Zavrieť

Porady

Exekucne zrazky zo mzdy

Dobry vecer, chcem Vas poprosit, sice tu mate nejake starsie vypracovane otazky k tejto problematike, ale teraz neviem ci nebola nejaka aktualizacia. Ked na jedneho zamestnanca,slobodneho,bezdetneho mi prislo strhavat zrazky zo mzdy na zaklade exekucie a zamestnanec ma netto mzdu 295,50 EUR, zivotne minimum je teraz 185,19 EUR aku najvyssiu vysku zrazky mozem vykonat za mesiac z toho titulu? dakujem
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Odpoveď tu : http://www.porada.sk/1501194-post547.html
Okrem toho, maximálne možné je to, čo dovoľuje zákon, zákon dovoľuje zraziť len prvú tretinu.
Pri exekúcii sa dá so zamestnancom dohodnúť (písomne) aj vyššia suma najviac však tak aby mu z ČM ostalo 111,22 na ňu a 46,34 na manžela.
Pri zrážkach podľa Občianskeho súdneho poriadku nie je možné zraziť vyššiu sumu, ani ak s tým zamestnanec súhlasí.

http://www.porada.sk/calendar.php?do...=2010-9-21&c=4
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Prosím o radu, dostala som na zamestnanca z DU - daňový exekučný príkaz. NO nie je tam uvedené, že treba zrážať z 2/3. Neviem či to mám brať ako prednostnú pohľadávku. Neviem ani o aké daňové nedoplatky ide. sú tam len vypísané čísla platobných výmerov, ktorými boli vymáhané nedoplatky.Alebo ide o neprednostnú pohľadávku?, Prosím ak máte podobný prípad poraďte. Ďakujem
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Prosim napis presne ako mas formulovanu zrazku zo mzdy z DU, musis tam mat predsa vycislenu sumu, ktoru mas zamestnancovi zrazat zo mzy mesacne, ak nemas, tak mu zrazas vsetko nad nepostihnutelnu ciastku na neho, pripadne manzelku a deti.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Na platobnom príkaze je:
daňový exekučný príkaz: DU nariaďuje daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy na vymoženie daňového nedoplatku vo výške 10.000 EUR. Daňová exekúcia sa vykoná na základe exekučného titulu, ktorým je.....a teraz sú vymenované všetky platobné výmery DU. /je ich asi 20/
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Napr. § 71 ods.2 EP

Prednostnými pohľadávkami sú:

a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky
-
daní, poplatkov a ciel,

- pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné
na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na
príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú
povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie,
- pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej
neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia,
dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa,
- pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na
úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti,
- pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného
predpisu.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Práve teraz sa zaoberám prednostnými pohľadávkami (ktoré som uverejnila vyššie) a ostatnými a nie je mi jasné , zrážky zo mzdy (z dôvodu konkurzu SZČO) sú na pohľadávky ostatné ?Medzi prednostnými som ich nenašla .

Mám deficit vo vedomostiach pri posúdení týchto pohľadávok .
Ďakujem.


P.S. Našla som aj takúto definíciu :
Na rozdiel od konkurzu, vo vyrovnaní sú len dva druhy pohľadávok - prednostné a ostatné. Prednostné musia byť uspokojené v plnej výške. Prednostnými pohľadávkami sú pohľadávky, ktoré vznikajú až po povolení vyrovnania. Sú to najmä pohľadávky týkajúce sa trov konania, daňové a colné pohľadávky, poplatky, záväzky dlžníka vyplývajúce s pracovnoprávneho vzťahu, pohľadávky trov prerušenej exekúcie alebo výkonu rozhodnutia.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Ďakujem. No nemusí byť na exekučnom príkaze napísané, že sme povinný zrážať z 2/3??
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Práve teraz sa zaoberám prednostnými pohľadávkami (ktoré som uverejnila vyššie) a ostatnými a nie je mi jasné , zrážky zo mzdy (z dôvodu konkurzu SZČO) sú na pohľadávky ostatné ?Medzi prednostnými som ich nenašla .

Mám deficit vo vedomostiach pri posúdení týchto pohľadávok .
Ďakujem.


P.S. Našla som aj takúto definíciu :
Na rozdiel od konkurzu, vo vyrovnaní sú len dva druhy pohľadávok - prednostné a ostatné. Prednostné musia byť uspokojené v plnej výške. Prednostnými pohľadávkami sú pohľadávky, ktoré vznikajú až po povolení vyrovnania. Sú to najmä pohľadávky týkajúce sa trov konania, daňové a colné pohľadávky, poplatky, záväzky dlžníka vyplývajúce s pracovnoprávneho vzťahu, pohľadávky trov prerušenej exekúcie alebo výkonu rozhodnutia.
Občiansky súdny poriadok
[hore]§ 279


(1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli nadol na sumu deliteľnú v eurocentoch troma, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Pre prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.



(2) Prednostnými pohľadávkami sú

a) pohľadávky výživného;
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví;
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi;
d) súdne pohľadávky; a pohľadávky Zboru väzenskej a justičnej stráže,
e) pohľadávky daní a poplatkov, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie podľa osobitného predpisu, pohľadávky náhrady preplatkov na dávkach nemocenského poistenia, dôchodkového zabezpečenia a zdravotného poistenia, pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti a pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované štátnymi orgánmi sociálnej pomoci a obcami a pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované právnickými osobami a fyzickými osobami podľa osobitného predpisu, pohľadávky na príspevku na poistenie v nezamestnanosti voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti podľa osobitného predpisu, a pohľadávky náhrady preplatkov na podpore v nezamestnanosti.


3) Vláda Slovenskej republiky ustanoví nariadením sumu, nad ktorú sa zrazí zvyšok čistej mzdy vypočítanej podľa odseku 1 prvej vety bez obmedzenia.

Čiže Súdne pohľadávky - môžem sem zaradiť aj zrážky zo mzdy, ktoré sa zasielajú aj správcovi konkurznej podstaty ? Teda v mojom prípade by sa jednalo o prednostnú pohľadávku .
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Takže odpovedám si sama - nebudú to súdne pohľadávky , nakoľko definícia súdnych pohľadávok podľa zákona je nasledovná :

[hore]65/2001 Z.z.



(o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok)
Autor: Národná rada SR
Platnosť od: 24.2.2001
Účinnosť od: 1.9.2010

§ 2
Vymedzenie pojmov



Na účely tohto zákona je

a) súdnou pohľadávkou pohľadávka z rozhodovacej činnosti a inej činnosti súdov vrátane Špecializovaného trestného súdu, pri ktorej vzniká poplatková povinnosť zaplatiť súdne poplatky, trovy trestného konania, pokuty, svedočné, znalečné a iné náklady súdneho konania, súdnou pohľadávkou je aj pohľadávka vyplývajúca z rozhodnutia súdu o zhabaní peňažnej čiastky v trestnom konaní,
b) správou súdnych pohľadávok súhrn oprávnení a povinností správcu súdnych pohľadávok (ďalej len "správca"),
c) správcom súd, na ktorom súdna pohľadávka vznikla; dňom uzavretia zmluvy o prevode správy súdnej pohľadávky alebo dňom doručenia rozhodnutia súdu o zhabaní peňažnej čiastky v trestnom konaní justičnej pokladnici sa stáva správcom justičná pokladnica.

Nakoniec zasa zostávam pri neprednostných pohľadávkach z dôvodu konkurzu FO a zaraďujem ich medzi ostatné.
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

invest Pozri príspevok
Ďakujem. No nemusí byť na exekučnom príkaze napísané, že sme povinný zrážať z 2/3??
Nie, nemusí.
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

Dobre rano, chcem Vas poprosit, uz som domotana a neviem ci to pocitam spravne:
zamestnanec ma exekuciu, neprednostnu pohladavku
je 10/2010 cize zivotne minimum po novom 185,38 eur

[hore] cista mzda 906,87 eur


60% z 185,38 = 111,23

[hore] pracujuca manzelka na nu teda 25% z 185,38


46,35

[hore] 2 neplnolete deti


25% z 84,61x2 = 42,31
ostane mi 706,98 eur z toho 1/3 = 235,66 eur cize toto budem mesacne posielat exekutorovi ? dakujeeeeem !
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie :
na zamestnanca 111,22 (zaokrúhľovanie nadol)
na manželku 46,34 (detto)
na deti 2x46,34 (počíta sa 25% zo ž.m. na plnoletú f.osobu bez ohľadu na vek dieťaťa)
Zvyšok čistej mzdy 656,63
Nad 278,07 sa zráža všetko a do 278,07 sa zráža 1/3, t.j.
656,63-278,07 +92,69 = 471,25.
Zrazí sa mu 471,25.
0 0
pajo-lulu pajo-lulu

pajo-lulu je offline (nepripojený) pajo-lulu

Moja mama nevyplatila v orange-i pausal pred 3 rokmi.Ten pausal bol bohužial na moje meno.Ja mam teraz exekúciu na krku.Už mi strhavaju z mojho platu.S exekutorom ani s orange-om sa dohodnut neda,nakolko to ma v rukach uctovnicka firmy,kde pracujem.Dostala prikaz na strhavanie zo mzdy.Chcem sa spytat,ze podla coho mi strhava peniaze,kazdy mesiac je to ina ciastka a ci mi moze nechat menej ako je minimalna mzda,t.j. 307,70€ .

Napr. v auguste som dostal : cista mzda 412,49€ , zrazka bola 123,29€ .. dostal som 289,20€

v septembri som dostal : cista mzda 465,85 € , zrazka bola
197,,77€ .. dostal som 271,08€...

V ani jednom pripade sa konečná suma nerovná minimálnej mzde..chcem sa spytat,ci je toto mozne,a ci mám nárok na minimálnu mzdu.dakujem vopred za odpoved...

Som slobodny a bezdetny.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nárok na minimálnu mzdu máš iba v hrubom. Potom ale exekútor resp. orange má nárok na zrážku zo mzdy. Mne tie zrážky vychádzajú o niečo nižšie - v prvom prípade asi o 7, v druhom cca o 30 eur, ale možno si nesprávne uviedol čistú mzdu.
0 0
pajo-lulu pajo-lulu

pajo-lulu je offline (nepripojený) pajo-lulu

sumy som napisal presne jak to mam na vyplatnej paske
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Čistá mzda pre exekúcia nemusí byť to, čo je uvedené na páske ako čistá mzda.
0 0
lulu2008 lulu2008

lulu2008 je offline (nepripojený) lulu2008

výkon rozhodnutia
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Dobrý deň, chcem Vas poprosit, tiež som trošku domotana a neviem ci zamesnancovy zrážky na exekuciu počítam správne:
V Exekučnom príkaze je uvedené: ... Postihnutá je čistá mzda, ktorá zostáva po odpočítaní 60% zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, ďlaej sa odpočíta 25% zo živ. minima na plnoletú fyzickú osobu, za kt. sa vykonávajú zrážky za každú osobu, ktorej povinný poskytuje podľa zákona výživu. Suma,nad kt. sa zvyšok čistej mzdy povinného zráža bez obmedzenia je 150% zo sumy živ. minima..

Zamestnanec je rozvedený,jedno dieťa (nemáme rozhodnutie o výživnom - neviem ako platí resp. je možné že aj neplatí,
neuplatňuje si ani daňový bonus na dieťa)

Čistá mzda 320,08
na povinného -111,22 (60% zo živ. minima)
320,08 - 111,22 = 208,86 :3 = 69,62
zrazí sa 69,62?
alebo :
320,08 - 111,22 -46,35 (dieťa) = 162,51 : 3 = 54,17
zrazí sa 54,17?

Je tiež možné so súhlasom zamestnanca sťahovať mu 2/3 nie len 1/3? Ide totiž o to, že suma exekúcie je vysoká a zamestnanec by ju rád splatil skôr..
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jeho dieťa je vyživovanou osobou, pokiaľ nemáte exekučný príkaz na vymoženie pohľadávky výživného na toto dieťa, takže dieťa musíte započítať do vyživovaných osôb.
Takže ak je to neprednostná pohľadávka, zrazíte 54,17.
Pri zrážkach podľa exekučného poriadku môžete so súhlasom zamestnanca (písomným) zraziť aj viac, najviac však toľko, aby mu ostali nepostihnuteľné sumy na neho a vyživované osoby.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Prosím Vás o radu, máme dohodára a teraz mi priešiel exekučný príkaz na vykonanie exekúcie prikázaním inej peňažnej pohľadávky v súlede s § 105. Moja otázka, mám mu zraziť všetko až do výšky exekúcie, alebo môžem iba 2/3. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať