Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 13:23
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Uvedieš platby, ktoré máš zaúčtované v peňažnom denníku ..........všetky platby uhradené v roku 2011,
súpis platieb k DP sa neprikladá.
0 0
gufy gufy

gufy je offline (nepripojený) gufy

Ďakujem
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

veronikasad Pozri príspevok
Lívia, rodič je registrovaný na DU ako zákonný zástupca dieťaťa ? (kolko rokov má dieťa?)
Dieťa je plnoleté. Žije v zahraničí, preto byt prenajíma rodič.
Dopĺňam: byt prenajíma rodič, všetky preniaze za prenájom sú jeho a platí všetky výdavky spojené s bytom. Medzi dieťaťom a rodičom nie je uzatvorená žiadna zmluva o prenájme, je to len ich ústna dohoda.
Naposledy upravil Llívia : 02.04.12 at 05:18
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Llívia Pozri príspevok
Dieťa je plnoleté. Žije v zahraničí, preto byt prenajíma rodič.
Lívia, to je nejaké domotané. Rodič môže byť len splnomocnený na uzatvorenie nájomnej zmluvy. DP podáva dieťa. Neviem z akého dôvodu je na DU registrovaný rodič.

Tu ti poraďáci, ktorí nevedia podrobnosti, asi neporadia. Možno medzi rodičom a dieťaťom je uzatvorený nejaký druh zmluvy, o ktorom nevieš.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

veronikasad Pozri príspevok
Lívia, to je nejaké domotané. Rodič môže byť len splnomocnený na uzatvorenie nájomnej zmluvy. DP podáva dieťa. Neviem z akého dôvodu je na DU registrovaný rodič.

Tu ti poraďáci, ktorí nevedia podrobnosti, asi neporadia. Možno medzi rodičom a dieťaťom je uzatvorený nejaký druh zmluvy, o ktorom nevieš.
Nie, nemajú medzi sebou uzatvorenú žiadnu zmluvu, len ústnu dohodu. Dieťa dalo rodičovi byt do užívania s tým, že rodič ho môže ďalej prenajať, ale bude platiť všetky náklady.
Rodič prenajal byt nájomcovi, s ktorým má podpísanú nájomnú zmluv - prenajímateľom je rodič a len rodič má príjem z prenájmu, dieťaťu nič nedáva. Rodič platí všetky náklady spojené s užívaním bytu (energie, poplatky pre SVB/správcu, odpad atď.), aj keď "faktúry" sú vystavené na meno dieťaťa.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Llívia Pozri príspevok
Nie, nemajú medzi sebou uzatvorenú žiadnu zmluvu, len ústnu dohodu. Dieťa dalo rodičovi byt do užívania s tým, že rodič ho môže ďalej prenajať, ale bude platiť všetky náklady.
Rodič prenajal byt nájomcovi, s ktorým má podpísanú nájomnú zmluv - prenajímateľom je rodič a len rodič má príjem z prenájmu, dieťaťu nič nedáva. Rodič platí všetky náklady spojené s užívaním bytu (energie, poplatky pre SVB/správcu, odpad atď.), aj keď "faktúry" sú vystavené na meno dieťaťa.
Ak teda je prenajímateľom rodič, je aj registrovaný - tak aj svoje preukázateľne zaplatené výdavky si môže uplatniť. Zaplatil ich predsa. Samozrejme príjmy zdaňuje.
(môj názor - možno sa ešte niekto vyjadrí ) A k vzťahu dieťaťa a rodiča ... robí to s jeho súhlasom - dieťa dalo rodičovi byt k dispozícii.
A aj ak by šlo o cudziu osobu - aj tá môže ďalej prenajímať byt, ktorý má sama v prenájme (ak majiteľ súhlasí). A dokonca nájomná zmluva ani nemusí byť písomná.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Katy a R Pozri príspevok
Ak teda je prenajímateľom rodič, je aj registrovaný - tak aj svoje preukázateľne zaplatené výdavky si môže uplatniť. Zaplatil ich predsa. Samozrejme príjmy zdaňuje.
(môj názor - možno sa ešte niekto vyjadrí ) A k vzťahu dieťaťa a rodiča ... robí to s jeho súhlasom - dieťa dalo rodičovi byt k dispozícii.
A aj ak by šlo o cudziu osobu - aj tá môže ďalej prenajímať byt, ktorý má sama v prenájme (ak majiteľ súhlasí). A dokonca nájomná zmluva ani nemusí byť písomná.
Sú to jeho (rodiča) preukázateľné zaplatené výdavky, keď na všetkých "faktúrach" je uvedené meno dieťaťa? Podľa mňa sú to výdavky zaplatené za iného daňovníka, ktoré si rodič nemôže uplatniť ako daňovo uznané.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Llívia Pozri príspevok
Sú to jeho (rodiča) preukázateľné zaplatené výdavky, keď na všetkých "faktúrach" je uvedené meno dieťaťa? Podľa mňa sú to výdavky zaplatené za iného daňovníka, ktoré si rodič nemôže uplatniť ako daňovo uznané.
ak to zoberieme - že teda zaplatí dieťa (teoreticky) .. tak rodič následne zaplatí dieťaťu .. či ?
No a keď chceš mať pokoj na duši - tak existujú aj paušálne výdavky
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nejde o pokoj na duši, ale o pokoj s úradmi.
Ak by dieťa prijímalo peniaze v súvislosti s bytom, muselo by byť registrované na DÚ.
Ak by v písomnej zmluve bolo menovite uvedené, ktoré faktúry chodiace na meno dieťaťa sú rodičia povinní platiť, boli by to ich daňové výdavky.
Ešte že existujú paušálne výdavky...
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

určite máš pravdu s tým pokojom s úradmi - treba robiť tak, ako je najjednoduchšie.
Ale len toľko k tomu .. trošku iná je situácia pri rodinných príslušníkoch ... pred časom som si to overovala v tej súvislosti - že napr dcéra býva v mojom byte - a že či nebodaj to nemusím dávať do príjmu .. .. a aj tu niekde na porade sa už o tom písalo (ale nechce sa mi hľadať )
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ego.mc Pozri príspevok
Nejde o pokoj na duši, ale o pokoj s úradmi.
Ak by dieťa prijímalo peniaze v súvislosti s bytom, muselo by byť registrované na DÚ.
Ak by v písomnej zmluve bolo menovite uvedené, ktoré faktúry chodiace na meno dieťaťa sú rodičia povinní platiť, boli by to ich daňové výdavky.
Ešte že existujú paušálne výdavky...
Ako by taká písomná zmluva mala vyzerať - ako by to malo byť naformulované? Zmluva o nájme bytu by to asi nemohla byť, pretože dieťa, aj keď nemá z prenájmu žiaden príjem, by muselo byť registrované na DÚ.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať. Po podaní DP dane z príjmov fyzických osôb B, som zistila, že som v daňovom priznaní zabudla uviesť sumu zaplateného sociálneho a zdravotného poistenia. Treba podať dodatočné DP alebo len doplniť chýbajúce údaje do už podaného DP? Ďakujem.
0 0
ideno ideno

ideno je offline (nepripojený) ideno

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať. Po podaní DP dane z príjmov fyzických osôb B, som zistila, že som v daňovom priznaní zabudla uviesť sumu zaplateného sociálneho a zdravotného poistenia. Treba podať dodatočné DP alebo len doplniť chýbajúce údaje do už podaného DP? Ďakujem.
Najskôr sa skús dohodnúť na DÚ so správkyňou, že by si to tam len dopísala. Ak nebude ochotná, tak musíš podať dodatočné DP.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ego.mc Pozri príspevok
Nejde o pokoj na duši, ale o pokoj s úradmi.
Ak by dieťa prijímalo peniaze v súvislosti s bytom, muselo by byť registrované na DÚ.
Ak by v písomnej zmluve bolo menovite uvedené, ktoré faktúry chodiace na meno dieťaťa sú rodičia povinní platiť, boli by to ich daňové výdavky.
Ešte že existujú paušálne výdavky...
Llívia Pozri príspevok
Ako by taká písomná zmluva mala vyzerať - ako by to malo byť naformulované? Zmluva o nájme bytu by to asi nemohla byť, pretože dieťa, aj keď nemá z prenájmu žiaden príjem, by muselo byť registrované na DÚ.
Posúvam...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Lívia, to je nejaké domotané. Rodič môže byť len splnomocnený na uzatvorenie nájomnej zmluvy. DP podáva dieťa. Neviem z akého dôvodu je na DU registrovaný rodič.

Tu ti poraďáci, ktorí nevedia podrobnosti, asi neporadia. Možno medzi rodičom a dieťaťom je uzatvorený nejaký druh zmluvy, o ktorom nevieš.
Tu je otázka a odpoveď z DRSR v opačnom prípade medzi rodinnými príslušníkmi

12. Otázka:
Vlastním rodinný dom v 2/3 a 1/3 domu máme spolu s manželkou v BSM. V dome nemáme
trvalý pobyt. Po vzájomnej ústnej dohode tento dom prenajímajú naše dve deti. Medzi nami
neexistuje písomná zmluva, deti nám neplatia nájomné.

Kto je povinný zaregistrovať sa na miestne príslušnom DÚ ?
Odpoveď:
Povinnosť registrácie majú tie fyzické osoby, ktoré rodinný dom prenajímajú, t.j. v danom
prípade deti. Rodičia by boli povinní registrovať sa na daňovom úrade v prípade, ak by dom
na základe nájomnej zmluvy prenajímali deťom (exitoval by nájomný vzťah medzi rodičmi
a deťmi).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Podľa môjho názoru ,stačila by zmluva o výpožičke bytu medzi dieťaťom a rodičmi.Potom by sa rodičia registrovali a všetky náklady by boli daňové.Len treba spísať uvedenú zmluvu a spomenúť tam aj energie a vlastne to, že FA za energie budú chodiť na fakturačné údaje dcéry .


Zmluva o výpožičke bytových priestorov bezplatne, s tým, že vypožičiavateľ môže poskytnúť bytové priestory aj inému .



http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ob...ch-priestorov/

http://www.tvojdom.sk/financie-pravo...pozicke-a.aspx
Naposledy upravil Zita5 : 16.04.12 at 06:32
0 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Poradí mi niekto? Otázka sa týka umorenia straty, odpoveď na ňu som tu bohužiaľ nikde nenašla.
V roku 2010 som vyprodukovala ako živnotníčka stratu, ktorej časť som si uplatnila v DP za rok 2011. V tomto roku ako SZČO mám aktívne príjmy podľa par. 6 (poisťovací agent), živnosť som zrušila v roku 2011. Môžem si aj tento rok uplatniť časť straty z roku 2010, alebo táto sa viaže len na živnosť? Je to pre mňa dôležité, lebo váham, či si viesť účtovníctvo, alebo si uplatniť paušálne výdavky. Za dobrú radu vopred ďakujem.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zita5 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru ,stačila by zmluva o výpožičke bytu medzi dieťaťom a rodičmi.Potom by sa rodičia registrovali a všetky náklady by boli daňové.Len treba spísať uvedenú zmluvu a spomenúť tam aj energie a vlastne to, že FA za energie budú chodiť na fakturačné údaje dcéry .


Zmluva o výpožičke bytových priestorov bezplatne, s tým, že vypožičiavateľ môže poskytnúť bytové priestory aj inému .



http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ob...ch-priestorov/

http://www.tvojdom.sk/financie-pravo...pozicke-a.aspx
V tom článku je napísané: "Zmluva o výpožičke je zásadne bezodplatná." Ak si v zmluve o výpožičke dohodnú, že rodič bude platiť náklady súvisiace s užívaním bytu "adresované na dieťa, bude to stále bezodplatné?
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Prosim o radu ci vobec a ak ano tak kam mam uviest vyplatene ukoncene zivotne poistenie pri doziti sa a kam z neho uviest v DP zrazenu dan poistovnou. DAKUJEM.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Po zrazení dane je to daňovo vysporiadaný príjem, takže v DP to nie je potrebné uvádzať..
0 0
Načítať ďalšie