Zavrieť

Porady

Exekucne zrazky zo mzdy

Dobry vecer, chcem Vas poprosit, sice tu mate nejake starsie vypracovane otazky k tejto problematike, ale teraz neviem ci nebola nejaka aktualizacia. Ked na jedneho zamestnanca,slobodneho,bezdetneho mi prislo strhavat zrazky zo mzdy na zaklade exekucie a zamestnanec ma netto mzdu 295,50 EUR, zivotne minimum je teraz 185,19 EUR aku najvyssiu vysku zrazky mozem vykonat za mesiac z toho titulu? dakujem
Usporiadat
Laguna13 Laguna13

Laguna13 je offline (nepripojený) Laguna13

Milované Božie dieťa
Vďaka za rýchlu odpoveď!
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pracovník sa odvolával proti rozsudku exekúcie - žiadal o návrh na povolenie oddĺženia, ktoré mu bolo zamietnuté s tým, že by musel preukázať po odpočítaní životného minima aspoň výšku minimálnej mzdy
v sume 295,50%.Výpočet mu robili z mesačnej mzdy okolo 465 eur, povinnosť dlžníka prispievať na výživu dvoch maloletých detí, kde bolo zohľadnené zákonné životné minimum 185.19 eur mesačne pre zamestnanca, plus 129,18 eur mesačne pre manželku, plus 2 x 84,52 eur pre pre 2 deti. Ja som súšala robiť tento výpočet podľa tabuľky, ktorá je zverejnená na PORADE,no mne to vychádza inak. Tam je na pracovníka 60% zo ŽM a na manželku a deti 3 x 25% zo životného minima. Ktorý z výpočtov je správny?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak bola požiadavka súdu preukázať po odpočítaní životného minima aspoň výšku minimálnej mzdy, potom výpočet s plnými životnými minimami 185,19, 129,18 .... je správny.
Tabuľka slúži na výpočet exekučných zrážok, kde sa nezohľadňujú celé životné minimá. Výpočet súdu bol na iný účel.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak bola požiadavka súdu preukázať po odpočítaní životného minima aspoň výšku minimálnej mzdy, potom výpočet s plnými životnými minimami 185,19, 129,18 .... je správny.
Tabuľka slúži na výpočet exekučných zrážok, kde sa nezohľadňujú celé životné minimá. Výpočet súdu bol na iný účel.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

Nie, nie je to vyzivne, dlzoby na poistnom voci SP. Cize mesacne budem zrazat 61,46 EUR a je to v poriadku?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Je to prednostná pohľadávka, takže zrazíš 2/3 t.j. 2x61,46 = 122,92 €.
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

Jaj, a bude velky problem, ak to necham na 61,46 EUR mesacne? Uz teraz mal zamestnanec namietky, len som nevedela reagovat,kedze to robim 1x. Cize mesacne mu z cistej mzdy 295,50 mam zrazit 122,92, to je dost, ale asi ja s tym nic nenarobim... takze treba zmenit splatky, ci myslite, ze by to niekto postihoval?exekutor?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Keď nezrazíš v správnej výške tak exekútor je oprávnený požiadovať od zamestnávateľa ten chýbajúci rozdiel a zamestnávateľ Teba bude postihovať, že si nezrazila v správnej výške.

§ 82 Exek.poriadku :
Ak platiteľ mzdy nevykoná zo mzdy povinného zrážky riadne a včas, ak ich vykoná v menšom rozsahu, ako je určený, alebo ak nevyplatí zrážky oprávnenému bezodkladne po tom, keď sa mu doručil exekučný príkaz alebo keď sa stali splatnými ďalšie mesačné sumy mzdy, môže oprávnený uplatniť proti platiteľovi mzdy na súde právo na vyplatenie súm, ktoré sa mali zo mzdy povinného zrážať.
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

O.K. tak to zvysim, jasne zakon je zakon a s exekutorom je "neradno sa zahravat" ... dakujem este ze Vas mame...:-)
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

A chcem sa este opytat, ked som ten 1.mesiac dala tu splatku nizku 61,46 EUR, mam to v tom dalsom mesiaci dorovnat? Cize 122,92 za 12/09 + 61,46 za 11/09, ci to uz sa nemoze? dik
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dorovnávať by si to už nemala - bola by to v tom mesiaci vyššia zrážka ako dovoľuje zákon. Tvár sa že sa nič nestalo. Ak sa nikto neohradí, tak to bude v poriadku.
0 0
Jojo780 Jojo780

Jojo780 je offline (nepripojený) Jojo780

Dobrý deň,

Obraciam sa na Vás so špecifickou otázkou K uvedenej téme je v Drak-ovi viacero otázok užívateľov, nenašiel som však odpoveď .
Spoločnosť XYZ, s.r.o. si uplatňuje zrážku zo mzdy zamestnancovi
v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka - Dohody o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov bez uvedenia konkrétnej sumy. V tejto veci treba postupovať zrejme podľa OSP.
Neskôr (v poradí) prišla exekúcia z jednej tretiny mzdy povinného.
Otázka: aký je vzťah medzi § 551 Obč. zákonníka a Exekučným poriadkom.
T.j. Exekúcia by sa mala zastaviť, alebo nie. V akom pomere by sa mali uvedené sumy rozdeliť ?
Domnievam sa totiž, že právny poriadok uvedenú otázku jednoznačne nerieši. Ď.

Želám Vám všetko najlepšie do roku 2010.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň prajem, keď mám exekučný príkaz a zamestnancovi skončí prac. pomer 31.12. tak viem mu strhnúť len raz zrážku, takže mám oznámiť exekútorovi, že ďalšie zrážky od nás už nebudú.?
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,
prišli mi na zamestnanca dve exekúcie.Obidve sú zo ZP a prišlo to v jednej obálke.
1.exekúcia je na sumu 304,69EUR + trovy exekúcie vrátane DPH 112,18 EUR.
2.exekúcia je na sumu 88,46 EUR + trovy exekúcie vrátane DPH 41,08EUR.
Nahodila som si mzdu zamestnanca do tabuľky, ktorú som našla na porade a takto mi to vyšlo:
čistá mzda v danom mesiaci 428,72 EUR
na povinného 111,110 EUR
vyživovacie osoby 3 (manželka na MD a 2 deti) 138,87 EUR
po odpočítaní 178,74EUR
1/3 na zrážku 59,58EUR
počet tretín na zrážku 2
zraziť v mesiaci 119,16 EUR
povinnému zostane 309,56 EUR
Chcem sa spýtať: Môžem na každú jednu exekúciu poslať po 1/3 tretine 59,58 EUR?
Prosím Vás o radu ako to mám spraviť. Prvý krát robím takto exekučné zrážky a nechcem spraviť chybu.
Ďakujem.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Rozpočítať pomerne:
Vypočítaná suma zrážky (119,16) deleno celková suma obidvoch exekúcií krát suma konkrétnej exekúcie.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Aňuška Pozri príspevok
Rozpočítať pomerne:
Vypočítaná suma zrážky (119,16) deleno celková suma obidvoch exekúcií krát suma konkrétnej exekúcie.
Ďakujem.
Tak som to takto vypočítala:
1.exekúcia (304,69+112,18)=416,87 EUR
2.exekúcia (88,46+41,08)=129,54 EUR
spolu exekúcie = 546,41 EUR
119,19 : 546,41 = 0,218078 EUR

Pošlem na úhradu :
1.exekúcia 0,218078 x 416,87 = 90,91 EUR
2.exekúcia 0,218078 x 129,54 = 28,25 EUR

Prosím o kontrolu,či som to správne pochopila a vypočítala.

Takto budem postupovať každý mesiac?

Ďakujem.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Áno, správne. Takýmto spôsobom budeš postupovať každý mesiac.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jojo780 Pozri príspevok
Dobrý deň,

Obraciam sa na Vás so špecifickou otázkou K uvedenej téme je v Drak-ovi viacero otázok užívateľov, nenašiel som však odpoveď .
Spoločnosť XYZ, s.r.o. si uplatňuje zrážku zo mzdy zamestnancovi
v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka - Dohody o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov bez uvedenia konkrétnej sumy. V tejto veci treba postupovať zrejme podľa OSP.
Neskôr (v poradí) prišla exekúcia z jednej tretiny mzdy povinného.
Otázka: aký je vzťah medzi § 551 Obč. zákonníka a Exekučným poriadkom.
T.j. Exekúcia by sa mala zastaviť, alebo nie. V akom pomere by sa mali uvedené sumy rozdeliť ?
Domnievam sa totiž, že právny poriadok uvedenú otázku jednoznačne nerieši. Ď.

Želám Vám všetko najlepšie do roku 2010.
OSP a EP nemajú medzi sebou žiaden vztah, pokiaľ ide o to, čo má prednosť. Zákonník práce tiež nehovorí o tom, že by niektorá z týchto zrážok mala byť "prednostná". Preto pokladám obe zrážky za rovnocenné a v takom prípade ZP hovorí o zrážaní v poradi, v akom prišli. Teda ak prišla prvá zrážka podĺa OSP, zrážam túto, a zrážku podľa EP zrážam, iba ak na ňu niečo vyjde. Ak nie, oznámim exekútorovi, že "je v poradí".
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, keď mám exekučný príkaz a zamestnancovi skončí prac. pomer 31.12. tak viem mu strhnúť len raz zrážku, takže mám oznámiť exekútorovi, že ďalšie zrážky od nás už nebudú.?
Keď zamestnanec konči pracovný pomer, zamestnávateľ má povinnosť do jedného tyždňa oznámiť to exekútorovi a zároveň exekútorovi musí poslať vyúčtovanie zrážok, ktoré vykonal a oznámi exekútorovi pre aké pohladávky bol vydaný exekučný príkaz a v akom poradí.
0 0
focus197 focus197

focus197 je offline (nepripojený) focus197

Dobry den. Chcel by som sa opytat na vysku zrazok aka je v pripade ked zamestnanec dostava cistu mzdu po odpocitani odvodov je 650 EUR. Ide o 2 exekucie ale ani jedna z nich nie je prvorada. Povinny ma 2 deti a manzelku ktora pracuje aj jej exekutor ale za ine dlhy zraza zo mzdy 100 EUR. Dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať