Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

uz to tady voni...

parena brokolica a mrkva pokvapkane citronom a olivovym olejom,posypane velkou kopou pazitky.
k tomu 2 kocky rybej morskej filety udusene na vode,bez soli,pokvapkane olivovym olejom a citronom,normalne tam ma byt aj cesnak,
ale zajtra je v praci zur,tak si nedam,nech nepachnem ako cap.....

komu by sazdalo ze je na veceru neskoro,v mojej kure to je takto,takze nevadi.
1 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ivuliatko Pozri príspevok
Zemiakový šalát od Štedrého večera a k nemu som vypražila druhú polovicu vianočného kapra. Včera sme mali na obed iba kapustnicu s chlebom a zajtra asi tiež, nevieme sa jej dojesť.
u nás tiež tak, varím každý rok 6litrový hrniec, akože môže ostať aj na dva dni a na druhý deň ju vždy spráskame, tak už sa tešíme na silvestra, že bude ďalšia. to bude ale taká mäsovo-klobásová, na štedrý deň robím len takú čistú so smotanou a hubami, zahustenú zápražkou s masla cibuľky a trošku múky.
1 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Takze v mraznicke bolo nejake mlete maso uz neviem ako dlho, tak som sa rozhodol ho minut. V Lidli som kupil jednu flasu alsaskeho rulandskeho sedeho (pinot gris), podarilo sa mi take, co bolo oproti chladiacemu boxu, dolu hlavou a na zemi v kartone tak zasunute pod regalom - takze takmer idealne podmienky! Fakt prijemne vino a este bude pouzite na viac veci. Takze takto:

Lasagne al forno

Najprv som spravil tradicne bolonske ragu - proste povedzme na pol kila masa:
Nadrobno nakrajame nejaku cibulu, mrkvu a stopkaty zeler (primerane mnozstvo - dolezitejsi je postup nez presne mnozstvo) a stipku soli, idealne nerafinovanej (MA to lepsiu chut!). Na masle to na miernom plameni poriadne restujeme, aspon 15 minut, kym zelenina nie je sladka, ale este nie hneda. Pridavame postupne maso vzdy so stipkou soli, aby sme panvicu neochladili prilis. Idealny je vraj hovadzi krk, moze byt cast toho aj bravcove pliecko, niekto moze chciet dat aj trochu pecienky a idealne by sa malo nadrobno nasekat ostrym nozom (ja som potreboval minut mlete bravcove). Toto este aspon 15 minut restujeme, na trochu vyssom plameni snad, kym maso nezacne pekne hnednut. Ked uz sme s tym spokojni, pridame asi pohar mlieka a nastruhame trochu muskatoveho orechu a varime, kym nezmizne. Potom pridame pohar vina. Moze byt biele alebo cervene, ale musi mat nejake kyselinky, aby to jedlo ozivilo. Nakoniec pridame nejake paradajky. Ja som dal asi pol kila San Marzano, ktore mam zavarene. Omacka by nemala byt prilis paradajkova, tie su tam len ako vedlajsia surovina. Tak a teraz len nechat dlllllllllho varit, podlievat horucou vodou, ak treba a hlavne, neprikryvat! Doba varenia je minimalne dve hodiny, ale tradicne sa uznava viac - tri az pat a z vlastnej skusenosti mozem potvrdit, ze to ma potom lepsiu chut. Kludne to pripravte o den skor.

Potom besamel z asi pol litra alebo viac mlieka, asi tak stredne husty.

A teraz cesto. Nielenze nemozete pouzit kupovane lasagne, vy to priam nesmiete urobit. Tri vajcia a hladka muka (cca 200g). Vymiesit. Odpocinut. Tenko vyvalkat (nemalo by to mat prilis daleko od tahaneho strudloveho cesta a v Bologni sa naozaj vyuziva aj tahanie, aby sa dosiahlo tenke cesto ako na lasagne, tak aj na tagliatelle), pokrajat na obdlzniky ako 10x25cm, po piatich asi ich predvarit: Najprv hodime do vriacej a poriadne slanej vody na par sekund (tak 10-15 povedzme), potom ihned do misky so studenou vodou, aby sme zastavili var, potom ich premyjeme pod tecucou vodou a poukladame vedla seba na utierku, aby oschli. Ak ich nepremyjete, prilepia sa.

Teraz uz potrebujeme len asi 7-10 deka parmezanu nastruhat a vytriet plech maslom. Zmiesame besamel s ragu a ukladame najprv jednu vrstvu cesta, potom tenku vrstvu omacky a trochu parmezanu, a opat dalsiu vrstvu a tak dalej, kym nemame aspon sest vrstiev. Navrch rozotrieme este jednu vrstvu omacky ale cisty besamel, ak chceme a posypeme parmezanom, tentoraz stedrejsie. Zapekame pri 200°C na vrchnom razni asi 10-15 minut, kym nemame korku. Nema sa to zapekat dlhsie ako 15 minut.

Je to sice pracne, ale tak dvakrat do roka aj to treba. A je naozaj rozdiel medzi kupovanym cestom a domacim, napriek comukolvek, co si niekto moze snazit si nahovorit. Ak sa vam nechce robit cesto, urobte nieco ine, ved preco nie?
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

kapustnica od Silvestra a udeniny od sviatkov.
1 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

dnes bolonské špagety - kapustnicu sme dorazili včera
údeniny, chlebíčky a jednohubky nechcem vidieť aspoň 2 týždne
1 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Ešte dojedáme zo Silvestra a kapustnica bude aj na zajtra.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

wagner Pozri príspevok
Dnes plnená paprika(treba uvoľniť mrazák )
My už sme plnenú pojedli, tú z mrazáku. Včera sme mali lečo, toho máme ešte dosť, ale zavarené.
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

osky Pozri príspevok
tak dnes na obed ladovy salat a 2 ryzovo-sojove chlebiky z kaufacu

vecera:dusena rybka na vode,pokvapkana olivovym olejom a citronom,k tomu parena brokolica,zeler a mrkva

ale zajtra idem k terezmarke na obed:-)
mnam. ale pre mna len ako taka ceresnicka na torte... asi by som do mesiaca umrela od hladu. to chudnes alebo skusas nejaku teoriu o zdravej vyzive?
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivana Š Pozri príspevok
dnes tzv. nedeľná polievka a sviečková omáčka s knedľou

zajtra - to isté
A potom, že si tu zle žijeme, keď v stredu niekto má nedeľnú polievku a k tomu sviečkovú.
1 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Rizoto z varenej sliepky so zeleninou, s kopou syra a cviklový šalát.
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Slepačia polievka ( z mrazáka) k tomu som uvarila cestoviny. nebol čas na varenie, vonku padal sneh, ja som lopatovala - celý deň
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Kyslá kapusta - bez mäsa, so zemiakmi, aj zahustená zemiakom, vyprážaný karfiol. Ako prílohu ku karfiolu som si dala sudovú kapustu.
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

ja so strachom varím prvý krát ostrokyslú.... ked nebude jedná tak ju vykotím
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lujza.j Pozri príspevok
ja so strachom varím prvý krát ostrokyslú.... ked nebude jedná tak ju vykotím
tak asi tak....už nikdy....ak ju niekto vie urobiť takú ako u chiňana tak klobúk dolu....
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zdenka 0705 Pozri príspevok
vytiahla som parný hrniec .. losos, zemiaky a zelenina na pare + domáca "tatarka" z jogurtu
Tatarku z jogurtu sa chystám spraviť, ale zatiaľ som sa k tomu nedostala .
1 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

AlaNR Pozri príspevok
Neni začoooo! A aká bola? Dala sa zjesť?

skoro17 ti ďakuje za recept
keby si ju videla ako ju láduje do žalúdka , tak by si povedala, že 100 rokov nejedla
a 1/2 tiež - my máme kôprovú omáčku? - mňam, sem s ňou
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ja som si dnes povedala, že spravím taký lacnejší obed, že nemusí byť každý deň mäso, tak som spravila cestoviny s tvarohom, syrom a slaninkou.. ale ked tak rátam: tvaroh euro, syr euro, slanina 1,50, cestoviny euro.. som mohla radšej kilo bravčového spraviť a nemuselo sa krčiť nosom..
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ivana Š Pozri príspevok
čo bolo to námornícke mäso? a čo bude drotársky guláš?
...výborné je to ......
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
AlaNR Pozri príspevok
Zajtra bude klasická mäsková polievka, mám vybraté tri druhy mäska... (taká miešaná nám viac chutí)

Ako druhé budú obrátené rezníky a k tomu štuchané zemiaky s maslom a vňaťkou.

Dezert smotanová torta s mandarinkami. (tú som už stihla, chladí sa)
Dnes bude klasická sekerková polievka... mám rascu , čierne korenie , nové korenie ...výnimočne dám aj cibuľu a soľ ...( snáď bude chutiť... )

Ako druhé budú poprevacané vyprážané brezle obalené v strúhanke a k tomu vňate troch druhov ...

Dezert sa bude podávať na striebre - obzeranky s makom ...( furt stíham , tie sú vždy pripravené )

1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

dnes je zametacka.

muz dojedolsosovicovu polievku od stvrtka, 2 platky bravcoveho pecenho a zemlovu knedlu zo vcera,k tomu zeleninovy salat

na veceru doje este posledne 2 kusky mäsovej strudle zo stvrtka

sice netradicna nedela,ale ja nemienim nic vyhadzovat,ked tomu nic nechyba...
ked popapa,navarim cerstve
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať