Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja osobne to robím tak , že preddavkovú FA zaúčtujem do Záväzkov , pri jej úhrade účtujem o VNZD a spárujem so záväzkom .

Ak príde ostrá FA , zaúčtujem do záväzkov .
1/V PD cez interné doklady mínusom odúčtujem zálohovú platbu z VNZD .
2/Ďalším ID zaúčtujem platbu do príslušného členenia VOZD a spárujem so záväzkom .

Tak robím aj z FA z Krosu a účtuje do PR .
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Zita5 Pozri príspevok
Ja osobne to robím tak , že preddavkovú FA zaúčtujem do Záväzkov , pri jej úhrade účtujem o VNZD a spárujem so záväzkom .

Ak príde ostrá FA , zaúčtujem do záväzkov .
1/V PD cez interné doklady mínusom odúčtujem zálohovú platbu z VNZD .
2/Ďalším ID zaúčtujem platbu do príslušného členenia VOZD a spárujem so záväzkom .

Tak robím aj z FA z Krosu a účtuje do PR .
Ďakujem Zitka.A ak zaúčtujem do záväzkov iba ostrú faktúru,a dám ju priamo uhradiť,nebude to správne?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Zitka.A ak zaúčtujem do záväzkov iba ostrú faktúru,a dám ju priamo uhradiť,nebude to správne?
Zapisujem do záväzkov aj preddavkovú .V Evidencii záväzkov "Typ dokladov" je možnosť výberu aj PREDDAVOK .Využívam to .

Ale ak príde riadna FA a túto pod jej variabilným symbolom uhrádzate tak je to v poriadku .
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Pri výbere pomocou F7 uhrádzam záväzok , vyberiem záväzok a program automaticky doplní Popis peňažnej operácie : DF07005 Orange s.r.o. čiže Interné číslo a partnera. Ako si mám nastaviť aby mi dopĺňalo: DF0705 - mobil.pop. t.j. zo Záväzkov: Interné číslo a predmet fakturácie

Ďakujem za pomoc.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý večer prajem, prosím Vás,keď si v ALFE účtujete paušálneho platcu DPH,ako postupujete?
ja som si odberateľské faktúry zaúčtovala do evidencie pohľadávok,cez peňažný denník som si zaúčtovala ich úhrady+kreditné úroky a ručne som si vypočítala 40% a doplnila do daňového priznania.Máte niekto nejaký lepší postup na paušalistu v ALFE alebo je ten môj v poriadku?
Ďakujem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Lenuška Pozri príspevok
Pri výbere pomocou F7 uhrádzam záväzok , vyberiem záväzok a program automaticky doplní Popis peňažnej operácie : DF07005 Orange s.r.o. čiže Interné číslo a partnera. Ako si mám nastaviť aby mi dopĺňalo: DF0705 - mobil.pop. t.j. zo Záväzkov: Interné číslo a predmet fakturácie

Ďakujem za pomoc.
pokiaľ ja viem,taka alfa vyberie iba DF číslo a dodávateľa..
či to patrí do prevádzkovej réžie alebo materiál alebo niečo iné,musíš nastaviť ručne,taktiež členenie..
aspoň ja som sa s ničím iným zatiaľ nestretla
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
erika_H Pozri príspevok
Dobrý večer prajem, prosím Vás,keď si v ALFE účtujete paušálneho platcu DPH,ako postupujete?
ja som si odberateľské faktúry zaúčtovala do evidencie pohľadávok,cez peňažný denník som si zaúčtovala ich úhrady+kreditné úroky a ručne som si vypočítala 40% a doplnila do daňového priznania.Máte niekto nejaký lepší postup na paušalistu v ALFE alebo je ten môj v poriadku?
Ďakujem
paušálny platca DPH ?

citácia § 6 zákona o dani z príjmov:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ekopo Pozri príspevok
paušálny platca DPH ?

.
joj nie paušálny platca
to mi tam nejako ušlo
paušálny platca dane z príjmov..
iba som sa chcela poradiť o postupe účtovania paušalistu v ALFE,samozrejme že viem že žiaden paušalny platca DPH neexistuje (asi som omylom napisala DPH,ani som si to neuvedomila..)
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

erika_H Pozri príspevok
pokiaľ ja viem,taka alfa vyberie iba DF číslo a dodávateľa..
či to patrí do prevádzkovej réžie alebo materiál alebo niečo iné,musíš nastaviť ručne,taktiež členenie..
aspoň ja som sa s ničím iným zatiaľ nestretla

Ani by som sa s tým nezaoberala....keby som to nevidela na vlastné oči ......poraďáčka Petovsan to tak má ....ale nevie prečo a ako k tomu prišla: berie jej : Interné číslo + predmet fakturácie....zavolám do Krosu.
Viac sa mi to páči...... napr. DF07022+predmet fakturácie

Diky...L.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lenuška Pozri príspevok
Ani by som sa s tým nezaoberala....keby som to nevidela na vlastné oči ......poraďáčka Petovsan to tak má ....ale nevie prečo a ako k tomu prišla: berie jej : Interné číslo + predmet fakturácie....zavolám do Krosu.
Viac sa mi to páči...... napr. DF07022+predmet fakturácie

Diky...L.
Keď nahrávaš záväzok v Alfe, tak zadáš
-predmet fakturácie
-číslo DF
-interné číslo ide samé
-atď ďalšie údaje
--------------------
ak uhrádzaš DF, tak
-predmet fakturácie si musíš vybrať sama, SW to nevie, nemá ako vedieť
-popis peňažnej operácie si môžeš vybrať, buď tam dáš číslo DF a dodávateľa, alebo interné číslo DF a dodávateľa alebo číslo DF a čoho sa týka, alebo imt. číslo DF a čoho sa týka /réžia, material, tovar/ čo máš nadefinované v číselníku pod F7 v pravo. Toto všetko tam dostaneš ťuknutím na šípky hore alebo dole.
-------------------
ale čo píšeš že sa ti páči DF + predmet fakturácie tak to sa tam nedá, ale dá sa tam DF a Popis peňažnej operácie.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
prosím Vás,keď si v ALFE účtujete paušálneho platcu,ako postupujete?
ja som si odberateľské faktúry zaúčtovala do evidencie pohľadávok,cez peňažný denník som si zaúčtovala ich úhrady+kreditné úroky a ručne som si vypočítala 40% a doplnila do daňového priznania.Máte niekto nejaký lepší postup na paušalistu v ALFE alebo je ten môj v poriadku?
Ďakujem
posúvam
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Pri uplatnení paušálnych výdavkov v zmysle § 6 ods.10 zákona o dani z príjmov je daňovník povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Ak máš splnené tieto podmienky tak to máš v poriadku.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ekopo Pozri príspevok
Pri uplatnení paušálnych výdavkov v zmysle § 6 ods.10 zákona o dani z príjmov je daňovník povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Ak máš splnené tieto podmienky tak to máš v poriadku.
Ďakujem ti Ekopo
0 0
olio olio

olio je offline (nepripojený) olio

Lenuška Pozri príspevok
Pri výbere pomocou F7 uhrádzam záväzok , vyberiem záväzok a program automaticky doplní Popis peňažnej operácie : DF07005 Orange s.r.o. čiže Interné číslo a partnera. Ako si mám nastaviť aby mi dopĺňalo: DF0705 - mobil.pop. t.j. zo Záväzkov: Interné číslo a predmet fakturácie

Ďakujem za pomoc.
Ahoj Lenuška,
Tvoj problém je jednoduchý. Keď nahadzuješ záväzok, do predmetu fakturácie zapíš napr. "Poplatok za mobilný telefón". Pri vypisovaní dokladu o úhrade nastavíš dátum, prevádzkovú réžiu, a cez F7 vyberieš sumu z evidencie záväzkov. (Ak máš v číselníkoch nastavené aj členenie prevádzkovej réžie - vyber.) Popis peňažnej operácie Ti ponúkne zápis DF07005 Orange s.r.o., ale z rozbaľovacieho zoznamu (klikni na čiernu šípku vedľa okienka popisu peňažnej operácie) dostaneš ešte zopár možností, z ktorých si môžeš vybrať (DF07005 + Prevádzková réžia, alebo DF07005 + Poplatok za mobilný telefón, alebo číslo faktúry + Orange s.r.o, alebo číslo faktúry + Poplatok za mobilný telefón, alebo len Prevázková réžia, alebo len Poplatok za mobilný telefón - tých možností je myslím osem, tak si vyberieš, ktorá Ti najviac vyhovuje...)
Ešte pripomeniem, že je veľmi dôležité nastavenie užívateľského číslovania...
0 0
pavolp pavolp

pavolp je offline (nepripojený) pavolp

ahojte,
je tu toho o JU a o alfe, ale moj problemik som tu neobjavil.Mam dve otazky, kt. so sebou suvisia:

1.ak som pozastavil podnikatelsku cinnost v oktobri tohto roka 2007, mozem si v oktobri zauctovat (resp.na konci roka) odpisy z dlhodobeho majetku?
2.ak som platitel DPH, zauctujem odpisy aj so zapisom do evidencie DPH? Ak ano je to vstup ci vystup?

Dakujem za akukolvek pomoc a pekne sviatky prajem.

0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Odpisy sa robia podľa stavu majetku k 31.12. K uvedenému dátumu si však nemal živnosť, nemáš prečo odpisovať. Preto je bod 2 bezpredmetný. Ale ak niekedy budeš robiť odpisy, tak tie s DPH nemajú nič spoločné. IM sa eviduje z ceny bez DPH u platitela DPH. Netreba zabudnúť na vysporiadanie podľa § 17 zákona o dani z príjmov do r. 40, 41 DP.
To je môj názor.
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Prosím pomôžte: Prvý krát idem učtovať devízový účet CZK a EUR účet založený vo VÚB banke. V alfe mi dáva možnosti kurz NBS a kurz banky, ktorí kurz sa používa?
úhrada FA,
prevod do pokladne,
uhrádzanie nejakých fa napr. nejaké zariadenia (prevádzková réžia)
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
natkov Pozri príspevok
Prosím pomôžte: Prvý krát idem učtovať devízový účet CZK a EUR účet založený vo VÚB banke. V alfe mi dáva možnosti kurz NBS a kurz banky, ktorí kurz sa používa?
úhrada FA,
prevod do pokladne,
uhrádzanie nejakých fa napr. nejaké zariadenia (prevádzková réžia)
neúčtujem síce v Alfe, ale na všetky úhrady použiješ kurz NbS.

Kurz banky by bol v prípade, ak by si mal korunový účet a na ten účet by ti prišla úhrada od zahraničného odberateľa, tak vtedy by ti banka prepočítala napr. EURá na koruny cez ich kurz.
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Na účte mám taky paradox, že klient z devízového účtu si dal zraziť odvod do ZP 1064 Sk. Keď CZK prerátam kurzom NBS tak to nevychádza 1064 ale napr. 1032SK. Otázka mám preratať kurzom banky??? je to stred kurzov predaj a nákup???
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
natkov Pozri príspevok
Na účte mám taky paradox, že klient z devízového účtu si dal zraziť odvod do ZP 1064 Sk. Keď CZK prerátam kurzom NBS tak to nevychádza 1064 ale napr. 1032SK. Otázka mám preratať kurzom banky??? je to stred kurzov predaj a nákup???
prepočítať by si mal kurzom NbS, mne soft ponúka kurzy NbS a hneď prepočítava, a potom by bolo potrebné doplatiť ZP hoci aj v ich pokladni, alebo cez účet Sk.

ale ešte sa dodatočne zamýšľam nad tou úhradou. Veď keď ti klient zaplatil cez CZK účet do ZP, tak fakticky zaplatil viacej, pretože až to prepočítaš kurzom, napr. 1064 Kč x 1,3= 1383 Sk. Takže žiadne doplatky, ale preplatok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať