Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Tinika Pozri príspevok
Tak tieto mi kvitnú, jedna zatial má len puky a tá taká čo bola kedysi žltučká s fialovými flekmi je asi ta čo kvitne v zime ale netušim aký je to druh
nádhera..........
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

atka4 Pozri príspevok
nádhera..........
Dakujem, nevies mi poradiť s tou poslednou? Stratila farbu, je taka zvadnuta a netusim ani aky je to druh aby som niečo vygooglila
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Práve som našla v knihe obrázok presne tej mojej ale je tam viac orchideí a mohla by to byť vuylstekeara, Cambria, Dendrobium, Paphiopedilum alebo Ondontocidium a dufam ze to je posledna, ale na obrazku su 4 a mien je 5. Idem googlit
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Taaak nasla som ju ale troska iny odtien. A je to Odontocidium ako som si myslela. Idem študovať
Odontocidium%20Hansueli%20Isler[1].jpg  
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

No tak predsa je to ina. hihi
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

Tinika tak ta posledna ani ja neviem co je, ale su krasne
Naposledy upravil vikinka.n : 16.06.09 at 20:16
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

vikinka.n Pozri príspevok
Tinika tak ta posledna ani ja neviem co je, ale su krasne
Vyzera to ze je to zygopetalum ale nikde zatial som nezistila čo a ako, len jeden prispevok, kde sa cituju dve knihy a v kazdej je to iné v jednej ze teplomilný a v druhej opačný prípad ta neviem čo si mam vybrat hihi
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Je to zygopetalum, vyžaduje chladnomilné podmienky. Teraz už môže byť vonku. Substrát vlhký, nie premokrený. Staré pahľuzy/najmenej tri/, je možné oddeliť, zasadiť a vyženú veľmi rýchlo nový výhon, stáva sa však ako už viacerí pestovatelia písali, že očernie
Podľa získaných informácií, by sa mala v letných dňoch polievať ráno, vlažnou vodou.
Zvädnuté listy - nie je chyba v koreňoch?
Pre prípadné presadenie : substrát: na jemno nalámaná borovicová kôra, perlit s prímesou piesku, prímes rašeliny, čierne uhlie.
Je to veľmi zaujímavý druh a okrem toho krásne vonia.
0 0
Periam Periam

Periam je offline (nepripojený) Periam

dobre ranko!
neviem ci som urobila dobre ..ale mam orchidejku ktora uz bola tahana z kosa ked ju tam otec zahodil lebo vyzerala ze uz skoncila.ale mama si vsimla ze na stonke jej nieco puci ..neviem ci vzdusny oren ci nieco ine,tak ju odtial vybrala ) no ale ked sme ju vybrali z kvetinaca vsetky korene mala odhnite a jeden list uz zltozeleny gumeny.tak som jej poradila aby ju dala do sacku bez kvetinaca a sacok uzavrela.urobila som dobre?nemoze tam vyschnut?
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Periam Pozri príspevok
dobre ranko!
neviem ci som urobila dobre ..ale mam orchidejku ktora uz bola tahana z kosa ked ju tam otec zahodil lebo vyzerala ze uz skoncila.ale mama si vsimla ze na stonke jej nieco puci ..neviem ci vzdusny oren ci nieco ine,tak ju odtial vybrala ) no ale ked sme ju vybrali z kvetinaca vsetky korene mala odhnite a jeden list uz zltozeleny gumeny.tak som jej poradila aby ju dala do sacku bez kvetinaca a sacok uzavrela.urobila som dobre?nemoze tam vyschnut?
treba odhnité korene odstrániť a miesta poprášiť škoricou na dezinfekciu, dať do črepníka bez substrátu aj s listami a uzavrieť do sáčku, na sáčik treba spraviť pár dierok, nerosiť ani nepolievať, možno prídeš o pár listov, ale pre záchranu rastlinky to oželieš, no a už treba len čakať, bude to trvať dlho kým vyženie korienky, na zasadenie budeš potrebovať 3 - 5 koreňov cca 5 cm dlhé, j asom moju zachránila a sadila som ju cca po 4 mesiacoch...takže neboj funguje to
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ma-Ba Pozri príspevok
Je to zygopetalum, vyžaduje chladnomilné podmienky. Teraz už môže byť vonku. Substrát vlhký, nie premokrený. Staré pahľuzy/najmenej tri/, je možné oddeliť, zasadiť a vyženú veľmi rýchlo nový výhon, stáva sa však ako už viacerí pestovatelia písali, že očernie
Podľa získaných informácií, by sa mala v letných dňoch polievať ráno, vlažnou vodou.
Zvädnuté listy - nie je chyba v koreňoch?
Pre prípadné presadenie : substrát: na jemno nalámaná borovicová kôra, perlit s prímesou piesku, prímes rašeliny, čierne uhlie.
Je to veľmi zaujímavý druh a okrem toho krásne vonia.
dakujem pekne, listy su v pohode, len kvety su také ako nahnité a vadnú tak som nevedela či niečo robím zle alebo končí jej obdobie kvitnutia
0 0
annarei annarei

annarei je offline (nepripojený) annarei

vikinka.n Pozri príspevok
normálne som v šoku, 25 EUR za odkvitnutú
Oni už nejsú normálny.
Našla som na nete stránku kde posielajú na dobierku z čiech aPrincess Mikasa Blue tam stoji 380,-Kč, asi si objednám odtial. Vraj vystavovali teraz v čechách a že sú velmi dobrá firma, baby z netu písali.
Ale trochu sa tej Vandy bojím, má ju tu niekto kto by poradil z jej pestovaním Niekto tvrdí že sú náročné a niekto zase že sú menej naročné než phalaenopsis, tak neviem, ešte porozmýšlam .
Milá Vikinka.n , ja som kúpila odkvitnutú Vandu za 20 eur aj z vázou jej pestovanie nie je náročné.Teraz nám súčastne kvitne a má nový výhonok. Kvety Vandy, ktorú mám sú tak krásne,že to stojí aj za tú cenu, za ktorú som ju kúpila.Dobrá rada,keď je vonku búrka stačí, ak orchideu dáš vonku, treba dávať pozor na krúpy! Mám aj foto, ale neviem, ako ich mám odoslať
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Atka4, sú nádherne. Vzdušné korene vôbec neodstrihuješ ani zoschnuté? Ja ich mám také malučké len čo sa vyrastú nad hlinu už zoschiňajú. A ako polievaš ja 1x mačam do vody 30 -60 minút.
0 0
Periam Periam

Periam je offline (nepripojený) Periam

dakujem,vyskusam to ..ale ked jej odstranim vsetky odhnite korene neostane jej ani jeden .a ak pridem o listok ostane len bilka.to nevadi? a co s vyhonkom? bude pokracovat v raste napriek tomu ze je v sacku?dakejem
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

sayly Pozri príspevok
snazim sa pomoct kazdemu, kto to potrebuje, nemam rada ak niekto napise, ze uz sa tu o tom pisalo, tak si to najdi...ja to radsej napisem este raz a ak treba tak znovu...ja ked som sa tu registrovala, tiez som potrebovala pomoc a bola som vdacna kazdemu, kto mi poradil
Obdivujem ľudí, ktorí sa snažia pomôcť druhým ako ty. Občas na fotkách som si všimla veľké vzdušné korene. Ja mám také 4-5 cm, to asi závisí od veku rastlinky však?Na koncoch sú také zosušené. Odštipujem ich. Môžem lebo jeden povie čo je suché preč druhý nevšímaj si ich. čo je lepšie. ďakujem
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Tinika Pozri príspevok
dakujem pekne, listy su v pohode, len kvety su také ako nahnité a vadnú tak som nevedela či niečo robím zle alebo končí jej obdobie kvitnutia
Ak sú listy v poriadku, tak sa asi nič nedeje, len odkvitá. Ako to myslíš nahnité kvety? Ak je stonka zelená až do spodu odkiaľ vyrastá tak by to malo byť dobé, ak by černela tak to je horšie. Lebo ako som už písala vyššie Zygo má k černeniu listov, výhonkov aj buľvy veľmi blízko.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ja zatiaľ nemám problém s orchideou ale snažím sa študovať a zbierať skúsenosti. ďakujem všetkým príspievateľom
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Ma-Ba Pozri príspevok
Áno je to cymbídium.
Presádzať by sa malo v marci. Cymbídium znáša nižšie teploty. Potrebuje k násade dorastené nové výhony, z ktorých kvitne. Pokiaľ v apríli nebude mať nové výhonky veľkosti póru nebude kvitnúť. Nekvitnú rastliny presadené a delené. V dobe vyháňania nového výhonku chce dostatok vlahy a hnojenia /nepremokriť/.
Presný popis subtrátu : 3 diely hrubej borovicovej kôry, 1 diel hrubší piesok a 1 diel dreveného uhlia. Môže sa pridať 1 hrst sušeného kravinca a bukového lístia.Hlavne nepresádzať do veľkého kvetináča pretože rastlina bude živoriť. Prihnojovať rozmočeným kravincom len v dažďovej vode cez leto každých 14 dní. Kľud , bez zálievky, svetlo a chlad má mať od polovice augusta do násady. Potom začať zalievať, ale do rozvitia kvetov držať v chlade a hlavne sa musí zabezpečiť prúdiaci vzduch.Chladné jesenné obd. je dôležité pre úspešné nasadenie kvetov, rastliny znesú krátkodobo až 0 st.C, cez zimu umiestniť do chladnejšej miestnosti čo najbližšie k svetlu, zálievka primeraná.
Pochopila som správne, dala si ju do sklenenej nádoby? Ak áno, tak rýchlo preč. Túto chybu som urobila, keď som moje prvé cymb. rozdelila a dala do vtedajšieho "hitu" sklenených nádob na orchidee. Slubstrát spesnel a korene zhnili. Práve preto, že orchidee potrebujú vzduch ku koreňom, čo zabezpečia napr. nové hlinené kvetináče.
Ďakujem, že si sa mi ozvala. Áno mám ich v sklenených nádobách - z ikei štvorce, naplnené dreveným uhlím - keď som ju dostala, bola taká nepodarená, premnožená v kvetináči a žltla, zasadená bola v zmesi keramzitu a takých kociek z umelej špongie. Niekde som čítala, že orchidey sa môžu rozsadiť, keď ich je veľa po 4 v kuse do 1 kvetináča, to som urobila. A mám to takto skoro rok - teda novo presadené. Narástli za ten čas aj nové výhonky, takže uvidíme na jeseň. Predstav si, korene nehnijú, ja ju moc nepolievam, len aby bolo 1,5 cm na dne a odtiaľ si to ťahá. Na korene má aj vzduch aj svetlo, a jediné, čo je čudné - urobil sa mi v kvetináčoch mach a ten akoby to nejako korigoval s vlhkosťou, takže mám tam takú symbiózu..... Nemáš náhodou foto ako kvitne? Akej farby?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

annarei Pozri príspevok

Milá Vikinka.n , ja som kúpila odkvitnutú Vandu za 20 eur aj z vázou jej pestovanie nie je náročné.Teraz nám súčastne kvitne a má nový výhonok. Kvety Vandy, ktorú mám sú tak krásne,že to stojí aj za tú cenu, za ktorú som ju kúpila.Dobrá rada,keď je vonku búrka stačí, ak orchideu dáš vonku, treba dávať pozor na krúpy! Mám aj foto, ale neviem, ako ich mám odoslať
No ja by som ju von nedala keď je búrka. Minule mi lietali muškáty. Začala búrka otvorím okno, že zoberiem muškát a tam nič nebolo. Už ležali na zemi chudiatka moje.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Zdenka175 Pozri príspevok
Obdivujem ľudí, ktorí sa snažia pomôcť druhým ako ty. Občas na fotkách som si všimla veľké vzdušné korene. Ja mám také 4-5 cm, to asi závisí od veku rastlinky však?Na koncoch sú také zosušené. Odštipujem ich. Môžem lebo jeden povie čo je suché preč druhý nevšímaj si ich. čo je lepšie. ďakujem
uschnuté korienky môžeš odstrániť,, čo sa týka koreňov, to nezáleží na veku rastliny, ale skôr kde ju máš umiestnenú, ja mám jednu, na ktorej mi uschli všetky vzdušné korene (ale len tie, ostatné vo vnútri črepníka boli ok), mala som ju síce na svetle, ale za celý deň na ňu slniečko priamo ani nenakuklo a zrejme sa jej to nepáčilo, potom som ju preložila ny východné okno kde má slnko do cca 11:00 hodiny, behom týždňa sa prebrala, vyhnala mi naraz 13 koreňov a stále pribúdajú ďalšie, zo starej stonky vyhnala kvetný stvol a vyhnala aj novú stonku, dokopy mi teraz nahodila zatial 25 pukov, no bude ich viac....čakám kedy zakvitne a hneď Vám ju ukážem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať