Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

duris11 Pozri príspevok
daň za rok 2011 neplatili, lebo mali stratu. Odpočítali si ju. Všetky rozdiely asi dám na 428. V priebehu tohto roka si chcem ujasniť majetkové pomery spoločenstva, nakoľko mi je to divné, že nemajú nič. Ešte sa spýtam, robím aj poznámky k účtovnej závierke? diky moc za odpovede.
... a kedy stihli odpočítať stratu /daňovú/, keď ju dosiahli za rok 2011 a za rok 2012 ešte nepodali priznanie ? A ešte nemajú ani PS za 2012 a stratu /účtovnú/ už majú odpočítanú ? Do majetku PS patrí len to, čo je evidované pod jeho IČO a to by malo byť už aj pomocných knihách JÚ. Jasné ... že robíš aj poznámky, lebo robíš celú závierku.
0 0
duris11 duris11

duris11 je offline (nepripojený) duris11

pomýlila som sa, pardon za rok 2010 si odpočítali stratu v daňovom za rok 2011, inak im vyšiel zisk. 3.300 ečiek, ten si mám dať do začiatočného účtu, že? Už mi moje mozgové závity prestávajú fungovať, lebo mám doma ešte toľko daňových priznaní, že neviem, či to stíham do 2.4.2013. prepáč, že tak nelogicky reagujem. ale inak diky za odpovede, som rada, že sa nájde niekto, kto neodignoruje naše požiadavky o radu. ešte raz veľká vďaka.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

duris11 Pozri príspevok
pomýlila som sa, pardon za rok 2010 si odpočítali stratu v daňovom za rok 2011, inak im vyšiel zisk. 3.300 ečiek, ten si mám dať do začiatočného účtu, že? Už mi moje mozgové závity prestávajú fungovať, lebo mám doma ešte toľko daňových priznaní, že neviem, či to stíham do 2.4.2013. prepáč, že tak nelogicky reagujem. ale inak diky za odpovede, som rada, že sa nájde niekto, kto neodignoruje naše požiadavky o radu. ešte raz veľká vďaka.
Trochu sa už strácam v Tvojich zadaniach č. 576, 580, 583, lebo si odporujú ... ťažko radiť. Bolo by si trochu oddýchnuť a zorientovať sa, neskákať z jedného do druhého. Ale, asi si si zobrala príliš veľkú dávku úloh na zvládnutie. Nič ... nejako urob, aj s chybami, potom sa k tomu vrátiš a opravíš. Nezabíjaj čas drobnosťami, aby sa Ti zatiaľ v časovej tiesni neprešmykli veľké chyby. Kde hrozí strata, alebo malá daň, to odflákni, neskôr opravíš. O to viac pozor, kde sa čaká väčšia daň a z väčších čísel. Veľa zdaru pri zvládaní !
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Prosím poradili by ste mi?
Účtujem jedno PS, ktoré viedlo v roku 2011 JÚ a teraz prechádzam na PU. Počiatočné stavy ako 221,211,331,321,341,431 viem nahodiť. Vychádzam z účtovníctva za rok 2011 kde boli výnosy 14216,49€, náklady 13930,77€, zisk 285,72€ a daň 54,45€. Teda HV na počiatočných stavoch je 231,27€ a zaúčtujem to 701/431. Na začiatku roka to preúčtujem 431/428. A v apríli si členovia vyplatili podiely na zisku spolu v sume 1036€ a ešte aj boli vyplatené odmeny výboru v sume 827€. Na začiatku roka 2012 mali príjem 2000€ za predaj dreva, teda mali z čoho vyplatiť aj keď zisk bol z roku 2011 231,27€. Len neviem či to tak môžu. Ako mám zaúčtovať podiely na zisku? Treba to účtovať aj v počiatočných stavoch a tiež aj odmeny? Čo sa týka odmien, tak boli vyplatené na základe rozhodnutia výboru, nemajú ani dohody ani neboli zdanené tieto príjmy. Na VPD majú napísané - za práce pre PS. A podiely na zisku je potrebné zdaňovať? A ako zaúčtovať ak sa vráti vyplatený podiel na zisku z dôvodu neprevzatia?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

GAP Pozri príspevok
Prosím poradili by ste mi?
Účtujem jedno PS, ktoré viedlo v roku 2011 JÚ a teraz prechádzam na PU. Počiatočné stavy ako 221,211,331,321,341,431 viem nahodiť. Vychádzam z účtovníctva za rok 2011 kde boli výnosy 14216,49€, náklady 13930,77€, zisk 285,72€ a daň 54,45€. Teda HV na počiatočných stavoch je 231,27€ a zaúčtujem to 701/431. Na začiatku roka to preúčtujem 431/428. A v apríli si členovia vyplatili podiely na zisku spolu v sume 1036€ a ešte aj boli vyplatené odmeny výboru v sume 827€. Na začiatku roka 2012 mali príjem 2000€ za predaj dreva, teda mali z čoho vyplatiť aj keď zisk bol z roku 2011 231,27€. Len neviem či to tak môžu. Ako mám zaúčtovať podiely na zisku? Treba to účtovať aj v počiatočných stavoch a tiež aj odmeny? Čo sa týka odmien, tak boli vyplatené na základe rozhodnutia výboru, nemajú ani dohody ani neboli zdanené tieto príjmy. Na VPD majú napísané - za práce pre PS. A podiely na zisku je potrebné zdaňovať? A ako zaúčtovať ak sa vráti vyplatený podiel na zisku z dôvodu neprevzatia?
Ok ... ok .... nie na začiatku roka na 431/428, ale až po rozhodnutí valného zhromaždenia. Ale ani to nie, lebo VZ zrejme rozhodlo /aspoň malo rozhodnúť na návrh výboru/, že HV sa schvaľuje v rámci schválenia účtovnej závierky a rozdelí sa medzi radových členov podľa počtu podielov, čo je najprv 431/364, potom 364/211. Podiely PS so subjektivitou sa už podľa § 3/2/d ZoDP nezdaňujú. Tiež malo schváliť zvýšené podiely pre členov výboru. Dohodu netreba, ani zdaniť, ale malo to najprv schváliť VZ. Bez schválenia VZ to nie je legitímna výplata zo zisku, to si iba prisvojili. Výbor nemá právo rozhodnúť, iba navrhnúť VZ na schválenie, že mu patrí časť zo zisku ako odmena. Nie za prácu vo výbore, tá sa hradí z nákladov, zdaňuje + odvody, ale za dosiahnutý výsledok minulého roka. Neviem, aké boli ostatné zdroje na rozdelenie, okrem HV 2011 = 231,27, lebo sa spolu vyplatilo o 1631,73 viac. To by mali prezradiť dobre otvorené PS 2012. Aktíva sú podľa opisu iba 211 a 221, pasíva sú 321, 331, 341, 431, určite aj nejaké 395 v sume 321 + 331, ktoré sa musí preúčtovať prvým účtovným zápisom /=zmena metódy/ na 548/395. Ak ešte nejaká suma z aktív v v pasívach zvýši, tak by mala ísť na 428. Výplatu podielov možno vykryť iba zo 431 a 428, prevedených na 364. Ak sa vyplatilo viac, tak to už nebolo rozdelenie zisku minulých rokov, ale preddavok na podiely 2012. Ten sa musí zaúčtovať na 355/211. Lebo ... aj keď sa vyplácajú peniaze, tak sa nevyplácajú peniaze, ale HV minulých rokov. Ak ho niet, vyplácajú sa preddavky na podiely. Nie je to ani dovolené – platný zákon to neuvádza, ale ani v PS zakázané , ako u sro a as. Ak sa vráti neprevzatý podiel, treba ho prednostne účtovať na 211/355 – ak boli takto vyplatené, inak na 211/364.
0 0
duris11 duris11

duris11 je offline (nepripojený) duris11

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, či pozemkové urbárske spoločenstvo odovzdáva na DÚ aj výkaz pre neziskové organizácie? Pýtam sa preto, lebo predchádzajúca účtovníčka odovzdávala aj také výkazy, čo sa mi nejak nevidí.
a ešte 1 otázočka, prechod z jú do pú sa niekde v daňovom priznaní značí? Ďakujem krásne za odpovede.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

V súčasnosti podávajú pozem. spoloč. takéto výkazy: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...aha_2011_r.pdf
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...trat_2011r.pdf t. j. výkazy pre podnikateľov, nie výkazy
pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie

informáciu o prechode z jú do pú uveď v poznámkach
Naposledy upravil janka67 : 27.03.13 at 09:38
0 0
duris11 duris11

duris11 je offline (nepripojený) duris11

ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Olijanko Olijanko

Olijanko je offline (nepripojený) Olijanko

Prosím o radu týkajúcu sa tzv. zamestnaneckých deputátov: zamestnanci urbaru dostávajú palivové drevo, ktoré im zúčtujem ako odmenu pri výplate, na základe dokladu o prevzatí dreva.
Tieto deputáty však dostávajú spravidla za minulý rok t.j. teraz sa dáva deputát za r. 2012. Ako mám však zúčtovať doklad pracovníkovi, ktorý zomrel a poskytli ho rodine, niečo podobné budem mať aj v tomto roku, pri pacovníkoch, ktorí už v r.2013 nepracujú, resp. sú na dôchodku. Dalo by sa to riešiť dohodou, avšak jeden pracovník odišiel do predčasného dôchodku a čo s ním?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Olijanko Pozri príspevok
Prosím o radu týkajúcu sa tzv. zamestnaneckých deputátov: zamestnanci urbaru dostávajú palivové drevo, ktoré im zúčtujem ako odmenu pri výplate, na základe dokladu o prevzatí dreva.
Tieto deputáty však dostávajú spravidla za minulý rok t.j. teraz sa dáva deputát za r. 2012. Ako mám však zúčtovať doklad pracovníkovi, ktorý zomrel a poskytli ho rodine, niečo podobné budem mať aj v tomto roku, pri pacovníkoch, ktorí už v r.2013 nepracujú, resp. sú na dôchodku. Dalo by sa to riešiť dohodou, avšak jeden pracovník odišiel do predčasného dôchodku a čo s ním?
Ak podľa pracovnej zmluvy vzniká zamestnancovi nárok na naturálne plnenie s tým, že bude splnené až v budúcom kalendárnom roku ... tak treba najprv vytvoriť rezervu na tento nárok – v uzávierkových operáciách bežného roka. Teda 521/323 a v príslušnom ocenení hrubého naturálneho nároku - zrejme trhovou cenou s DPH a odvodov 524/323. Ak je v čase tvorby rezervy známe, že niekto pôjde do dôchodku, tak sa rezerva na odvody už nevytvorí, detaily neviem. V nasledujúcom roku sa dodá deputát. Dodací list sa zaúčtuje 331/601+343. Naturálne plnenie vo výplatnej listine 521+323/331 a v odvodoch 524+323/336. Ak zamestnanec odišiel do dôchodku, alebo zomrel a nárok platí, tak sa dodá rovnako, ibaže dedičovi a zúčtuje iba 323/331. Odvodové povinnosti sa vysporiadajú ako plnenia za minulé nároky po skončení pracovného pomeru, detaily treba doriešiť, nepoznám ich. Ak odvodová povinnosť pominula, tak sa neupotrebená rezerva rozpustí 323/524.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Dnes vyšiel v Zbierke zákonov v čiastke č. 24 nový zákon o pozemkových spoločenstvách č. 97/2013.
Naposledy upravil jarecko : 23.04.13 at 22:30
2 0
karacenka karacenka

karacenka je offline (nepripojený) karacenka

Zdravím, chcela by som sa opýtať. ako mám zaúčtovať prechod z bezprávnej na právnu spoločnosť. V podstate ide len o zostatok v pokladni a na účte.
Do júna 2013 fungujeme ako spoločnosť s bezprávnou subjektivitou. Vedieme jednoduché účtovníctvo.

Urbariát s právnou subjektivitou začne fungovať od 6/2013. Valné zhromaždenie schválilo aj nový názov spoločnosti. (kratší). Ešte na valnom zhromaždení bolo schválené, že všetky zostatky financií sa prevedú do novej spoločnosti s právnou subjektivitou. Majetok stará spoločnosť nemala. Ako mám tie zostatky financií previesť do novej spoločnosti , keď spoločnosť už bude viesť podvojné účtovníctvo??? Akým zápisom to urobím?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

... z bezprávnej na právnu nie je prechod, ale zánik jedného a vznik druhého. Vzniká nový subjekt, u ktorého sa účtuje otváracia súvaha. Do nej idú preberané, resp. vkladané aktíva 211 a 221 a ich zdroj krytia, teda 368. Po otvorení sa ešte na úkor 368 vysporiadajú medzi obidve formy pomernou častkou k trvaniu počas roka celoročné výnosy, ako nájomné za revír a pozemky. Aj celoročné náklady, ako daň z nehnuteľností, odmeny OLH, nájomné voči SPF, atď. PS bez subjektivity nevedie účtovníctvo, ani jednoduché, ani podvojné. Lebo ... čo nie je subjekt, nie je ani účtovnou jednotkou. Vedie iba daňovú evidenciu. Jej zostatky sa vysporiadajú bez dopadu na náklady a výnosy nového subjektu, aj keby doznievali ešte rok potom. Teda, ak príde po pár mesiacoch faktúra za toto obdobie, zaplatí sa u nového subjektu a zaúčtuje na 368/221, bez predpisu nákladov a nebodaj aj DPH.
2 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Poprosím o odpovede na otázky:
Je spracovanie vyťaženej drevnej hmoty porezom na pásovej píle, ktorej vlastníkom je spoločenstvo, podnikaním v zmysle § 19 ods. 3 zákona 97/2013?
Prenájom píly inému subjektu je podnikaním?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Vyzerá, že áno, pretože ... podľa § 3, ods. 2, živnostenského zákona :
2) Živnosťou ďalej nie je:
e) poľnohospodárstvo a lesníctvo včítane predaja nespracovaných poľnohospodárskych a lesných výrobkov za účelom spracovania alebo ďalšieho predaja.
Ďalej v zozname MV SR - klikni na http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie a dolu v prílohách na stiahnutie je zoznam odporúčaných voľných živností a medzi nimi 8.1.1.3 Piliarske práce. Teda ide o činnosť, na ktorú treba voľnú živnosť, aj v zmysle § 19, ods. 3 zákona o PS. Porez guľatiny nemožno považovať za súčasť hospodárenia v lese, lebo je ohraničený jednak zákonom o lesoch a jednak živnostenským zákonom. Lebo nejde o predaj nespracovaného dreva, ale už o drevársku prvovýrobu.
V zmluve o pozemkovom spoločenstve by to malo byť zhromaždením schválené v zmysle § 5/1/h zákona a doplnené aj v registri spoločenstiev na OLÚ podľa § 23/1/g..
Prenájom píly inému subjektu nie je nikdy podnikaním, aj keď je zdaňovaný. Lebo akýkoľvek prenájom bez iných súvisiacich služieb je činnosť len podľa občianskeho zákonníka, nie podľa obchodného zákonníka.
Naposledy upravil a_je_to : 03.06.13 at 23:07
1 0
karacenka karacenka

karacenka je offline (nepripojený) karacenka

ďakujem pekne za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, čo je ten zdroj krytia?? čo dám na 368?? Predošlá spoločnosť (bez právnej subj. nemá žiadne záväzky ani pohľadávky- všetko sa uhrádzalo hneď po prijatí. No a ešte neviem, kde a ako zaúčtujem majetok (lesy, pozemky) . Ide to všetko do pozemkov? Ako zistím hodnotu tých lesov?? Viem akurát že je toho 142 000 m2 a to je všetko. POtrebujeme nejakého znalca, aby to ohodnotil a potom to zaúčtujem do súvahy do pozemkov. Alebo ako to urobiť ????
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

To bude asi ... na dlhšie. Buď nemáš účtovné vzdelanie, alebo si vtedy nebola v škole. Nevadí, doučíš sa. Nedá sa mať na začiatku všetko. Zdroj krytia je ... zdroj krytia ! To je základný účtovný pojem - druhá strana súvahy k aktívam, teda pasíva. Tie peniaze, čo máte z predchádzajúceho spoločenstva bez subjektivity patria všetkým členom, podľa počtu podielov. Sú kryté povinnosťou vyplatiť ich, ktorá sa teraz nekoná, lebo z niečoho treba hospodáriť. A to je zdroj krytia, záväzok, ktorý má svoj kód - účet 368. Je to teda súčet tých peňazí v pokladni a v banke. Do účtovníctva môžeš účtovať iba tie pozemky, ktoré sú v katastri vedené na IČO urbáru. A to zrejme nie sú žiadne. Teda pozemky zatiaľ neúčtuješ vôbec. Patria členom, ako osobám, nie spoločenstvu, aj keď sa hovorovo nazývajú urbárske. No vidíš ... a máš po starostiach, ako ich oceníš ... :-). Tých 142000 m2 je akosi málo. Tam asi chýba buď jedna nula na konci, alebo iné číslo v strede. Urbár musí mať aspoň 51 hektárov, inak by nemohol existovať ako subjekt, obhospodarujúci les.
0 0
karacenka karacenka

karacenka je offline (nepripojený) karacenka

Ďakujem za odpoveď, účtovné vzdelanie nemám, to je fakt, ale robím účtovníctvo podnik. subjektom už 15 rokov. No priznám sa, že urbariáty sú pre mňa španielska dedina. Ale teraz už tomu začínam rozumieť. Prechod z jednoduchého do podvoj. účtovníctva som ešte nerobila. V predch . urbariáte bez práv. subj. máme len zostatok v banke, pokladňa má nulový zostatok. No a neboli mi jasné počiatočné zápisy do podvoj. účtovníctva. Doteraz som robila jedno účtovníctvo, alebo druhé :-)). Musím povedať (klopem na drevo), že kontroly z DU zatiaľ dopadli dobre :-)). Alebo som mala len šťastie ;-) ??
0 0
gondik gondik

gondik je offline (nepripojený) gondik

Pozdravujem všetkých účtovníkov,
aj ja patrím medzi nováčikov čo sa týka pozemkových spoločenstiev. Momentálne sa snažím viesť agendu pre urbár bez právnej subjektivity a sorry ak som prehliadla, ale zaujíma ma ako je to s odmenou pre predsedu urbáru. Má mesačne vyplácanú odmenu za túto funkciu akéhosi zástupcu-splnomocnenca. Nezdaňujeme ju, robíme dobre? Na konci zdaňovacieho obdobia, resp. pri zániku PS bez prav.subj. a vzniku PS s práv.subjektivitou je potrebné dať nejaké potvrdenie o vyplatenej odmene? Ako má vyzerať? Akou zmluvou je potrebné toto ošetriť, nemá dohodu o VP.
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Toto je veľmi ťažká problematika. Tak na metodiku, ako aj na jej vykonanie. V novembri 2011 som odoslal mailovú žiadosť o stanovisko DRSR s rovnakými otázkami. Potvrdili mi jej príjem hneď na druhý deň a prisľúbili mi mailom odpoveď. Dodnes som ju však nedostal. Tak sme to vyriešili po svojom. Aj v PS bez subjektivity existoval pri mojom nástupe výbor. Odmeny sme nezdanili, ale priznali sme ich do priznania dpfo a zdanili spolu s podielmi, každý v svojom priznaní. Nie je to celkom ok, lebo ide o činnosť, považovanú za závislú, zvlášť, ak je vyplácaná mesačne. Ale aspoň nikomu nie sme nič dlžní.
Správny postup podľa ZoDP by mal byť v § 34, ods. 6 a § 32, ods. 2/a, ktoré určujú postup u zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane zo závislej činnosti. Nedá sa to opisovať,musíš si to prečítať sama. Je to postup, akoby osoba zamestnávala sama seba bez IČO. Ale nie je doriešená otázka odvodov. V zákonoch o SP a ZP som takú možnosť vtedy nenašiel. Ak by veľmi chcel, možno ho prihlásia za samozamestnávateľa bez IČO, podľa RČ. Nepoznám však žiadny urbár, ktorý by podľa toho postupoval.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať