Zavrieť

Porady

Exekucne zrazky zo mzdy

Dobry vecer, chcem Vas poprosit, sice tu mate nejake starsie vypracovane otazky k tejto problematike, ale teraz neviem ci nebola nejaka aktualizacia. Ked na jedneho zamestnanca,slobodneho,bezdetneho mi prislo strhavat zrazky zo mzdy na zaklade exekucie a zamestnanec ma netto mzdu 295,50 EUR, zivotne minimum je teraz 185,19 EUR aku najvyssiu vysku zrazky mozem vykonat za mesiac z toho titulu? dakujem
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Odpočítaš na povinného, na 2 deti + manželku.
Zrážka mi vyšla 1/3 = 92,59 € + suma nad 150 % ŽM zo zvyšku čistej mzdy t.j.122,24 €, spolu exek.zrážka 214,83 €
0 0
focus197 focus197

focus197 je offline (nepripojený) focus197

Dakujem za odpoved. Len som si chcel este upresnit este jedno ci sa tam rata aj manzelka ked je normalne pracujuca a ma svoj prijem lebo uctovnik ma presviedcal ze pokial nie je na materskej nemoze sa do toho ratat a aka je vyska zivotneho minima pri 4clennej rodine. Dakujem.
0 0
focus197 focus197

focus197 je offline (nepripojený) focus197

Ak este mozem mal by som otazku aka je v tomto pripade vyska zivotneho minima pri 4clennej rodine a kolko sa odpocitava na manzelku a deti a povinneho chcem to presne predlozit uctovnikovi on mi totiz zraza 300 Eur. Dakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§ 69 Exek.poriadku
(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia a do Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky.
- - -
Život.minimum : 185,19 €
Odpočet na povinného 111,11€ , na 2 deti a manželku 3x46,29=138,87€
650-111,11-138,87=400,02
150% ŽM = 277,78
277,78:3 = 92,59 € (tento výsledok je tá 1/3)
400,02-277,78 = 122,24 ( výsledok je suma , ktorá nad 150 % ŽM zo zvyšku čistej mzdy zráža celá )
92,59+122,24 = 214,83 €

Manželka sa považuje za vyživovanú osobu (aj keď je v prac.pomere a má svoj príjem). Tie deti som brala, že sú maloleté a nie dospelé , čo majú už svoj príjem.
Priložila som aj Nariadenie vlády, tam je to pekne rozpísané.
1 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Prosím k tejto téme.
Zamestnávateľovi prišiel exekúčný rozkaz na zamestnanca, ktorý pracuje na Dohodu o vykonaní práce a vychádza mu mzda cca 90,00 EURO čistého mesačne. Má manželku a 2 nezaopatrené deti. Aká môže byť výška exekúčnej zrážky ?

Ak sa opakujem, tak prepáčte. Čítala som tu všetky príspevky, ale stále mi to akosi nie je jasné.

Ďakujem vopred za pomoc.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nemôžeš vykonávať exek.zrážky, lebo má veľmi nízku mzdu.
Exekútorovi treba oznámiť písomne, že zatiaľ nebudete zrážať, lebo jeho čistá mzda je nižšia ako nepostihnuteľné sumy. A na to nesmieš siahnuť. Až by v budúcnosti dosiahol vyššiu mzdu, tak vtedy začneš zrážať. Takže Exek.príkaz eviduješ v poradí č.1.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Takže aj v tomto prípade treba dodržiavať životné minimum.

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Dobrý deň,
riešim momentálne tento problém:
Zamestnancovi cca od júna 2009 prišla v poradí 7. exekúcia a ako 8. v poradí žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy na základe dohody o zrážkach podľa občianského zákonníka - ale je to už v podstate žiadosť od advokáta - (zamestnanec nesplácal úver podľa splátkového kalendára) riešim dilemu ako postupovať v tomto prípade - splatnosť prvých 7 exekúcii je v nedohľadne - horizont niekoľko rokov... sú v poradí a strhavám mu zo mzdy momentálne prednostnú pohľadávku na ktorú idú 2/3...
Zaradiť túto poslednú žiadosť o vykonávanie zrážok do poradia - upovedomiť o tom advokátku kanceláriu alebo začať tiež zrážať zo mzdy - ak však tieto zrážky na základe dohody nebudú strhavané hrozí mu ďalšia exekúcia v poradí.. asi a príliš spolusúcitím s ním preto zvažujem aj iné kroky..
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Môžete síce spolucítiť, ale musíte túto dohodu zaradiť do poradia.
0 0
tttt tttt

tttt je offline (nepripojený) tttt

Prosim o radu: zamestnanec ma neprednostnu exekuciu, teraz mu prisla dalsia exekucia, ale prednostna. Ako postupovat? Neviem, ako rozdelit zvysok nad 150xZM. Cista mzda 591,23 €, manzelka, bez deti.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Z 1. tretiny pošleš tú neprednostnú t.j. 92,59€ + zvyšok čistej mzdy nad 150% ŽM 156,05€
z 2.tretiny prednostnú 92,59 €.
0 0
tttt tttt

tttt je offline (nepripojený) tttt

Dakujem.
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Jana Motyčková Pozri príspevok
Môžete síce spolucítiť, ale musíte túto dohodu zaradiť do poradia.
ďakujem za odpoveď )
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Andyke Pozri príspevok
§ 69 Exek.poriadku
(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia a do Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky.
- - -
Život.minimum : 185,19 €
Odpočet na povinného 111,11€ , na 2 deti a manželku 3x46,29=138,87€
650-111,11-138,87=400,02
150% ŽM = 277,78
277,78:3 = 92,59 € (tento výsledok je tá 1/3)
400,02-277,78 = 122,24 ( výsledok je suma , ktorá nad 150 % ŽM zo zvyšku čistej mzdy zráža celá )
92,59+122,24 = 214,83 €

Manželka sa považuje za vyživovanú osobu (aj keď je v prac.pomere a má svoj príjem). Tie deti som brala, že sú maloleté a nie dospelé , čo majú už svoj príjem.
Priložila som aj Nariadenie vlády, tam je to pekne rozpísané.
Prepáč, že som tak pochybovačný a smelý, ale....prečo si tú tretinu počítala z 1,5 násobku ŽM a nie z z čistej mzdy po odpočítaní základných súm ? Teda nie 400,02 : 3, ale 277,78 : 3 ?
A prečo si zvyšok čistej mzdy podľa § 71, ods. 3 EP a § 3 NV počítala znova zo zbytku mzdy bez odpočítania už zrazenej 1/3 ? A uplatnila súbežne aj celý ods. 1, aj celý ods. 3 z § 71 a výsledky zlúčila ? Neplatí buď ods. 1, alebo ods.3, ale ozaj obidva súčasne ? Z jedného spoločného nezávislého základu ?
Nech to čítam /EP+NV/ a prepočitujem opakovane, vychádza mi, že :
- 1/3 by mala byť 133,34 a
- zbytok čistej mzdy po uplatnení základných súm § 71, ods. 1, prvá veta je buď 122,24, alebo potom nula. Totiž :
650 – 111,11 – 138,87 = 400,02 : 3 = 133,34 je jedna tretina
185,19 x 1,5 = 277,78 400,02 – 277,78 = 122,20 resp. 400,02 – 133,34 – 277,78 = -11,10. Možno z jedného zbytku najprv odpočítať 1/3 a potom ho znova považovať za celý a ešte raz z neho odpočítať 1,5 x ŽM.....a napokon obidve takto nezávisle vypočítané zrážky zlúčiť do jednej spoločnej 255,54 ? Je na to nejaký overený právny precedens, alebo je to iba Tvoja, akokoľvek dobromyseľná snaha o aplikáciu a výklad ?
Mýlim sa ? Tie vzájomné odkazy jedného predpisu na druhý ma dokonale zblbli....
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Výpočet od Andyke je správny.
Myslím, že aj zákon a NV sú vtomto smere jasné - zvyšok čistej mzdy nad sumu ustanovenú NV sa zráža celý. Suma ustanovená nariadením vlády je 1,5x185,19.
Čiže :
- zvyšok čistej mzdy je 400,02
- suma nad ktorú sa zráža všetko je 277,78. To všetko je teda400,02-277,78 =122,20
- do sumy 277,78 sa zráža jedna tretina
Čiže spolu sa zrazí 122,20+1/3 z 277,78.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Zdravím poraďáci. Chcela by som sa spýtať, či sa zvyšuje životné minimum na zrážky od 1.1.2010, alebo ostáva platné to k 1.7.2009. Vopred ďakujem za radu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ostáva až do konca júna.
0 0
Bodnarovaa Bodnarovaa

Bodnarovaa je offline (nepripojený) Bodnarovaa

Tu by som sa rada spytala, ze ci ako zamestnavatel ma za zamestnanca odvadzat rozne jeho pozicky, splatky .sporenie, doplnkove dochodkove poistenie. Je nniekde podchytene ze co moze zamestnavatel a co nie?Vsak to ide do poplatkov zamestnavatela a zamestnanec je spokojny.Exekutor nedal na to prikaz zamestnanec sa rozhodol kde vsade mame posielat jeho mzdu.To moze sme povinny .Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zrážky okrem poistného, dane, DDP (ktoré je povinný platiť zamestannec) a exekučných zrážok (a výplaty na účet) ostatné môžete zrážať iba na základe dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Takúto dohodu nie je zamestnávateľ povinný so zamestanncom uzavrieť.
0 0
moravcikova sandra moravcikova sandra
Dobry den chcem sa spitat a zaroven prosim o radu. Moj otec je zamestnany, jeho mesacny prijem je 500 eur.Pred mesiacom mu dali vypoved z 13-tym platom a z 3 mesacnym odstupnym.Ma zamestnavatel pravo ztrhnut s tychto prijmov celu sumu ktoru dostal? Ma exekutora a ten mu zaslal list v ktorom mal zaplatit nieco cez 400 eur.Polovicu s toho mu uz strhli z vyplaty pred nieakym casom.Tento mesiac mu mali strhnut dalsiu poslednu splatku. Chcem sa spitat na aku vysku ma exekutor narok strhnut z mesacnych prijmov,kedze mesacny prijem je 500eur.Moze strhnut viac ako je dana splatka, moze strhnut 1000eur aj stoho odstupneho ktore mu bolo zo zakona dane?Tak sa pitam z coho ma teraz zit.Maju na toto pravo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať