Zavrieť

Porady

Zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2006

Ahojte ,

kde by som našla tlačivo na ročné zúčtovanie poistného za rok 2006?
alebo ešte nieje alebo platí to staré? lenže tam je napísaný rok 2005
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Magma Pozri príspevok
Mám podobný prípad, zamestnanec sa u nás zamestnal od apríla 2006 a bol zamestnaný do konca roka. V januári - marci 2006 bol zdravotne poistený v Maďarsku. Počas zamestnania v SR mal príjem nad 47475. Prečo si musí vysporiadať /podľa predošlej odpovede/ zdravotné poistenie? Kolísavý príjem nemal a do marca bol poistený v zahraničí.
ZZP_§19_ods.1
1) Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka. Povinnosť sa nevzťahuje na poistenca, ktorý
a) počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne
1. v čase, keď bol poistencom, za ktorého platí poistné štát, a nebol zamestnancom, úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 1 až 8 nepresiahol 1/2 úhrnu minimálnych miezd,39v)
2. v čase, keď bol platiteľom podľa § 11 ods. 2, jeho príjem podľa § 13 ods. 7 nepresiahol 1/2 úhrnu minimálnych miezd,39v) a
3. v čase, keď bol zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov,
b) počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne počas celého predchádzajúceho kalendárneho roka bol zamestnancom a jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov.


To podčiarknuté nesplnil, t.j. nie je vylúčený z povinnosti podávať RZZP, musí ho podať.


0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

lenka.ba Pozri príspevok
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť, či treba alebo netreba robiť RZ ZP zamestnancovi, ktorý je dôchodcom a jeho príjem bol 60 000 za rok. A ešte jedna otázočka, zamestnanec dôchodca, ktorý zarobil menej ako 40 000 za rok robí RZ ZP? Nevyjde mu tam potom preplatok? Ďakujem.
fipina - otázka v tom prvom prípade bola na zamestnanca dôchodcu, ty odpovedáš akoby bol ten prvý prípad dohodár, takže asi došlo k nedorozumeniu.

Zamestnanec, dôchodca, ak v žiadnom mesiaci nepresiahol 47475 Sk, RZZP robiť nemusí, pri celkovom príjme 60000 ani nemá význam. Pri príjme zo zamestnania do 41400 Sk RZZP robiť nemusí, ale môže a zaplatené preddavky sa zamestnancovi aj zamestnávateľovi vrátia.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Ospravedlňujem sa, neviem, kde som pozerala. Fakt som reagovala na dôchodcu-dohodára. Ďakujem za upozornenie.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

[quotePovinnosť sa nevzťahuje na poistenca, ktorý
b) počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne počas celého predchádzajúceho kalendárneho roka bol zamestnancom a jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov.

To podčiarknuté nesplnil, t.j. nie je vylúčený z povinnosti podávať RZZP, musí ho podať.
[/quote]


Akosi mi to nie je celkom jasné :
1. občan, ktorý mal mesačný príjem nad 47475,- počas všetkých 12 mesiacov v roku, nemusí podávať RZZP;
2. ak však mal takýto príjem len niekoľko mesiacov - menej ako 12 (chýba mu čo i len jeden odpracovaný mesiac, alebo mal v tento mesiac nižší príjem), musí podávať RZZP aj napriek tomu, že ostatné (chýbajúce) mesiace bol odhlásený zo ZP a platí v zahraničí?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

[/quote]
Akosi mi to nie je celkom jasné :
1. občan, ktorý mal mesačný príjem nad 47475,- počas všetkých 12 mesiacov v roku, nemusí podávať RZZP;
2. ak však mal takýto príjem len niekoľko mesiacov - menej ako 12 (chýba mu čo i len jeden odpracovaný mesiac, alebo mal v tento mesiac nižší príjem), musí podávať RZZP aj napriek tomu, že ostatné (chýbajúce) mesiace bol odhlásený zo ZP a platí v zahraničí?[/quote]

Pokiaľ nemal celých 12 mesiacov príjem nad 47.475,- tak sa to považuje za kolísavý príjem,jednoducho povedané a tým pádom musí podať RZZP.
Zúčtováva sa príjem len zo Slovenska
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

[/quote]
Pokiaľ nemal celých 12 mesiacov príjem nad 47.475,- tak sa to považuje za kolísavý príjem,jednoducho povedané a tým pádom musí podať RZZP.
Zúčtováva sa príjem len zo Slovenska[/quote]

Ja som si myslela, že obdobie, kedy bol zamestnanec odhlásený a platil v zahraničí, sa vôbec neberie do úvahy (ani mzda, ani obdobie).

Ďakujem, že ste ma vyviedli z omylu.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Zúčtováva sa celý rok takže ako obdobie sa berie momentálne rok 2006.
Keby mal stále pod 47.475 mesačne a na jeden mesiac by bol v zahraničí tak je to iné. Bohužial zákon nepustí
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

To znamená že beriem obdobie celého roka ale mzdu iba zarobenú v SR? Ale veď 3 mesiace ani nebol na Slovensku? A počas zamestnania u nás nemal kolísavý príjem. Alebo som to zle pochopila?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Magma Pozri príspevok
Mám podobný prípad, zamestnanec sa u nás zamestnal od apríla 2006 a bol zamestnaný do konca roka. V januári - marci 2006 bol zdravotne poistený v Maďarsku. Počas zamestnania v SR mal príjem nad 47475. Prečo si musí vysporiadať /podľa predošlej odpovede/ zdravotné poistenie? Kolísavý príjem nemal a do marca bol poistený v zahraničí.
Magma Pozri príspevok
To znamená že beriem obdobie celého roka ale mzdu iba zarobenú v SR? Ale veď 3 mesiace ani nebol na Slovensku? A počas zamestnania u nás nemal kolísavý príjem. Alebo som to zle pochopila?
Pokiaľ mal príjem na slovensku počas obdobia 4-12/2006 mesačne nad 47.475 a ostatné mesiace nemal žiaden príjem na slovensku tak mal kolísavý príjem a tým pádom musí robiť RZZP a bohužial mu vyjde nedoplatok

Zúčtováva sa celý rok a príjem na slovensku - zákon to tak určuje
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Magma Pozri príspevok
To znamená že beriem obdobie celého roka ale mzdu iba zarobenú v SR? Ale veď 3 mesiace ani nebol na Slovensku? A počas zamestnania u nás nemal kolísavý príjem. Alebo som to zle pochopila?
Bohužial legislatíva je postavená tak. Berie sa do úvahy Maximálny vymeriavací základ pod􀄐a § 13 ods. 9 písm. d) zákona, ktorý pre rok 2006 predstavuje sumu 569 700 Sk. Čiže keby zamestnanec pracoval na Slovensku len jeden mesiac a zarobil v nom 500 000 Sk a potom odišiel pracovať napr. do Maďarska musel by vykonať RZZP a vyšiel by mu nedoplatok na poistnom.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Fronco Pozri príspevok
Bohužial legislatíva je postavená tak. Berie sa do úvahy Maximálny vymeriavací základ pod􀄐a § 13 ods. 9 písm. d) zákona, ktorý pre rok 2006 predstavuje sumu 569 700 Sk. Čiže keby zamestnanec pracoval na Slovensku len jeden mesiac a zarobil v nom 500 000 Sk a potom odišiel pracovať napr. do Maďarska musel by vykonať RZZP a vyšiel by mu nedoplatok na poistnom.
To je teda pekne. Ďakujem za vysvetlenie. Iba neviem ako ja toto vysvetlím naším zahraničným zamestnancom, zase si vypočujem názory na slovenskú legislatívu...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mnohí môžu byť radi, že vôbec existuje to ročné maximum.
0 0
Hanka17 Hanka17

Hanka17 je offline (nepripojený) Hanka17

Prosím Vás, aké tlačivo treba na rzzp?
Od 1.1.2006 do 31.5.2006 bola evidovaná na úrade práce a poistné za ňu platil štát. V tomto istom období robila aj na dohody a za tých päť mesiacov zarobila spolu 52 177,-Sk. Od 1.6.2006 sa stala SZČO a do konca roka mala ZD z podnikania 45 024,-, vymeriavací základ za toto obdobie vyšiel 23 748,-Sk. PN nebola, ani zmenu sadzby poistného nemala.
V jednej ZP mi povedali, že tlačivo S,SB,SC, no v tej istej ZP, len iný pracovník mi zas tvrdil, že tlačivo B.
Tlačivo SC je pre smoplatiteľov, to ona nebola. A keď použijem tlačivo B, tak neviem, kam dať ten príjem z dohôd, či ho pripočítam do ZD SZČO.
Prosím pomôžte.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

kvieta Pozri príspevok
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD width="100%">Zaslal: 10.5.2007 14:14 Predmet: sprostredkovatel poistneho</TD><TD vAlign=top noWrap> </TD></TR><TR><TD colSpan=2><HR></TD></TR><TR><TD colSpan=2>Dobry den,
vie mi niekto poradit, ci je potrebne urobit RZZP, ak v priebehu r. 2006 som bola sprostredkovatelom poistneho (od DU mam potvrdenie, ze nie som SZCO, napriek tomu ma evidovali na zdravotnej poistovni ako SZCO) a sucastne som bola aj zamestnana. Prijem som nemala vyssi ako cca 47 000,-- a ani ako sprostredkovatel poistneho som nepresiahla tuto sumu. Ani spolu, keby som zratala tieto sumy, tak mi to nepresiahne stanovenu hranicu. Tiez som bola aj na ciastocnom invalidnom dochodku a poberala som dochodok. Dochodok sa tiez zapocitava do tych 47 000 ?
Dakujem za radu
</TD></TR></TBODY></TABLE>

prosim, poradte niekto
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, chcela by som si overiť, občan SR je v roku 2006:
-1.1.2006-31.12.2006 SZČO, základ dane 55154,-
-2.10.2006-31.12.2006 aj zamestnanom, vymeriavací základ 54.000.-
Vypisujem tlačivo S+SA+SB. Ďakujem.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som si overiť, občan SR je v roku 2006:
-1.1.2006-31.12.2006 SZČO, základ dane 55154,-
-2.10.2006-31.12.2006 aj zamestnanom, vymeriavací základ 54.000.-
Vypisujem tlačivo S+SA+SB. Ďakujem.
Ano, vypisuješ tlačivá ako píšeš.
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

macula Pozri príspevok
Ano, vypisuješ tlačivá ako píšeš.

Podľa mňa X,XA,XB
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Hanka17 Pozri príspevok
Prosím Vás, aké tlačivo treba na rzzp?
Od 1.1.2006 do 31.5.2006 bola evidovaná na úrade práce a poistné za ňu platil štát. V tomto istom období robila aj na dohody a za tých päť mesiacov zarobila spolu 52 177,-Sk. Od 1.6.2006 sa stala SZČO a do konca roka mala ZD z podnikania 45 024,-, vymeriavací základ za toto obdobie vyšiel 23 748,-Sk. PN nebola, ani zmenu sadzby poistného nemala.
V jednej ZP mi povedali, že tlačivo S,SB,SC, no v tej istej ZP, len iný pracovník mi zas tvrdil, že tlačivo B.
Tlačivo SC je pre smoplatiteľov, to ona nebola. A keď použijem tlačivo B, tak neviem, kam dať ten príjem z dohôd, či ho pripočítam do ZD SZČO.
Prosím pomôžte.
Pretože prekročila limit príjmu ktorý môže mať keď je evidovaná na UP t.j.1/2 úhr.min.mzdy, tak neplatí poistné za ňu štát ale sa mala prihlásiť do samoplátca v ZP, čiže vyplní tlačivo X ,XB ,XC pretože úhrn vš.základov je menej ako 82 800 sk.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

liduska Pozri príspevok
Podľa mňa X,XA,XB
Tlačivo X sa použije pri zmene sadzby.
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

kvieta Pozri príspevok
prosim, poradte niekto
Na inv.dôch. si išla počas roka 2006?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať