Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

kristín Pozri príspevok
Ahojte,
potrebujem veľmi súrne poradiť. Pracujem v programe Alfa, mám aj valutové pokladne. Všetky doklady mám už zaúčtované. V českej pokladni mám zostatok cca 300 000,- a v slovenskej nejakých 350 000,-. Potrebujem ešte vybrať zo slovenskej pokladne cca 150 000,- no a keď som to všetko zaúčtovala, tak som dala urobiť kurzové rozdiely a vyhadzuje mi pri KR - ten doklad VPD červeným zápisom. Ešte raz pripomínam, že zostatky v pokladniach mám vysoké. Možno je to triviálny problém, možno niekde robím chybu, ktorú si neuvedomujem. Tak vás prosím, poraďte mi. Už je to posledný krok, ktorý mám urobiť a "maturujem" pri tom už 2 dni.
Prosím pomôžte mi!!!!! Vďaka

P.S. chcem ešte podotknúť, že keď vymažem tú položku 150 000,- zo slovenskej pokladne, tak je všetko v poriadku, ani VPD pri KR nie je červené. No keď ju opäť nahodím, tak znova, VPD pri KR je červené. Je možné, že by bol problém v dátume, kedy dám výber tých 150 000,- SK???
Kristín,a nie je to červené označenie označenie systémového zápisu?Keď mne v omege automaticky vypočíta nejaký zápis,napr. myslím že konkrétne aj kurzové rozdiely,je vedľa červený štvorček-ktorý neznamená nesprávny zápis-ale SYSTÉMOVÝ ZÁPIS..
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím Vás,zaúčtovanie dane z motorových vozidiel si účtujem do záväzkov-mám na výber nepriame dane-môžem zakliknúť že sa jedná o nepriamu daň?(potom je tam už len daň z príjmov..) Ďakujem
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Vďaka erika_H,
tiež som nad niečím takým uvažovala, pretože mi to robí len pri výpočte kurzového rozdielu a presne je to asi takto.
Zostatok v pokladni je napr. 300 000,- CZK , po zadaní úkonu prepočítaj kurz, on vykoná taký zápis, že akokeby kvázi vybral konečný zostatok z pokladne a tak prepočítal ten kurz, keďže česká koruna je hodnotovo vyššia je pochopiteľné, že rozdiel bude mínusový a to je tá položka, ktorá sa mi vyfarbuje na červeno.

V pomykove som preto, lebo vlani mi to nerobilo, ale to bol trošku iný prípad.

No chcem sa spýtať, môže živnostník ak má vysoký stav na valutovej pokladni vyplatiť niekoho z tej pokladne???? Myslím, že niekto mu niečo robil a či môže toho dotyčného vyplatiť prípadne tými CZK, bez toho aby ich vyberal cez výdavok neovplyvniteľný ZD a potom vkladal do slovenskej pokladne a až tak vyplácal dotyčného.???? Aký máš na to názor.Vďaka
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Neviem ako si mám zapísať odpisy dlhodobého majetku aby mi správne vypočítalo zostatkovú cenu..
Mám osobný automobil, obstaraný v r.2006-v tomto roku už bol aj odpisovaný (ale v inon softwari, nie v tomto,kde účtujem r.2007). Auto som si zaúčtovala do dlhodobého hmotn.majetku,aj mi pekne vypočítalo odpisy,ale zostatková cena je taká ako po 1 roku odpisovania a automobil je už odpisovaný druhý rok neviem kde by som to mala opraviť.. Dátum obstarania mám r.2006, aj dátum zaradenia, dokonca som napísala aj doodpisovať v r.2009 - ale v odpisovom pláne mi stále uvádza odpisy až do r.2010..
Nemáte s týmto prosím Vás niekto skúsenosť?Ďakujem moc
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Keď som si dala výpočet odpisov, aby mi zapísalo aj inventárnym číslom do peň.denníka,nezapísalo keď som v inej firme urobila odpisy,zapísalo ich automaticky.. Tak teraz už tomu naozaj nerozumiem.. či ich mám zaúčtovať ručne.. keď dám interný doklad výdaj,dá mi do ponuky už číslo I-00002 a nie I-00001..
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

erika_H Pozri príspevok
Neviem ako si mám zapísať odpisy dlhodobého majetku aby mi správne vypočítalo zostatkovú cenu..
Mám osobný automobil, obstaraný v r.2006-v tomto roku už bol aj odpisovaný (ale v inon softwari, nie v tomto,kde účtujem r.2007). Auto som si zaúčtovala do dlhodobého hmotn.majetku,aj mi pekne vypočítalo odpisy,ale zostatková cena je taká ako po 1 roku odpisovania a automobil je už odpisovaný druhý rok neviem kde by som to mala opraviť.. Dátum obstarania mám r.2006, aj dátum zaradenia, dokonca som napísala aj doodpisovať v r.2009 - ale v odpisovom pláne mi stále uvádza odpisy až do r.2010..
Nemáte s týmto prosím Vás niekto skúsenosť?Ďakujem moc
Ak si už počítala odpisy v inom softe, tak tieto odpisy musíš preniesť aj do Alfy. Tzn. na karte majetku, v spodnej časti máš "Účtovné prípady". Stlačíš tlačítko "Pridaj" a vyberieš možnosť "Oprávky". Tu uvedieš dátum odpisu za rok 2006 a sumu.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Beata Pozri príspevok
Ak si už počítala odpisy v inom softe, tak tieto odpisy musíš preniesť aj do Alfy. Tzn. na karte majetku, v spodnej časti máš "Účtovné prípady". Stlačíš tlačítko "Pridaj" a vyberieš možnosť "Oprávky". Tu uvedieš dátum odpisu za rok 2006 a sumu.
Ďakujem pekne Bea. Prosím ťa,a ešte náhodou nevieš,prečo mi nechce preniesť interný doklad? Aj som zaklikla zapíš ako ID doklad císlo a prenes do PD a nič..
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

erika_H Pozri príspevok
Keď som si dala výpočet odpisov, aby mi zapísalo aj inventárnym číslom do peň.denníka,nezapísalo keď som v inej firme urobila odpisy,zapísalo ich automaticky.. Tak teraz už tomu naozaj nerozumiem.. či ich mám zaúčtovať ručne.. keď dám interný doklad výdaj,dá mi do ponuky už číslo I-00002 a nie I-00001..
A nemáš už niečo zaúčtované interným dokladom č. I-00001?
Ak nemáš, tak po vypočítaní odpisov, keď stlačíš "Zapíš ročné odpisy na karty majetku", zaškrtneš políčko "Zapíš ako ID do PD, číslo:" a tam Ti ponúkne to číslo ID. Ak nesúhlasí s Tvojím nasledujúcim poradovým č. ID, tak si tam prepíš to, ktoré je správne.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Beata Pozri príspevok
A nemáš už niečo zaúčtované interným dokladom č. I-00001?
Ak nemáš, tak po vypočítaní odpisov, keď stlačíš "Zapíš ročné odpisy na karty majetku", zaškrtneš políčko "Zapíš ako ID do PD, číslo:" a tam Ti ponúkne to číslo ID. Ak nesúhlasí s Tvojím nasledujúcim poradovým č. ID, tak si tam prepíš to, ktoré je správne.

Uf hura už mi to ide.. urobila som to asi 20 tak ako píšeš aj ty a nič..
nakoniec vidím,že mi to v PD riadne rozhádzalo a keď som si to dala zoradiť podľa dátumu,už mi to svietilo na konci roka SUPER,hlavne že sa podarilo
Ďakujem Bea
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

erika_H Pozri príspevok
Prosím Vás,zaúčtovanie dane z motorových vozidiel si účtujem do záväzkov-mám na výber nepriame dane-môžem zakliknúť že sa jedná o nepriamu daň?(potom je tam už len daň z príjmov..) Ďakujem

Predpokladám, že účtuješ v podvojnom účtovníctve.
Priame dane sú tie, ktoré sa vyrubujú priamo z majetku alebo z príjmu FO, PO a tam patria - daň z príjmu, daň z darovania, dedičstva, prevodu a prechodu nehnuteľnosti a kedysi aj zvaná - cestná daň, ktorá je teraz súčasťou Zákona o miestnych daniach a poplatkoch, kde patri aj daň z - motorových vozidiel.
Takže, ja by som zaklikla - priamu daň.

Medzi nepriame dane totiž patria : DPH a spotrebné dane, ktoré odvadza alebo výrobca alebo obchodník alebo poskytovateľ služby.

Ak sa mýlim, nech ma opravia.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

kristín Pozri príspevok
Predpokladám, že účtuješ v podvojnom účtovníctve.
Priame dane sú tie, ktoré sa vyrubujú priamo z majetku alebo z príjmu FO, PO a tam patria - daň z príjmu, daň z darovania, dedičstva, prevodu a prechodu nehnuteľnosti a kedysi aj zvaná - cestná daň, ktorá je teraz súčasťou Zákona o miestnych daniach a poplatkoch, kde patri aj daň z - motorových vozidiel.
Takže, ja by som zaklikla - priamu daň.

Medzi nepriame dane totiž patria : DPH a spotrebné dane, ktoré odvadza alebo výrobca alebo obchodník alebo poskytovateľ služby.

Ak sa mýlim, nech ma opravia.
Mýliš sa, pretože ALFA je software pre JÚ, čiže erika_H účtuje v JÚ a daň z motorového vozidla je VOZD, ja to účtujem ako prevádzkovú réžiu - podľa členenia.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Ano, Beata, máš pravdu, tiež som si to uvedomila, po odoslaní odpovede, veď prečo by písala, na tému: Ako na Alfu, ......niekedy uvažujeme veľmi zložito a odpoveď je veľmi jednoduchá. Keďže si to uviedla na správnu mieru, tak len tiež pridám, že skutočne v Alfe aj ja účtujem daň z motorového vozidla na prevádzkovú réžiu. Chcela som sa poopraviť, ale už som našla tvoju odpoveď, tak to len potvrdzujem. Ešte že máme poradu, kde sa môžeme utvrdiť, poopraviť, alebo naviesť na správne riešenie. Ahoj.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ahojte. Chcela by som poradiť s týmto. Potrebujem vytlačiť výkaz o majetku a záväzkoch. Za obdobie 06 2007 do 12 2007.
Pri tlači mi však píše v období od 01 2007. Dá sa to niekde opraviť? Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch sa to dá. Ďakujem.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Nevie mi nikto pomôcť? Dík.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Už som to zistila cez ALFU. Nedá sa to.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Použi korektor, alebo vyplň na stránke DRSR.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

kristín Pozri príspevok
Vďaka erika_H,
tiež som nad niečím takým uvažovala, pretože mi to robí len pri výpočte kurzového rozdielu a presne je to asi takto.
Zostatok v pokladni je napr. 300 000,- CZK , po zadaní úkonu prepočítaj kurz, on vykoná taký zápis, že akokeby kvázi vybral konečný zostatok z pokladne a tak prepočítal ten kurz, keďže česká koruna je hodnotovo vyššia je pochopiteľné, že rozdiel bude mínusový a to je tá položka, ktorá sa mi vyfarbuje na červeno.

V pomykove som preto, lebo vlani mi to nerobilo, ale to bol trošku iný prípad.

No chcem sa spýtať, môže živnostník ak má vysoký stav na valutovej pokladni vyplatiť niekoho z tej pokladne???? Myslím, že niekto mu niečo robil a či môže toho dotyčného vyplatiť prípadne tými CZK, bez toho aby ich vyberal cez výdavok neovplyvniteľný ZD a potom vkladal do slovenskej pokladne a až tak vyplácal dotyčného.???? Aký máš na to názor.Vďaka
No ak by som mala faktúru v cudzej mene tak by som ju vyplatila z valutovej pokladnice.. Faktúru v SKK skôr zo slovenskej pokladne.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím Vás,nestretli ste sa niekto s tým,že Alfa nevypisuje iniciálny vo výkazoch??nerozumiem tomu,prečo,všetko mám zadané vo firemných iniciáloch.. Už som robila asi 3 firmy,a vždy mi to prenieslo bez problémov do 1.strany výkazu, a táto je úplne prázdna,a neviem prečo
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý večer,prosím Vás,keď mám
1.
preddavkovú faktúru+ faktúru,stačí mi zaúčtovať faktúru,nikde neevidujem aj preddavkovu faktúru? (uvažujem tak na základe podvojného účtovníctva,ale myslím že v JU preddavk.nenahadzujem nikde..)

2. faktúra za údržbu programu ALFA-účtujem do prevádzkovej réžie?

Ďakujem Vám veľmi
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý večer,prosím Vás,keď mám
1.
preddavkovú faktúru+ faktúru,stačí mi zaúčtovať faktúru,nikde neevidujem aj preddavkovu faktúru? (uvažujem tak na základe podvojného účtovníctva,ale myslím že v JU preddavk.nenahadzujem nikde..)

2. faktúra za údržbu programu ALFA-účtujem do prevádzkovej réžie?

Ďakujem Vám veľmi
posúvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať