako doteraz.
Najprv rozhodnutie, potom rozúčtovanie...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať