Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Rozpočítanie spotreby vody možno podľa meračov vykonať iba v prípade, že sú manontované vo všetkých bytoch teda 100%. Merač vody nie je totiž fakturačným meradlom a vždy vznikne rozdiel medzi súčtom hodnôt na všetkých meračoch a vodomerom vodárenskej spoločnosti, ktorý je namontovaný pri päte domu a je práve týmto fakturačným meradlom. Z rozdielu sa potom vyráta koeficient a tým sa násobí nameraná spoteba bytového merače.
Príklad: Fakturačné meradlo - spotreba 1500 m3
Byty - súčet 1400 m3
Koeficient 1500/1400 1,0714
Nameraná spotreba nejakého bytu 50 m3
K vyúčtovaniu 50*1,0714 = 53,57m3
Kedže nemáte merače vo všetkých bytoch tento koeficient nemôžte vyrátať.
Treba teda postupovať pri rozrátávaní podľa počtu osôb v jednotlivých bytoch.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Takéto rozpočítanie je podľa zákona alebo nejakej smernice niekoho?

Je mi jasné, že sa platí podľa fakturačného meradla. Teoretická chyba by mohla byť na fakturačnom meradle okolo 2%-5% na meradle v byte by sa to mohlo pohybovať až v hodnotách 5%-7%. Takže najvyššia hodnota nepresnosti by mohla byť 5+7=12%. Pri rozpočítani podľa osôb dostanem nejakú teoretickú spotrebu vody. Pri porovnaní týchto výsledkov v prípade, že by rozdiel bol väčší ako tých 12% by podľa mojej mienky mal byť akceptovaný len ten 12% rozdiel za predpokladu fungovania vodomeru v byte. Na to však treba odpočítavať vodu častejšie aspoň 1x mesačne a pri tom sledovať počet ľudí v byte.

Môžem Vám povedať, že sa tie hodnoty moc nelíšia. U tých istých ludí sú pomerne rovnaké. Tieto hodnoty sú však podľa rôznych ľudí rôzne. Sledujem to v našom baráku už pekne dlho.(5 rokov)

Mne by so totiž nechcelo platiť za vodu, ktorú minie niekto druhý.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Niekedy nejde o to, či vodu odoberie niekto druhý, ale že je možný únik vody na chybnom potrubí od fakturačného meradla k jednotlivým bytovým meračom. V našom meste bol prípad, že na 1 fakt. meradlo bolo pripojených asi 5 domov a vedenie malo možno 300 m. Únik bol taký, že ľudia platili až 3x viac ako skutočne odobrali. Po oprave vedenia majú rozdiel iba 7%.
V našom dome sme mali opravný koeficient, teda rozdieľ medzi fakt, meradlom a súčtom bytových vodomerov iba 1 (slovom jedno) %.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ja som to bral tak, že ten fakturačný merák je na päte domu.

Keď sme posledne menili v dome vodomery (2002) tak sme si to asi 3x kontrolovali po týždni. Zistili sme rozdiel okolo 20% medzi fakturačným merákom a tými našimi novými. Nechali sme spraviť kalibráciu a div sa svete vodári nám museli vrátiť 16 000.- Sk.

Teraz máme nový vodomer ktorý sme museli namontovať kôli kotolni (okol 35 000.- Sk) . Pri montáži nám robotíci povedali, že až teraz budeme mať spotrebu. Je to nemecký merák a je veľmi presný. Asi po mesiaci a pol po jeho namontovaní som zistil, že tam máme namontovaný ešte jeden nový merák. Keď som zisťoval prečo ho tam vodári dali (asi trochu so zvýšeným hlasom) bez konzultácie s nami dostalo sa nám vysvetlenie, že si ten ich nový porovnávajú z naším. Hned som to porovnal aj ja na dojtýždennej spotrebe vody. Rozdiel medi nimi bol okolo 4,5% v ich neprospech. Ukazoval menej ako ten náš.


0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Orim
Ja som to bral tak, že ten fakturačný merák je na päte domu.

Keď sme posledne menili v dome vodomery (2002) tak sme si to asi 3x kontrolovali po týždni. Zistili sme rozdiel okolo 20% medzi fakturačným merákom a tými našimi novými. Nechali sme spraviť kalibráciu a div sa svete vodári nám museli vrátiť 16 000.- Sk.

Teraz máme nový vodomer ktorý sme museli namontovať kôli kotolni (okol 35 000.- Sk) . Pri montáži nám robotíci povedali, že až teraz budeme mať spotrebu. Je to nemecký merák a je veľmi presný. Asi po mesiaci a pol po jeho namontovaní som zistil, že tam máme namontovaný ešte jeden nový merák. Keď som zisťoval prečo ho tam vodári dali (asi trochu so zvýšeným hlasom) bez konzultácie s nami dostalo sa nám vysvetlenie, že si ten ich nový porovnávajú z naším. Hned som to porovnal aj ja na dojtýždennej spotrebe vody. Rozdiel medi nimi bol okolo 4,5% v ich neprospech. Ukazoval menej ako ten náš.


Ahoj Orim na buduci rok ma caka pasportizacia vsetkych vodomerov v dome, a chcem sa Ta spytat na presny postup a este ako ste kalibrovali ten merac vodarov na vstupe do objektu..
A aj na na znacku toho vodomeru nemeckej vyroby prpadne typove oznacenie..
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar
Niekedy nejde o to, či vodu odoberie niekto druhý, ale že je možný únik vody na chybnom potrubí od fakturačného meradla k jednotlivým bytovým meračom. V našom meste bol prípad, že na 1 fakt. meradlo bolo pripojených asi 5 domov a vedenie malo možno 300 m. Únik bol taký, že ľudia platili až 3x viac ako skutočne odobrali. Po oprave vedenia majú rozdiel iba 7%.
V našom dome sme mali opravný koeficient, teda rozdieľ medzi fakt, meradlom a súčtom bytových vodomerov iba 1 (slovom jedno) %.
Taký iszý problém teraz riešim aj v našej bytovke. Na jeden fakturačný merač sú napojené 3 bytovky /3x48 bytov/. Nakoľko sú výškové sú napojené na dotláčačku, ktorá je v kotolni. Pri prepočítaní jedného koeficientovania /dodávateľ, druhého koeficientovania vodomery byty-vodomer na vstupe do domu/ vyšiel nenormálny rozdiel 80000,- aj s vodnodtočným za TÚV. Tiež by som bola za keby dodávateľ urobil opravu potrubia resp. kontrolu potrubia. Teraz som zrátala fixné náklady za UK + rozdiel na SV a mám sumičku cca 480000,-. Tak me skutočne napadá reálne odpojenie od CDT. Vie niekto o inom riešení? Pochybujem že tú revíziu potrubia bude ochotný dodávateľ vykonať. To by ho niečo stálo a rozdiely zaplatia odberatelia. Každá rada dobrá.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

V podstate sme to urobili tak, že sme sa obrátili na vodárov s tým, že ten vodomer podľa našich poznatkov zle meria spotrebu a že žiadame o jeho premeranie. Oni ho odobrali a dali do skúšobne vodomerov skadial prišli výsledky, kde nám bolo oznámené že špatne počítal (v náš neprospech) a z množstva odobranej vody nám odčítali to čo bolo odobraté naviac doplatili nám tých 16000 za ten rok čo sme podali sťažnosť. Možno, že bol pokazený aj pred tým ale to sme s určitosťou nevedeli. V prípade, že by sa naše podozrenie nepotvrdilo všetky náklady by šli na náš vrub

Teraz na konci tohoto roku budeme vymieňať vodomery na teplú vodu. Zaskočím si do skúšobne vodomerov, kde si dohodnem, že mi ich predajú a namontujeme si ich sami. Tie staré im vrátime aby nám odpočítali niečo z ceny. Oni tam vymieňajú v tých vodomeroch črevá a znovu sa používajú. Telo ostáva ale črevá sa menia.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Orim
V podstate sme to urobili tak, že sme sa obrátili na vodárov s tým, že ten vodomer podľa našich poznatkov zle meria spotrebu a že žiadame o jeho premeranie. Oni ho odobrali a dali do skúšobne vodomerov skadial prišli výsledky, kde nám bolo oznámené že špatne počítal (v náš neprospech) a z množstva odobranej vody nám odčítali to čo bolo odobraté naviac doplatili nám tých 16000 za ten rok čo sme podali sťažnosť. Možno, že bol pokazený aj pred tým ale to sme s určitosťou nevedeli. V prípade, že by sa naše podozrenie nepotvrdilo všetky náklady by šli na náš vrub

Teraz na konci tohoto roku budeme vymieňať vodomery na teplú vodu. Zaskočím si do skúšobne vodomerov, kde si dohodnem, že mi ich predajú a namontujeme si ich sami. Tie staré im vrátime aby nám odpočítali niečo z ceny. Oni tam vymieňajú v tých vodomeroch črevá a znovu sa používajú. Telo ostáva ale črevá sa menia.
Orim a odkial si? po akom case menite tie merace na teplu vodu??
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Odpoviem ti ja :p Orim je z TN alebo okolia, ma to pod menom...a merače je povinnosť meniť po 4 rokoch na teplu vodu a po 6tich r. na studenu vodu.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Je to tak 4 roky teplá voda a 6 rokov studená voda. A som priamo z TN
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Aký vodomer má byť na päte obytného domu: fakturačný alebo bytový?
Taký istý problém máme aj my, za minulý rok máme okolo 800 m3 /na studenej vode/ rozdiel- medzi vodomerom na päte domu a súčtom nameraných hodnôt v bytoch- v náš neprospech /koeficient 1,3820/. Odsúhlasili sme si na poslednej domovej schôdzi odkontrolovanie vodomeru na päte domu.
Kto vie, koľko to asi stojí a kto to má zaplatiť-my, majitelia bytov alebo vodári?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pokiaľ máte na päte domu, patrí vodárom. Vy ho nemôžete vymeniť, ciachovať, nič. Od neho ruky preč, pokiaľ nechcete mať problémy s vodárňami. Pokiaľ je pomerový, máte ciachovanie, výmenu atď. povinnosť Vy. Či je na päte domu fakturačný, alebo pomerový Ti povie správca, resp. vodárne. Koeficient máte ozaj pekne cifrovaný. Čo sa týka ceny, je veľmi rozdielna, takže zistíš pri prieskume trhu, alebo výberovom konaní.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Vieme, že sa musíme dohodnúť s vodármi a cez nich to pôjde.
Zistím vizuálne, či je to pomerový alebo fakturačný? Ak áno, ako asi vyzerajú?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Vizuálne nezistíš. Merač ako merač. Nemá menovku ani špeciálny rozdiel vzhľadovo. Najlepšie zavolaj na vodárne ak ich máš ďaleko.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Vodomer na päte domu má byť fakturačný.
Ak vám podľa neho fakturujú je to fakturačný. V prípade, že je tam nejaký kooficient je to pomerový. Ale to všetko je vidieť na faktúre. Pokiaľ máte veľké rozdiely máte možnosť dať ho skontrolovať. Ak sa ukáže že ste mali pravdu všetky náklady nesú vodári a ďalej sú vám poviiný vrátiť príslušnú sumu o ktorú vás ukrátili. Ak sa však ukáže že ste pravdu nemali všetky náklady na kontrolu platíte vy. Je to okolo 2500-3000.- Sk (cena spred 2 rokov v TN).
Ten koeficient može byť daný až po skončení príslušného ročného fakturovacieho obdobia, že vám dojde nejaký kooficient a k tomu rozdiel, preplatok - nedoplatok.
Fakturačný vodomer by mal mať presnosť merania minimálne 2%.

Vizuálne sa dá zistiť % presnosti merania.
0 0
Korund Korund

Korund je offline (nepripojený) Korund

muž, vo všetkom hľadám logiku a systém ...viac
Je to netypická situácia - ale všetko sa dé riešiť len keď chceme. Ja by som navrhol ostatným aby si dali namontovať vodomery aj oni. Ak nie, zobral by som od tých, čo merače majú (predpokladám certifikované) ich hodnoty a zbytok by som prepočítal cez ukazovatele (napr. počet obyvateľov bytu). Tým by som motivoval ostatných na zmenu rozhodnutia (veď ako ináč viete skontrolovať fakturačné meradlo na päte domu, ktoré je neraz už "odskúšanané" vodármi a "vhodne umiestnené" - ako ináč aj s ohľadom na prípustnú odchýlku) a netrestal bysom tých,ktorý v tomto smere konajú. A keďže je predpoklad, že u tých, čo merač majú budú šetriť, po kontrolnom prepočte na ich počet obyvateľov by asi ostatní zistili takúto výhodu - a možno zmenili rozhodnutie. Potom máte vyhraté. Nijaký zákon explic. neurčuje spôsom rozdeľovania nákladov za odber SV, tak prečo nepostupovať racionálne?
0 0
eye eye

eye je offline (nepripojený) eye

jojinkoh
Aký vodomer má byť na päte obytného domu: fakturačný alebo bytový?
Taký istý problém máme aj my, za minulý rok máme okolo 800 m3 /na studenej vode/ rozdiel- medzi vodomerom na päte domu a súčtom nameraných hodnôt v bytoch- v náš neprospech /koeficient 1,3820/. Odsúhlasili sme si na poslednej domovej schôdzi odkontrolovanie vodomeru na päte domu.
Kto vie, koľko to asi stojí a kto to má zaplatiť-my, majitelia bytov alebo vodári?
Fakturačný vodomer je na päte domu. Vodomery v bytoch sú pomerové - slúžia na rozpočítanie nákladov spotreby SV. Podobný problém s rozdielom spotreby SV na fakturačnom a súčtom spotreby na pomervých vodomeroch máme tiež a koeficient máme cca 1,5, ale niektorí členovia nášho SVB nemajú zaujem tento problém riešiť.

Rozdiel v spotreby na vodomeroch mohol vzniknúť:
1. únikom z potrubia - treba skontrolovať potrubie od vodomeru na päte domu k domu (kontrolu platí SVB)
2. chybou fakuračného vodomeru
3. čiernym odberom SV - neautorizované napojenie na rozvodnú sieť SV, manipulácia s pomerovými vodomermi, obdery SV bez registrovania pomerovými vodomermi (veľmi malé prietoky SV) ...

Vyššie uvedené možnosti únikov je možné riešiť len za spolupráce všekých členov SVB. Najednoduchšia je kontrola fakturačného vodomeru, ktorá stojí asi 3000 Sk. Ak sa zistí chyba vodomeru potom ciachovanie - kontrolu zaplatia vodári a ak je vodomer v poriadku potom platí SVB. Rovnako je jednoduchá kontrola úniku vody z potrubia. Najťažšie je zisťovanie a dokazovanie čiernych odberov medzi členmi SVB.
0 0
svacula svacula

svacula je offline (nepripojený) svacula

jojinkoh či je na päte domu fakturačný vodomer zistíš z faktúry od vodární. Na faktúre musí byť okrem iného uvedené odberné miesto a číslo fakturačného vodomeru.
0 0
I-24 SVB I-24 SVB

I-24 SVB je offline (nepripojený) I-24 SVB

Nevie z Vás niekto o vodomeroch pri ktorých je magnet neúčinný sú to nejaké cele z PVC.
U nás bol koeficient 1,38 urobili sme kontrolu vodomerov po bytoch čim sme zistili že niektorí vlastníci bytov pri 5-členej domácnosti majú menšiu spotrebu vody ako 2-člena rodina. Je podozrenie z manipulácie s vodomerom len to dokázať...
Máme vodomery značky ZENNER.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať