Zavrieť

Porady

dovolenkový priemer

Chcem sa poradiť, robím ručne mzdy a keďže zamestnanci čerpali dovolenku v mesiaci august, potrebujem vypočítať dovolenkový priemer. Sú odmeňovaní mesačnou mzdou, dovolenkový priemer rátam za posledné 3 mesiace (05, 06, 07) alebo za posledný kalendárny štvrťrok (04, 05,06)? Ak teda zamestnanec nastúpil do zamestnania v polovici júna potom jeho dovolenkový priemer bude vypočítaný ako hrubá mzda / počet odpracovaných dní v júni? Ako zaokrúhliť - stačí na jedno desatinné miesto aritmeticky?
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
7Ingrid7
/ja by som pouzila prijem, ktory ma dohodnuty v mzd. dekrete, cize bez prepoctu na hodiny v jednotl. mes. v predch. kal. stvrtroku/ a deleno priemer. pocet hodin pri zohladneni uvazku /§ 134 ods. 4 /napr. pri 40 hod./tyzd. uvazku by to cinilo 173,92 hod./
Inguš, jak čítam, tak čítam, ale nerozumiem ako to myslíš...
- tvoj zamestnanec má v mzdovom dekréte nejakú mzdu - to ešte chápem, je to nejaká dohodnutá mesačná mzda, všakže? :-)
- ale toto, že "bez prepočtu na hodiny v jednotlivých mesiacoch v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku" - tomu nerozumiem
- no a ešte k tomu "deleno priemerný počet hodín pri zohľadnení úväzku" - fakt som z toho haluška :-(
- to akože aj keď pracuje, aj keď daný zamestnanec nepracuje, má rovnakú mzdu???
- skús ešte niečo bližšie napísať, lebo nerozumiem prečo by si nemohla použiť postup podľa § 134 ods. 3
Pekný večer
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

7Ingrid7
Súhlasím s tým, že sa má použiť pravdepodobný zárobok, v podstate sa počíta tak ako si uviedla v predchádzajúcom príspevku (vychádza sa zo mzdy dohodnutej v prac.zmluve), ale tento pravdepodobný zárobok sa musí použiť v priebehu celého štvrťroka, t.j. v 07,08,09/2004. Pozri §134 ods.2.
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Pre Vladan :

k tymto bodikom:
"- ale toto, že "bez prepočtu na hodiny v jednotlivých mesiacoch v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku" - tomu nerozumiem"

"- no a ešte k tomu "deleno priemerný počet hodín pri zohľadnení úväzku" - fakt som z toho haluška :-("

Vysvetlenie:
- kedze jeho pracovny pomer netrval v rozhodnom obdobi /t. j. v predchadzajucom kal. stvrtroku/, tak sa zoberie priemerny pocet pracovnych hodin pripadajucich v roku na jeden mesiac podla tyzdenneho pracovneho casu zamestnanca.

A to namiesto zistovania skutocneho poctu pracovnych hodin v jednotlivych mesiacoch predchadzajuceho kal. stvrtroku ako si uviedla v priklade:

04/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 04/2004 = 176 hodín
05/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 05/2004 = 168 hodín
06/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 06/2004 = 176 hodín

Pre Magma :
Dakujem, mne len islo presne o to, ci sa ma kazdy mesiac zistovat nanovo podmienka odprac. 22 dni alebo 170 hod., alebo len na zaciatku stvrtroku a potom cely stvrtrok pouzivat rovnaky zisteny priemer.
Dakujem za diskusiu musime si pomahat
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
no konečne mám aj zákonník práce pred sebou (a môžem citovať :-) a dovolím si s tebou nesúhlasiť:
hneď ti napíšem aj prečo...
- druhá veta § 134 ods. 3 hovorí: "pravdepodobný zárok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol". Keďže tvoj zamestnanec nemal žiadnu mzdu v rozhodujúcom období, tak použiješ mzdu, ktorú by zrejme dosiahol. To je tých mojich 30 000 (10 000 x 3 mesiace) - toto by som presne tak isto vydelila tými 520 hodinami (176+168+176) a vyšiel by mi jeho pravdepodobný hodinový zásobok : 57,69 Sk/hod.
- prečo tak uvažujem? Lebo § 134 ods. 4 hovorí, že: priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. A teraz ďalšia veta: ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Táto veta podľa mňa nehovorí o tom ako zisťovať priemer na dovolenku, ale o tom, že ak chceš vypočítať zamestnancovi priemerný mesačný zárobok - napríklad z dôvodu náhrady škody, alebo iného dôvodu podľa "pracovnoprávnych predpisov" - t.j. dôvod, kde používaš priemerný mesačný zárobok.
toť vsio odo mňa :-)
dúfam, že som to napísala nekomplikovane :-)
Pekný deň
0 0
jana991 jana991

jana991 je offline (nepripojený) jana991

Mám otázočku, ráta sa dovolenkový priemer z hrubej mzdy, v ktorej sú už zarátané prémie. Ak zmluvná mzda je napr. 6500,- + prémie 15000,- = 21500,- v jednom mesiaci. tak beriem pri výpočte priemeru celých 21500,- alebo len 6500,-
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jana991
Mám otázočku, ráta sa dovolenkový priemer z hrubej mzdy, v ktorej sú už zarátané prémie. Ak zmluvná mzda je napr. 6500,- + prémie 15000,- = 21500,- v jednom mesiaci. tak beriem pri výpočte priemeru celých 21500,- alebo len 6500,-
celých ... teda mzda+prémie
0 0
inge57 inge57

inge57 je offline (nepripojený) inge57

Ahojte! Sledujem tu Vašu debatku a je celkom dobrá. Ja mám takýto problém-vyplácam zamestnancom mzdové zvýhodnenie za prácu v škodlivom prostredí a chcem sa opýtať na Váš názor, či toto mzdové zvýhodnenie vstupuje do priemeru na dovolenku. Ďakujem!
0 0
Zaira Zaira

Zaira je offline (nepripojený) Zaira

Podľa mňa áno
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

vladan
celých ... teda mzda+prémie
Naši konatelia=zamestnanci poberali mesačne "symbolicku" mzdu a v decembrovej výplate si dali vysoké prémie. Tým pádom mi program vyhodil priemer za 4Q.2004 takmer 2.000,- Sk/hod. Čo s tým???
Je OK prémie podeliť 12 a do priemeru za 4Q zahrnúť iba alikvotnú časť za 3 mesiace?
(Aj tak to vyjde cez 500,- Sk/hod.)
Prosím o radu!!!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
silvia, závisí od toho čo je to za odmenu, či ste to dali ako ročnú alebo akú odmenu. Ak je to "nepomenovaná" odmena, tak nechaj priemer, taký aký ti vyšiel ... a nech konatelia čerpajú dovolenky až od apríla 2005 kedy bude iný priemer
... ale prečo sa ti to nezdá, napíš čoho sa obávaš
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pravdu poviem, ja som sa nad tým nikdy netrápila.... Otvorím si nový rok, dám prepočítať priemer k 1.1. a vypočítané sumy zaúčtujem podľa počtu dní nevyčerpanej dovolenky do starého roka ako rezervu (+ poistenie ako rezervu). Tieto hodnoty sú zaujímavé práve pre tých, ktorí si dovolenku dočerpajú v 1.štvrťroku, pretože im to pekne zvýši výplatu.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Silvia, ja by som sa opýtala konateľov, aká to mala byť odmena a vysvetlila by som im aj dôsledky. Možno im bude vyhovovať, že cez rezervu na nevyčerpané dovolenky (ak také mali) dostanú do nákladov vyššiu čiastku a ak budú v 1.Q čerpať dovolenku dostanú viac peňazí?! To je všetko na zváženie. Ak je to konateľom fuk, tak sa ozaj nestaraj a urob tak, ako Ti to vypočíta SW, teda ako jednorazová odmena.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

vladan
silvia, závisí od toho čo je to za odmenu, či ste to dali ako ročnú alebo akú odmenu. Ak je to "nepomenovaná" odmena, tak nechaj priemer, taký aký ti vyšiel ... a nech konatelia čerpajú dovolenky až od apríla 2005 kedy bude iný priemer
... ale prečo sa ti to nezdá, napíš čoho sa obávaš
vladan, tá odmena je v skutočnosti "nepomenovaná", konatelia si v priebehu roka dávali "nízke výplaty" a na konci roka, v závislosti od predpokladaného hosp. výsledku, si ich kompenzovali prémiami. To by vlastne mohla byť ročná odmena.....neviem...
Nezdá sa mi to preto, že pracovník má mesačnú mzdu 15.000,-, v januári mal 10 dní dovolenku, čiže len za dovolenku dostane 10x8x2000,- = 160.000,- Nie je to desné?
PORAĎ!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
pri mojom výpočte mi vychádza, že tá prémia mala šesť núl ... ci bisťu aj ja chcem
... silvi, to že ti vyjde taká vysoká náhrada mzdy za dovolenku ti môže byť fuk, viac by ma asi zaujímala výška odvodov! ... ale ak to je nepomenovaná odmena, tak by som to nechala tak ... ak sa bojíš nejakej kontroly, tak ona ti skontroluje možno toto:
- aká to bola odmena? - odpoveď: mesačná, napr. mimoriadna
- aký je priemer na dovolenku k 1.1.2005? - odpoveď: 2000,- Sk/ hod
- koľko dovolenky čerpal zamestnanec v januári 2005? - odpoveď: 10 dní
- ako ste vypočítali náhradu mzdy za dovolenku? - odpoveď 10*8*2000 = 160 000,- Sk
- odviedli ste príslušné odvody za január 2005? - odpoveď: áno, odviedli
- OK, kontrolou sa nezistili žiadne nedostatky, žiadne chybové hlásenie! Dovidenia
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pripadá mi logické "nerozhadzovať sa" v priebehu roka.. a keď sa rok ukáže byť pekný, dať si odmenu. Pretože rok bol pekný aj vďaka vedeniu - ono získava zákazky - bez zákazok by ani zamestnanci nemali výplatu ani odmeny.Môj názor.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Keď je to tak ako píšeš, tak by to mala byť ročná odmena a mala by sa postupne zahŕňať do priemerky počas celého roka 2005. A ozaj sa s nimi nemôžeš o tom porozprávať? Ak by chceli, aby to ostala decembrová odmena, tak by si ich mala požiadať o nejaký doklad k tomu. Je to ozaj dosť "kriklavé".
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

V zmluvách majú okrem mesačnej mzdy uvedené, že v závislosti od dosiahnutého resp. predpokladaného výsledku hospodárenia môžu dostať prémie. Možno to aj na základe toho považovať za jednorazovú odmenu?
Skúsim to s nimi prebrať, ale asi budú skôr za jednorazovú ako ročnú.

Srdečná vďaka Vám všetkým za každú pripomienku!!!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
silvi, niečo mi hovorí (to niečo som asi niekde na školení začula), že ak prémia alebo odmena závisí od hospodárskeho výsledku, má sa to považovať za ročnú prémiu/odmenu. Ale rada by som vedela aký mzdový soft používaš, lebo by si mala mať na výber, aká to bude tá odmena (ročná, mesačná)
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

vladan
silvi, niečo mi hovorí (to niečo som asi niekde na školení začula), že ak prémia alebo odmena závisí od hospodárskeho výsledku, má sa to považovať za ročnú prémiu/odmenu. Ale rada by som vedela aký mzdový soft používaš, lebo by si mala mať na výber, aká to bude tá odmena (ročná, mesačná)
Používam MRP univerzálny systém, neponúka mi na výber ročnú či mesačnú odmenu.
Aj mne sa to skôr javí na ročnú prémiu...stále neviem...
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Keď je to tak ako píšeš, tak by to mala byť ročná odmena a mala by sa postupne zahŕňať do priemerky počas celého roka 2005. A ozaj sa s nimi nemôžeš o tom porozprávať? Ak by chceli, aby to ostala decembrová odmena, tak by si ich mala požiadať o nejaký doklad k tomu. Je to ozaj dosť "kriklavé".
13. plat sa posudzuje ako ročná odmena?
V prípade, že odmena je ročná, soft mi zoberie len 1/4 z nej do priemeru.
Ale ako môže vchádzať odmena do priemeru celý rok 2005 (kde sa o tom píše?), veď to bola odmena v roku 2004 a za rok 2004 - podľa mňa tým, že som ju dala naraz mi ovplyvní len jeden výpočet priemeru na 1.Q
Ani soft mi nezahŕňa po 1/4 do všetkých kvartálnych výpočtov aj keď mi dal na výber ročnú odmenu.
Čo s tým? Ako to potom robíte Vy?
Nie je potom lepšie nechať to ako jednorázovú odmenu a celú zahrnúť do priemeru?

Pekný večer
Viki
0 0
Načítať ďalšie