Zavrieť

Porady

dovolenkový priemer

Chcem sa poradiť, robím ručne mzdy a keďže zamestnanci čerpali dovolenku v mesiaci august, potrebujem vypočítať dovolenkový priemer. Sú odmeňovaní mesačnou mzdou, dovolenkový priemer rátam za posledné 3 mesiace (05, 06, 07) alebo za posledný kalendárny štvrťrok (04, 05,06)? Ak teda zamestnanec nastúpil do zamestnania v polovici júna potom jeho dovolenkový priemer bude vypočítaný ako hrubá mzda / počet odpracovaných dní v júni? Ako zaokrúhliť - stačí na jedno desatinné miesto aritmeticky?
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

SPIN od Datalocku, ktorý som používala v zamestnaní, prepočíta odmenu podľa toho, ako je zadaná. Ja musím prepočítavať priemerky ručne, lebo ak je stanovené, že odmena je za rok, tak tiež mi to SW neprepočíta (aspoň som na to neprišla). A v zmysle Zákonníka práce takáto odmena má byť zahrnutá v priemerke v ďalších obdobiach, podľa toho, či sa jedná o ročnú alebo polročnú odmenu.
Ide o § 134 ods. 7) v takomto znení:
"Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie."

A ja ročné odmeny vyplatené na konci roka prepočítavam potom v každom štvrťroku a upravujem priemerku, ktorú mi vypočíta SW.

0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Takže od konateľov som dostala jednoznačné inštrukcie - je to jednorazová odmena a hotovo.

Ešte sa spýtam:
1. pri zamestnancoch odmeňovaných hod.sadzbou mi nový soft počíta priemer nasledovne: (zakl.mzda+premie+mzda za odpr.sviatky+mzda za nadčas+mzd.zvyhodnenie za odpr.sviatky+mzd.zvyhodnenie za nadčas) : (odprac.hod.+nadčas.hod+odpr.sviatky v hod.) Je to OK?

2. podľa akého paragrafu "musíme" tvoriť rezervy na nevyčerpané dovolenky? Je to zákonná povinnosť? Lebo u nás sa to nikdy nerobilo, ani jedna z mojich predchodkýň rezervy nevytvárala. Ani úplne presne neviem, ako to funguje...

Srdečná vďaka všetkým za pomoc!
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

- druhá veta § 134 ods. 3 hovorí: "pravdepodobný zárok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol".
Ak moj zamestnanec nastupil 1.2. do práce, ako mu mám teda vyčísliť priemernú mzdu za marec? Použiť pravdepodobný zárobok za kvartál 10-12/2004, alebo mám použiť mzdu za 2/2005?
vopred dik
Naposledy upravil Tita : 20.04.05 at 08:40
0 0
Tanenka Tanenka

Tanenka je offline (nepripojený) Tanenka

Mohol by prosím niekto poradiť aj mne?

Môj šéf ma priemerný plat, ale na konci roka si dal odmenu skoro 400 tisíc, rozhodil to na 4 štvrtroky takže mu to v piremere vychádza približne na 125 tisíc. Problém je však v tom že v januáry mal úraz, čerpal si dovolenky a ostal aj na PN. Takže v 1.Q 2005 odpracoval 3 dni 17 dní dovolenky a zvyšok mal PN. Teraz mu však vychádza priemr na hodinu skoro 4000 korún !

Podľa mňa to nebude správne, len nevime ako teraz postupovať, stretol sa niekto už s niečim podobnm? Ďakujem
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pozri si Zákonník práce § 134 ods. 7. Tam je napísané, že v takýchto prípadoch treba pri výpočte priemeru vypočítať podiel, aký odpracoval zamestnanec v pomere k fondu prac. času a tú odmenu treba podľa toho prepočítať. Tak mu určite nemôže vyjsť taký priemer.

Ja mám také prípady a keďže SW mi to nepočíta, počítam priemerky vždy v exceli. Môj výpočet pripájam, lebo vložiť korektne sa inak nedá.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tanenka, keďže v 1.Q neodpracoval 22 dní, použije sa pravdepodobný priemerný zárobok §134 ods.3. Keďže výpočet pravdepodobného zárobku nie je presne špecifikovaný - "zistí sa zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol" - môžeš buď vypočítať priemer z dosiahnutej mzdy/odpac.hodiny alebo môžeš použiť priemer, ktorý si používala v 1Q (to by bol prípad "ktorú by zrejme dosiahol").
0 0
Tanenka Tanenka

Tanenka je offline (nepripojený) Tanenka

Bea ak so mňžem ešte spýtať tie prvé hodnoty (Suma) znamenajú čo konkrétne?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Priemer na 3Q mi vyšiel nižší ako za 2Q. Dôvod-mali náhradu 60%.

Otázka: Mám použiť vyrátaný priemer, aj keď je nižší?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Skúste!!!!!!!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

alex1
Priemer na 3Q mi vyšiel nižší ako za 2Q. Dôvod-mali náhradu 60%.

Otázka: Mám použiť vyrátaný priemer, aj keď je nižší?
Áno. Pre istotu - 60% náhrada, ani žiadna iná náhrada sa nezapočítava do príjmu a príslušný čas sa tiež neberie do úvahy pri výpočte pracovnoprávneho priemeru,
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

Dobrý deň,

neviem či som vypočítala správne priemer na 3Q/2005
zamestnanec nastúpil do zamestnania 01.05.2005
je odmeňovaný mesačnou mzdou +pohyblivé odmeny postupovala som nasledovne:

HM 04/05 0 hod.04/05 0 náhrady 04/05 0
05/05 37 645,- 05/05 176 05/05 0
06/05 30 858,- 06/05 176 06/05 0
-------------------------------------------------------------------
spolu 68 503,- 352 0

výpočet : 68 503/352 = 194,611 zaokr. 194,61
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Priemer pre pracovno-právne účely na III.Q je vypočítaný správne.
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

ďakujem Ti veľmi pekne a aký je tvoj názor na tento priemer:
zamestnanec nastúpil do zamestnania 21.06.2005 je odmeňovaný hodinovou mzdou+ prémie +odmeny.
Výpočet prevdepodobného zárobku na 3Q/05 nasledovne:
hod.mzda = 42,5

poč.pravd.odprac.hod 04-06/05=520

pravd.prémia a odmena 04-06/05 =19 575

výpočet: 42,5 x 520 = 22 100
odmeny = 3 000
prémie = 16 575
--------------------------------
spolu = 41 675 /520 = 80.145 zaokr. 80,15
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Podľa mňa je to opäť správne.
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

Ďakujem Ti Maňaska už budem pokojná a v budúcnoti viem ako počítať priemery
na prislušné Q danného roka.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Naš zamestnanec je odmeňovaný mesačnou min.mzdou čiže 6500/mesiac. Teraz som mu prerátala priemer na dovolenku a vychádza mu nižší ako 37,4/hod. Totiž niektorý mesiac ak je 22 prac.dní, tak mu ten priemer vyjde nižší. Mám ten priemer opraviť na 37,4 alebo ho môžem nechať taký aký mu vyššiel?
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Jankaaa
Naš zamestnanec je odmeňovaný mesačnou min.mzdou čiže 6500/mesiac. Teraz som mu prerátala priemer na dovolenku a vychádza mu nižší ako 37,4/hod. Totiž niektorý mesiac ak je 22 prac.dní, tak mu ten priemer vyjde nižší. Mám ten priemer opraviť na 37,4 alebo ho môžem nechať taký aký mu vyššiel?
Ak si rátala priemer na III.Q.2005 - mal by byť 37,50 /19.500:520 - hovorím o zamestnancovi so 40-hodinovým úväzkom/.
Ak ti priemer z nejakých príčin vyšiel nižší /nebudem to teraz rozoberať/ určite zmeň na hodnotu 37,40
Naposledy upravil Maňaska : 05.08.05 at 07:59
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Maňaska
Ak si rátala priemer na II.Q.2005 - mal by byť 37,50 /19.500:520 - hovorím o zamestnancovi so 40-hodinovým úväzkom/.
Ak ti priemer z nejakých príčin vyšiel nižší /nebudem to teraz rozoberať/ určite zmeň na hodnotu 37,40
Vyšlo by to presne tak ako píšeš, ale keďže on v apríli odrobil iba 9 dní, tak mu ten priemer vyššiel nižší. Tak mu ho hneď opravím. Ďakujem Ti pekne.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

A keď je odmeňovaný mesačnou mzdou a v tomto mesiaci čerpal dovolenku. Hrubá mzda mu vyšla nižššia než 6500,-Sk. Môže to tak byť? Odvody pôjdu z tejto čiastky/nižšej/ alebo z 6500,-? Môže vôbec byť HM nižšia než 6500,-Sk?
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

nevie mi nikto poradiť? Prosím!!!!
0 0
Načítať ďalšie