Zavrieť

Porady

Usporiadat
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

..tak skusim takto polozit otazku, ak mam vsetko uz nastavene, zauctovane okrem banky, iba normalne pojdem do penazneho dennika (ci ako sa to vola v podvojnom uctovnictve) a uctujem banku? preco mi vsak potom dava navyber dve banky ked mam iba jednu? joj uz som zufala neviem ako to mam napisat aby mi aspon niekto rozumel
...idem uctovat banku vyberiem si pohladavku ktora bola uctovana cez banku a zauctujem? nepotrebujem si nic nastavovat? pretoze ak som si dala pomocnika tak mi to vyhodilo ze si musim preddefinovat ako mi to bude uctovat opdla stupna dolezitosti uz sa vzdavam inac to neviem opisat co by som potrebovala pekny vecer
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

danushka Pozri príspevok
Anithocka, nie je jasné čo sa nás pýtaš, preto zrejme nik neodpovedá. V Oberone je Demoverzia, kde môžeš skúšať a skúšať rôzne nastavenia. V prvom rade si musíš firmu nastaviť pre konkrétneho užívateľa, zadať jeho idnetifikačné údaje, aký je platca DPH, aké má pokladne a účty. Vieš si tam zvoliť ako budeš číslovať doklady, môžeš čísla zadávať i manuálne. Pri evidovaní faktúr už zadávaš predkontáciu s typom DPH a pri úhrade faktúry - je jedno, či cez účet alebo pokladňu si konkrétnu faktúru vieš vybrať podľa variabilného symbolu alebo z knihy faktúr a zadáš úhradu, kde ti zas ponúka možnosť odkiaľ to budeš uhrádzať. V peňažnom denníku hneď v ľavom rohu vyberáš, či robíš operáciu bankovú, pokladnovú alebo nepeňažnú. V zadávaní predkontácií si môžeš tvoriť vlastnú analytiku.
Oberon je neskutočne flexibilný a dokáže vyfiltrovať údaje, ktoré práve potrbuješ, len sa s ním treba pohrať a nebáť sa toho oťukávania v Demofirme a v užívateľovej firme už ideš naostro.
Neviem na aké pravidlá účtovania bankových výpisov sa pýtaš, však ak ideš účtovať v peňažnom denníku banku, tak buď tam účtuješ priebežné položky, alebo uhrádzaš nejakú došlú faktúru, ktorú už máš zaevidovanú v knihe záväzkov, alebo nabehne platba za OFA, ktorú zas vyberáš z knihy pohľadávok, alebo rozúčtovávaš mzdy na základe ID. Ak nerobíš operáciu, ktorá priamo súvisí s knihami záväzkov a pohľadávok, tak volíš už z prednastavených predkontácií. Na spodnej lište peňažného denníka máš ,,možnosti", kde si môžeš nazrieť na zostatky bank.účtov a pokladní, celkové súčty peňažného denníka atď. Peňažný denník si vieš cez filter nastaviť od zápisu do zápisu atď.
No a moja rada na záver, ak si nedáš rady s Oberonom do konca týždňa, tak DPH sprav len v exceli, napočítaj si tam DPH na vstupe a výstupe a hľadaj vo svojom okolí niekoho, čo ti ukáže Oberon v praxi. ZVLÁDNEŠ TO, LEN SA NEBOJ!!!
..precitala som si to este raz a uz viem co chcem ty to mas inac spomenute ako sa robia tie prednastavenia predkontacii pre banku to su vlastne tie pravidla uctovania banvkovych vypisov alebo pouzijem tie iste co mam napriklad na faktury a pokladnu? dakujem
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

anithocka Pozri príspevok
..precitala som si to este raz a uz viem co chcem ty to mas inac spomenute ako sa robia tie prednastavenia predkontacii pre banku to su vlastne tie pravidla uctovania banvkovych vypisov alebo pouzijem tie iste co mam napriklad na faktury a pokladnu? dakujem
Tak ako som spomínala v ss, že PÚ nerobím v Oberone, ale určite tie predkontácie, čo Ti ponúka pri zadávaní faktúr, Ti bude ponúkať aj v banke. Typ DPH volíš tiež z nastavenia, ktoré je nepriepustné a pokiaľ vieš v tlačive nového DPH priznania kam zaradiť konkrétny účtovny prípad, tak si musíš vedieť vybrať aj typ DPH v Oberone. Ak koeficient požívaš, tak ten zadávaš až keď ideš tlačiť DPH výkaz a Oberon Ti to uprace sám, len pri účtovaní zadávaš napríklad §51-plný odpočet alebo §51-koeficientovať. Pri každom type DPH Ti píše riadok v tlačive.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

anithocka Pozri príspevok
..tak skusim takto polozit otazku, ak mam vsetko uz nastavene, zauctovane okrem banky, iba normalne pojdem do penazneho dennika (ci ako sa to vola v podvojnom uctovnictve) a uctujem banku? preco mi vsak potom dava navyber dve banky ked mam iba jednu? - MÁŠ URČITE ZLÉ NASTAVENIE UŹÍVATEĽA, nie je možné mať dve banky v softe, keď používaš jednu...
joj uz som zufala neviem ako to mam napisat aby mi aspon niekto rozumel
...idem uctovat banku vyberiem si pohladavku ktora bola uctovana cez banku a zauctujem? nepotrebujem si nic nastavovat? pretoze ak som si dala pomocnika tak mi to vyhodilo ze si musim preddefinovat ako mi to bude uctovat opdla stupna dolezitosti uz sa vzdavam inac to neviem opisat co by som potrebovala pekny vecer
...ak tam je banka, čo neexistuje, vyhoď ju
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

ďakujem si poklad už zacinam chapat (aspon si to myslim) zajtra to vyskusam
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

danushka Pozri príspevok
...ak tam je banka, čo neexistuje, vyhoď ju
Ešte jedna vec, čo sa týka tých dvoch účtov. Neviem Anithocka, či si začala robiť v novom programe, či pokračuješ po pradchádzajúcej účtovníčke. Ak vravíš, že ta máš dva účty, je možné, že to je účet z pradchádzajúceho obdobia, ktorý sa v súčasnosti nepoužíva - takže, to by vysvetľovalo, prečo ti ponúka na výber z dvoch účtov.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

Danushka, robim v novom programe a je to aj nova firma ja som vsetko nastavovala takze tu jednu banku musim vyhodit ...ďakujem
0 0
p.e.t.e.r.x p.e.t.e.r.x

p.e.t.e.r.x je offline (nepripojený) p.e.t.e.r.x

p.e.t.e.r.x Pozri príspevok
Dobry den,

Ja som tiez novy uzivatel Oberonu. Tento software sa mi zatial pozdava. No bol by som rad ak by mi vedel niekto poradit ohladne typov DPH.

uvediem konkretne pripady a ak by mi niekto napisal aky tym dph mam zvolit velmi by som mu bol vdacny.

1. Ak dostavam fakturu za tovar z CR na ktorej je 0% dph. Aky typ dph?
2. Na tej istej fakture č.1 je fakturovana aj doprava a dobierka tiez 0% dph. Aky typ dph, kedze tu dopravu a dobierku uctujem zvlast
3.Ak dostavam fakturu za tovar z SR s 19% DPH. Aky typ dph?
4.Na tej istej fakture č. 3 je tiež aj doprava a dobierka s 19% dph. Aky typ dph?
5. ak mam blocek napriklad za nejake služby. Napr. emisna kontrola na auto. Aky tym dph zvolit tu?
6. Ak uctujem blocky za naftu tu aky typ DPH.


A este by som chcel vediet ze ak vydavam fakturu na uzemie SR s 19% dph tu zvolim aky typ dph?


Viem ze som dal vela otazok, ale som mlady odvazlivec ktory sa pustil do podnikania a velmi by mi pomohla vasa rada na moje otazky

Vopred Vam kazdemu velmi pekne dakujem

Najde sa dobra dusa co by mi v kratkosti odpovedala na tuto vyssie uvedenu otazku?....Moc dakujem vopred
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

p.e.t.e.r.x Pozri príspevok
Najde sa dobra dusa co by mi v kratkosti odpovedala na tuto vyssie uvedenu otazku?....Moc dakujem vopred

Peter, predovšetkým si treba ujasniť niektoré základné veci, takže kuk tu
http://www.porada.sk/t63477-vypanani...nia-k-dph.html

...poriadne si to treba prečítať a vôbec problematiku DPH,aspoň náznak problematiky, inak je zbytočné Ti vypísať, aký typ DPH zadávať v Oberone.
Pokiaľ vieš typ DPH napísať ručne do tlačiva, nemáš problém zadať ho v softe, teda chcem tým povedať ,,až taký problém".
Skús ešte jedno...typ DPH v JÚ v Oberone je v predkontácii prednastavený (netvrdím, že nastavenie nemôže byť chybné!), keď Ti tam konkrétny typ hodí, tak otvor zákon o DPH a skús na to ísť z opačného konca, skús sa dočítať, prečo je tam práve taký typ.

To sa naozaj nedá v krátkosti vysvetliť, bohužiaľ.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

ahojte oberanaci zase sa na vas obraciam s otazkou kedze zajtra je DPH ach jaj ...uctujem cesku fakturu doslu, a viem, ze mi ju ma do tlaciva DPH hodit na riadok 14 a 13 vysvetli mi niekto preco ked zadam DPH ten kde je riadok 14 mi vypisuje ze je chybny vyber DPH? a pritom viem, ze vyberam spravny typ DPH ja som s toho oberonu nestastna pekny vecer
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

treba zadať typ DPH:
Nadobudnutie tovaru podľa § 11 a § 49 odst. 2c / riadky 5.7.18.19/

Je to tzv. samozdanenie.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

[quote=JuKaS;622830]treba zadať typ DPH:
Nadobudnutie tovaru podľa § 11 a § 49 odst. 2c / riadky 5.7.18.19/

Je to tzv. samozdanenie.[/quo

ked som sa pytala ekonomky tak ona mi tiez tvrdila, ze vyberam dobry typ DPH tak dakujem
0 0
tina76 tina76

tina76 je offline (nepripojený) tina76

14, 13 po starom, 5,7,18,19 po novom...anithocka...
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

ach jaj tak ak sa to menilo tak mi este poradte aky typ DPH pouzivat v Oberone pri vystavenej fakture za sluzby pre cesku republiku a pri nadobudnuti tovaru a sluzieb v tuzemku ..a este jednu otazocku mam oberon mzdy a personalistika nerobi vykazi do SP a ZP?? neprisla som an to ako sa to robi a ci to vlastne robi? dakujem
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

anithocka Pozri príspevok
..a este jednu otazocku mam oberon mzdy a personalistika nerobi vykazi do SP a ZP?? neprisla som an to ako sa to robi a ci to vlastne robi? dakujem
robí : rekapitulácia- sociálna poisťovňa /tlačivo/
rekapitulácia - zdravotné poisťovne /tlačivo/
v tlačových výstupoch
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

anithocka Pozri príspevok
ach jaj tak ak sa to menilo tak mi este poradte aky typ DPH pouzivat v Oberone pri vystavenej fakture za sluzby pre cesku republiku a pri nadobudnuti tovaru a sluzieb v tuzemku ..a este jednu otazocku mam oberon mzdy a personalistika nerobi vykazi do SP a ZP?? neprisla som an to ako sa to robi a ci to vlastne robi? dakujem
-dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu - § 43, osolobodenia od dane , riadok 14
- nadobudnutie tovaru v tuzemsku - §51 odst 1a), riadok 20 alebo 21 podľa typu DPH, toto sa ti premietne aj v riadkoch 18 alebo 19, zas podľa typu DPH
- pozor pri dobropisoch...

Anithočka, zákon o DPH sa nemenil, len tlačivo. O vypisovaní nového tlačiva tu prebehla veľká diskusia , prihodím ti link

K tej personalistike v Oberone :
V prvom rade si musíš kompletne zaevidovať zamestnanca v personalistike a po spracovní mzdy ti Anithočka treba ísť do tlačových výstupov. Tam ti vytlačí aj výkaz ZP, SP, prehľady, príkazy k úhradám - len si prvotné vstupy musíš zadefinovať, aby tie výkazy bolo na základe čoho spracovať
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
anithočka ...nemôžem sa pozerať ako sa trápiš. Máš stiahnutú novú verziu oberonu ? Ak áno a stále máš problém so zadávaním správnej DPH tak si skús v predkontáciách urobiť cez opravu zmeny v DPH. Ak ani to nepomôže tak pri zadávaní pri faktúrach ..záväzkoch ...pohľadávkach ...niekedy nechce "zobrať" program ten správny typ DPH ..stalo sa to aj mne tak som jednoducho zatvorila okno dala som DPH nesprávnu a vrátila som sa znova k tomu záväzku, alebo pohľadávke cez opravu a čuduj sa svete možnosti nových typov DPH sa mi tam už ponúkli. Je treba tieto nedostatky hlásiť "Oberoňákom" riešia problémy aj cez vzdialenú pomoc.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Pre Anithočku

http://www.porada.sk/t63477-vypanani...nia-k-dph.html
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
danushka Pozri príspevok
-dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu - § 43, osolobodenia od dane , riadok 14
- nadobudnutie tovaru v tuzemsku - §51 odst 1a), riadok 20 alebo 21 podľa typu DPH, toto sa ti premietne aj v riadkoch 18 alebo 19, zas podľa typu DPH
- pozor pri dobropisoch...

Anithočka, zákon o DPH sa nemenil, len tlačivo. O vypisovaní nového tlačiva tu prebehla veľká diskusia , prihodím ti link

K tej personalistike v Oberone :
V prvom rade si musíš kompletne zaevidovať zamestnanca v personalistike a po spracovní mzdy ti Anithočka treba ísť do tlačových výstupov. Tam ti vytlačí aj výkaz ZP, SP, prehľady, príkazy k úhradám - len si prvotné vstupy musíš zadefinovať, aby tie výkazy bolo na základe čoho spracovať
To znamená anitočka ..že si musíš v mzdovom programe hore na lište nájsť :
Firma
Poisťovne
rozbaľ si ponuku poisťovne a zadaj tam všetky ,v ktorých máš poistených zam-cov .
Jedným slovom keď "Oberon" najskôr poriadne nakŕmiš / a nemusí to byť zrovna biftek / tak Ti poskytne nekonečné množstvo tlačových výstupov .
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Melnick Pozri príspevok
anithočka ...nemôžem sa pozerať ako sa trápiš. Máš stiahnutú novú verziu oberonu ? Ak áno a stále máš problém so zadávaním správnej DPH tak si skús v predkontáciách urobiť cez opravu zmeny v DPH. Ak ani to nepomôže tak pri zadávaní pri faktúrach ..záväzkoch ...pohľadávkach ...niekedy nechce "zobrať" program ten správny typ DPH ..stalo sa to aj mne tak som jednoducho zatvorila okno dala som DPH nesprávnu a vrátila som sa znova k tomu záväzku, alebo pohľadávke cez opravu a čuduj sa svete možnosti nových typov DPH sa mi tam už ponúkli. Je treba tieto nedostatky hlásiť "Oberoňákom" riešia problémy aj cez vzdialenú pomoc.
Presne aj mne sa toto Maji stáva, že jednoducho neviem predvoliť DPH a musím najskôr skončiť a urobiť opravu a potom to už ide, hlavne ak ide o DPH ,,nezaradiť do DPH", vôbec mi to tam niekedy neponúkne.
Ale tak ako vravíš, tie typy DPH sa dajú prednadstaviť pri opakujúcich sa operáciách a potom práca ide rýchlejšie, lebo to nemusíš zakaždým kontrolovať.

Ja Anithočke navrhujem, nech príde za mnou do KE a vysvetlím jej za jeden deň ako to s tým Oberonom funguje. ALE DOPREDU UPOZORŇUJEM, že nerobím PÚ, ale PÚ nePÚ, zákon o DPH je aj v JÚ aj v PÚ rovnaký. Fakt sa nám to dievča trápi a to by už malo mať DPH za 4.Q hotové.
Zvládneš to Anitočka, nenecháme Ťa v tom samú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať