Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
vieramaria vieramaria

vieramaria je offline (nepripojený) vieramaria

Prosím o radu čo urobiť, ked mi na stonke falenopsisu narástla mladá rastlinka. odrezať aj s kúskom stonky a dať na povrch substrátu ? Už začína rašiť prvý koreň, ale je ešte maličký. Ďakujem za radu.
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

vieramaria Pozri príspevok
Prosím o radu čo urobiť, ked mi na stonke falenopsisu narástla mladá rastlinka. odrezať aj s kúskom stonky a dať na povrch substrátu ? Už začína rašiť prvý koreň, ale je ešte maličký. Ďakujem za radu.
Tak mne sa to este nestalo, ale uz vo vela diskusiach som citala ze treba ju nechat aby jej narastli aspon 3-5 cm vzdusne korene
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

vikinka.n Pozri príspevok
Ahaaaaa, tak to si potom moze s tym mojim ruku podat . Ja mam sice okna 4, ale keby som ich zaplnila vsetky tak ma asi dorazi. Pred kazdym nakupom mi uz v aute dava kazen: "Nezastavujeme pri ziadnych kvetoch" No jak keby som nevedela . Aj tak sa vzdy zastavim .
Mne môj povedal, že odteraz nevešia do okna prádlo , lebo kým by odložil všetky kvetináče, asi by ho porazilo... tak som mu povedala,že nech namontuje sušák aj do druhého okna , tam nemám ani 1 kvetinu.
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

vieramaria Pozri príspevok
Prosím o radu čo urobiť, ked mi na stonke falenopsisu narástla mladá rastlinka. odrezať aj s kúskom stonky a dať na povrch substrátu ? Už začína rašiť prvý koreň, ale je ešte maličký. Ďakujem za radu.
Ani ja som nič také nemala, ale čo som čítala, tak nechať narásť aspoň viac koreňov, tých 3-5 cm dlhých a až potom oddeliť. Musí byť tá rastlinka vačšia a schopná potom sama rásť, podľa mňa je zatiaľ malinká a neprežila by...
0 0
AndreaN AndreaN

AndreaN je offline (nepripojený) AndreaN

Ahojte.Potrebovala by som radu pre moju Vandu.Kupila som si tuto orchideiku v Thajsku.Povodne jej korene vyseli iba tak volne v malom kosiku.Ako zaciatocnik sa mi to zdalo velmi cudne takto pestovat orchideu v byte,tak som ju opatrne zasadila do crepnika s kokosovymi lupienkami.Predvcerom som ju presadila do transparentnej vazy(iba tak bez substratu).Zistila som,ze vsetky jej korene su suche.Iba jej 4 vzdusne korene su v poriadku.Chcem sa opytat,ci mozem vsetky tie suche,nezive korene ostrihat?Vopred velmi pekne dakujem za radu.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

AndreaN Pozri príspevok
Ahojte.Potrebovala by som radu pre moju Vandu.Kupila som si tuto orchideiku v Thajsku.Povodne jej korene vyseli iba tak volne v malom kosiku.Ako zaciatocnik sa mi to zdalo velmi cudne takto pestovat orchideu v byte,tak som ju opatrne zasadila do crepnika s kokosovymi lupienkami.Predvcerom som ju presadila do transparentnej vazy(iba tak bez substratu).Zistila som,ze vsetky jej korene su suche.Iba jej 4 vzdusne korene su v poriadku.Chcem sa opytat,ci mozem vsetky tie suche,nezive korene ostrihat?Vopred velmi pekne dakujem za radu.
no moc Ti neporadím, ale korene odhnité a uschnuté sa môžu odstraňovať, keď ju dáš so vázy, tak na dno daj trochu vody, ale nie tak, aby sa korene máčali, ako sa bude voda vyparovať, bude dávať orchidei vlahu...ako vodou si ju polievala a ako si ju polievalaa hlavne kde ju máš umiestnenú? Má dostatok svetla?...jedna poraďáčka má skúsenosti s Vandou, dokonca sa jej viac darí v substráte, preklikaj si diskusiu, ono to nie je tak dávno, čo tu o tom písala
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

vieramaria Pozri príspevok
Prosím o radu čo urobiť, ked mi na stonke falenopsisu narástla mladá rastlinka. odrezať aj s kúskom stonky a dať na povrch substrátu ? Už začína rašiť prvý koreň, ale je ešte maličký. Ďakujem za radu.
počkať kým narastie 3 - 5 korienkov cca 5 cm dlhé, potom odstrihnúť, pod keikou (to je tá rastlinka) a zasadiť do substrátu
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

vikinka.n Pozri príspevok
Minule mi nikto neodpovedal tak davam este raz. Jak sa starat o ONCIDIUM? Kolko polievat, ako casto vsetko co by som mala vediet???? Dakujem
zrejme tu nie je nikto, kto by Ti v tomto pomohol, ja ju mám tiež, polievam ju tak ako ostatné, zatiaľ mi narástli 2 nové pahľuzy, ale to je všetko, od novembra mi nekvitne a nie je tam ani náznak, že by vyháňala novú stonku, ževraj tento druh kvitne na jeseň, tak uvidím, ale pochybujem, keď aj teraz sa dajú kúpiť

NIEČO Z NETU:
Oncidium je trocha náročnejšia orchidea na pestovanie ale nie je to také ťažké.
Ja mám oncidium normálne v izbe a je v pohode. Dôležité je pri nej dodržať niekoľko zásad.
Vyžaduje pravidelnú zálievku ale nie premokrenie! inak má tzv. harmonikové listy.
Cez leto ju môžete letniť na balkóne. V zime môže byť v izbe na parapete, akurát na noc trocha stiahnuť teplotu. tých 16°C bohato stačí.
a teraz čo sa týka kvitnutia. z pahľuzy ktorej už kvitla viac krát nezakvitne. Na kvitnutie potrebuje mladú pahľuzu ktorá musí vyzrieť. Na to je potrebné suché obdobie. keď zbadáte, že v novom výhone sa začína formovať pahľuza, pomaly treba znižovať zálievku až prestanete polievať na cca 2-3týždne celkom. Keď sa objaví kvetný výhon tak začnete polievať znovu.
Pozor ak by ste takéto striedanie zálievky a suchého obdobia nerobili, tak nezakvitne a začne opäť tlačiť do nových výhonov. Tie však budú čoraz menšie a slabšie.
0 0
AndreaN AndreaN

AndreaN je offline (nepripojený) AndreaN

Dakujem Sayly za radu.
Moja Vanda je umiestnena na svetelnom mieste,ale dotyk priameho slnka nepocituje.Polievam ju, teda iba rosim jej listy asi 2 krat do tyzdna dazdovou vodou.Korienky su zavlazene ale nikdy nie mokre.Ked som si ju kupila,nemala este ziadne vzdusne korene.Bola taka sucha.
Myslela som si, ze v tom kvetinaci jej je tesno.Tak som zvolila inu alternativu- sklenenu vazu pre orchidee.
Suche a odhnite korene som dnes rano odstrihla.Uvidim ako sa jej bude darit s 'novym strihom'.Potom dam vediet.
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

[QUOTE=sayly;1066904]zrejme tu nie je nikto, kto by Ti v tomto pomohol, ja ju mám tiež, polievam ju tak ako ostatné, zatiaľ mi narástli 2 nové pahľuzy, ale to je všetko, od novembra mi nekvitne a nie je tam ani náznak, že by vyháňala novú stonku, ževraj tento druh kvitne na jeseň, tak uvidím, ale pochybujem, keď aj teraz sa dajú kúpiť

Aha takže keď odkvitne tak to možem veselo odstrihnúť. Polievať ju budem tak jak Phaly a uvidíme čo z toho bude
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Aha takže keď odkvitne tak to možem veselo odstrihnúť. Polievať ju budem tak jak Phaly a uvidíme čo z toho bude [/QUOTE]

mne keď odkvitla, tak som stonku zostrihla tak ako pri phalach, ale uschla mi celá, tak som ju odstrihla až dole, polievam ju tak ako phaly, ale teraz skúsim nepolievať, keďže tam mám nové pahľuzy a uvidím, či sa pustia kvetné stonky, inak je to nádherný druh orchiee, keď som ju dostala, mala okolo 60 kvetov, bola nádherná ako stromček
0 0
zla zla

zla je offline (nepripojený) zla

mam orchideu a od korienkov ma vyrastené dalsie tri s malymi korienkami chcem sa spýtať ci ich mozem odtrhnut alebo odrezat a zasadit dakujem
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Ahojte, včera večer som Vám chcela ukázať moju novú Denrobku nobille, ale neišli mi sem nahodiť fotky, tak sa s ňou chválim teraz
P6077210.JPG  
P6077218.JPG  
P6077212.JPG  
1/1
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

no a táto je tiež nová, len netuším, čo to je zač
P6077215.JPG  
P6077216.JPG  
P6077217.JPG  
1/1
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

a naše obývačkové okno, muža ide poraziť
P6077219.JPG  
P6077220.JPG  
P6077221.JPG  
1/1
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

zla Pozri príspevok
mam orchideu a od korienkov ma vyrastené dalsie tri s malymi korienkami chcem sa spýtať ci ich mozem odtrhnut alebo odrezat a zasadit dakujem
Zasadiť by sa mala, až keď má viac korienkov aspoň 3-5 cm dlhých. Ja by som sa moc neponáhľala a nechala tie ´dalšie viac podrásť a oddelila ich až potom, keď budú samé schopné rásť...
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
prosim vas pekne toto je pahluza ?
DSCN0200.jpg  
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
tak toto su moje krasotinky ktore prave kvitnuta fialova je najnovsi prirastok z tesca.ta zlta ma take velke kvety ze sa navzajom prekryvaju lebo maju malo miesta.su tam styri rozkvitnute a este ma puky.
DSCN0196.jpg  
DSCN0195.jpg  
DSCN0194.jpg  
1/1
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

jajax Pozri príspevok
tak toto su moje krasotinky ktore prave kvitnuta fialova je najnovsi prirastok z tesca.ta zlta ma take velke kvety ze sa navzajom prekryvaju lebo maju malo miesta.su tam styri rozkvitnute a este ma puky.
No veru ich máš krásne, mne všetky odkvitajú, takže nie je sa čím chváliť, ale aj tak som sa chválila
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

jajax máš ich prenádherné a tá fialová je úplná hviezda
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať