Zavrieť

Porady

Ste za povinné očkovanie vašich detí?

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som

Anketa: mal by podľa vás štát mať právo rozhodovať, či a proti čomu majú byť očkované vaše deti?

Počet hlasujúcich
65. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Ano

    41 63.08%
  • Nie

    24 36.92%
mal by podľa vás štát mať právo rozhodovať, či a proti čomu majú byť očkované vaše deti?
Usporiadat
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
Nandrolon
A ty si Mudr., ked ju chces konfrontovat?
Vyjadril si tu ty svoj nazor, vyjadrila ho ona.
Hadaj, kto je kompetentnejsi sa k tejto veci vyjadrovat???
Ps: ja mam na rozdiel od teba 2 deti, myslim si, za mam aj urcite lekarske znalosti /ktore boli nutne pre moju davnu sportovu cinnost/, a obe deti som dal s kludnym svedomim ockovat. Tiez som nieco videl, ale to je normalne, preslo to...
Som za "nepovinnost" ale ak to bude v karte pevne naviazane ako regres, teda v pripade choroby plna uhrada. Vsak ty ako IT magnat by si na to mal, a ostatni by sa dali ockovat...
pocuj jednoduchy clovece. Ja som niekde pisal, ze som lekar ? Nie som a prave preto som sa pytal niekoho, o kom som si myslel ze je. Tvoje lekarske znalosti, to su tie, ktore suvisia s Tvojim nickom ? Ty si lekar, ze vies posudit, ze to co si videl je normalne? Ako vies ze to preslo ?
Co sa uhrady tyka. Ano chcem si uhradit samostatne ockovania, ked nato pride, len ono nie je lahke sa k samostatnym vakcinam dostat. Okrem toho, tu v NL je ockovanie nepovinne. Uz korela nato poukazala ako na zaujimavost.
Takze ja chcem ist nad ramec. Ale az si objasnim tu hromadu nejasnosti, co okolo toho su.
O mojom nicku sa nevyjadruj.
To, co sme videli sme nechali potvrdiť, resp. vyvrátiť u detskej neurologičky, ktorá sa s autizmom, adhd a rôznymi vývojovými poruchami denne stretáva a aj ich diagnostikuje a lieči.
Vieš, my sme so ženou zodpovední rodičia ak sa nám niečo objektívne nezdá, sadneme do auta a ideme za odborníkom. Načo zbytočne riskovať, keď ide o to najdôležitejšie prečo sme tu?
Ináč, absolvovali sme aj kompletné genetické testy u jedného promimentného profesora v SR, autora mnohých lekárskych kníh na túto tému.
Preto si dovolím tvrdiť, že čo-to na tieto témy mám naštudované a konzultované s odborníkmi...
Ak sa raz stretneš s niečím podobným, ver tomu, že budeš deň noc čítať a študovať. Teda, ak nie si "salámista", ktorý sa odlifruje do prdele a necha všetko na manželke...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
taiko
Nandrolon
A ty si Mudr., ked ju chces konfrontovat?
Vyjadril si tu ty svoj nazor, vyjadrila ho ona.
Hadaj, kto je kompetentnejsi sa k tejto veci vyjadrovat???
Ps: ja mam na rozdiel od teba 2 deti, myslim si, za mam aj urcite lekarske znalosti /ktore boli nutne pre moju davnu sportovu cinnost/, a obe deti som dal s kludnym svedomim ockovat. Tiez som nieco videl, ale to je normalne, preslo to...
Som za "nepovinnost" ale ak to bude v karte pevne naviazane ako regres, teda v pripade choroby plna uhrada. Vsak ty ako IT magnat by si na to mal, a ostatni by sa dali ockovat...
pocuj jednoduchy clovece. Ja som niekde pisal, ze som lekar ? Nie som a prave preto som sa pytal niekoho, o kom som si myslel ze je. Tvoje lekarske znalosti, to su tie, ktore suvisia s Tvojim nickom ? Ty si lekar, ze vies posudit, ze to co si videl je normalne? Ako vies ze to preslo ?
Co sa uhrady tyka. Ano chcem si uhradit samostatne ockovania, ked nato pride, len ono nie je lahke sa k samostatnym vakcinam dostat. Okrem toho, tu v NL je ockovanie nepovinne. Uz korela nato poukazala ako na zaujimavost.
Takze ja chcem ist nad ramec. Ale az si objasnim tu hromadu nejasnosti, co okolo toho su.
O mojom nicku sa nevyjadruj.
To, co sme videli sme nechali potvrdiť, resp. vyvrátiť u detskej neurologičky, ktorá sa s autizmom, adhd a rôznymi vývojovými poruchami denne stretáva a aj ich diagnostikuje a lieči.
Vieš, my sme so ženou zodpovední rodičia ak sa nám niečo objektívne nezdá, sadneme do auta a ideme za odborníkom. Načo zbytočne riskovať, keď ide o to najdôležitejšie prečo sme tu?
Ináč, absolvovali sme aj kompletné genetické testy u jedného promimentného profesora v SR, autora mnohých lekárskych kníh na túto tému.
Preto si dovolím tvrdiť, že čo-to na tieto témy mám naštudované a konzultované s odborníkmi...
Ak sa raz stretneš s niečím podobným, ver tomu, že budeš deň noc čítať a študovať. Teda, ak nie si "salámista", ktorý sa odlifruje do prdele a necha všetko na manželke...
S dovolenim, ja sa budem vyjadrovat k comu chcem.
Rozmyslam, preco neustale citis potrebu obhajovat seba ako rodica a spochybnovat inych. Pocit viny ? Co ma to, aky si Ty rodic spolocne s ockovanim.
Okrem toho nik sa Ta na nic nepytal, debatoval som s alayou. Ak sa chces k debate pripojit, tak vecnymi argumentami a nie IT magnatmi a inymi ubohymi vypadmi a utokmi.
1 1
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Reagoval som na tvoje polo-dementné príspevky.
A čo má spoločné "zodpovedný rodič" s očkovaním?
To, že v prvom rade zodpovedný rodič dá svoje deti očkovať.
Ale ešte raz ti zopakujem. Ja som za to, aby bola voľba, kľudne, so svojimi deťmi si rob čo chceš. Lenže ja ako platiteľ nechcem v budúcnosti doplácať na diletantstvo tebe podobných ľudí a prispievať na liečbu ochorení, ktoré si človek zapričinil sám, svojim nezodpovedným prístupom.
Takže voľba áno, ale tvrdý regres vo výške 100% platby za liečbu v prípade daného ochorenia.
PS: kde čítaš, žeby som sa obhajoval? Ja len odpovedám na tvoje pochybnosti o tom, čo píšem. Že som si to nevycucal z prsta tak, ako to robíš ty.
Verím tomu, že keď bude mať tvoj syn nastúpiť do prvého ročníka, tak už budeš mať čo-to za sebou pochodené. Takže potom si môžeš vyfiltrovať svoje "erudované príspevky"...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

sranda, keď mi z debaty vyjde, že zodpovední rodičia sú iba tí na slovensku a v čechách, ešte možno v bulharsku, kde dávajú očkovať svoje deti proti úplne všetkému. A v štátoch, kde je tých očkovaní pomenej, respektíve sú neskôr sú tí rodičia zrejme nezodpovední, keď sa riadia inými odporúčaniami. A nechránia svoje deti od 3 mesiacov proti všetkému možnému....
4 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
misoft
taiko
aha
https://sharylattkisson.com/what-the...utism-studies/
co neuvidite v spravach o suvislosti autizmu s ockovanim

je tam aj linka na dokument. Je to letak k jednej trojvakciny. V samotnom letaku k vakcine sa pise, ze moze sposobit permanentne poskodenie mozgu. Sice velmi vzacne ale moze.
EDIT: jeden z najlepsich clankov, co som dosial o tom cital. Spravy, clanky, zoznam studii. Dost dobre
Nechcem podpichovať - ale! Používaš niekedy aj mozog?
Veď podľa nich by potom museli byť všetky vakcinované deti autistami. Autizmus - už som to tu písal - je vývojová porucha. Autizmus sa môže prejaviť aj v rannom detstve, alebo aj neskôr. Môže byť spustený buď spúšťačom, alebo aj prirodzene - jednoducho sa vývoj sám od seba zastaví. A spúšťačom (ako ty chceš naznačiť) je vraj vakcína. Ale spúšťačom môže byť niekedy aj vitamínový prípravok, liečivo napr. proti horúčke, ...... Ale základ autizmu - porucha - tá už dávno je v génoch a len čaká na svoj čas, alebo aj popud. A môže sa sputiť nielen liekmi, ale aj zjedením napr. nejakého ovocia a pod.
Takže nepíš sem tie fantasmagórie. Pretože sa začínaš radiť medzi tých, ktorí uveria i tomu, že koleso je hranaté.
nedas si pokoj
1. tu slaboduchu poznamku o mozgu prejdem mlcanim, dobre ?
2. Ako a z coho si usudil, ze vsetky ockovane deti by museli byt autistami ? Precital si si claniok tej novinarky ? K comu presne sa vlastne vyjadrujes?
3. Este raz. Spojitost autizmu s ockovanim nebola dokazana, ale ani vyvratena
4. Ako to co pises odporuje tomu o com som diskutoval ja ? Ja som pisal, ze autizmus nie je v genoch, alebo ze to nie je vyvojova porucha ?
5. Autizmus pre Teba znamena zastavenie vyvoja cloveka ?
6. Kedze pripustas, ze autizmus moze byt spusteny liekmi, mozme zaroven pripustit, ze autizmus moze byt spusteny aj ockovanim ?
7. Postrehol si ze v clanku sa pisalo o pripade, ze u dievcata ockovanie sposobilo nejaku bunkovu reakciu, ktora vyustila do autizmu?
8. Zaregistroval si poznamku, ze v letaku k vakcine, je napisane, ze moze sposobit permanentne poskodenie mozgu ?
9. Co presne je fantazmagoria ?
10. Clovece nestastny, ved Ty vlastne podporujes presne to co, pisem ja.
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
sranda, keď mi z debaty vyjde, že zodpovední rodičia sú iba tí na slovensku a v čechách, ešte možno v bulharsku, kde dávajú očkovať svoje deti proti úplne všetkému. A v štátoch, kde je tých očkovaní pomenej, respektíve sú neskôr sú tí rodičia zrejme nezodpovední, keď sa riadia inými odporúčaniami. A nechránia svoje deti od 3 mesiacov proti všetkému možnému....
klinec po hlavicke ?
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Reagoval som na tvoje polo-dementné príspevky.
A čo má spoločné "zodpovedný rodič" s očkovaním?
To, že v prvom rade zodpovedný rodič dá svoje deti očkovať.
Ale ešte raz ti zopakujem. Ja som za to, aby bola voľba, kľudne, so svojimi deťmi si rob čo chceš. Lenže ja ako platiteľ nechcem v budúcnosti doplácať na diletantstvo tebe podobných ľudí a prispievať na liečbu ochorení, ktoré si človek zapričinil sám, svojim nezodpovedným prístupom.
Takže voľba áno, ale tvrdý regres vo výške 100% platby za liečbu v prípade daného ochorenia.
PS: kde čítaš, žeby som sa obhajoval? Ja len odpovedám na tvoje pochybnosti o tom, čo píšem. Že som si to nevycucal z prsta tak, ako to robíš ty.
Verím tomu, že keď bude mať tvoj syn nastúpiť do prvého ročníka, tak už budeš mať čo-to za sebou pochodené. Takže potom si môžeš vyfiltrovať svoje "erudované príspevky"...
a sme tu. Urazlive slova pri absencii argumentov. A uz sme dodiskutovali
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
alaya1
taiko
Aha rodina vyhrala sud a dostava odskodne zato, ze sa dieta po ockovani stalo autistom
http://www.cbsnews.com/news/family-t...m-court-award/
Nepisu tam, ze by vakciny zapricinili autizmus, ale ze autizmus nasledoval po vakcinacii ergo, vakcinacia sposobila nieco, co sa skoncilo autizmom, laicky povedane




Nesuhlasim so zvyraznenym, nakolko nie je mozne dokazat, zeby sa choroba nebola rozvinula aj v pripade, zeby dieta nebolo ockovane.
je to pravda. Da sa s tym nesuhlasit. V kazdom pripade to bolo zdovodnenim odskodneho, ktore bolo akceptovane a odskodnenie uznane.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

To máš tak - iný kraj, iný mrav. Ak Američanovi nejaký pseudovedec - navyše "odborne" a podložené v tlači, rádiu, telke - povie, že voda má priveľa oxidantov - prestane piť vodu, lebo je škodlivá. On totiž nepolemizuje nad tým, on slepo verí tomu, čo povie "odborník".
A áno - voda má oxidanty - predsa kyslík má chemickú značku O (oxygenium).
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Kvaka
Taiko, ale to očkovanie môže byť iba spúšťačom, a to akéhokoľvek ochorenia, pričom samotný autizmus nemusí byť následkom len samotného očkovania. Očkovanie plus iné faktory, ak sa stretnú v nevhodnom čase u dieťaťa s nejakými predispozíciami, môžu spustiť aj autizmus, možno aj iné poruchy. Tak, ako sa nedá povedať, že autizmus je dôsledok iba očkovania, nedá sa ani vylúčiť, že sa očkovanie spolupodiela na vypuknutí tohto ochorenia. Našla som celkom zaujímavý článok tu http://vyskum-autizmu.webnode.sk/new...logia-autizmu/.
Kompetentní by mali radšej riešiť náhradu tých hrozivých hexavakcín, potom sa rodičia budú k tomu stavať určite inak.
Mňa napríklad straší pojem mutácia, myslím nielen genetické mutácie, ale aj mutácie vírusov, baktérií. ATB postupne strácajú účinnosť, lebo vzniká rezistencia baktérií na ne, vytvárajú sa rôzne zmutované vírusy, ktovie, aké sú zmutované všetky tie potvorky, proti ktorým sa povinne očkuje. Prečo nie sú u niekoho po očkovaní protilátky v dostatočnom množstve, prípadne sú nulové.
Presne tak, moze byt spustacom. Lenze to uz sa dostavame do semantiky. Musime uznat, ze je rozdiel, ci nieco autizmus spusti, alebo ci je nieco pricinou autizmu. Ale ak to tak je, nie je to v konecnom dosledku jedno ?
Presne tak, neda sa povedat, ze iba ockovanie je pricinou autizmu. On to ale nik netvrdi.
Presne tak, ludia, ktori to cele zacali sami vravia, ze by sa do vystrenie a vyskumania celej veci mali pouzivat jednotlive vakciny, ktore su podla nich menej rizikove.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

taiko
Kvaka
Taiko, ale to očkovanie môže byť iba spúšťačom, a to akéhokoľvek ochorenia, pričom samotný autizmus nemusí byť následkom len samotného očkovania. Očkovanie plus iné faktory, ak sa stretnú v nevhodnom čase u dieťaťa s nejakými predispozíciami, môžu spustiť aj autizmus, možno aj iné poruchy. Tak, ako sa nedá povedať, že autizmus je dôsledok iba očkovania, nedá sa ani vylúčiť, že sa očkovanie spolupodiela na vypuknutí tohto ochorenia. Našla som celkom zaujímavý článok tu http://vyskum-autizmu.webnode.sk/new...logia-autizmu/.
Kompetentní by mali radšej riešiť náhradu tých hrozivých hexavakcín, potom sa rodičia budú k tomu stavať určite inak.
Mňa napríklad straší pojem mutácia, myslím nielen genetické mutácie, ale aj mutácie vírusov, baktérií. ATB postupne strácajú účinnosť, lebo vzniká rezistencia baktérií na ne, vytvárajú sa rôzne zmutované vírusy, ktovie, aké sú zmutované všetky tie potvorky, proti ktorým sa povinne očkuje. Prečo nie sú u niekoho po očkovaní protilátky v dostatočnom množstve, prípadne sú nulové.
Presne tak, moze byt spustacom. Lenze to uz sa dostavame do semantiky. Musime uznat, ze je rozdiel, ci nieco autizmus spusti, alebo ci je nieco pricinou autizmu. Ale ak to tak je, nie je to v konecnom dosledku jedno ?
Presne tak, neda sa povedat, ze iba ockovanie je pricinou autizmu. On to ale nik netvrdi.
Presne tak, ludia, ktori to cele zacali sami vravia, ze by sa do vystrenie a vyskumania celej veci mali pouzivat jednotlive vakciny, ktore su podla nich menej rizikove.
kto to je, ti ludia.....menuj
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
alaya1
taiko
Kvaka
Taiko, ale to očkovanie môže byť iba spúšťačom, a to akéhokoľvek ochorenia, pričom samotný autizmus nemusí byť následkom len samotného očkovania. Očkovanie plus iné faktory, ak sa stretnú v nevhodnom čase u dieťaťa s nejakými predispozíciami, môžu spustiť aj autizmus, možno aj iné poruchy. Tak, ako sa nedá povedať, že autizmus je dôsledok iba očkovania, nedá sa ani vylúčiť, že sa očkovanie spolupodiela na vypuknutí tohto ochorenia. Našla som celkom zaujímavý článok tu http://vyskum-autizmu.webnode.sk/new...logia-autizmu/.
Kompetentní by mali radšej riešiť náhradu tých hrozivých hexavakcín, potom sa rodičia budú k tomu stavať určite inak.
Mňa napríklad straší pojem mutácia, myslím nielen genetické mutácie, ale aj mutácie vírusov, baktérií. ATB postupne strácajú účinnosť, lebo vzniká rezistencia baktérií na ne, vytvárajú sa rôzne zmutované vírusy, ktovie, aké sú zmutované všetky tie potvorky, proti ktorým sa povinne očkuje. Prečo nie sú u niekoho po očkovaní protilátky v dostatočnom množstve, prípadne sú nulové.
Presne tak, moze byt spustacom. Lenze to uz sa dostavame do semantiky. Musime uznat, ze je rozdiel, ci nieco autizmus spusti, alebo ci je nieco pricinou autizmu. Ale ak to tak je, nie je to v konecnom dosledku jedno ?
Presne tak, neda sa povedat, ze iba ockovanie je pricinou autizmu. On to ale nik netvrdi.
Presne tak, ludia, ktori to cele zacali sami vravia, ze by sa do vystrenie a vyskumania celej veci mali pouzivat jednotlive vakciny, ktore su podla nich menej rizikove.
kto to je, ti ludia.....menuj
eeej dostala si ma. Videl som to vraviet iba jedneho cloveka v tom videu (01:24:25), ale predpokladam, ze hovori za vsetkych, ktori sa s nim na tom podielali.
Screen Shot 2017-03-02 at 09.18.29.png  
1 1
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

taiko, snad to nemyslis vazne, na zaklade videa a jedneho "odbornika" vyvodzujes jednoznacne zavery..
ja nepotrebujem nikoho "dostat". len ked napises, ze ludia, tak aj menuj kto.

Pravdepodobne tebe ide o tvoje dieta, je pochopitelne, ze sa bojis. ved to kazdy normalny rodic. Ale to potom musis mat stracch podat mu aj obycajny celaskon, nakolko aj ten nezarucuje, ze je 100% spolahlivy, o v- peniciline ani nehovrim.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
alaya1
taiko, snad to nemyslis vazne, na zaklade videa a jedneho "odbornika" vyvodzujes jednoznacne zavery..
ja nepotrebujem nikoho "dostat". len ked napises, ze ludia, tak aj menuj kto.

Pravdepodobne tebe ide o tvoje dieta, je pochopitelne, ze sa bojis. ved to kazdy normalny rodic. Ale to potom musis mat stracch podat mu aj obycajny celaskon, nakolko aj ten nezarucuje, ze je 100% spolahlivy, o v- peniciline ani nehovrim.
moj Ty boze, ake zavery som vyslovil ? Kde ? Cituj nejaky moj zaver.
Podla mna som vyslovil som len pochybnosti.
Na zaklade coho si spochybnila toho cloveka vo videu ? Tvoje vzdelanie ci prax ma porade tiez mnohi spochybnuju a predsa s Tebou diskutujem. Skus sa trosku otvorit a pozri si co ti ludia vravia.
Okrem toho, to nie je len jedno video. Tych zdrojov ako podkladov pre diskusiu je viac, niektore z nich som uviedol aj tu. Napr. na stranke tej novinarky je tych zdrojov viac.
Este raz zdoraznim. Ja nemam jednoznacny nazor, odmietam ale bez diskusie, ci dokazov, prijat nazor vacsinovy.
BTW: s tym nazorom, ze by bolo mozno lepsie pouzivat samostatne vakciny, sa da suhlasit, ci ani to nie ?
Naposledy upravil taiko : 02.03.17 at 08:42
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

"....hovori za vsetkych, ktori sa s nim na tom podielali."

Myslim, ze uz som vsetko vyslovila co som chcela povedat k teme.

P.S. "Tvoje vzdelanie ci prax ma porade tiez mnohi spochybnuju a predsa s Tebou diskutujem"......Svojím správaním VŽDY vydávame svedectvo o sebe, nie o tom človeku, ku ktorému naše konanie smeruje.
Naposledy upravil alaya1 : 02.03.17 at 09:20
1 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
alaya1
"....hovori za vsetkych, ktori sa s nim na tom podielali."

Myslim, ze uz som vsetko vyslovila co som chcela povedat k teme.
citovane bol predpoklad, nie zaver.
0 2
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
alaya1
"....hovori za vsetkych, ktori sa s nim na tom podielali."

Myslim, ze uz som vsetko vyslovila co som chcela povedat k teme.

P.S. "Tvoje vzdelanie ci prax ma porade tiez mnohi spochybnuju a predsa s Tebou diskutujem"......Svojím správaním VŽDY vydávame svedectvo o sebe, nie o tom človeku, ku ktorému naše konanie smeruje.
S pridanym PS sa da len suhlasit. Obavam sa ale, ze to plati aj pre Tvoje hodnotenie doktora vo videu
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

4 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
korela
Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.
sikovna pani to vyzera byt ked sa na nu clovek pozriet blizsie, tak hadam nebude oznacena za sarlatanku
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

som nechcela reagovať .. ale nedá mi.
Ak teda existuje povinné očkovanie - prečo neexistuje povinná lekárska prehliadka pred takýmto očkovaním.
no a môj subjektívny názor - tiež som verila, že očkovanie je to najlepšie, čo pre zdravie môžme robiť (teraz musím povedať, že bohužiaľ) ..... ale voľakedy som tiež verila, že komunizmus je naša svetlá budúcnosť - a tiež že Sovietsky zväz je krajina, "kde zajtra znamená už včera"! (starší si pamätajú že čo všetko nám v škole vtĺkali do hláv)
Som rada, že dnešné mamičky majú oveľa viac informácií, ako sme mali my - a môžu si zvážiť, ako sa rozhodnú. Samozrejme - treba na to pohľad zo všetkých strán. A nielen klapky na oči - a idem si len za tou svojou teóriou, každý s iným názorom je "triedny nepriateľ" .
kto chce - určite si nájde užitočné informácie a prehodnotí rôzne teórie svojím zdravým rozumom.
Peniaze boli a vždy budú veľmi silným argumentom.
7 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať