Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Nasla som na fb
TURBO CHLEBA


Recept na cca kilový chlebík: Do misky si preosejeme 300g špaldovej chlebovej múky, 150g pšeničnej chlebovej múky, 50g ražnej chlebovej múky. Prilejeme 280 -300 ml vody a pridáme 2pl ražného kvásku. Zamiešame len tak, aby sa to prepojilo a necháme hodinu autolyzovať (oddychovať v miske pod utierkou).
Následne pridáme asi 100g rozmixovanej uvarenej zeleniny z vývaru (mrkva, zemiak, petržlen - kľudne dajte len uvarený zemiak alebo zaexperimentujte s inou zeleninkou), 15 g soli a trochu rasce.
Vypracujeme vláčne, také síce hydratovanejsie cesto ale nelepivé. Ak nemusíte nepodsýpajte, ale ak sa vám bude veľmi lepiť, tak trošku môžte. Nechajte na linke zakryté sáčikom a 3 x po 10 minútach cesto preložte a až potom dajte do misky na dve hodiny na teplé miesto oddychovať. (Ak máte chladnejšie, tak na 3 hodiny).
Cesto po nakysnuti preložíme a dáme do ošatky, kde bude kysnúť 1,5 - 2 hodiny. Nezabudnite pred pečením cesto narezať.
Pečieme na čo najviac rozohriatom plechu alebo kameni, so zaparenim rúry: 10 min pri 250 stupňoch a 20 min pri 200 stupňoch.
Dobrú chuť
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
No ci sa ja posuniem do levelu .."mletie muky"to neviem.....ale mlynek dam kuknut
Mam na keramike zienku co si doma melie...zajtra sa jej opytam...co za mlynek ma.....zrno tusim pohronsky ruskov...
ja sa tiez ( este ) nejdem posuvat tymto smerom, ale ako hracka pekne, no nie ? A ako nandrolon pise, uz aj tak je ten nas domaci chlieb zlozeny z troch ingrediencii lepsi, ako cokolvek z obchodu. Ale ktovie, ked uz docista nebudem mat co robit s 500EUR tak kupim aj mlyncek
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Zaujimave. Ja to mam ešte od mojej nebohej babky. Ale mám rád, keď je kôrka tak decentne slaná. U chleba mi to pasuje.
2 1
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

trochu odbocim, ale som rada nandy, ze si spomenul babku, ano , rady od nich su odskusane a takto to malo fungovat, mali sme od nich preberat skusenosti a vo vsetkom
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai...ja som zila roky bez chleba....knekebroty,celozrnny maces-made in izrael....."chleba" co len pozliepane zrno a ine srandy...ktore bezne ludia ako chleba volaju.....samozrejme vzdy ..aby najmenej jednoduchych cukrov mal jaj este.bola faza v pekarnicke..tiez celozrnny
Toto je pre mna bonus a maly zazrak
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Som mlyncekovo nalomena
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Korela, neviem, ale nenafukuje, tam ide o stráviteľnosť a menej lepku.
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ZahradnikAmater
Darina1234 Pozri príspevok
ja som nepodlahla kvasku, ja klasicky drozdie na vode s trochou cukru, ostatne podobne ako vy alebo podla chuti
"Klasické" droždie je moderný vynález. Výsledný produkt kvasníc prevzdušní cesto bez toho, že by zmenil jeho štruktúru.



"Starý" kvások z ražnej múky štiepi lepok na stráviteľnejšie kratšie bielkoviny, vedľajší produkt bublinky prevzdušní cesto. Preto je kváskový chlieb pre človeka stráviteľnejší a dá mu viac živín, ako moderný kvasnicový.



Pečenie chleba z kvásku, hoci trvá dlhšie, ako z kvasníc, nie je žiadny masochizmus. Tí, ktorí ho pečú takto, to robia pre svoje dlhodobé zdravie.
Tam nejde iba o zdravie. Hlavne chut a konzistencia je neporovnatelna. Keby ste chceli piect napr. celozrnny chlieb, tak ho z drozdia ani neupeciete. resp. upeciete, ale potom ho nenakrajate, tak sa bude mrvit. Vygooglite si, ze treba pridat ocot, tak date ocot, trocha sa to zlepsi, ale stale je to na prd, bez chuti a este to aj smrdi kvasnicami. Ja som uz pecenie chleba chcel vzdat (a to som mal kupenu pekaren aj mlyncek) a potom som objavil kvasok a vsetko bolo odrazu jasne. Ina liga. Chlieb z drozdia by som ani velmi nenazyval chlebom, je to skratka nejake kysnute cesto.
2 1
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Naposledy upravil Nandrolon : 20.12.17 at 06:31
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
Nandrolon
taiko
Nandrolon
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/...131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
Glukomer sa na toto moc nehodí. Každý ma iný metabolizmus a každý by pred pokusom mal "iný stav cukru", ktorý sa viaže na predchádzajúce dni, týždne aj mesiace. Jedine dať do nejakej karantény, X týždňov, mesiacov sa stravovať a piť presne rovnako, urobiť pokus, prestávka a urobiť druhý pokus :-))))) proste pravdepodobnejšie je, že tu zajtra pristanú mimozemšťania.
A je tam ešte milión ďalších vplyvov.
PS: vlastná skúsenosť...
Funguje to presne rovnako ako s alkoholom. Záleží, ako máš nabudené enzýmy + milión ďalších faktorov.
Jedine by sa to muselo zmerať laboratórne testami.
ja som myslel seba zmerat, nalacno a po zjedeni chleba, takeho aj takeho a teoreticky by mal byt cukor v krvi po zjedeni kvaskoveho nizsi. O to ide, ci nie ? Ci Ti cukor vystreli po zjedeni chlebika. Ale dalej sa uz nejdem pustat, nemam info
Je jedno koho budeš merať, ale 2 x sa nedostaneš NIKDY do identického stavu. Preto aj u lekára, kedy piješ tie humusy je tolerancia "DO"...
Preto tie výsledky budú nekorektné a nezmyselné. Iné by bolo to robiť na nejakej skupine a porovnávať výsledky a vývoj.
Jediné správne meranie ostáva aj tak laboratórne, nie priamo na človeku.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Nandrolon
buchač, čo ti na tom nesedí? Pri diétach bežne zisťuješ glykemický index, aj pri objemových kúrach...
osobne ma to nezaujíma, lebo nerobím ani jedno ani druhé, len som sa zapojil, nakoľko čo-to mám poskúšané a naštudované z minulých období...
Citoval som síce Teba, ale aspoň viem, že to nevezmeš osobne...

Ty vravíš o glykemickom indexe, ja vravím o glukomere a o hodnotách cukru.
ZDRAVÝ jedinec si môže merať cukor od rána do večera, aj tak glukomer nebude nejak skákať.
Nebudem víriť tému, svoje som si povedal...vy pokračujte.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

O.K. s tým súhlasím. Lenže je plno diabetikov, ktorí práve chcú jesť potraviny s čo najnižším glykemickým indexom. A v prvom rade som reagoval na otázku korely a následne na dotaz lujzy, že sa tu nebavíme u glykemickom indexe múky /lyžicou ju asi nikto neje/ ale o glykemickom indexe kváskového chleba, verzus obyčajného chleba.
Info na múke mi poslúži iba na porovnanie, že táto múka ho má nižší ako tamtá, takže je predpoklad, že z múky s nižším obsahom urobím aj výrobok s nižším obsahom.
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

GI sa sice rozdielnym kvasenim nezmeni, ale vyrazne sa zmeni pouzitim celozrnnej muky namiesto bielej. To netreba ani merat, to clovek vidi na sebe. Ked ideme napriklad na vystavu, po cely cas je dost problem nieco na placi zhltnut, casto je problem najst 5 minut odbehnut na zachod. Ked zjem na hoteli na ranajky nejaky croissant, alebo toastovy chlieb, mam velky problem s hladom uz aj o hodinu a pol. Preto si dokonca este aj do zahranicia nosim nas chlebik.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

50 minut. Prvych 10 na 250, dalsich 10 na 220 a zbytok asi na 170 /mam zodrete popisky :-))/. Prvych 20 min bol prikryty.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Nečítal som celú diskusiu. Ak to tu už je tak sory.
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ako stary, prekvaseny kefir.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
akú vôňu má mať kvások? Pracovať pracuje, len teda neviem, či je tá jeho vôňa OK
tazko povedat. Podla toho z akej muky robis. Moj spaldovy vonia tak trosku orieskovo. Malo by to vsak v kazdom pripade vonat nakyslasto, ale prijemne, nie az ostro kyslo ako ocot. A nesmie to vonat nijako odpudzujuco, plesnivo
1 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Dáška, ak pomaly pracuje pri izbovej teplote, tak vôňa podľa " môjho čuchu" - niečo, ako zlomené víno vo fľaši. Teda nie ostrá ako ocot. Nie celkom fajná, ale tak nejako to má byť.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
A ostro octovo to moze vonat, ked je kvasok hladny. Len co sa vsak nakrmi, zase zjemnie
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
To srdce patrí manželke. Mal som nutkanie na trošku iný obrázok, ale možno nabudúce. :-)))))
no nie som si isty, ze chcem vediet, ake si mal nutkanie
2 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať