Zavrieť

Porady

Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov p.Mihálom, Miklošom

Nové odvody a dane ,ktoré chce zaviesť Mikloš a Mihál
sú likvidačné pre malých živnostníkov
- príkladom sú odvody do ZP, SP ktoré už nebudú
odpočítateľnou položkou pre DP

Doplnok:
-navrhujem protestovat posielaním e-mailu každý deň
proti likvidácii živnostnikov
ak má niekto e-mail na Mihal,Sulik,Mikloš,Figel,Radičova .....
nech to uvedie v príspevku

živostníkov je asi 230 000
Naposledy upravil dusanf : 08.03.11 at 16:39
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Xanti Pozri príspevok
No ja pripomínam išlo o môj ročný príjem na DIC a ročné odvody do ZP. Nakoľko som aj zamestnanec a tam idú za mňa odvody tiež, nie v plnej výške len polovičnej. Lebo ja patrím k tým čo "cicam" zdravotníctvo, a tiež aj sociálny systém.
Tak to ste si museli zle vyplniť ročné zúčtovanie na ZP, predsa zamestnanec ktorý súčasne podniká na DIČ, platí do ZP len zo skutočného základu dane/2,14.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jozef Mihál Pozri príspevok
Tak to ste si museli zle vyplniť ročné zúčtovanie na ZP, predsa zamestnanec ktorý súčasne podniká na DIČ, platí do ZP len zo skutočného základu dane/2,14.
Naučila som sa nevyplnať si moje RZZP, urobili mi to ako službu v ZP.

A čo som pár ľudom urobila DP za tento rok, tak mnohý živnosti porušili, lebo ak ich príjem vyfakturovaný príjem do mesiaca bol 250 eur a odvody cez 150 eur tak sa im neoplatilo mať živnosť, radšej sú na UP. A cicajú štát. Lebo tie minimálne odvody ich zabíjali.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef Mihál Pozri príspevok
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.
Dnes ma prekvapil článok v linku 395, že by sa vlastne mali poslancom a členom vlády teraz zvýšiť platy. Podotýkam, - to už tu všetci vedia, že som pravicový volič a buď ním ostanem alebo budem nijaký, lebo ľavicový nebudem nikdy, ale aj keď môžem dostať odpoveď, že to nesúvisí s odvodmi, myslím, si, že i tu je priestor na získanie peňazí do ŠR.
Asi ani jeden živnostník, ktorému sa zníži čistý príjem to nemôže vstrebať, ak sa stane to, čo je uvedené v článku a nestane sa to, že aj poslancom a členom vlády sa znížia príjmy o deklarovaných 10%.


http://spravy.pravda.sk/politikom-pl..._sk_domace_p58
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Xanti Pozri príspevok
Naučila som sa nevyplnať si moje RZZP, urobili mi to ako službu v ZP.
Ach tie zdravotné poisťovne.

Som rád, že táto debata má aspoň jeden pozitívny výsledok - ušetril som Vám cca 40 eur, ak to pôjdete reklamovať .-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evina Pozri príspevok
Dnes ma prekvapil článok v linku 395, že by sa vlastne mali poslancom a členom vlády teraz zvýšiť platy. Podotýkam, - to už tu všetci vedia, že som pravicový volič a buď ním ostanem alebo budem nijaký, lebo ľavicový nebudem nikdy, ale aj keď môžem dostať odpoveď, že to nesúvisí s odvodmi, myslím, si, že i tu je priestor na získanie peňazí do ŠR.
Asi ani jeden živnostník, ktorému sa zníži čistý príjem to nemôže vstrebať, ak sa stane to, čo je uvedené v článku a nestane sa to, že aj poslancom a členom vlády sa znížia príjmy o deklarovaných 10%.
Áno, je to tak, môžem potvrdiť. Na úvod som dostával ako minister v čistom X eur, po pár mesiacoch sa mi po prijatí nového zákona príjem znížil o cca 10%, a aktuálne sa mi znova zvýšil o cca 6%, čiže som skoro tam, kde na začiatku. Ak Vás to zaujíma, osobne na nejakom stretku rád poinformujem, koľko je to "X eur".
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ach tie zdravotné poisťovne.

Som rád, že táto debata má aspoň jeden pozitívny výsledok - ušetril som Vám cca 40 eur, ak to pôjdete reklamovať .-)
No asi nie,
lebo som si to prekontrolovala sama, bohužial ZP sa nemýlila.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jozef Mihál Pozri príspevok
Pani Ďurišová, uvažujete snáď o práci načierno? Dovolím si Vás preventívne upozorniť, nerobte to, pripravujú sa razantné akcie voči tejto neželanej praxi, a doplatia na to aj prichytení pracovníci...
Pan minister, nacierno som v zivote nerobila a na stare kolena svoje navyky menit rozhodne nebudem. Ak budem musiet zo zarobenych 200 Eur mesacne odviest polovicu alebo viac na odvody, budem sa musiet uskromnit s penziou, ktoru mam a rozsirit pestovatelsku plochu na zahrade - pestovat namiesto kvetov zeleninu a zemiaky.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Jozef Mihál Pozri príspevok
OK, tak teda ja o spravodlivosti. Prečo má zamestnanec platiť odvody, živnostník má platiť odvody a dohodár nemá platiť odvody?

Skúste argumentovať ale vopred upozorňujem, že argument "lebo málo na dohodu zarobí" neberiem - čo potom zamestnanci na polovičné úväzky, respektíve živnostníci so symbolickými príjmami?
OK, tak o spravodlivosti, prečo pri súbehu zamestnania a živnosti musím platiť odvody 2x a dostanem rovnakú starostlivosť ako niekto kto platí len zo zamestnania resp. z dohody... to je trest za to, že sa viem obracať a stíhať dve práce? ale dobre systém je o solidárnosti, ale prečo napr taký poslanec, vrcholový manažér čo zarobí 3500 € - 5000 € neplatí odvody z celej čiastky veď má z čoho ale zabrzdí ho maximálny vymeriavací základ? napr. pri Vašich tipoch ako si zvýšiť materské stačilo mať vymeriavací základ do SP okolo 1000 eur...
a argument, veď tých manažérov nie je toľko aby systém utiahli tiež neobstojí, keď priemerná mzda za rok 2010 podľa štatistického úradu bola 796 € a zarobilo ju menej ako 2/3 obyvateľstva t.j. tá 1/3 musela zarobiť o hodne nad toto číslo...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef Mihál Pozri príspevok
Áno, je to tak, môžem potvrdiť. Na úvod som dostával ako minister v čistom X eur, po pár mesiacoch sa mi po prijatí nového zákona príjem znížil o cca 10%, a aktuálne sa mi znova zvýšil o cca 6%, čiže som skoro tam, kde na začiatku. Ak Vás to zaujíma, osobne na nejakom stretku rád poinformujem, koľko je to "X eur".
Tých X EUR nie je podstatných, ale princíp je podstatný práve teraz v tejto dobe, keď niektorým živnostníkom by sa event. znížil čistý príjem o možno viac percent. No ale nebudem predbiehať, rešpektujem, že sa má dostať nová podoba na verejnosť, ale tá, ktorá sa dostala na verejnosť znamená pre mnohých len tak bez pričinenia podstatné zníženie príjmu, ktoré ešte doteraz nebolo. V tejto situácii, či to bude viac alebo menej ma daný článok sklamal - hovorím úprimne a otvorene.
P.s. Stretko určite bude po daňových
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ešte sa vrátim znova k tej dohode, či napríklad ak je súbeh, teda človek je buď už SZČO aalebo v HPP sa neuvažuje s nejakou úľavou napr. v % alebo obmedzením výšky príjmu z dohody ....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ice dive Pozri príspevok
OK, tak o spravodlivosti, prečo pri súbehu zamestnania a živnosti musím platiť odvody 2x a dostanem rovnakú starostlivosť ako niekto kto platí len zo zamestnania resp. z dohody... to je trest za to, že sa viem obracať a stíhať dve práce? ale dobre systém je o solidárnosti, ale prečo napr taký poslanec, vrcholový manažér čo zarobí 3500 € - 5000 € neplatí odvody z celej čiastky veď má z čoho ale zabrzdí ho maximálny vymeriavací základ? napr. pri Vašich tipoch ako si zvýšiť materské stačilo mať vymeriavací základ do SP okolo 1000 eur...
a argument, veď tých manažérov nie je toľko aby systém utiahli tiež neobstojí, keď priemerná mzda za rok 2010 podľa štatistického úradu bola 796 € a zarobilo ju menej ako 2/3 obyvateľstva t.j. tá 1/3 musela zarobiť o hodne nad toto číslo...
Pri súbehu platíte v súčte najviac z maximálneho základu. Je to to isté, ak niekto má len jediný zdroj príjmu, ale zarobí presne takisto, ako Vy z dvoch zdrojov.

Ďalej píšete: nech platia vyššie odvody (z vyššieho max. základu) tí, čo zarábajú nad súčasný max. základ. Ak si spomínate, navrhovali sme na jeseň zvýšenie maxima na 5-násobok priemernej mzdy. A spustilo sa zemetrasenie ako v Japonsku, respektíve ako to, ktoré je prítomné v tejto téme. Zvýšenie max. základu má i svoje nevýhody - napríklad v tom, že investori ktorí sem presúvajú firmy s pracovnými miestami s vyššou pridanou hodnotou (IBM, Honeywell, T-systems a pod) si môžu rozmyslieť, či tak budú robiť aj naďalej - a budeme tu mať len "káblikárne".

...Pokiaľ sa niekomu siahne na výhody, prirodzene nie je spokojný. Ale na tie dôchodky, či zdravotníctvo zdroje potrebujeme.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evina Pozri príspevok
Ešte sa vrátim znova k tej dohode, či napríklad ak je súbeh, teda človek je buď už SZČO aalebo v HPP sa neuvažuje s nejakou úľavou napr. v % alebo obmedzením výšky príjmu z dohody ....
Eva, dôvodom toho, že nechcem byť v tejto téme konkrétny, pokiaľ ide o ďalší postup pri zmenách v odvodoch, je že nie je dobré "zakríknuť" respektíve hovoriť o tom, čo sa navrhuje skôr ako sa to prediskutuje "doma".
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

durisovad Pozri príspevok
Lenze ja zarobim 2400 Eur brutto za rok. Ak by som z toho mala platit odvody, asi by mi nezostalo o 2 % viac, ale minimalne o 550 Eur menej, co by som musela platit ako preddavok na zdravotne poistenie. Ale nie ja som dolezita, ja zo svojej penzie uz nejako vyzijem, tu ide o velku skupinu zivnostnikov, ktori naozaj obracaju kazdy cent, aby vyzili.
Ak živnostníkovi po zaplatení všetkých výdavkov, daní a odvodov zostane málo peňazí, nie je to automaticky chybou zlého daňového a odvodového systému, ale predovšetkým nízkych príjmov a vysokých výdavkov. Než by mal požadovať rôzne úľavy a výnimky, skôr by som odporúčal doplniť si vzdelanie, zvýšiť ceny, robiť inú prácu alebo nebyť živnostníkom a zamestnať sa. Nie každý je predurčený byť úspešným živnostníkom.

Môj rozsiahlejší komentár k téme je na http://ondrej.kvasnica.info/clanky/z...s-zivnostnici/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
PS na záver pre dnes: sledujem túto tému a opakujem, že si v nej cením konštruktívne nápady.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Žarnov Pozri príspevok
Zaujalo ma tvrdenie p.Mikloša, že vraj zamestnanci majú ročné odvody 5600 € a živnostníci len 1200 €. To odkiaľ má podkĺady? Koľko zamestnancov toľko zarába na Slovensku, aby mali také ročné odvody? Ale dôvod na zvýšenie odvodov pre živnostníkov sa vždy nájde a nikto zo slovenských zamestnancov tu ani nikde neprotestuje, že vláda manipuluje podklady, len aby zdôvodnila plánované ožobračovanie živnostníkov.
Mikloš tára, však sme si to tu s evinou vysvetľovali až sme si skoro vošli do vlasov Ak sa o niekom hovorí, že tára dve na tri tak vieme jeho charakteristiku, ale ak niekto tára 1700 na 5200 to je už vážne
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jozef Mihál Pozri príspevok
PS na záver pre dnes: sledujem túto tému a opakujem, že si v nej cením konštruktívne nápady.
Kvitujem, ze pan minister sem prisiel a diskutoval s nami. Len termin KONSTRUKTIVNY NAPAD je dost relativny.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef Mihál Pozri príspevok
Eva, dôvodom toho, že nechcem byť v tejto téme konkrétny, pokiaľ ide o ďalší postup pri zmenách v odvodoch, je že nie je dobré "zakríknuť" respektíve hovoriť o tom, čo sa navrhuje skôr ako sa to prediskutuje "doma".
OK rešpektujem a dúfam, že mi z definitívneho riešenia nevyletí tlak, lebo ako vieš patrím k tým pravým živnostníkom zarábajúcim si poctivo s dosť práce a nesťažujem si a keď solidárnosť tak solidárnosť ... Držím nám všetkým palce
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Jozef Mihál Pozri príspevok
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.
mám
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Onko Pozri príspevok
Ak živnostníkovi po zaplatení všetkých výdavkov, daní a odvodov zostane málo peňazí, nie je to automaticky chybou zlého daňového a odvodového systému, ale predovšetkým nízkych príjmov a vysokých výdavkov. Než by mal požadovať rôzne úľavy a výnimky, skôr by som odporúčal doplniť si vzdelanie, zvýšiť ceny, robiť inú prácu alebo nebyť živnostníkom a zamestnať sa. Nie každý je predurčený byť úspešným živnostníkom.

Môj rozsiahlejší komentár k téme je na http://ondrej.kvasnica.info/clanky/z...s-zivnostnici/
Myslím, že si aj málo skutočných živnostníkov myslí, že je to automaticky vinou odvodového a daňového systému. Myslím si, že o daniach ani nemusíme hovoriť, lebo tam momentálne objektívne je sadzba aká je a jednoducho dane sa platia aj vo Švajčiarsku. Určite však je problém vysoké odvodové zaťaženie. To, čo píšete je pravda, ale za momentálneho stavu živnostníctva u nás je to rozprávkou. Takých, ktorí si tie fakty neuvedomujú nie je veľa, ale jednoducho - ľudia nad 50 asi ťažko zvýšia len tak vzdelanie a sa zamestnajú, neviem ako by teraz zvyšovali ceny, keď väčšina je tlačená do znižovania cien kvôli kríze atď. atď - to je veľmi obsiahla diskusia aby sa dala takto ľahko zdôvodniť.
To, čo platí na 100% je , že niekaždý je predurčený byť dobrý živnostník a kto do toho ide mal by si byť vedomý všetkých následkov .... ale každý potrebuje z niečoho žiť a nedá sa len tak zavesiť živnosť podaktorým zamestnať sa....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jozef Mihál Pozri príspevok
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.
Možno by úplne postačilo posvietiť si na výdavky. Napríklad sledovanie legislatívy "externým firmám" za 3000 € mesačne a zamestnanci si tam neviem, čo robia.

http://hnonline.sk/slovensko/c1-5099...ce-eur-mesacne

A podobné je to aj inde. Napríklad.

http://hnonline.sk/c1-49992030-rozhl...-za-milion-eur
Naposledy upravil marjankaj : 13.03.11 at 19:54
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať