Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Ahoj.
Chcem sa spýtať ako postupovať pri oplotení pozemku.
Mám pozemok ktorý chcem oplotiť. Na pozemku zatiaľ nieje žiadna stavba. Mám vypracovaný výkres, stavebný dozor atd... a chcel som to ohlásiť ako drobnú stavbu. V tvojej téme som sa dočítal, že drobná stavba je len doplnenie hlavnej stavby.
Je teda potrebné žiadať o stavebné povolenie alebo sa to rieši nejako špeciálne ?
Dík.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
Ahoj.
Chcem sa spýtať ako postupovať pri oplotení pozemku.
Mám pozemok ktorý chcem oplotiť. Na pozemku zatiaľ nieje žiadna stavba. Mám vypracovaný výkres, stavebný dozor atd... a chcel som to ohlásiť ako drobnú stavbu. V tvojej téme som sa dočítal, že drobná stavba je len doplnenie hlavnej stavby.
Je teda potrebné žiadať o stavebné povolenie alebo sa to rieši nejako špeciálne ?
Dík.
Výňatok zo stavebného zákona :


§ 139b


6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.



_____________

Takže oplotenie je drobná stavba, ale nemá podmienku ako v ods. 6, že tvorí doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Môže byť ohlásená aj bez hlavnej stavby, resp. hlavná stavba sa nevyžaduje.


CIMOM
0 0
lucia67 lucia67

lucia67 je offline (nepripojený) lucia67

Dobry den,
ideme kupovat starsi dom ( 1959) v okoli BA a planujeme menit gamatky za plynovy kotol, urobit nove elektricke rozvody a vymenit okna.
Potrebujeme nejake stavebne povolenie, resp. komu mame nahlasit zmenu ak je to teda vobec potrebne?

ako je s reviznymi spravami?

Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lucia67 Pozri príspevok
Dobry den,
ideme kupovat starsi dom ( 1959) v okoli BA a planujeme menit gamatky za plynovy kotol, urobit nove elektricke rozvody a vymenit okna.
Potrebujeme nejake stavebne povolenie, resp. komu mame nahlasit zmenu ak je to teda vobec potrebne?

ako je s reviznymi spravami?

Dakujem

Výňatok zo stavebného zákona :



§ 55


(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,


§ 139b



15) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
b) opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
c) údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
d) výmena zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
e) maliarske a natieračské práce.



___________________________________


Z uvedeného treba vychádzať.





Jediný problém vidím v tom umiestnení kotla. Jedná sa o malý (asi) zdroj znečisťovania ovzdušia, ktorého umiestnenie podlieha povoleniu (súhlasu).



Výňatok zo zákona č. 478/2002 Z.z. o ochrane ovzdušia a ktorým sa dopĺňa zákon č. 401/1998 Z. z. o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia v znení neskorších predpisov (zákon o ovzduší)



§ 34


(1) Obec v prenesenom výkone štátnej správy vo veciach ochrany ovzdušia

d) vydáva súhlas na vydanie rozhodnutí o povolení stavieb malých zdrojov vrátane ich zmien a na ich užívanie [§ 22 ods. 1 písm. a) ],





CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 04.11.09 at 19:37
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Ahoj. Chcem ťa znova poprosiť o radu.
IS k môjmu pozemku by som chcel ťahať cez pozemok susedný (starých rodičov).
Chcem spraviť zmluvu resp. súhlas starých rodičov že cez nich budú prechádzať IS. Nevieš o nejakom vzore ? Stačí napísať len nejaký jednoduchý súhlas. Kto, komu s čím súhlasí ?

Zmluva/ súhlas ktorého podpísanie overí notár stačí pre kataster aby im to zapísali do ich LV ? Môžem ten návrh na vklad podať ja alebo tam musia ísť aj starý rodičia ?

Pre SP potrebujem súhlas na vedenie IS a zároveň aj na prechod resp. prejazd. Do LV mi stačí zapísať ťarchu na IS.
Ako to riešiť ? Dvoma rôznymi súhlasmi pre SP ?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
Ahoj.
Nevieš o nejakom vzore ?
Stačí napísať len nejaký jednoduchý súhlas. Kto, komu s čím súhlasí ?

...................súhlasmi pre SP ?
K stavebnému konaniu stačí dohoda o umiestnení inž. sietí cez pozemok.
Stačí jednoduchá formulácia, t.j. zadefinovať strany súhlasu. Predmet - kto a s čím súhlasí a pre koho. Zadefinovať konkrétne , že sa jedná o prípojku, najlepšie aj podľa konkrétnej PD (kto ju vypracoval, dátum, číslo PD - ak je a pod). Jednoducho, aby z dohody bolo zrejmé, že je to súhlas na to, s čím sa súhlasí.


Vzor zmluvy ? - mám, ale nie na zverejnenie a zároveň dávať niekomu zmluvu a tvrdiť, že to je taká, ktorú treba uzatvoriť a bez podkladov, tak to nie. !!.
Nemôžem si to dovoliť.

Doporučujem.

Uzatvoriť zmluvu o zriadení vecného bremena a dať ju zavkladovať. Myslím tým pozemok starých rodičov. Do budúcna je to čisté. Buď cez advokáta, alebo vzory sú aj na nete.


CIMOM
0 0
jmss jmss

jmss je offline (nepripojený) jmss

Pozdravujem a prosím o radu. Parcela na ktorej plánujem stavať dom je v územnom pláne obce vedená ako plošná rezerva pre IBV. Pred kúpou pozemku som požiadal obecný úrad o predbežný stavebný súhlas k vydaniu stavebného povolebnia. Súhlas som dostal. Ďalej som požiadal obecný úrad o súhlasné stanovisko obce k vyňatiu pôdy z pôdneho fondu. Súhlas som dostal. (parcela bola v extraviláne obce vedená ako orná pôda) Teraz je na LV parcela vedená ako zastavané plochy a nádvoria. Môj problém spočíva v tom, že aj po týchto skutočnostiach som nedostal stavebné povolenie. Ako dôvod bol uvedený § 37 ods.4 stavebného zákona. Mám šancu uspieť pri odvolaní? Ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jmss Pozri príspevok
Pozdravujem a prosím o radu. Parcela na ktorej plánujem stavať dom je v územnom pláne obce vedená ako plošná rezerva pre IBV. Pred kúpou pozemku som požiadal obecný úrad o predbežný stavebný súhlas k vydaniu stavebného povolebnia. Súhlas som dostal. Ďalej som požiadal obecný úrad o súhlasné stanovisko obce k vyňatiu pôdy z pôdneho fondu. Súhlas som dostal. (parcela bola v extraviláne obce vedená ako orná pôda) Teraz je na LV parcela vedená ako zastavané plochy a nádvoria. Môj problém spočíva v tom, že aj po týchto skutočnostiach som nedostal stavebné povolenie. Ako dôvod bol uvedený § 37 ods.4 stavebného zákona. Mám šancu uspieť pri odvolaní? Ďakujem.
Ak neviem konkrétne veci, tak neviem poradiť.
Je už vydané rozhodnutie ?
Aké sú dôvody ?
A pod-


CIMOM
0 0
jmss jmss

jmss je offline (nepripojený) jmss

Rozhodnutie o umiestnení stavby bolo zamietnuté. Dôvod bol uvedený § 37 odst. 4 stavebného zákona. K parcele vedie nespevnená obecná cesta v šírke 3,8 m a siete sú vo vzdialenosti 80 m. Ďalej sa tam uvádza, že parcela nie je v súlade s územným plánom obce lebo sa jedná o plošnú rezervu pre IBV a v budúcom roku sa má schvaľovať nový územný plán obce v ktorom sa s touto parcelou ráta ako so stavebnou. Podotýkam, že novým územným plánom sa v danej lokalite zmení iba to, že sa preklasifikuje z plošnej rezervy pre IBV na stavebnú parcelu a bude tam zahrnuté aj komplexné riešenie infraštruktúry. Jednoducho povedané, je mi odporúčané počkať, kým schvália nový územný plán obce. To ale môže trvať pol rok ale aj dva roky. Tak neviem, či je dôvod na zamietnutie to, že parcela je plošná rezerva pre IBV.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

[QUOTE=CIMOM;1190603]
alltracboy Pozri príspevok
v stavebnom povolení mam ako prílohy písane toto:

V prípade rodinného domu :



Prílohy:
1. List vlastníctva - originál, nie starší ako 3 mesiace, alebo iný doklad (nájomná zmluva, zmluva o vstavbe, dohoda o budúcej kúpnej zmluve), ktorým stavebník preukazuje, že má k pozemku či stavbe iné právo, ktoré ho oprávňuje zriadiť na pozemku požadovanú stavbu, alebo vykonať zmenu stavby (LV vydá Katastrálny úrad Senec, Hollého 8, Senec),
2. Kópia katastrálnej mapy – originál, nie starší ako 3 mesiace (vydá Katastrálny úrad Senec),

Požiadavka LV a kat. mapu nie staršie ako 3 mesiace je protizákonná



CIMOM
V ktorom zákone je uvedené, že pri prevode nehnuteľnosti Správa katastra si vyžaduje aj LV úradne overený, kedy je treba dokazovať vlastníctvo k nehnuteľnosti, a nie starší ako 3 mesiace. Ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jmss Pozri príspevok
Rozhodnutie o umiestnení stavby bolo zamietnuté. Dôvod bol uvedený § 37 odst. 4 stavebného zákona. K parcele vedie nespevnená obecná cesta v šírke 3,8 m a siete sú vo vzdialenosti 80 m. Ďalej sa tam uvádza, že parcela nie je v súlade s územným plánom obce lebo sa jedná o plošnú rezervu pre IBV a v budúcom roku sa má schvaľovať nový územný plán obce v ktorom sa s touto parcelou ráta ako so stavebnou. Podotýkam, že novým územným plánom sa v danej lokalite zmení iba to, že sa preklasifikuje z plošnej rezervy pre IBV na stavebnú parcelu a bude tam zahrnuté aj komplexné riešenie infraštruktúry. Jednoducho povedané, je mi odporúčané počkať, kým schvália nový územný plán obce. To ale môže trvať pol rok ale aj dva roky. Tak neviem, či je dôvod na zamietnutie to, že parcela je plošná rezerva pre IBV.



Podajte odvolanie, nič to nestojí.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
[QUOTE=branislavp;1203002]
CIMOM Pozri príspevok
1. V ktorom zákone je uvedené, že pri prevode nehnuteľnosti Správa katastra si vyžaduje aj LV úradne overený,

2. kedy je treba dokazovať vlastníctvo k nehnuteľnosti, a nie starší ako 3 mesiace. Ďakujem.

k 1.
Návrh na vklad do katastra podaný účastníkom konania písomne musí obsahovať zákonom stanovené náležitosti:

1. meno (obchodné meno, názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) účastníka konania,
2. označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
3. označenie právneho úkonu, na základe ktorého má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (napr. kúpna zmluva). Ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, označia sa všetky tieto právne úkony,
4. číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia, ak je právo k nehnuteľnosti, ktoré má byť vkladom dotknuté, už v katastri zapísané,
5. určenie dňa, ku ktorému majú vzniknúť právne účinky vkladu pri prevode majetku štátu na iné osoby podľa zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov.

K návrhu na vklad je potrebné priložiť prílohy, ktorými sú najmä:

1. zmluva, na základe ktorej má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia,
2. verejná listina alebo iná listina, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti – ak toto právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,3. identifikácia parciel – ak vlastnícke právo nie je vpísané na liste vlastníctva,
4. geometrický plán – ak nehnuteľnosť, ktorá vznikla reálnym rozdelením alebo zlúčením nehnuteľností, alebo k listine o vecnom bremene,
5. ocenenie nehnuteľnosti,
6. výpis z obchodného registra alebo z iného registra, ak je účastníkom konania právnická osoba,
7. dohoda o splnomocnení, ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom.


Takže originál LV sa neprikladá.


k 2.

Čo sa týka stavebného zákona, lehota 3 mesiace nie je nikde, stavebný úrad nemôže požadovať takýto doklad.


CIMOM
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

Ahoj CIMOM, opat ja :-)

ake su predpisy pre umiestnenie zumpy pri RD?? (viem ze ma byt 1m od podorysu domu).

ak sa robia zmeny v osadeni stavieb na pozemku(v rozpore s projektom na osadenie domu), ak sa robia zmeny pri stavbe domu, co vsetko by sa malo robit aj 'ofic. cestou'?? (zmena stavby pred dokoncenim), ako stoji zakon v tomto??
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sulko Pozri príspevok
Ahoj CIMOM, opat ja :-)

ake su predpisy pre umiestnenie zumpy pri RD?? (viem ze ma byt 1m od podorysu domu).

ak sa robia zmeny v osadeni stavieb na pozemku(v rozpore s projektom na osadenie domu), ak sa robia zmeny pri stavbe domu, co vsetko by sa malo robit aj 'ofic. cestou'?? (zmena stavby pred dokoncenim), ako stoji zakon v tomto??


Výňatok zo stavebného zákona :



§ 68


(1) Stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť stavebníka povoliť zmenu stavby ešte pred jej dokončením.

(2) V rozsahu, v akom sa zmena dotýka práv, právom chránených záujmov alebo povinností účastníkov stavebného konania, ako aj záujmov chránených dotknutými orgánmi, prerokuje stavebný úrad žiadosť a vydá rozhodnutie, ktorým buď zmenu stavby povolí, pričom rozhodne aj o prípadných námietkach účastníkov a určí podľa potreby ďalšie záväzné podmienky, alebo žiadosť zamietne. Na konanie o zmene sa primerane vzťahujú ustanovenia o stavebnom konaní.

§ 81


4) S kolaudačným konaním sa môže spojiť konanie o zmene stavby (§ 68), pokiaľ sa skutočné realizovanie podstatne neodchyľuje od dokumentácie overenej stavebným úradom v stavebnom konaní.

_______________________________________

Podstatná zmena : napr. výška stavby; zmena v pôdoryse; nehovorím už o poschodí naviac; nové (naviac)okná - určite k susednej stavbe; a pod.

Nepodstatná zmena : napr. zmena v dispozičnom riešení (posunutie priečky); zmena v podlahách; zmena v strešnej krytine; a pod.
Určite všetky práce uvedené aj v § 139b ods. 15 stavebného zákona, teda práce s charakterom bežných udržiavacích prác :

§ 139b


(15) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
b) opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
c) údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
d) výmena zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
e) maliarske a natieračské práce.



CIMOM
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

.. as tym septikom je to ako..??
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Ahoj.
Prosím ťa o radu. Čo znamená : nevyhnutné bude riešiť výstavbu územnoplánovacím podkladom.

Čo je "územnoplánovací podklad" ? Je to to isté ako územné konanie ?
Ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
Ahoj.
Prosím ťa o radu. Čo znamená : nevyhnutné bude riešiť výstavbu územnoplánovacím podkladom.

Čo je "územnoplánovací podklad" ? Je to to isté ako územné konanie ?
Ďakujem.

Výňatok zo stavebného zákona :

§ 8


1) Územnoplánovacia dokumentácia komplexne rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia, zosúlaďuje záujmy a činnosti ovplyvňujúce územný rozvoj, životné prostredie a ekologickú stabilitu a ustanovuje regulatívy priestorového usporiadania a funkčného využívania územia. Územnoplánovacia dokumentácia sa spracúva pre stupeň celoštátny, regionálny, pre obce a časti obce.

(2) Územnoplánovaciu dokumentáciu tvoria:

a) Koncepcia územného rozvoja Slovenska,
b) územný plán regiónu,
c) územný plán obce,
d) územný plán zóny.

(3) Územnoplánovacia dokumentácia je základným nástrojom územného rozvoja a starostlivosti o životné prostredie Slovenskej republiky, regiónov a obcí. Odvetvové koncepcie ústredných orgánov štátnej správy a koncepcie rozvoja obcí a iné programy týkajúce sa hospodárskeho, sociálneho alebo kultúrneho rozvoja musia byť v súlade so záväznými časťami územnoplánovacej dokumentácie (§ 13).




CIMOM
0 0
AnnaZam AnnaZam

AnnaZam je offline (nepripojený) AnnaZam

Je možno ešte skolaudovať stavbu bez energetického certifikátu, tak ako to tu v téme je uvedené ?
Ďakujem
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
AnnaZam Pozri príspevok
Je možno ešte skolaudovať stavbu bez energetického certifikátu, tak ako to tu v téme je uvedené ?
Ďakujem

Aj keď je oprávnených odborníkov v tejto oblasti už dosť, na stránke ministerstva výstavby je stále usmernenie, ktoré umožňuje kolaudovať aj bez certifikátu za predpokladu, že sa do 6 mesiacov doloží stavebnému úradu.

Takže odpoveď je áno.


CIMOM
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Ahoj. Ešte mám doplňujúcu otázku.
Ak má mesto spravený územný plán obce do ktorej patrí ja môj pozemok ale nemá plán zóny kde chcem stavať RD môžu ma nejakým zákonným spôsobom nútiť aby som dal ja vypracovať ten plán zóny alebo inak môžu mi zamietnuť stavebne povolenie s odôvodnením, že nie je vypracovaný plán zóny ?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať