Zavrieť

Porady

Štítna žlaza

Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.
Usporiadat
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

dan Pozri príspevok
Takže píšem ako som slúbila.Bola som na operácii v Banskej Bystrici, vybrali mi celú von, robili mi to na oddelení miniinvaz.chirurgie. V stredu som prišla, vo štvrtok ma naobed operovali, o druhej poobede som sa zobudila na JIS-ke, večer ma už premiestnili na izbu, na druhý deň som pila len kašovitú stravu a v sobotu ráno s rožkom v ruke a kávou som pochodovala už domov.Jazva je uplne maličká, ani zošívaná nie je,bolo to len zlepené nejakým lepidlom. Za 4 dni som išla na kontrolu, jazva zahojená, lepidlo dali dolu a teraz už len k endokrinologovi na nastavenie tabletiek. Odporúčam BB...velmi dobrý prístup, primár Marko zlatý človek aj celý personál...nemocnica velmi pekná a čistá. Po operácii sa cítim zatial velmi dobre, konečne ma nebolia oči a konečne si ich môžem aj namalovať, čo predtým bolo nemožné,lebo mi stále slzili, zrejme štítna tlačila na všetky strany.Operáciu som si vybavila cez internet, som tam ráno napísala, večer mi odpísal pán primár a za týždeň som išla na konzultáciu. Moja lekárka mi 4 roky hovorila že ju vylieči a nakoniec musela ísť aj tak celá von...dokonca mi bolo povedané , prečo som neprišla skorej. No teraz budem dúfať že tabletky mi nasadí dobre a život ide dalej...držím všetkým palce a operácie sa nebojte
tak ja sa tak teším, že si v pohode, želám ti veľa, veľa zdravia!
5 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

ady23 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať na uvedené hodnoty a čo je to za hormon SHBG, nakoľko na nete som veľa nenašla. Nakoľko sa snažíme o potomka, gyn. povedal, že aj toto môže byť jeden z problémov prečo sa nedarí už dlhšiu dobu.
Vraciam sa k tvojej otázke, keďže som ju našla až teraz:

SHBG je globulín viažuci pohlavné hormóny. Tak ako iné transportné bielkoviny vytvára sa v pečeni, ale tiež v prsiach, v sliznici maternice. Je to bielkovina obsahujúca cukor. Reguluje pomocou vratnej väzby pohlavné hormóny, ktoré sú ešte biologicky použiteľné a moduluje rast bunky. Syntéza v pečeni je ovplyvnená hormónmi: trijódtyronín T 3 (hormón štítnej žľazy) a estrogén ( ženský pohlavný hormón) zvyšujú hladinu SHBG v krvi. Androgény (mužské hormóny) a inzulín naopak znižujú hladinu SHBG v krvi.
U detí je hladina SHBG oproti dospelým nízka, u žien v reprodukčnom veku a u tehotných žien sú hladiny vyššie v porovnaní s mužmi, ale opäť u žien po menopauze hladiny klesajú.
Taktiež podávanie liekov s exogénnym estrogénom, ktorý má silný účinok na pečeň ako napr. etynilestradiol vedie k zvýšeniu hladiny SHBG a naopak podávanie mužských pohlavných hormónov a anabolík (dopingových látok) k zníženiu hladiny.
Zmeny SHBG hladín idú ruka v ruke s klinickými obrazmi v gynekologickej endokrinológii.
Dajú sa odvodiť z vyššie uvedeného: pri klinických obrazoch so zníženými hladinami estrogénov, pri zvýšených hladinách mužských pohlavných hormónov a zvýšení inzulínu sú hladiny SHBG vždy znížené t.j. pri poruchách funkcie váječníkov, ktoré sú spojené so syndrómom inzulínovej rezistencie, s hyperinzulinémiou a hyperandrogenémiou. Takým typickým príkladom je žena trpiaca androgénnou obezitou a polycystickými vaječníkmi, pretože sa u nej stretli dva dôležité charakteristické znaky: hyperinzulinémia a hyperandrogenémia. Znížené hladiny sú ďalej pri Cushingovom syndróme, pri hyperprolaktinémii, pri podávaní glukokortikoidov,. Pri dlhodobej obezite, pri polycystických vaječníkoch, ale i pri podávaní niektorých liekov ako vedľajšieho účinku.
SHBG je vlastne aj veľmi citlivý parameter úspešnosti liečby metabolického syndrómu. Taktiež práve veľmi nízke hladiny SHBG u žien v reprodukčnom veku, môžu poukazovať na neskorší nástup diabetu typu II, práve kvôli inzulínovej rezistencii.
Pri hypotyreóze je znížena kapacita viazanosti SHBG a pri hypertyreóze je naopak zvýšená koncentrácia SHBG. Netreba zabúdať, že nízke hladiny SHBG na začiatlu tehotenstva sú veľmi vysokým rizikom pre vývoj preklampsie – gestózy. u tehotnej ženy.
Zvýšené hladiny SHBG sú v tehotenstve, pri liekoch blokujúcich ovuláciu, pri liekoch pri epilepsii, cirhóze pečene, pri nádoroch váječníkov u mužov semeníkov, pri virilizme a hypertyreóze.


Štítna žľaza je ako šéf celého nášho metabolizmu a ak je ten náš šéf zdravý, dokáže si poradiť so všetkým, pretože štítna žľaza podporuje spokojný život, práve život v strese a v strehu s napnutým krkom prináša poruchy funkcie štítnej žľazy. Čiže ak dokážeme v našom živote upustiť od veľkého chcenia, vysokých nárokov, honbe za matériou, kde duchovno kríva, bude aj žľaza fungovať normálne.

Tam kde sú vysoké nároky sú aj veľké sklamania a veľká spotreba jódu, taktiež negatívne myšlienky, myšlienky pomsty a podobne sú takými malými zárodkami uzlíkov na štítn nej žľaze. Toto neber osobne - mám tiež problémy so ŠŽ , ale toto je pravda, ten kto pochopí tú duchovnú príčinu ochorenia spraví ten prvý správny krok.



V tvojom prípade, keďže ide o plánovanie potomka by som sa zverila radšej do rúk gynekologickej endokrinológie.
Naposledy upravil ludmilla : 12.12.10 at 20:08 Dôvod: pravopis
4 0
jankovka jankovka

jankovka je offline (nepripojený) jankovka

Prosím Ťa o radu ako prebieha tá liečba radiojodom .Moja dcéra je na tom ako Ty, po operácii a histológia potvrdila karcinom.
Môže si tam niečo zobrať so sebou napr.čaj? Sú pri tom nejaké vedľajšie účinky? Ďakujem
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

aj tu čítaj o tom
http://www.stitnazlaza.estranky.cz/clanky/radiojod.html

ale je aj ambulantná liečba aj lôžková...ale aspoň niečo sa dozvieš od ludí čo to absolvovali...
7 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

lenkak Pozri príspevok
ja som mala zápal iba raz, ale tým zápalom sa mi znížila natoľko funkcia ŠŽ, že bez liekov to už nejde.
zaciatkom februara mam ist na kontrolu, momentalne som bez liekov, nakolko po zapale sa mi znizila funkcia SZ, ale mala som hranicne hodnoty, tak sme vyskusali nechat to tak, davala som si ten tekvicovy olej, kelp, stale si robim miso polievky s riasami, neviem ci mi to pomohlo, lebo neviem ako by som sa citila keby som si nedavala nic. ale niekedy sa citim strasne unavena, vtedy si zoberiem tenisky a idem behat alebo cvicit, zistila som, ze som unavena, pokial nepridem do posilovne, uz ked som tam tak je to v pohode, sice nezvladam take vahy ako predtym, aj svalovica je horsia/za to vraj moze prednison, ktory som brala pri zapale, lebo sposobuje atrofiu svalov,/. to ma asi mrzi najviac. sportom som vzdy zila a teraz sa citim akoby som bola niekde na zaciatku. ale zaujimave je, ze co sa tyka psychiky som velmi vyrovnana, co je zvlastne, ale asi to bude tym, ze okolo mna je vela ludi na tom horsie, tak som rada, ze mna trapi len stitna zlaza. aj ked to slovo LEN da niekedy zabrat.
1 0
janakova29 janakova29

janakova29 je offline (nepripojený) janakova29

jankovka Pozri príspevok
Prosím Ťa o radu ako prebieha tá liečba radiojodom .Moja dcéra je na tom ako Ty, po operácii a histológia potvrdila karcinom.
Môže si tam niečo zobrať so sebou napr.čaj? Sú pri tom nejaké vedľajšie účinky? Ďakujem
Samotná liečba rádiojódom nie je náročná. Pacient dostane jednu tabletku a hotovo. Vedľajšie účinky zväčša nie sú. Môže sa vyskytnúť zápcha. Preto je dobré vziať si do nemocnice so sebou preventívne sušené slivky, figy, prípadne ľanové semienka - dávala som si ich do jogurtu. Tiež v nemocnici po užití rádiojódu podávajú citrón ( aby sa podporila tvorba slín ), tak je dobré pribaliť si kyslé džúsy, kyslé cukríky. Na lepšie strávenie tabletky je dobré vypiť tak 1-2 dcl piva - vážne, žiadna sranda, určite si zobrať. Tiež som sa to dozvedela od známej, ktorá liečbu absolvovala predo mnou. Nebrala by som si ale zbytočne veľa vecí. Všetkého sme mali dosť ( bola som v Ba na Haydukovej ) - jedlo, ovocie, čaj ( len kávu som si pribalila ), knihy, spoločenské hry. Treba mať na zreteli, že všetky veci z nemocnice budú rádioaktívne, takže čo najmenej.
1 0
zuzanah1 zuzanah1

zuzanah1 je offline (nepripojený) zuzanah1

Dobry den,
V septembri mi zistili znizenu funkciu stitnej zlazy s vysokymi protilatkami. Ovplyvnilo mi to hlavne psychiku,mam tiez stale studene ruky a nohy ale s tym sa da zit, hlavne ma trapi ta psychika. Od septembra sa u mna zacali uzkosti, neiekdy depresie, niekedy som v pohode niekolko dni ani si nato nespomeniem a potom zass tie uzkosti, strach atd. Viem ze stitna zlaza ma suvisslost s psychikou ale mam niekto taketo skusenosti? Mne sa to niekedy zda az velmi zatazujuce hlavne ked aj studujem. Upravi sa to alebo mam ist za psychiatrom? Objednana som k endokrynologicke 31.1
dakujem velmi pekne Zuzana
0 0
jackb jackb

jackb je offline (nepripojený) jackb

som pozorovany uz druhy rok u endokrinologicky pre hyperkalcemiu a nalez neznameho telieska o priemere 4mm na stitnej zlaze. kedze nalez je prilis maly a na Slovensku udajne nie je pracovisko, ci uz so sonom alebo nukleranej mediciny, ktore by vedelo urcit, ci je to teliesko nador alebo nie.
na vysetrenia chodim odkedy viem, ze moj otec sa lieci na autoimunne ochorenie SZ a cim viac si uvedomujem, ze mama zomrela na adenokarcinom pristitnych teliesok.
najviac by ma zaujimali potraviny, ktore nemaju privysoky obsah vapnika. stacilo by jest potraviny podla "obrateneho" jedelnicka pre pacientov s osteoporozov? teda co oni mozu ja nemozem?
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

Mate niekto skusenost s thyrogenovou injekciou? Prejavili sa u vas nejake neziaduce ucinky?
0 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

zuzanah1 Pozri príspevok
Dobry den,
V septembri mi zistili znizenu funkciu stitnej zlazy s vysokymi protilatkami. Ovplyvnilo mi to hlavne psychiku,mam tiez stale studene ruky a nohy ale s tym sa da zit, hlavne ma trapi ta psychika. Od septembra sa u mna zacali uzkosti, neiekdy depresie, niekedy som v pohode niekolko dni ani si nato nespomeniem a potom zass tie uzkosti, strach atd. Viem ze stitna zlaza ma suvisslost s psychikou ale mam niekto taketo skusenosti? Mne sa to niekedy zda az velmi zatazujuce hlavne ked aj studujem. Upravi sa to alebo mam ist za psychiatrom? Objednana som k endokrynologicke 31.1
dakujem velmi pekne Zuzana
moja dcéra má asi rovnakú diagnózu ako ty - volá sa to Hashimotova thyreoiditída, lieči sa už šiesty rok. S tou psychikou je to podobne, je strašne náladová, raz smutná, potom bláznivá, nervózna. Je to stále horšie, hlavne preto, že ona je teraz práve aj v puberte. Neviem, čo s tým, endokrinologičku to nezaujíma, tiež sme boli aj u psychologičky. Nám to veľmi nepomohlo, pretože dcéra nespolupracuje. Ale ty by si možno mohla ísť, aspoň sa poradiť ako ďalej.
Držím palce.
1 0
patalia patalia

patalia je offline (nepripojený) patalia

Obycajna studentka plna snov a ambicii ...viac
Rika Pozri príspevok
moja dcéra má asi rovnakú diagnózu ako ty - volá sa to Hashimotova thyreoiditída, lieči sa už šiesty rok. S tou psychikou je to podobne, je strašne náladová, raz smutná, potom bláznivá, nervózna. Je to stále horšie, hlavne preto, že ona je teraz práve aj v puberte. Neviem, čo s tým, endokrinologičku to nezaujíma, tiež sme boli aj u psychologičky. Nám to veľmi nepomohlo, pretože dcéra nespolupracuje. Ale ty by si možno mohla ísť, aspoň sa poradiť ako ďalej.
Držím palce.
Ako to, ze to endokrinologicku nezaujima? ( to potom chodite k tej istej co ja ) Ale Hashimotova thyreoitida je autoimunne ochorenie a tak je dolezite ju liecit, hormonmi a stale sledovat strumu.
1 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

Však ju lieči, ale takým spôsobom, že raz za rok jej zoberú krv a raz za rok spravia ulrazvuk. Čo ju najviac zaujíma je, aby nepriberala. Lenže keď sa stravovala normálne a stále priberala tak stále opakovala, že nesmie priberať, ale ako to dosiahnuť, to nepovedala. Teraz sa dcéra zaťala a prestala jesť, niekedy neje aj celý deň takmer nič, ale lekárka sa tešila, že schudla, ako to dosiahla to ju zasa nezaujíma, hlavne, že schudla.
1 0
patalia patalia

patalia je offline (nepripojený) patalia

Obycajna studentka plna snov a ambicii ...viac
preboha to co je za zenu? tak v tom pripade zmente endokrinologa.. mne ked som mala aktualne problemy so stitnou tak som tam chodila kazdeho stvrt roka... a to, ze pribera je len dosledok ochorenia.
co vam ta doktorka chce z dcery vychovat anorekticku?
1 0
Ema2208 Ema2208

Ema2208 je offline (nepripojený) Ema2208

Ahojte. Aj mne lekárka povedala, že mám chronický zápal štítnej žľazy, že nemám žiadne cysty ani nič, ale nedala mi žiadne lieky, stále mi vraví že mám prísť na kontrolu každý polrok.
V správe mám niečo také: Dg. záver: Chronická difúzna lymfoidná tyreoiditída-eufunkcia
LAB: TSH 3,8 mIU/1
Vie mi niekto poradiť čo s tým? Mám poslúchnuť lekárku a stále len chodiť na kontrolu? Bez liekov? Alebo s tým treba niečo robiť?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Tak a ja pre zmenu mam problem, ze moje telo vytvara protilatky voci stitnej zlaze. Zistila mi to lekarka pri preventive, mam ist na endokr.no u nas sa caka cca 4 mesiace. nepoznate dobreho lekara- aj za platenie v hotovosti v PO a KE?
Moje hodnoty su Anti-TPO 102.80. Ani netusiom,,co tie hodnoty znamenaju a co mi vlastne je.No pribrala som v poslednom obdobi nenormalne.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Kočky, Alaya a Ema, na Vašom mieste by som šla do Ľubochne. Je to špičkové pracovisko,navrhnú Vám najúčinnejšie riešenie vášho problému. Dá sa objednať telefonicky, ale aké sú teraz čakacie doby to neviem. Ja som po ich diagnostike išla na operáciu a štítnu mi celú zobrali, keby som sa spoliehala na moju endokrinologičku, kto vie ako by som bola dopadla. Mňa ešte "podrezali ako kurča",dnes, ako píše Dan, je operácia bez problémov
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Teda, ja som dnes zistila, ze mi nieco je a ty ma hned posielas do Lubochne, kde chodia tazke pripady? To je so mnou az take zle? Ani nemam urcenu este diagnozu, len tie protilatky su vyssie, ani neviem, ci velmi. Dost si ma vylakala.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prečo myslíš, že do Ľ. chodia len ťažké prípady? ak máš možnosť, radšej tam než kdekoľvek inde.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Rozalia, dala som za vetu otaznik,

ja som len chcela vediet, ci niekto nemal podobny problem, ze co to moze byt.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Rozalia, dala som za vetu otaznik,

ja som len chcela vediet, ci niekto nemal podobny problem, ze co to moze byt.
ala, niečo od uja google - ak si nečítala
http://www.google.sk/url?sa=t&source...4WbDDbuvOG0xyQ
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať