Zavrieť

Porady

Nezamestnaný a dohoda

Pekný deň, prosím Vás môže mi niekto poradiť, ak zamestnám zamestnanca na dohodu o vykonaní práce a je evidovaný na úrade práce - musí mať príjem 800 Sk týždenne a pracovný čas 16 h? Ak má vyšší príjem, alebo ak viac hodín do týždňa robí, kto za to zodpovedá? Zamestnanec alebo zamestnávateľ? A čo ak sa neprizná k tomu že je evidovaný?
Usporiadat
INGRID KRIŽANOVSKÁ INGRID KRIŽANOVSKÁ
ano ak nebudú mať ročný príjem väčší ako adpočítateľná položka dane na daňovníka
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

nikulik
Vladi, a ako sa o tom urad prace dozvie, musi tam priniest nejake potvrdenie,alebo vyplatnu pasku??
Zákon č.82/2005 Z.z. o nelegálnej práci § 2 ods.1 písm. c) -
Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva FO pre PO alebo FO, ktorá je podnikateľom a je uchádzačom o zamestnanie a nesplní oznamovaciu povinnosť podľa osobitného predpisu
§ 34 ods.4 Zákona č.5/2004 Z.z. Uchádzač o zamestnanie osvedčuje skutočnosti rozhodné pre vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie pri podaní žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a je povinný najneskôr do troch pracovných dní písomne oznámiť úradu každú zmenu oproti predchádzajúcemu zápisu v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

§ 6 ods.2 písm.d) Zákona č.5/2004 - ... skutočnosti o počte odpracovaných hodín a o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie na požiadanie úradu

Takže ak uchádzač o zamestnanie neoznámi na Úrad práce DVP z pohľadu Zákona o nelegálnej práci ide o nelegálnu prácu so všetkým čo k tomu patrí. Keď si splní uchádzač svoju oznamovaciu povinnosť úrad už o tejto DVP má evidenciu a na jeho požiadanie musí uchádzač predložiť počet odpracovaný hodín (max.64 hodín mesačne ) a výšku odmeny (max.3200 Sk mesačne).

To je cesta ako sa o tom úrad práce dozvie.
Naposledy upravil accad : 19.05.05 at 06:04
0 0
Theo Theo

Theo je offline (nepripojený) Theo

dôchodca
somij
Úrazové poistenie musíte platiť z každej dohody aj z dohody s nezamestnaným.
Aby sa to dalo aj sumou na správnu mieru:
koľko dostane čisté zamestnanec na dohodu z 3200,-?
Predpokladám,že 0,8% úrazové by mu nemol zamestnávateľ zraziť/vyplatiť o 0,8% menej/ -len 19% daň?
Dvaja podnikatelia-dvojako zrážajú uvedené % tá!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dostane 3200 - 19% daň.

Daň je 608 Sk, dostane teda 2592 Sk čistého.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Jozef Mihál
Dostane 3200 - 19% daň.

Daň je 608 Sk, dostane teda 2592 Sk čistého.
Ak si uplatní nezdaniteľnú časť, tak dostane celých 3200 SK
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tak sa pýtam znova: ak mu tú daň zrazím a on si potom urobí DP, tú daň mu vrátia?
0 0
INGRID KRIŽANOVSKÁ INGRID KRIŽANOVSKÁ
Janka6685
Tak sa pýtam znova: ak mu tú daň zrazím a on si potom urobí DP, tú daň mu vrátia?
ak nebude mať iné príjmy a príjem z DoVP nepresiahne nezdaniteľnú časť na danovníka
tak áno
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
INGRID KRIŽANOVSKÁ
ak nebude mať iné príjmy a príjem z DoVP nepresiahne nezdaniteľnú časť na danovníka
tak áno
Ďakujem. To som chcela vedieť.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Mám ešte jednu otázku ohľadom "nezamestnaných a dohôd": Ak je človek evidovaný na ÚP a začne pracovať na dohodu o VP musí to ísť oznámiť ÚP. Musí si ale túto povinnosť splniť aj evidovaný, ktorý z ÚP nepoberá žiadne dávky? A platí pre neho aj to, že nesmie zarobiť viac ako 800,- týždenne a odrobiť viac ako 16 hod. týždenne?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Musí to oznámiť, aj keď nepoberá žiadne dávky a platí pre neho hranica 64 hodín a 3200 Sk mesačne. 800 Sk a 16 hod.týždenne platilo do 31.3.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
somij
Musí to oznámiť, aj keď nepoberá žiadne dávky a platí pre neho hranica 64 hodín a 3200 Sk mesačne. 800 Sk a 16 hod.týždenne platilo do 31.3.
3200,- je hrubý príjem, však?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno .
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
somij
Áno .
Nebolo by výhodnejšie, ak by sa taký človek odhlásil z ÚP? Bol by dobrovolne nezamestnaný a vtedy by za neho štát platil zdravotné poistenie? Alebo sa mýlim?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zatiaľ by platil, ale od 1.8. nie.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Či vlastne myslíš, že by nebol na úrade práce a mal by pracovný pomer do 3200 Sk a do 64 hodín ? To by nebol dobrovoľne nezamestnaný, ale zamestnaný. Myslím, že by nemal o nič prísť, iba ak o možnosť bezplatných školení. Takže je asi lepšie sa z ÚP odhlásiť.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
No dúfam, že je to tak, lebo to zisťujem pre svokru a keď to nebude dobré, tak bude zle

Keby som mohla poprosiť milých poraďákov, aby sa k tomuto vyjadrili...Ďakujem
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

tych 3200,- je maximum, nemoze mat viac. ja mam tiez asi dvoch co takto odrobia raz za cas par hodin.
a fakt to musia hlasit? teda nie je to moja vec, ale myslim, ze ti moji to nehlasili
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Či to musia hlásiť - pozri príspevok č.43.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

somij
Či to musia hlásiť - pozri príspevok č.43.
Musia nahlásiť na úrad práce každú zmenu, t.z. aj to že pracuje na DVP. Ak by to neurobil tak nesplní menovaný § a jeho práca je považovaná za nelegálnu prácu so všetkými následkami pre neho aj organizáciu.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

ak splnia podmienky, tak ano, cize podaju DP, maju nárok /ak majú/ na odpoč.položku a požiadajú o vrátenie...A v máji to dostanú späť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať