Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Aj podľa mňa je sklo ekonomickejšie a ekologickejšie.
A) Fľaša (ak nie je poškodená) sa dá použiť až 10x - pritom ju stačí zbaviť etikety, umyť, dezinfikovať a skontrolovať. Znova naplniť. Náklady sú len za dopravu a vyčistenie.
B) PET fľaša (nezmačkaná) sa použije len 1x. Potom sa musí odviezť (aj s tým vzduchom), zlisovať, rozdrviť, spracovať na surový PET, vyrobiť novú fľašu, naplniť. Náklady sú za dopravu, spracovanie na surovinu, spracovanie na novú fľašu, energie, voda.
C) AL obaly - je to to isté, ako u B, ale náklady sú ešte väčšie.
Keď sa to porovná - na sklo (ešte použiteľná fľaša) sú v jednotke 1, na PET je to už 5 a na AL až 10.
Vraj sa tam spomínalo, že malé prevádzky "nebudú" ich zálohovať - a čo veľkoobchody? Tým sa to tam bude hromadiť, nedá sa spoliehať, že im to budú denne odvážať (to sú ďalšie náklady. A pochybujem, že dodávateľ tovaru do obchodu na tom ešte nezarobí. Vraj, keď nebudú zálohovať, peniaze pôjdu na nejaký "zvláštny" fond (asi pekne povedané - niekomu do vrecka).
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Samozrejme, že sa PET fľaše budú lisovať a aj balíkovať už v obchode.
Si myslíš, že nové fľaše sú v tej veľkosti ako si ich zákazník kúpi v obchode ? Ak hej, tak omyl...tie sú v dosť malej veľkosti ...pred plnením sa nafúknu a až tak naplnia. Na kamión sa ich vmestia tisícky.
https://www.cnbengo.com/sk/45mm-pet-preform.html

Je vedľajšie, čo bolo pred 40 rokmi...teraz je to inak.
Sklenené zálohované fľašky sa síce vracajú, no nejdu do linky na plnenie, ale idú do sklárne, kde sa roztavia a urobia nové, nakoľko ich čistenie je finančne náročnejšie ako výroba nových.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Tak jednak samozrejme, že sa budú lisovať už v obchode, je to normálna bežná vec, už teraz všetky reťazce lisujú napr. papier.
Možno, že budú aj priamo drvičky, ako to bude finančne výhodnejšie.
O tých sklenených fľašiach sa mi to moc nezdá, nakoľko napr. u nás sa fľaše z vína už nezálohujú a taktiež je to sklo, ktoré by poslúžilo v sklárňach.
Čistí sa to všetko jednoducho odmočením, teplotou, a následne chemicky. Kedysi bol o tom film.
Nezdá sa mi, že napr. fľaša od Urpineru, nepoškodená ide do sklární, pochybujem.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Nandrolon
Potešilo.
https://www.topky.sk/cl/10/2080933/A...di-exprezident

... a jeden príspevok "naparádu" z diskusie:
""Ide o politický proces. Vyšetrovateľ ani prokurátor sa nezmenili. Sú to tí, ktorí nastúpili ešte za starých čias,"
Dajte mu už pokoj chudáčikovi malinkému...mafiánkovi nešťastnému! Veď on všetko robil v dobrej viere, kradol dane, kradol pozemky, dohadoval sa s veľkými mafiánmi a za všetko sa ospravedlnil. No a k tých vyšetrovatelom a prokurátorom čo sa nezmenili by malo nabehnúť Matrtajové komando a zavrieť ich do kĺzacej väzby, aby sa mohli kĺzať! Veď UJO Lipšic to už všetko vybaví...špiny!"
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

buchač
Samozrejme, že sa PET fľaše budú lisovať a aj balíkovať už v obchode.
Si myslíš, že nové fľaše sú v tej veľkosti ako si ich zákazník kúpi v obchode ? Ak hej, tak omyl...tie sú v dosť malej veľkosti ...pred plnením sa nafúknu a až tak naplnia. Na kamión sa ich vmestia tisícky.
https://www.cnbengo.com/sk/45mm-pet-preform.html

Je vedľajšie, čo bolo pred 40 rokmi...teraz je to inak.
Sklenené zálohované fľašky sa síce vracajú, no nejdu do linky na plnenie, ale idú do sklárne, kde sa roztavia a urobia nové, nakoľko ich čistenie je finančne náročnejšie ako výroba nových.
Ďuri - to, na čo poukazuješ sú predlisky pre PET fľaše. Ty si naozaj myslíš, že to len tak nafúknu? A ako tie predlisky vytvorili? V nožoch si dobrý, vieš o nich veľa, ale o TOMTO vieš málo, strašne málo!
Ako myslíš, že tie predlisky vyrobili? PET sa musel rozdrviť, urobia sa peletky, zahrejú a VYLISUJÚ, tieto predlisky sa opätovne musia zahriať a vo forme tlakom dostanú tvar - opakujem ZA TEPLA!!!! To sú energie!
A sklenené fľaše - myslíš si, že by bolo ekonomické nepoškodený obal rozbiť, aby sa roztavil a znova v sklárni vyrábal.

PRE BOHA - sleduj, ako sa to robí. ZOBUĎ SA UŽ KONEČNE!
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Nandrolon
Tak jednak samozrejme, že sa budú lisovať už v obchode, je to normálna bežná vec, už teraz všetky reťazce lisujú napr. papier.
Možno, že budú aj priamo drvičky, ako to bude finančne výhodnejšie.
O tých sklenených fľašiach sa mi to moc nezdá, nakoľko napr. u nás sa fľaše z vína už nezálohujú a taktiež je to sklo, ktoré by poslúžilo v sklárňach.
Čistí sa to všetko jednoducho odmočením, teplotou, a následne chemicky. Kedysi bol o tom film.
Nezdá sa mi, že napr. fľaša od Urpineru, nepoškodená ide do sklární, pochybujem.
Pivárom sa oplatí čistička na hromadný obrat obalov, voľakedy keď vinárske závody boli jediný distribútor tiež, predstav si že by v garáži vinár čistil lúhom (bezpečnosť hygiena - drahšia ako nová fľaša).
Recyklát z PET fľiaš(pokiaľ viem) sa už nepoužíva na výrobu fliaš ale napríklad na vlákna a pod
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

pavol54
Nandrolon
Tak jednak samozrejme, že sa budú lisovať už v obchode, je to normálna bežná vec, už teraz všetky reťazce lisujú napr. papier.
Možno, že budú aj priamo drvičky, ako to bude finančne výhodnejšie.
O tých sklenených fľašiach sa mi to moc nezdá, nakoľko napr. u nás sa fľaše z vína už nezálohujú a taktiež je to sklo, ktoré by poslúžilo v sklárňach.
Čistí sa to všetko jednoducho odmočením, teplotou, a následne chemicky. Kedysi bol o tom film.
Nezdá sa mi, že napr. fľaša od Urpineru, nepoškodená ide do sklární, pochybujem.
Pivárom sa oplatí čistička na hromadný obrat obalov, voľakedy keď vinárske závody boli jediný distribútor tiež, predstav si že by v garáži vinár čistil lúhom (bezpečnosť hygiena - drahšia ako nová fľaša).
Recyklát z PET fľiaš(pokiaľ viem) sa už nepoužíva na výrobu fliaš ale napríklad na vlákna a pod
Áno, a z PET je najkvalitnejší iba ten vrchnák, preto sa iba vrchnáky zbierajú. Samotné telo už nie je čisté PET. a nemá takú hodnotu.
V podstate materiál vrchnáku je zhodný s príslušným PET filamentom do 3D tlačiarne.
Je logické, že pivovar nebude dookola za každé nové pivo platiť aj novú fľašu sklárskej fabrike, keď si to vyčistia vo vlastnej réžii a iba poškodené idú het.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Nandrolon
pavol54
Nandrolon
Tak jednak samozrejme, že sa budú lisovať už v obchode, je to normálna bežná vec, už teraz všetky reťazce lisujú napr. papier.
Možno, že budú aj priamo drvičky, ako to bude finančne výhodnejšie.
O tých sklenených fľašiach sa mi to moc nezdá, nakoľko napr. u nás sa fľaše z vína už nezálohujú a taktiež je to sklo, ktoré by poslúžilo v sklárňach.
Čistí sa to všetko jednoducho odmočením, teplotou, a následne chemicky. Kedysi bol o tom film.
Nezdá sa mi, že napr. fľaša od Urpineru, nepoškodená ide do sklární, pochybujem.
Pivárom sa oplatí čistička na hromadný obrat obalov, voľakedy keď vinárske závody boli jediný distribútor tiež, predstav si že by v garáži vinár čistil lúhom (bezpečnosť hygiena - drahšia ako nová fľaša).
Recyklát z PET fľiaš(pokiaľ viem) sa už nepoužíva na výrobu fliaš ale napríklad na vlákna a pod
Áno, a z PET je najkvalitnejší iba ten vrchnák, preto sa iba vrchnáky zbierajú. Samotné telo už nie je čisté PET. a nemá takú hodnotu.
V podstate materiál vrchnáku je zhodný s príslušným PET filamentom do 3D tlačiarne.
Je logické, že pivovar nebude dookola za každé nové pivo platiť aj novú fľašu sklárskej fabrike, keď si to vyčistia vo vlastnej réžii a iba poškodené idú het.
Porovnajte si svoje tvrdenia s týmto:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Polyet...ereftal%C3%A1t
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
misoft
buchač
Samozrejme, že sa PET fľaše budú lisovať a aj balíkovať už v obchode.
Si myslíš, že nové fľaše sú v tej veľkosti ako si ich zákazník kúpi v obchode ? Ak hej, tak omyl...tie sú v dosť malej veľkosti ...pred plnením sa nafúknu a až tak naplnia. Na kamión sa ich vmestia tisícky.
https://www.cnbengo.com/sk/45mm-pet-preform.html

Je vedľajšie, čo bolo pred 40 rokmi...teraz je to inak.
Sklenené zálohované fľašky sa síce vracajú, no nejdu do linky na plnenie, ale idú do sklárne, kde sa roztavia a urobia nové, nakoľko ich čistenie je finančne náročnejšie ako výroba nových.
Ďuri - to, na čo poukazuješ sú predlisky pre PET fľaše. Ty si naozaj myslíš, že to len tak nafúknu? A ako tie predlisky vytvorili? V nožoch si dobrý, vieš o nich veľa, ale o TOMTO vieš málo, strašne málo!
Ako myslíš, že tie predlisky vyrobili? PET sa musel rozdrviť, urobia sa peletky, zahrejú a VYLISUJÚ, tieto predlisky sa opätovne musia zahriať a vo forme tlakom dostanú tvar - opakujem ZA TEPLA!!!! To sú energie!
A sklenené fľaše - myslíš si, že by bolo ekonomické nepoškodený obal rozbiť, aby sa roztavil a znova v sklárni vyrábal.

PRE BOHA - sleduj, ako sa to robí. ZOBUĎ SA UŽ KONEČNE!
Schválne neupravujem.

1. Moja reakcia bola na korelu a nie na teba
2. Takže ty vieš o TOMTO veľa, strašne veľa ?
3. Spomenul som len prelisky...no nevidím, že by som sa zmienil o technologickom postupe samotnej výroby...či ?
4. Sklenené fľaše a ich nová výroba ? Ja mám svoje informácie a ty si ich pohľadaj.

Sledovať také ujoviny ? Mám na háku. Doteraz som separoval do patričných kontajnerov.
Ak bude v platnosti zálohovanie PET fliaš, tak sa zariadim inak...dlabem ja na nejaké vláčenie prázdnych fliaš naspäť do obchodu, nebudem kupovať minerálky.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

2 min od 1:09:30 (tesne pred koncom) Dr. Hnízdil, ako ho pozývala europoslankyňa Nicholsonová na konferenciu online o psychopatoch pred pár dňami do Bruselu. Ako reagoval na jej pozvanie ...

Od 00:38:20 krátko, kto je psychopat, o chýbajúcich centrách v mozgu, ako nedávno spomenul aj Nandrolon.
Jan Hnízdil - Největší chorobou je strach

Jan Hnízdil je lékař celostní medicíny. Vystudoval lékařství, získal dvě atestace - a z nádherně rozjeté kariéry úspěšného lékaře přesedlal na celostní pojetí léčby. Tento rozhovor je o tom, co si pod slovem „celostní" představit, je o tom, jak přistupovat k chorobám i k vlastnímu životu. Je to povídání o vlivu koronaviru na naše životy a pozor - bavili jsme se i o zatím poslední knize doktora Hnízdila. Jmenuje se Všichni jsou blázni jenom já jsem letadlo a zabývá se psychologickými profily našich tří významných politiků: Klause, Zemana a Babiše. Je to hodně zajímavé čtení.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
korela
Jan Hnízdil je lékař celostní medicíny.
Taký český Bukino...
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Covid automat https://automat.gov.sk/
to už je aká haluz
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anet
Covid automat https://automat.gov.sk/
to už je aká haluz
A čo sa ti na tom nepáči?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Mne sa konkrétne vôbec nepáči, aby som mala týždeň staré špáranie na pobyt v prírode. Chcem ísť napr. na medvedí cesnak v rámci okresu, iba s rodinným príslušníkom. To je teda riadna sprostosť, aby som sa dala v pondelok špárať a potom som mohla ísť cez víkend do lesa. T o vymyslel riadny vôl. Mali riešiť rekreačné strediská, kde je hlava na hlave a tam nejaký odstup a bez rúška. Ľudia budú opatrnejší, ako s srúškom. To si potom kľudne šepkajú aj do ucha.
3 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Tabak sa dusilo pod rúškom keď malo vystúpiť v parlamente, ako jej to ide s respirátorom? moderátor skolaboval po polhodine dýchania cez respirátor. Koľkí pracovníci musia mať respirátor celú smenu a nemôžu sa schovať za plentu mimo dosah kamier ako politici?
3 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Jarka 1
Mne sa konkrétne vôbec nepáči, aby som mala týždeň staré špáranie na pobyt v prírode. Chcem ísť napr. na medvedí cesnak v rámci okresu, iba s rodinným príslušníkom. To je teda riadna sprostosť, aby som sa dala v pondelok špárať a potom som mohla ísť cez víkend do lesa. T o vymyslel riadny vôl. Mali riešiť rekreačné strediská, kde je hlava na hlave a tam nejaký odstup a bez rúška. Ľudia budú opatrnejší, ako s srúškom. To si potom kľudne šepkajú aj do ucha.
Najväčší odborník konzultant Jarčuška nepovolil plagiátorovi zabezpečiť na liečbu ivermektín ale testovacie špajličky do nosa . Plagiátor by mal pozerať rozprávky ako sa zbaviť zlých radcov.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

To sú tie naše opatrenia. Ešte teraz sa vyjadrujú, ako zvažujú, ako pripravujú, ako chcú dať na diskusiu, ako by sa mali dohodnúť. Normálne som rada, že teraz sú zalezení a riešia svoje korytá. Tam, kde je kritická situácia aj tak nie sú schopní nijako pomôcť a tam, kde sa situácia zlepšuje, aspoň nič nepokazia. Kým niečo odsúhlasia s tým, že to bude platiť o týždeň a ďalšie opatrenie s platnosťou o dva týždne, bude aj po korone.
3 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Tweety
A čo sa ti na tom nepáči?
No hlavne kopec vyhodených peňazí na tieto haluze, covid automat, e-karantena ... testovanie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anet
Tweety
A čo sa ti na tom nepáči?
No hlavne kopec vyhodených peňazí na tieto haluze, covid automat, e-karantena ... testovanie.
A čo navrhuješ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jarka 1
Mne sa konkrétne vôbec nepáči, aby som mala týždeň staré špáranie na pobyt v prírode. Chcem ísť napr. na medvedí cesnak v rámci okresu, iba s rodinným príslušníkom. To je teda riadna sprostosť, aby som sa dala v pondelok špárať a potom som mohla ísť cez víkend do lesa. T o vymyslel riadny vôl. Mali riešiť rekreačné strediská, kde je hlava na hlave a tam nejaký odstup a bez rúška. Ľudia budú opatrnejší, ako s srúškom. To si potom kľudne šepkajú aj do ucha.
Jarka, patris do okresu v 4. stupni varovania? Lebo pre treti stupen pre vylet do prirody v rámci okresu test nepotrebuješ
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať