Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Suzanne
Lenočka: tú istú otázku som položila aj ja včera pracovníčke archívu, jej odpoveď ma prekvapila. Táto povinnosť existuje vraj od roku 1975 a každá novovzniknutá spoločnosť má túto povinnosť pri založení.
Novela tohoto zákona bola schválená v roku 2002 - 395/2002 a 628/2002
0 0
Suzanne Suzanne

Suzanne je offline (nepripojený) Suzanne

vladan
pufff, to sme ale zaspali dobu, čo?
vladan: v 75-tom so mnou ešte očúraval otec akurát tak ploty
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ale ja stále nerozumiem - internú smernicu na archiváciu, skartáciu, lehoty archivovania, ... a všetkého čo sa toho týka mám
čo mám ešte navyše mať? a tu som čítala, že mi náš archív niečo musí potvrdiť? prosím, napíšte niekto ako to vlastne je, lebo ja tomu fakt nerozumiem
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Viera
Novela tohoto zákona bola schválená v roku 2002 - 395/2002 a 628/2002
Vieri, prosím ťa, ale kde to tam je napísané? ja som si včera tie zákony pozerala, ale som to tam nenašla, mohla by si prosím napísať konkrétny §?
0 0
Fajdy Fajdy

Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

Luckasari
ale ja stále nerozumiem - internú smernicu na archiváciu, skartáciu, lehoty archivovania, ... a všetkého čo sa toho týka mám
čo mám ešte navyše mať? a tu som čítala, že mi náš archív niečo musí potvrdiť? prosím, napíšte niekto ako to vlastne je, lebo ja tomu fakt nerozumiem
Dnes som volala do Štátneho archívu v Košiciach a pani na telefóne mi sľúbila, že keď za ňou prídem na budúci týždeň s disketou vzorový Registratívny poriadok mi skopíruje. Samozrejme, že ho tu hneď vyvesím.
Pekný deň
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Díky všetkým za pripojenie...tých poriadkov...
človek jeden deň nie je v robote.... a toľko zmien....
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Suzanne
vladan: v 75-tom so mnou ešte očúraval otec akurát tak ploty
no môj apko v 75tom očúraval aj ploty, aj stromy, ale nie so mnou! ... najprv s mojou sestrou ... ja som si ešte počkala 3 rôčiky
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Nemôžem si stiahnuť z Wordu ten registrativny plan.Prečo?
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Ďakujem.............. začala som to pracne všetko zháňať, ale už ma to prestalo baviť, robiť všetko zadarmo. Má to vôbec robiť účtovník-živnostník? Ale som rada že sú šikovnejší a ponúkli to na túto internetovú stránku. Díky!!!!!!
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A vzťahuje sa to aj na FO, či len na PO?
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Mne bolo povedané, že to platí pre všetkých živnostníkov či PO alebo FO, hoci má za celý rok iba jeden šanon dokladov.
Je potrebné ten registratúrny poriadok a plán vypracovať a dať si ho schváliť archívom do 30.6.2005 a používať sa bude od 1.1.2006. Tak mi to bolo vysvetlené v archíve.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Prosím Vás, napíšte niekto, ktorý zákon, či paragraf ukladá povinnosť založiť registratúrny poriadok. Neviem sa dopátrať nikde. Pretože samotný zákon o archívoch a registratúre to neprikazuje, aby som ja ako živnostník viedla registratúru... Neviem ako to vlastne je.
HELP
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Beata
Prosím Vás, napíšte niekto, ktorý zákon, či paragraf ukladá povinnosť založiť registratúrny poriadok. Neviem sa dopátrať nikde. Pretože samotný zákon o archívoch a registratúre to neprikazuje, aby som ja ako živnostník viedla registratúru... Neviem ako to vlastne je.
HELP
Bei, presne toto som sa už aj ja pýtala, ale zatiaľ som nedostala odpoveď

takže pomôže nám niekto? a objasní nám to?
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ako som to ja pochopila tak sa jedná len o PO osoby (s.r.o.,a.s.) Viď príspevok DADENA asi tak na 2 strane tojto témy.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO ROSEMARY:
ďakujem za registratúrny poriadok ..

Dnes som volala do Archívu v Bojniciach : pôvodcami registratúry sú všetky PO a FO..
takže to platí aj pre právnické aj pre fyzické osoby...
na môj dotaz...ohľadom presného paragrafu, ktorý nám prikazuje vypracovať registatúrny plán a poriadok.. mi odpovedali §16 od. 2 písm. a .. zákon 395/2002 z.Z.
keď som sa opýtala.. či som to nutná vytvoriť aj keď máme 2 šanóny za rok..odpoveď bohužiaľ znela áno...
takže hor sa do toho...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Ozaj..ešte ma napadlo..že som sa tej pani v archíve priznala, že ako likvidujeme..poštu a podobné nezmyselné veci.. tak povedala.. že však do poriadku si mám dať to .. čo archivujeme...a nie to čo likvidujeme....
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
lepotka
Mne bolo povedané, že to platí pre všetkých živnostníkov či PO alebo FO, hoci má za celý rok iba jeden šanon dokladov.
Je potrebné ten registratúrny poriadok a plán vypracovať a dať si ho schváliť archívom do 30.6.2005 a používať sa bude od 1.1.2006. Tak mi to bolo vysvetlené v archíve.
Lepotka, ako si prišla na ten dátum... v zákone nič také nie je.... zákon nadobudol účinnosť dňa 1.1.2003 ..a o prechodných ustanoveniach tam podľa mňa nie je ani zmienka, čo sa týka dátumu.....
?!?!?!
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Stále sme sa ale nedozvedeli, ktorý zákon a ktorý paragraf mi prikazuje, aby som robila registratúrny poriadok. Ako som sa dočítala v zákone o archívoch a registratúrach 395/2002 Z. z., je v ňom obsiahnuté všetko ako má postupovať archív, registratúra, ako uchovávať dokumenty, ako chrániť, na akom mieste má byť archív atď. Nikde tam nie je však napísané, že archív musím zriadiť. No a ak nemusím zriadiť archív, tak nepotrebujem registratúrny poriadok... Ale vrátim sa k menovanému zákonu. Všetci sa tu obraciate na §16 a 17 spomínaného zákona. Dokonca aj pani v archíve povedala Hlinkovx, že §16 odst. 2a, tak si pozrime tento paragraf:

§16

Práva a povinnosti pôvodcu registratúry
(1) Pôvodca registratúry je oprávnený
a) požiadať ministerstvo prostredníctvom štátneho
ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou
územnou pôsobnosťou o informáciu, odbornú
radu a usmernenie,
b) zveriť správu registratúry inej osobe.
(2) Pôvodca registratúry je povinný
a) vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny
plán a predložiť ich na posúdenie a schválenie ministerstvu
prostredníctvom štátneho ústredného
archívu alebo štátneho archívu s regionálnou
územnou pôsobnosťou,
b) zabezpečovať správu registratúry,
c) zabezpečiť trvanlivosť registratúrneho záznamu; ak
je registratúrny záznam vyhotovený na papieri, papier
musí spĺňať požiadavky technickej normy,
d) zabezpečovať, aby správu registratúry vykonávali
osoby, ktoré majú najmenej úplné stredné vzdelanie,
14)
e) umiestniť registratúru v priestoroch, ktoré zaručujú
jej zachovanie,
f) umožňovať výkon štátneho odborného dozoru nad
správou registratúry,
g) vyraďovať pravidelne registratúrne záznamy len so
súhlasom ministerstva,
h) označiť registratúrne záznamy, ku ktorým chce
obmedziť prístup, slovami „obmedzený prístup“
30) a uvedením času trvania obmedzenia,
i) oznamovať bezodkladne ministerstvu prostredníctvom
štátneho ústredného archívu alebo štátneho
archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou zmenu
svojho názvu a zmenu miesta uloženia registratúry,
j) odovzdať archívne dokumenty po vyraďovacom konaní
do archívu v lehote, ktorú archív určil, so zoznamom
odovzdávaných archívnych dokumentov
a s evidenčnými pomôckami podľa registratúrneho
poriadku,
k) odovzdať bezodkladne registratúru právnemu nástupcovi
alebo ak zanikne bez právneho nástupcu
1. odovzdať registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou
hodnotou ministerstvu prostredníctvom
štátneho ústredného archívu alebo štátneho
archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou
usporiadané podľa jeho pokynov,
2. uložiť registratúrne záznamy bez trvalej dokumentárnej
hodnoty do uplynutia lehôt uloženia
a oznámiť ministerstvu miesto, kde sú uložené.

Toto je celý paragraf 16. Stále som sa nedočítala o povinnosti mať registratúrny poriadok. Je tu len napísané, že čo musí a má urobiť pôvodca. No a kto je pôvodca, to hovorí zasa §2 odst. 16:

(16) Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo
fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra.

No a tu sa neviem nájsť, lebo toto podľa mňa hovorí, že nejaká PO alebo FO môže založiť registratúru, teda venovať sa registrovaniu dokumentov od ľudí, ktorí majú taký dokument, ktorý potrebujú archivovať...

Tak kto nám to teda prikazuje? Ktorý zákon? Ktorý paragraf? Prosím, napíšte niekto, že podľa čoho sme povinní robiť tieto ceremónie, lebo už som z toho blázon.
Naposledy upravil Beata : 02.11.04 at 12:23
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Bei...
aj tak si nepomôžeš... keď musíme..tak musíme....
my to neovplyvníme ....
Nechceš ísť do parlamentu ?! ..môj hlas máš istý....

Bei....ešte na doplnenie
§ 2 odst. 14
Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry

tá pani to obhajovala tým..že napr. mzdové listy sme povinný archivovať 70 rokov... no ešte šťastie, že tu už nebudem..
Naposledy upravil Hlinkovx : 02.11.04 at 12:59
0 0
anturia anturia

anturia je offline (nepripojený) anturia

budúca možno účtovníčka
Zdravim vsetkych,

tyka sa povinnost zaviest registrativny poriadok aj firmy, ktora sa este len zaklada, cize zatial nema nic archivovane? Treba to mat pripravene kvoli buducnosti?

dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať