Zavrieť

Porady

Onkologicke ochorenia

Na istý podnet sa pokusim zalozit temu s tymto nazvom,nie vsetci chceme verejne o nasich dg. pisat, alebo hovorit, ale je to ochorenie o ktorom treba pisat aj hovorit, my co sme si uz nieco prezili by sme mohli poradit tým, ktorý sú teraz na pochybách pri svojom zdravotnom stave a zvazuju ci ist k lekárovi, alebo neíst, mozno sa hanbia, mozno sa nemaju s kym poradit.
Niektorí ma mozno odsúdia, ze je to cisto sukromna vec, ale ja osobne nesuhlasim, je to vec verejná a moze len malickost zachránit ludský zivot.
Mozno len jedina otázka, ktorú tu niekto položí a my, ktorí nieco o tom vieme by sme mali poradit.
Kto chce nech sa pridá, kto chce nech ma odsúdi, ale pokúsam sa pomôct.
Usporiadat
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

No to teda nie! Žiadne rozsádzanie nebude, my sa aj tak nedáme.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

... milé, mám z toho Vášho stretnutia taký fajn pocit, aj keď fyzicky som ďaleko ... Pekný podvečer!
1 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Dobrý deň priatelia,
zase nastal čas, aby som tému posunula ďalej. Opäť potrebujem Vaše skúsenosti. Dnes som sa vrátila z krátkeho trojdňového liečenia v kúpeľoch. Ešte dobre, že som si nezaplatila viac.

Pred zaplatením pobytu som sa informovala u lekárov, či si také radovánky môžem dovoliť. Tu sú ich odpovede:
gynekológ z onkológie - nevidím dôvod pre nejaké obmedzenia
neurológ - žiadne obmedzenia
všeobecný lekár - v žiadnom prípade neodporúča

Rozhodla som sa neakceptovať názor všeobecného lekára v domnení, že má najmenšie skúsenosti s onkopacientom. Chyba!
Pri nástupe do kúpeľov som si dala moje čľapkanie pre istotu ešte odobriť ich internistke - balneologičke.

Jej záver: žiadne čľapkanie vo vani, žiadne bahno, žiadny horúci bazén. Všetko toto podporuje bujnenie. Pod takéto niečo sa mi nepodpíše minimálne 1 až 2 roky. Môžem len termálny bazén s vodou 33 stupňov.

Okamžite sa mi vybavili dvaja ľudia z blízkeho okolia. Nevedeli ešte, že majú onkodiagnózu. Pobyt pri mori, škvarenie na slnku, prehrievanie organizmu. O pár týždňov po návrate sa s plnou razanciu prejavila diagnóza a do troch mesiacov boli ta het. Dcéra jednej z nich ešte v zime poznamenala, že okrem jej mamy pozná ďalšie takéto prípady. Iba sme sa nad tým na chvíľu pozastavili. Teraz si to však dávam do súvisu s informáciami od balneologičky.

Môj záver: Najbližšie dva a radšej tri roky, sa pri mori váľať určite nebudem. Čo Vy na to?
4 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Jarka 1 Pozri príspevok
Dobrý deň priatelia,
zase nastal čas, aby som tému posunula ďalej. Opäť potrebujem Vaše skúsenosti. Dnes som sa vrátila z krátkeho trojdňového liečenia v kúpeľoch. Ešte dobre, že som si nezaplatila viac.

Pred zaplatením pobytu som sa informovala u lekárov, či si také radovánky môžem dovoliť. Tu sú ich odpovede:
gynekológ z onkológie - nevidím dôvod pre nejaké obmedzenia
neurológ - žiadne obmedzenia
všeobecný lekár - v žiadnom prípade neodporúča

Rozhodla som sa neakceptovať názor všeobecného lekára v domnení, že má najmenšie skúsenosti s onkopacientom. Chyba!
Pri nástupe do kúpeľov som si dala moje čľapkanie pre istotu ešte odobriť ich internistke - balneologičke.

Jej záver: žiadne čľapkanie vo vani, žiadne bahno, žiadny horúci bazén. Všetko toto podporuje bujnenie. Pod takéto niečo sa mi nepodpíše minimálne 1 až 2 roky. Môžem len termálny bazén s vodou 33 stupňov.

Okamžite sa mi vybavili dvaja ľudia z blízkeho okolia. Nevedeli ešte, že majú onkodiagnózu. Pobyt pri mori, škvarenie na slnku, prehrievanie organizmu. O pár týždňov po návrate sa s plnou razanciu prejavila diagnóza a do troch mesiacov boli ta het. Dcéra jednej z nich ešte v zime poznamenala, že okrem jej mamy pozná ďalšie takéto prípady. Iba sme sa nad tým na chvíľu pozastavili. Teraz si to však dávam do súvisu s informáciami od balneologičky.

Môj záver: Najbližšie dva a radšej tri roky, sa pri mori váľať určite nebudem. Čo Vy na to?
Júúúúúj .....

XXI. Onkologické choroby
onkologické choroby po skončení komplexnej onkologickej liečby do 24 mesiacov bez známok recidívy
http://www.therme.sk/?action=text&txt=indik


Skôr neexistuje ...
1 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Dopĺňam o nové informácie. Moja krstná mama je 9 rokov po liečbe, bez recidívy. Od choroby pri mori nebola, ani nepôjde, neopaľuje sa, cez horúčavy sa zdržiava v byte. Tieto opatrenia robí po varovaní jej profesorom z NOÚ. Mal prípady, keď sa pacientom po viacerých rokoch bez recidívy choroba vrátila po pobyte pri mori.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jarka 1 Pozri príspevok
Dopĺňam o nové informácie. Moja krstná mama je 9 rokov po liečbe, bez recidívy. Od choroby pri mori nebola, ani nepôjde, neopaľuje sa, cez horúčavy sa zdržiava v byte. Tieto opatrenia robí po varovaní jej profesorom z NOÚ. Mal prípady, keď sa pacientom po viacerých rokoch bez recidívy choroba vrátila po pobyte pri mori.
ÁNo, je to tak, ale radšej oželej toto, ako svoj život. Držím prsty.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ďakujem Tweety. A to more ma nijako netrápi. Najradšej som v lese na chalupe. Dávam prednosť horám.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Jarka 1 Pozri príspevok
Ďakujem Tweety. A to more ma nijako netrápi. Najradšej som v lese na chalupe. Dávam prednosť horám.
To more je čo ???

Ja poznám len " dig more šun " ....

Do hôr sa chystám ...na chalupu .........žeby zasa ???...znova ...???...zajtra ...???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

buchač Pozri príspevok
To more je čo ???

Ja poznám len " dig more šun " ....

Do hôr sa chystám ...na chalupu .........žeby zasa ???...znova ...???...zajtra ...???
Sa čudujem, že nefieš, že nie je more ako more.
0 0
Katka01 Katka01

Katka01 je offline (nepripojený) Katka01

Moja teta zomrela na rakovinu pred viac nez 10-timi rokmi. Nechcem nikoho strasit, len je skoda, ze vtedy nebolo tolko moznosti ako teraz. Teraz je huba Reishi, Acai Berry, vselijake antioxidanty, vtedy toho tolko nebolo, davali sme jej pit akurat cviklovu stavu. Vsetkym, ktori bojuju s touto diganozou drzim palce a odporucam precitat si knihu "Musim vam nieco povedat". Pise to HIV-pozitivna zena a ked sa budete s nou porovnavat, myslim, ze vam bude lepsie. Vas okolie neodsudzuje ale lutuje. A hlavne - Vy mate nadej.
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Ahojte, chodím si to sem pomaly čítkať - nedá sa to však celé odrazu, tak možno budem opakovat niekoho myšlienku- niekomu sa možno zíde aj takýto postoj :naša cvičitelka na joge nás učí nebojovať s problémom, lebo to vytvára zas iba negatívnu energiu, ale si povieme - no teda vitaj na svete, čo už s tebou, keď chceš so mnou chvílu byť, tu sa posaď vedla mňa a chvilu budeme spolu kráčat životom., alebo aj : čo ty mi chceš povedat ?, čo mi mudruješ do života ? :-))
je to iba moj výlev - ked to nejako pozbieram na nete, pricapím to sem, tak Vám všetkým posielam veľa slniečka a energie
8 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ahojte, tak mám po CT vyšetrení a nedopadlo "podľa očakávania", ako sa vyjadril môj lekár. Ani som nemala chuť sa vypytovať, čo tam zas mám, lebo som sa konečne asi 5-6 mesiacov cítila lepšie, aj som od leta pribrala 5 kg a teraz toto...Úplne mi zmenil CHT a trochu sa obávam, ako to budem znášať. Nebral niekto z Vás Xelodu? Sú to tabletky, mám ich brať každý deň 2 týždne a potom týždeň prestávka. Okrem toho ešte infúznou formou Oxalyplatinu, tú som už brala. Keď mi dávali CHT raz do týždňa, tak mi bolo 3-4 dni zle a potom sa už dalo fungovať, ale teraz sa bojím, že keď budem užívať každý deň 5 tabletiek, či mi nebude zle stále. Neberte to tak, že sa sťažujem, ja verím, že bude dobre a že to zvládnem, len by som rada mala nejaké informácie.
Myslím na Vás a držím všetkým palce.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Ahoj Jarka, ja som Xelodu brala, mne nerobila celkom nič. Lenže mne nič nerobila ani chemoterapia klasická, ja som fungovala tak, že v pondelok chemo a v utorok do práce, zle mi nebolo. Mojej nebohej mamke - brala tiež - trochu spôsobovala žalúdočné problémy, ale nič, čo by sa nedalo vydržať. Sťažovala sa na "ťažký žalúdok" a mohla jesť len ľahšie jedlá. Ale ako hovorím - vydržala to bez väčších problémov a to mala 85 rokov, čiže x ďalších chorôb. Neboj sa toho, nie je to nič strašné. Len sa drž a mysli na nás všetkých a my budeme na Teba. Go poraďáci goooo!!!!!!
12 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ďakujem, potešila si ma. Dúfam, že Ti tie lieky pomohli.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

JarkaL Pozri príspevok
Ahojte, tak mám po CT vyšetrení a nedopadlo "podľa očakávania", ako sa vyjadril môj lekár. Ani som nemala chuť sa vypytovať, čo tam zas mám, lebo som sa konečne asi 5-6 mesiacov cítila lepšie, aj som od leta pribrala 5 kg a teraz toto...Úplne mi zmenil CHT a trochu sa obávam, ako to budem znášať. Nebral niekto z Vás Xelodu? Sú to tabletky, mám ich brať každý deň 2 týždne a potom týždeň prestávka. Okrem toho ešte infúznou formou Oxalyplatinu, tú som už brala. Keď mi dávali CHT raz do týždňa, tak mi bolo 3-4 dni zle a potom sa už dalo fungovať, ale teraz sa bojím, že keď budem užívať každý deň 5 tabletiek, či mi nebude zle stále. Neberte to tak, že sa sťažujem, ja verím, že bude dobre a že to zvládnem, len by som rada mala nejaké informácie.
Myslím na Vás a držím všetkým palce.
Milá Jarka v prvom rade je mi ľúto, že výsledky nedopadli podľa očakávania, život pre teba pripravil ďalšiu prekážku, ale ja ti verím ty aj túto zvládneš. My budeme všetci vysielať k tebe pozitívne myšlienky.
O Xelode troška niečo viem aj od našich pacientov aj z prednášok.
Xeloda - kapecitabin keď prejde do tela jej účinok je v dvoch krokoch - zabráni zdvojnásobeniu rakovinnovej bunky, čoho následkom je, že bunky nemôžu rásť a postupne odumierajú. Xeloda je vlastne orálny ekvivalent k infúzii 5-FU čiže 5-fluorouracil podľa štúdií jej rovnocenná v efektivite a je lepšie znášaná v závislostí od vracania a hnačiek ako 5-FU.
Xeloda sa vlastne aj označuje vo farmakologických kruhoch ako perorálne účinný prekurzor fluorouracilu.
Jej najčastejším vedľajším účinkom je práve "syndróm ruka-noha" - v závislosti od bolestí, mravčenia, červenania a pod., ale samozrejme nemusí byť.
U Xelody je dôležité správne dávkovanie!!!!! Práve keď vzniká "syndróm ruka-noha" mala by byť dávka redukovaná, práve týmto sa dá terapia regulovať (samozrejme patrí to výsostne do rúk onkológa), pretože taký úplne správny liek proti tomuto syndrómu nie je, ale radšej vychádzajme z toho, že žiadne vedľajšie účinky byť nemusia. Tablety brať 1/2 hodinu po jedle a zapíjať dostatočným množstvom tekutiny!!!!
Čo sa ešte tých vedľajších účinkov týka Jarka ty budeš brať aj Oxalyplatinu a vedľajšie účinky môžu byť aj z nej.
No a teraz pár sľúbených skúseností od pacientov:
1. Terapia Oxalyplatin, xeloda a avastin - pacientka nemala veľké vedľajšie účinky označila ich ako mierne a tie čo mala pripisovala práve oxalyplatinu - horšie prehĺtanie, bola jej stále zima, horšia citlivosť v rukách a nohách, únava.
2. xeloda - neviem s akou ďalšou kombináciou - u nej boli "troška" väčšie - mravčenie v palcoch a špicoch prstov, ukazovák suchý s trhlinkami, na chodidlách malé pľuzgieriky. Žalúdok a črevo bez problémov.
3. xeloda tiež si už nepamätám ďlšiu kombináciu - pacientka tvrdila, že vedľajšie účinky sú podľa dávkovania a dôležité je piť veľa tekutín, vedľajšie účinky nepocítila znášala liečbu dobre. Lekárka jej predpísala krém, ktorý nebol len mastný ale udržoval aj vlhkosť (neviem názov) - natirať 3x denne chodidlá a ruky aj častejšie, pretože koža je vraj hlavne na chodidlách drsná a olupuje sa. Na noc nohy dobre nakrémovala a obula si bavlnené ponožky - to vraj veľmi pomáhalo.
4. žiadne vedľajšie účinky - brala pri liečbe vitamíny, selén a krémovala ruky aj nohy.
Netuším Jarka či som ti nejako pomohla, ale mne z toho vychádza, že dôležitá bude psychická pohoda, viera, dostatok tekutín, jesť, čo ti chutí, starať sa preventívne o svoje ruky a nohy pravidelne krémovať a pokiaľ to ide prechádzať sa po čerstvom vzduchu a naberať energiu z jarného slniečka a celkovo z prírody a ja ti tiež posielam veľa pozitívnej energie a tiež modlitby. Zvládneš to, hlavu hore.


11 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

... a ešte preventívne pyridoxín tablety (skús sa spýtať lekára), vyhýbať sa hrúcej a teplej vode, dať pozor na poranenia, škrabance a pod. 3 x denne urobiť studený kúpeľ rúk a nôh.
7 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Ludmilla to napísala pekne a dobre, pohodu, kľud, jesť, piť, tešiť sa...... My tu na Teba budeme myslieť veľmi preveľmi. Mne osobne pomohla Xeloda a všetko to
čo opísala Ludmilla ..... Pomôže aj Tebe, uvidíš. U mňa je to už 9 rokov, takže skoro (no nie až tak skoro) bude okrúhle výročie. Potom to roztočíme.....
3 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Velmi rada by som všetkým zdravým aj nemocným-a o to tu ide doporučila výrobky, ktorých som sa stala velkým fanúšikom, len sa bojím, že ma tu niekto zvozí-resp.neviem či by to nebolo považované za reklamu (ja som iba užívatel), tak poraďte akou formou sa to dá zverejniť ??
Výborne napomáhajú pri liečbe onkologických pacientov.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Ešte chcem vložiť pre všetkých pár faktov z prednášky o vedľajších účinkoch pri chemoterapii - postupne v častiach.
Nevoľnosť a zvracanie.
Rady a tipy:
- pokoj
- veľa tekutín, ale v malých množstvách, studené sú ľahšie znášané
- cmúľanie zmrazených ananasových kociek, citrónových, mätových cukríkov, ústa vyplachovať čajom
- jesť to, čo práve chutí
- malé ale časté pokrmy
- pozor na korenisté, mastné alebo aromatické jedlá
- po jedle odpočinok, ležať na chrbáte, alebo na ľavej strane, ale nie vodorovne - so zvýšenou hornou časťou tela
- podľa potreby antiemetiká najlepšie vo forme kvapiek alebo čípkov
Kedy mám informovať lekára?:
- vždy, keď sa cítim neisto
- ak mi pri vracaní zaskočilo
- keď vracanie trvá 3 hodiny alebo viac jedno za druhým
- keď zvraciam krv alebo hnedý obsah podobný kávovej usadenine
- keď vypijete menej ako 2 litre tekutín (nedá sa viac) za deň alebo viac ako 2 dni nedostanete kúsok jedla do seba
- keď vôbec nemôžete užiť lieky
- keď sa cítite totálne zničený až omámený
4 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Zmeny v krvnom obraze.
Neutropénia - výrazný pokles počtu bielych krviniek:
Veľmi veľké riziko infekcie, ktorá môže ohroziť život.
- po chemo kontrolovať pravidelne teplotu a dať si tiež skontrolovať krvný obraz
- ak sa neutropénia vyskytne malo by prísť k prehodnoteniu dávok pri ďalšom cykle chemo
Pravidlá:
- 2x denne merať teplotu - pri výstupe teploty na 38 stupňov 2x po sebe v priebehu hodiny alebo pri
> 38,2 ihneď vyhľadať lekára
- žiadna práca v záhrade ani práca s kvetináčovou zemou - výtrusy, spóry vyvolávajú ťažké plesňové ochorenia
- pri novovzniknutých problémoch - zimnica, náhla slabosť, zrýchlené dýchanie, ťažkosti pri dýchaní, vykašliavanie sfarbeného spúta, bolesti na hrudníku, v bruchu, začervenanie až prehriata pokožka a výražky sú dôvodom pre okamžité vyhľadanie lekára
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať