Zavrieť

Porady

Starostlivosť o psa

Veľa poraďákov má doma psa a nenašiel som tu žiadnu tému, ktorá by sa venovala výhradne týmto nádherným stvoreniam, kde by si poraďáci navzájom pomohli a podelili sa so svojimi skúsenosťami ohľadom výživy, kŕmenia, výcviku, chorôb, alebo len tak pokecali o bežných starostiach a radostiach, poprípade sa aj pochválili svojimi miláčikmi.
Naposledy upravil jaros5 : 18.01.09 at 18:48
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Zajtra ideme čistiť psie zuby - potom napíšem skúsenosti. Bojím sa toho, že musia psinu uspať, ale ňufák si škrabe a otiera čím ďalej, tým viac. Zjavne je jej to nepríjemné. Bolestivé asi nie, to by už zrejme kňučala, aj hryzie (granule) ako obvykle. Ňufák má stále ako zdravý pes, opuch tiež žiadny. Po atb sa zápach z papule "znormalizoval". Nuž, tak zajtra budem múdrejšia.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

VieraM Pozri príspevok
Ďakujem, skúsim vydržať a cením si rady lebo je to moj prvý havko a som úplný laik. A teraz už máte pokoj ? Urologický čaj však nechce iba ovonia a ide preč ani sa nedotkne.
Vierka, aj my máme doma vestíka a predtým sme mali 11 rokov tiež vestíka. Moja skúsenosť: U teriéra je dobré pamätať aj na to, že sú dosť tvrdohlaví ( ak ide o psíka) ... musíš nájsť spôsob ako ho "oblbnúť" ... inak bude s tebou bojovať do úmoru, ak sa mu to nebude páčiť ... je to taký veľký bojovník.

A dúfam, že sa Vám to nakoniec podarí a vyzdravie Vám.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Dav Pozri príspevok
Zajtra ideme čistiť psie zuby - potom napíšem skúsenosti. Bojím sa toho, že musia psinu uspať, ale ňufák si škrabe a otiera čím ďalej, tým viac. Zjavne je jej to nepríjemné. Bolestivé asi nie, to by už zrejme kňučala, aj hryzie (granule) ako obvykle. Ňufák má stále ako zdravý pes, opuch tiež žiadny. Po atb sa zápach z papule "znormalizoval". Nuž, tak zajtra budem múdrejšia.
"Pacientka" spí vedľa mňa - už sa prebrala a zase ju to zložilo. Kameň odstránený, na zápal sme dostali atb.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Dav opatruj Wendičku, aby mohla zas šantiť
0 0
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

Aj ja sa Vám musím pochváliť, máme od dcéry(je v Nemecku) psa, malého ratlíka, šteniatko, má sedem mesiacov, je veľmi živý, práve mu vypadáva mliečny chrup, tak sem-tam nachádzame na koberci jeho zuby, stále by jedol, je veľmi pohyblivý, skúsim Vám priložiť foto, ešte som neprikladala prílohy, snáď sa mi to podarí.
Plada
Alan 004.jpg  
Ali.jpg  
1/1
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Celý deň som čakala na správu o Wendy, ako dopadla u zubára. A tá správa je pomaly zapadnutá prachom Predpokladám, že už má otvorené očká a má sa k svetu. Len by ma zaujímalo, že keď má zápalené ďasná, či čo, prečo si šuchá ňufáčik
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Petra Nová Pozri príspevok
Celý deň som čakala na správu o Wendy, ako dopadla u zubára. A tá správa je pomaly zapadnutá prachom Predpokladám, že už má otvorené očká a má sa k svetu. Len by ma zaujímalo, že keď má zápalené ďasná, či čo, prečo si šuchá ňufáčik
Petra, ďakujem .
Myslím, že si šúchala ňufák labkou (zboku), lebo sa chcela zbaviť niečoho nepríjemného, čo jej zavadzalo, a zrejme aj bolelo. Zubný kameň, ktorý mala už rozsiahly,jej oddelil ďasno od zuba, ostávali tam zbytky potravín, a celkové prostredie bolo priaznivé pre vznik zápalu. Pri hryzení potravy nekňučala, tak som si pomerne dlho myslela, že má len niečo zapichnuté, či uviaznuté v papuľke. Ale keď si na brechádzke hocikedy sadla a zúrivo sa šrabala zadnou labkou po ňufáku, s priam spokojným výrazom si doma nechala masírovať ďasná zubnou pastou(prstom), a o chvíľu spustila znovu škrabací rituál, tak som dohodla najbližší možný termín u veterinára.
Neľutujem. Uspanie psa prebehlo štandardne : najprv príšerný štekot a kňučanie počas váženia, absolútne nezaregistrovanie injekcie. Postupne malátnela, zvracala ( a to bola nalačno), potom jej pani doktorka ošetrila zuby. Kaz ani zlomenina zuba žiadna. Príčina kameňa - rôzna. Bionda uviedla aj granule ako možnú príčinu, doktorka povedala, že aj z vody...
Pacientku som doniesla domov. 13,5 kg ťažký predmet, dĺžky 80 cm plus chvost - absolútne ochabnutá, akoby nemala kosti, kĺzala sa.Tak som ju zabalila do vetrovky,aby som ju vedela preniesť. Doma som dala deku na koberec,položila psu a pozorovala, či dýcha. Kým sa prebrala, tak sa pocikala. Preložila som ju na čistú deku, aj tá skončila so psou mláčkou, ale to sa už Wendy stavala na labky,tak som ju zobrala na ruky,a odniesla vyvenčiť. Zhruba o 3 hodiny po zákroku sme boli vonku, čistenie zubov bolo asi polhodinové. Potom si psina zase ľahla a podvečer už bola temer v úplnej pohode.

Príhoda z mladosti.
Wendynuška ušla dierou v plote zo dvora a vrátila sa príšerne kňučiac. Oboma labkami si až zúrivo škrabala ňufák. Nedovolila nám priblížiť sa k nej, tak sme ju chytili temer ako do lasa a hajde k veterinárovi. U veterinára sa postavila tak pevne, že som mala dojem, akoby som so psou dvíhala aj polovicu dlažby ordinácie. Keď som ju zložila na pult, roztriasla sa tak dôkladne, že seizmografy to určite zaznamenali. Veterinár zistil, že nemá čeľusť zlomenú, vykĺbenú, a ak sa aj s nejakým zverom pobila, rozhodne jej to neublížilo. V protiklade so svojim zvykom štekať držala Wendynečka ňufák zatvorený. Potom, ako zdravú, som ju skladala dole, a Wendy, mysliac si, že kým vybavím platenie, ostane nepovšimnutá, spustila rituál škrabania a kňučania. Zdrapla som ju bleskove za kožuch a počas transportu na stôl sme zazreli v papuľke kosť. Naprieč celým horným podnebím, zaseknutú medzi hornými zubami. Doktor chytil kliešte, kosť vybral....Na celej scéne sa moja, v tom čase 12 ročná dcéra, smiala tak, že čupela a utierala si slzy od smiechu.
Naposledy upravil Dav : 20.11.09 at 21:43
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Presne takúto správu som čakala. Určite by som ju neprehliadla. Som rada, že to má za sebou. Zaujímavé sú tie mláčky. Predpokladala by som, že u zverkov je to tak, ako u človeka. Že vydržia. Asi teda nie. Viem o niečo viac. Ďakujem. Teraz už mi je jasné, čo ma môžem čakať o 8-9 rokov u mojej slečny. A daj vedieť, ako sa Wendy bude dariť.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Petra Nová Pozri príspevok
Presne takúto správu som čakala. Určite by som ju neprehliadla. Som rada, že to má za sebou. Zaujímavé sú tie mláčky. Predpokladala by som, že u zverkov je to tak, ako u človeka. Že vydržia. Asi teda nie. Viem o niečo viac. Ďakujem. Teraz už mi je jasné, čo ma môžem čakať o 8-9 rokov u mojej slečny. A daj vedieť, ako sa Wendy bude dariť.
A vieš, ako som si všimla, že urobila mláčku? Čo aká bola oťapená, otočila sa a začala "umývať a prať" - olizovať seba aj deku. Tak som ju presunula na čistú deku a vyutierala jej srsť. Prišla som na to, že aj choré zviera sa vie o seba postarať a udržať v čistote, hoci aj "recyklovaním" odpadu.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Áno, ja žasnem, aké sú sebestačné, pokiaľ to ide. Každý deň sa o tom presviedčam a nevychádzam z údivu.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Dav Wendička je dáma veliká. Odstránený zápal jej už konečne dovolí používať ňufáčik na čo treba. Pri chorobách, aj čo najlepšie naučených a vycvičených havinkov, sa stávajú rôzne galiby, za ktoré sa maródi hanbia, ale my ich určite chápeme a dokážeme sa na to povzniesť a naďalej ich milovať.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

jozka56 Pozri príspevok
Dav Wendička je dáma veliká. Odstránený zápal jej už konečne dovolí používať ňufáčik na čo treba. Pri chorobách, aj čo najlepšie naučených a vycvičených havinkov, sa stávajú rôzne galiby, za ktoré sa maródi hanbia, ale my ich určite chápeme a dokážeme sa na to povzniesť a naďalej ich milovať.
Ďakujem.
Ešte pridám jednu skúsenosť s chorobami, spred rokov.

Príbeh o chorobe

Zvyknem sa zobudiť na kadečo, ale na smrad???? Vyskočila som z postele, nasledujúc pachovú stopu, a hrôza hrôz : koberec v obývačke vyzdobený riedkou kašou psích exkrementov. Wendy sa správala previnilo, ale neštandardne. Tak bleskovo koberec von z bytu, volám na psa, aby zliezla z gauča - nepostavila sa na laby. Na predné, a dosť. Zložila som ju z gauča - to isté.Začala sa ťahať na predných a kňučať. To som už zmenila tón z odmeraného na normál, ale nič. Vedela, že dačo spravila, čo nemala, predok tela sa správal prosebno-previnilo, aj chvost sa kde-tu pohol, ale nič. Zrazu v psovi zaškvŕkalo, a pod ním - riedka kôpka. V mobile som mala v tom čase 3 čísla - políciu, rodičov a veterinárku ,tak som si našla signál a zavolala veterinárku. Dala jej injekciu, a riešilo sa, čo s ňou - liečiť? utratiť? Čo jej je? Preniesli sme jej pelech do teplého suterénu, kde sa nehoda s výkalmi dala odstrániť hadicou a savom, ale stále sme pátrali, čo sa stalo - otrávila sa? trpí? prechladla? ochrnula? Očkovania mala všetky, úraz žiadny. Nakoniec sme sa dohodli s veterinárkou, že aj keď sa prejavuje, akoby bola ochrnutá na zadnú časť tela, nebudeme psinu utrácať, ale počkáme, čo bude ďalej. A tak sme čakali - dvakrát denne injekcie, atb, vitamíny a ktovie čo ešte, kŕmenie výživnou varenou stravou, upratovanie po psine, udržiavanie psa v čistote, studený a vlhký ňufák, priateľské správanie prednej časti psa a nekonečné zúfalstvo, že po tej prvej výhre nad apatiou predsa o svoju plyšovú Wendynečku prídem. Skúšali sme ju stavať na zadné, lákali - pomaly sme začali uvažovať, čo s ňou ďalej.Taký život nemá zmysel,treba buď nájsť nejaký "invalidný vozík", alebo psa utratiť. Rozmýšľali sme, koľko času jej dáme. Veľká Rodinná Rada sa rozhodla, že dovtedy, kým nebude mať rany z preležania, ak dovtedy nenájdeme ten "vozík" Obe deti na začiatku puberty - bez akýchkoľvek výziev ochotne a dobrovoľne čistili psa a pelech, a len na môj výslovný zákaz ku nej nechodili aj v noci. Presviedčali sme sa navzájom, že "ako keby sa už chcela postaviť" "ale už sa zaprela zadnými labkami", až sa naozaj zaprela zadnými labkami. Zrejme išlo o silné prechladnutie vnútorností. Čas liečenia viac ako dva týždne. A koberec skončil fyzickou likvidáciou spálením. Prevencia proti ďalším prechladnutiam a podobným príčinám chorôb - zamykanie dverí zvnútra, aby bol pohyb psa vonku pod kontrolou. Zvykla si otvoriť dvere a v záhrade budovať golfové ihrisko, kontrolovať krtovi stavebné povolenie, chytať mačke myši, zdrhnúť popod plot a prísť s kosťou zaseknutou na podnebí, nakúpiť broky do kožucha ( to napíšem inokedy), vystrašiť ľudí ( to som už napísala) .
1 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Rada čítam životné príbehy s Wendy. Beriem si z nich poučenie a keď ich dočítam, vydýchnem si, že zatiaľ takéto problémy s havou nemám. Hlavne , keď si spomeniem na tých 13,5 kg vo vetrovke.
Ja verím, že budem mať len úsmevné, a to želám každému psíčkarovi.
Mám však aj strach, lebo na našom sídlisku sa organizuje veľká petícia proti chovaniu psíkov v bytoch, a veľmi sa obávam, či tá nevraživosť neprejde do ich priameho ohrozenia, napr. porozhadzovaním otrávených návnad. Ako poznám moju havu, určite by neodolala.
1 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Čau psíčkari. Asi by som potrebovala radu. Zistila som u mojej havy , že má v peliešku mokré fľaky. Nie je to však žlté, skôr niečo ako sliny. Lenže sa mi to zdá dosť masívne. Pozerala som papuľku a je mokrá, celé okolie. Neviem teraz, či mám s nou trieliť vetošovi alebo čo.
Nemáte s tým niekto, prosím Vás, skúsenosť? Nech sa neplaším.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Petra Nová Pozri príspevok
Čau psíčkari. Asi by som potrebovala radu. Zistila som u mojej havy , že má v peliešku mokré fľaky. Nie je to však žlté, skôr niečo ako sliny. Lenže sa mi to zdá dosť masívne. Pozerala som papuľku a je mokrá, celé okolie. Neviem teraz, či mám s nou trieliť vetošovi alebo čo.
Nemáte s tým niekto, prosím Vás, skúsenosť? Nech sa neplaším.
Ako sa má hava?
Skúsenosti s niečím podobným nemám, ale by som si zrekapitulovala, či je preočkovaný, odčervený, či má havo normálne vyprázdňovanie, či nezhltol niečo slinotvorné, (alebo ešte horšie ), či nezvracia, či je ňufáčik studený a mokrý, či niekde neprechladol, nebol v kontakte s pochybným zverom, ako dýcha, a či má normálne správanie. Prípadne by som odmerala teplotu. A asi by som šla k veterinárovi. Môže to byť hlúposť, ale aj dačo vážne. Have aj Tebe prajem , aby to nebolo nič vážne.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

No my mame tiez od soboty problem, neviem, co sa to deje s tymi psikmi.Nas mal v sobotu okolo ritky svetlu krv po venceni. leteli sme k vetovi, prezrel mu ritku a povedal, ze je to v pohode, ze mu nic nie je. odvtedy nemal nic a dnes rano zase..
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..prajem všetkým havkám a havkom skoré uzdravenie,lebo keď čítam vaše príspevky, je mi smutno, keď havíky trpia..to by nemalo byť...
..predchvíľkou som išla s pepsikoláčom von,bol odutý a napučaný, lebo prší,kukal na mňa s výrazom, sľubujúcim večné zatratenie, ak si to nerozmyslím,..však on už je starší pán a má nárok na sucho a kľud..
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

alaya1 Pozri príspevok
No my mame tiez od soboty problem, neviem, co sa to deje s tymi psikmi.Nas mal v sobotu okolo ritky svetlu krv po venceni. leteli sme k vetovi, prezrel mu ritku a povedal, ze je to v pohode, ze mu nic nie je. odvtedy nemal nic a dnes rano zase..
Náš miláčik má kamoša, takého milého drobného yorkshirika a ten mal raz takýto problém ... veterinár mu nakoniec povedal, že pravdepodobne vylízal stopu na harájúcej sa fenke, ktorá asi bola aj chorá. Ale teraz je už vyliečený ... bral nejaké lieky.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

promont maja Pozri príspevok
Náš miláčik má kamoša, takého milého drobného yorkshirika a ten mal raz takýto problém ... veterinár mu nakoniec povedal, že pravdepodobne vylízal stopu na harájúcej sa fenke, ktorá asi bola aj chorá. Ale teraz je už vyliečený ... bral nejaké lieky.
To sa mi zda blbost, nie? ved ked sa aj ja porezem a vyciciam si krv, nekakam krvave, nie,? Bojim sa, uvidime pri vecernom venceni. Aspon, ze veterinar robi do 20tej.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

a nemohol si tak suchat ritku ze ju ma az krvavu? myslim to tzv. sankovanie... nam ked sa sucha tak vieme, ze treba odcervit a ked nepomoze a sucha sa dalej, tak ideme na vytlacenie zliazok...

naposledy sme s tym mali strasne patalie... chodil zhrbeny a skor si hned sadal, knucal, nestastny bol... najskor nas postrasili ze to bude cosi s prostatou a nakoniec to bol "len" silnejsi zapal tych zliazok, tak sme davali masticku na ritku a cipky a zabralo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať