Zavrieť

Porady

Usporiadat
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

mariannka13 Pozri príspevok
Dobrý deň,
už som to tu raz písala, ale chcem si byť istá, pretože dopravca mi tvrdí niečo iné. Pre nášho klienta IČ DPH DE sme vykonali prepravu z Rakúska na Slovensko (Pribeník). Tovar sa v Rakúsku zaclieval, pretože ide do Azerbajdžanu. Mám k tomu aj colné dokumenty. Ja to klientovi faktúrujem oslobodené od DPH podľa §47. Slovenský dopravca mi poslal faktúru s DPH a tvrdí, že je to preprava vrámci EU. Mám túto faktúru akceptovať a môžem si uplatniť v daňovom priznaní DPH túto DPH, alebo mu mám faktúru vrátiť na opravu??? Už druhý dopravca ma presviedča o tom, že to má byť s DPH. Za radu ďakujem...
Pokiaľ máš doklady preukazujúce vývoz tovaru, tak aj čiastočná preprava súvisiaca s vývozom AT-SK je oslobodená.
Dodavateľskú faktúru vrátiť na prepracovanie, lebo daňová kontrola by neuznala odpočítanie DPH z tejto faktúry - nie je nárok na odpočet a taktiež odberateľská faktúra bude oslobodená od DPH.
0 0
mariannka13 mariannka13

mariannka13 je offline (nepripojený) mariannka13

ďakujem...
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Márna jazda - faktúra za príjazd auta na nakládku bez toho, aby sa tovar naložil a odviezol nie je považovaná za uskutočnenie služby, preto je faktúra bez DPH.
Mám to odsúhlasené s daňovou kontrolou.
1 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Prosím Vás, Poraďáci, Chcem si len ujasniť, ako má byť správne vyhotovená CMR pri trojstrannom obchode. Ide mi hlavne o to, kto má byť na CRM v hornej časti uvedený ako príjemca tovaru? Môže tam byť 1. odberateľ, hoci tovar nakoniec fyzicky prevezme až 2. odberateľ?
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Dobry den,

potrebovala by som poradit s tymto problemom.

Objednali sme si prepravu u dopravcu na zaklade objednavky (zmluvy) sme si dohodli cenu 1.150,- eur, dopravca nam vsak poslal pozadovane dokumenty ako CMR, DL a FA az po 2 mesiacoch, v podstate ide o to, ze porusil tym nase zmluvne podmienky, kde mame uvedene v takomto pripade kratenie dohodnutej ceny do vysky 30%.

chcem sa opytat, ci mozem tuto prepravu zauctovat rovno na krátenu sumu 1150-30% t.j. 805,-eur ?? /aj ked mam fa od odpravcu na sumu 1150/ ??
alebo to mam uctovat cez ucet 644?
musim vystavit FA-na pokutu?
ake by bolo potom spravne uctovanie?

518/321 ............... 1150,-
311/644 ............... 345,-
321/221 ............... 805,-

neviem ako potom vyrovnam 321?? ked mi mu zaplatime iba 805,- ?

a mam este jednu otazku je to zahranicny dopravca, co so samozdanenim?

dakujem
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

Vedel o tych Vasich zmluvnych podmienkach? Podpisal ich?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Poslal Vám ju doporučene, alebo obyčajne?
Upovedomili ste ho o tom, že ste doklady s faktúrou neobdržali?
Máte aspoň poštovú obálku odloženú?
Existuje nejaká komunikácia o domáhaní sa sprievodných dokladov?
Predpokladám, že nebol problém v tom, že nezaslal faktúru, ale sprievodné doklady.

Najskôr by som sa snažila o dohodu, požiadala by som dopravcu o novú FA, resp. o vystavenie dobropisu.
Ak by k dohode nedošlo, na základe objednávky by som dopravcovi vystavila svoju faktúru za nedodržanie zmluvných podmienok a vyzápočtovala by som to s jeho FA.

Ak zmluvu o preprave veci dopravca podpísal v takých podmienkach ako hovoríte, na súde by neobstál.
Ide o to, či viete vierohodne dokázať svoje tvrdenia.
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

poslal to doporucene, najprv sme ho niekolkokrat upozornovali telefonicky, potom aj pisomne az potom poslal dokumenty a fa, ale tu fa poslal na celu sumu, hmmm tak asi budem musiet vystavit fa na tu pokutu...., myslim, ze on nam uz znizenu fa neposle, dost problematicky sa s nim komunikuje.

este sa chcem spytat kedze je to zahranicny dopravca tu vystavenu fa na pokutu uvadzam niekde? myslim teda do suhrnneho vykazu? asi nie, vsak?

dakujem
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

nika224 Pozri príspevok
Prosím Vás, Poraďáci, Chcem si len ujasniť, ako má byť správne vyhotovená CMR pri trojstrannom obchode. Ide mi hlavne o to, kto má byť na CRM v hornej časti uvedený ako príjemca tovaru? Môže tam byť 1. odberateľ, hoci tovar nakoniec fyzicky prevezme až 2. odberateľ?
Prosím... viem, že je to pre niekoho banalita, no chcem to mať urobené dobre a dopravca je z tých, ktorí na papiere kašlú a je mu jedno, že CMR nekorešponduje so skutočnou trasou.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Nika, kto túto tému navštevoval a navštevuje a vedel poradiť v špedícii Ti neodpovedal, lebo asi nevie.

Prečo nezaradíš tento problém do témy o trojstrannom obchode?
Trojstranný obchod je trošku iná káva ako tu dookola rozoberané veci, skús tam pýtať radu.
0 0
mariannka13 mariannka13

mariannka13 je offline (nepripojený) mariannka13

Dobrý deň. Ako faktúrovať prepravu vrámci EU klientovi zo Švajčiarska, s alebo bez DPH???
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

mariannka13 Pozri príspevok
Dobrý deň. Ako faktúrovať prepravu vrámci EU klientovi zo Švajčiarska, s alebo bez DPH???
Je tovar ktorý sa prepravuje v rámci EÚ - EÚ pod colným dohľadom?
Kto je na CMR ako odosielateľ a kto je prijímateľ?
Je časť prepravy EÚ - EÚ len prekládkou a pokračuje do tretej krajiny?
0 0
petulka1891 petulka1891

petulka1891 je offline (nepripojený) petulka1891

ahojte,mam takuto otazku, ako to robite vy vo firme /v spedicke/ .... kolko CMR original /pod cmr original myslim aj tu cmr z tej sady-co je ako cez kopirak/ alebo overenu kopiu pozadujete od dopravcu? my pozadujeme 2x, pretoze 1 cmr posielame dalej klientovi, len su taki dopravcovia, ktori maju velky problem nam poslat 2x CMR .....a stale to riesime dookola ako by to malo byt. prosim o vas nazor, ako to robite vy?

dakujem
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

ja tiez ziadam 2x, ale ako pises aj Ty, tak nie kazdy to tak posle, tak to robim tak, ze urobim kopie, ktore si necham a origo CMR poslem klientovi.
Mohol by som dopravcovi vratit fa, ale kaslem na to a nerobim zbytocne prietahy a natahovacky.
0 0
petulka1891 petulka1891

petulka1891 je offline (nepripojený) petulka1891

hmmm no ja som to tak tiez robila, ale sef nam dal prikazom, ze aj my musime mat original....tak stale otravujeme dopravcov, aby nam posielali 2x cmr, no vacsinou sa zacnu hadat a pod. ze nemaju a ze si vymyslame somariny, ze ini to neziadaju a pod. tak som chcela vediet, ci to len my, alebo ako sa to robi v inych firmach....

dik
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Pokiaľ sa robí preprava v rámci EÚ, tak kľudne žiadajte 2x CMR, ale pokiaľ sa robí dovoz/vývoz, tak viac ako 1dnu CMR nedostanete. Nezabúdajte, že doklady ostávajú aj na colnici a hraničnom prechode na vstupe mimo EÚ, alebo na vstupe do EÚ.
Pokiaľ ste len sprostredkovateľom a nutne chcete mať hodnovernú kópiu, vtedy je treba overiť. Avšak z účtovného hľadiska postačuje špedícii aj kópia. Samozrejme, že objednávateľ prepravy potrebuje dostať originál CMR, inak vám za prepravu nezaplatí.
0 0
petulka1891 petulka1891

petulka1891 je offline (nepripojený) petulka1891

dakujem Vam za vase skusenosti
0 0
Jana161 Jana161

Jana161 je offline (nepripojený) Jana161

Dobrý deň,

ja by som sa chcela opýtať aké su postupy ked si chcem kupiť s priateľom tahač a má firmu, ktorá by mu pripínala navesy s tovarom, ktorý by vozil na určené miesta. Oni by ho platili od km. Aké potrebné papiere potrebuje. Koľko musí mať prax v odbore? kde všade sa tie papiere vybavujú? Poistenie ťahača musí byť PZP a aj havarijna poistka. Na tovar musí mať on alebo ta spoločnosť ktorá bude mať navesy s tovarom.?
0 0
Kacenka11 Kacenka11

Kacenka11 je offline (nepripojený) Kacenka11

Dobry den Danushka, mozes mi prosim upresnit ohladne vykazu DPH? Sme spedicka.
1. Slovensky zakaznik - preprava mimo EU - fakturujem bez DPH, dan priznanie riadok 17?
2. Zahran. zakaznik - preprava mimo EU - fakturujem bez DPH, par 47, do danoveho tiez riadok 17?
A ked mam doslu fa od prepravcu, pripad jedna, preprava mimo EU, nahram ju volnym zakladom a do danoveho priznania sa nezobrazi, ano?

Ja som to doteraz vsetko nahravala volnym zakladom, aj odoslane fa aj dosle fa, predpokladam ze je to zle.... Dakujem za vyjadrenie.
0 0
Kacenka11 Kacenka11

Kacenka11 je offline (nepripojený) Kacenka11

Kacenka11 Pozri príspevok
Dobry den Danushka, mozes mi prosim upresnit ohladne vykazu DPH? Sme spedicka.
1. Slovensky zakaznik - preprava mimo EU - fakturujem bez DPH, dan priznanie riadok 17?
2. Zahran. zakaznik - preprava mimo EU - fakturujem bez DPH, par 47, do danoveho tiez riadok 17?
A ked mam doslu fa od prepravcu, pripad jedna, preprava mimo EU, nahram ju volnym zakladom a do danoveho priznania sa nezobrazi, ano?

Ja som to doteraz vsetko nahravala volnym zakladom, aj odoslane fa aj dosle fa, predpokladam ze je to zle.... Dakujem za vyjadrenie.
Dobry den ... posuvam ... vie mi niekto iny poradit?

Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať