Zavrieť

Porady

dovolenkový priemer

Chcem sa poradiť, robím ručne mzdy a keďže zamestnanci čerpali dovolenku v mesiaci august, potrebujem vypočítať dovolenkový priemer. Sú odmeňovaní mesačnou mzdou, dovolenkový priemer rátam za posledné 3 mesiace (05, 06, 07) alebo za posledný kalendárny štvrťrok (04, 05,06)? Ak teda zamestnanec nastúpil do zamestnania v polovici júna potom jeho dovolenkový priemer bude vypočítaný ako hrubá mzda / počet odpracovaných dní v júni? Ako zaokrúhliť - stačí na jedno desatinné miesto aritmeticky?
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

zamestnankyni kt. je momentálne na RD zostala nevyčerp. dovolenka z r. 2005 vo výške 16,5 dňa. Potrebujem vytvoriť rezervu na túto dovolenku.
Vychádzam z pravdepodobného zárobku za 3.Q/2005? Na tej istej pracovnej pozícii je zamestnaných viac žien, čiže budem vychádzať z ich momentálnej hrubej mzdy?
Naposledy upravil misurka : 13.01.06 at 11:25
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Zdravím všetkých. Chcem Vás poprosiť o radu .... čo s tým teraz? Asi som spravila hlúposť ale vtedy som bola presvedčená, že som to niekde čítala, alebo ma pomýlil termín výpočet priemeru na dovolenku z pravdepodobného zárobku... Takže: Nastúpil k nám 1.6. pracovník, ktorý mal dostať služobné motorové vozidla na výkon svojej činnosti. Bol problém s prepisom vozidla, takže pracovník nemal prácu a dali sme mu dovolenku od 1.6. do 3.6. Asi to nie je správne. Čo s tým?
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

SDC Bratislava, s.r.o.
Zdravím všetkých. Chcem Vás poprosiť o radu .... čo s tým teraz? Asi som spravila hlúposť ale vtedy som bola presvedčená, že som to niekde čítala, alebo ma pomýlil termín výpočet priemeru na dovolenku z pravdepodobného zárobku... Takže: Nastúpil k nám 1.6. pracovník, ktorý mal dostať služobné motorové vozidla na výkon svojej činnosti. Bol problém s prepisom vozidla, takže pracovník nemal prácu a dali sme mu dovolenku od 1.6. do 3.6. Asi to nie je správne. Čo s tým?
Čo s tým? S čím? Pochopila som len to, že nastúpil od 1.6., zrejme 2005 a ihneď ste mu dali dovolenku do 3.6., zrejme 2005. A čo bolo potom? Čo ideme riešiť? Ešte u Vás pracuje? Odpracoval 60 dní v roku? Aby mohol mať vypočítaný ročný nárok na dovolenku, alebo odpracoval u Vás aspoň 22 dní, aby sa mu mohla vypočítať 1/12-tina nároku, alebo ...
Táto otázka zrejme nie je najšťastnejšie položená, lebo nevieme, čo ideme riešiť.
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Áno, ešte u nás pracuje, ale 3.6.2005 ešte podľa ZP asi nemal nárok na dovolenku. Priemer za tie 3 dni som mu vypočítala z dohodnutej mzdy za6/2005. Teraz neviem, čo s tým mám robiť. Dáke opravné výpočty mzdy ...?
Ďakujem za pomoc
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
SDC Bratislava, s.r.o.
Áno, ešte u nás pracuje, ale 3.6.2005 ešte podľa ZP asi nemal nárok na dovolenku. Priemer za tie 3 dni som mu vypočítala z dohodnutej mzdy za6/2005. Teraz neviem, čo s tým mám robiť. Dáke opravné výpočty mzdy ...?
Ďakujem za pomoc
pozri § 113 ods. 1 Zákonníka práce - mohol čerpať dovolenku ... možno by nezaškodilo, aby si sem uviedla výpočet priemeru na dovolenku ...
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Preštudovala som už všetky možné odpovede /konečne som prišla na systém vyhľadávania/. Naši zamestnanci majú základnú minimálnu mzdu plus výpočet podľa vnútropodnikového systému podľa predajov. Tento výpočet je aj trikrát väčší ako základná mzda. Máme 8 hodinový pracovný čas, v soboty, nedele a sviatky nepracujeme. Preto som ani sviatky, ktoré pripadajú na jednotlivé mesiace do priemeru nezarátavala. Priemer na dovolenku som vypočítala:
Pracovník mal dohodnutý plat 12.000,-- Sk /v skúšobnej dobe 3 mesiacov/
predpokladaný príjem:
keďže sa priemer robí z predchádzajúceho Q, tak
január 12.000,-- Sk 160 hodín /1 deň sviatok som nezarátala/
február 12.000,-- Sk 160 hodín
marec 12.000,-- Sk 168 hodín /2 dni sviatok som nezarátala/

celkom: 36 000,-- Sk deleno 488 hodín = 73,77 Sk hodinový zárobok

HM 10 364,-- + 1770,-- 3 dni dovolenky = 12 134,--

Sú sviatky povinné pripočítavať do priemeru aj keď vo sviatky nepracujeme a máme mzdu, ktorej väčšiu časť tvorí % z predaja, ktorú vieme až na konci mesiaca a je každý mesiac iná? Vopred veľmi ďakujem za pomoc.
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Mám ešte jednu otázočku. Nie je mi jasné, kedy sa používa ten prepočet, pri výpočte dovolenkového priemeru. Náš riaditeľ má základnú mzdu a tiež je odmeňovaný /štvrťročne/ podľa hospodárskeho výsledku. Jeho mzda vysoko prekračuje maximálnu výšku VZ na odvody. Priemer na dovolenku sa v jeho prípade dáko limituje, alebo klasicky HM - náhrada za dovolenku/ počet odpracovaných hodín predchádzajúceho Q. Musí sa tam počítať aj sviatok?
Ďakujem, ďakujem, ďakujem.....
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dovolenkový priemer sa nelimituje. Vypočíta sa ako dosiahnutá mzda za odpracovaný čas deleno počet odpracovaných hodín v predchádzajúcom Q. Ak je odmeňovaný mesačne (a nemáte v kolektívnej zmluve napísané inak), tak sviatok je platený mzdou (nie priemerom) a považuje sa za odpracovaný čas - t.j. mzda zaň aj hodiny sviatku sa započítavajú pri výpoćte priemeru.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
somij
Dovolenkový priemer sa nelimituje. Vypočíta sa ako dosiahnutá mzda za odpracovaný čas deleno počet odpracovaných hodín v predchádzajúcom Q. Ak je odmeňovaný mesačne (a nemáte v kolektívnej zmluve napísané inak), tak sviatok je platený mzdou (nie priemerom) a považuje sa za odpracovaný čas - t.j. mzda zaň aj hodiny sviatku sa započítavajú pri výpoćte priemeru.
pre úplnosť dopĺňam hrubo vyznačený text: ... a nemáte v kolektívnej zmluve alebo PRACOVNEJ ZMLUVE napísané inak
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Vlaďa, ďakujem za pomoc, možno Vás sa bude táto otázka zdať smiešna, ale ja výplaty robím len krátko. Vysvetlila som si zákon tak, že ak nemáme platené sviatky ani prezčasy /platené/, tak do priemeru na dovolenky tieto dni sviatkov ani nemám zarátavať. Ak som to doteraz nezarátavala mala by som to opraviť alebo sa dá dať dodatkom k PZ, že sa sviatky nebudú zarátavať do priemeru? Veľmi ďakujem.
0 0
baninka baninka

baninka je offline (nepripojený) baninka

dovolenkovy priemer sa zaokruhluje na 2 desatinne miesta.
0 0
pzika pzika

pzika je offline (nepripojený) pzika

Ahojte. Citam si vyplatne pasky a nejde mi do hlavy, ze za poslednych x mesiacov som mal vzdy hrubu mzdu vyssiu ako tu v zmluve (odmeny, nasledne dovolenky apod). teraz v aprilovej vyplate mam vsak hrubu mzdu + nahradu za dovolenku nizsiu ako mzdu v zmluve. Je to vobec mozne? Chapem, keby som niekedy dosiahol nizsi prijem (pn apod.), ale nikdy to tak nebolo. Dik moc za odpoved.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ludkovia, koľko je prosím priemerný počet pracovných dní pripadajúcich na jeden mesiac?? 21,koľko?? Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Netka
Ludkovia, koľko je prosím priemerný počet pracovných dní pripadajúcich na jeden mesiac?? 21,koľko?? Ďakujem
21,74 dní
0 0
janasl janasl

janasl je offline (nepripojený) janasl

potrebujem vypočítať ručne dovolenkový priemer, ale nie je mi celkom jedna vec:
počítajú sa do hrubej mzdy aj nadčasy a príplatky za pohovosť, prácu v noci a prácu cez víkend?
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Príplatky za pohotovosť nie, ostatné áno.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Zdravím poraďákov, potrebovala by som poradiť. Práve prepočítavam priemery a v II. Q dostal ZC odmenu pri živ. výročí, čo mu dosť zvýšilo aj priemer. Zahŕňate do výpočtu priemeru aj odmenu zo mzdových prostriedkov vyplatenú pri príležitosti pracovného alebo životného výročia ? Nie som si celkom istá, ale niekde som čítala, že plnenia poskytnuté pri prac. alebo živ. výroči pokiaľ sa neposkytujú zo SF alebo zo zisku po zdanení sa považujú za mzdu. Dúfam, že niekto poradí.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Podľa §118 ods.3 Zákonníka práce je mzdou aj "plnenie poskytované ... za prácu pri príležitosti jpracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu". T.j. malo by to ísť do pracovnoprávneho priemeru. Otrázkou je, či sa dá použiť §134 ods.7 a rozložiť vyplatenú odmenu na viac štvrťrokov a na koľko štvrťrokov.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Aj ja som sa nad tým pozastavila, asi ťažko rozpočítam tú odmenu na viac štvrťrokov. Soft mi tú odmenu hodil iba do tohto Q, takže to nebola dlhodobá zložka mzdy. Je to dosť diskutabilné, závisí to aj do výšky odmeny. Podľa mňa by bolo najrozumnejšie upraviť túto problematiku v zmysle § 134 os. 11 ZP v kolektívnej zmluve alebo v mzdovom predpise, ktorý by určil, či sa odmena rozpočíta na viac Q. alebo ostane iba v tom vyplatenom. Poradí niekto niečo lepšie ?
0 0
danica danica

danica je offline (nepripojený) danica

Prosím o radu, som začiatočník a keďže robím mzdy ručne a pripravujem si podklady na júl 2006 nie je mi jasné či do priemeru na dovolenku za II.Q 2006 rátam aj nadčas 8 hod. t.j.937Sk do fondu odpracovaneho času - t.j. 528/alebo z 520 hod.
príkl.HM
4/ 15 937 z nadčasom 8 hod. odp. 168/alebo 160 hod?
5/ 15000/184/23
6/ 15000/176/22
Spolu 45937/528 alebo 520/65
co je spravne 45937/528= 87x8 = 696 Sk alebo 45937/520=88,3x8=706,2 Sk
Pracovník v júli 2006 čerpal 10 dní dovolenku
Prosím odobriť
0 0
Načítať ďalšie