Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
urbarik urbarik

urbarik je offline (nepripojený) urbarik

Dobrý deň poraďáci,
ako evidujete príjem za palivové drevo?

záujemca-vlastník lesných pozemkov požiada o palivové drevo. OLH guľatinu na skládke pomeria (zabezpečujeme pílenie aj sťahovanie na skládku), vystaví záujemcovi lístok na prepravu a zároveň poštový poukaz na základe ktorého nám príde platba na účet.
Platbu evidujem 221/315AE. Na konci mesiaca preúčtujem 315AE/601AE, 343 za guľatinu a 315AE/602AE, 343 za sťahovanie.
Je to takto postačujúce? Alebo je potrebné vyhotoviť každému faktúru?
0 0
martm001 martm001

martm001 je offline (nepripojený) martm001

a_je_to
Nájomná zmluva s RD na 2005 – 2010 je platná stále, ak RD nepreukáže, že vyzvalo starú mamu na prevzatie a vrátenie jej pozemkov /podľa § 12/1 zákona 543/2009 o nájme pôdy/ , lebo ich už nechce obhospodarovať. Je teda povinné vyplácať nájomné. Musí vydať nájomné podľa zmluvy najmenej za rok 2013 – bežné nájomné a 3 roky dozadu /2012 – 2010/ ako spätné nájomné, lebo premlčanie možno uplatniť podľa § 100 až 110 a § 451 Obč. zákonníka iba na staršie nájomné ako 3 roky a iba pred súdom.
este raz dakujem za odpoved, este by som mal jednu otazku, po vydiskutovani problemu druzstvo poslalo vyjadrenie k vyplateniu najomneho, chce vyplatit roky 2011, 2012, 2013. Rok 2010 akosi prehliadli. Kedy bude premlcany rok 2010? podla mna ak je v zmluve stavoveny termin na výplatu najomneho od 1.10. do 31.3 nasledujuceho roku, tak najomne za rok 2010 by bolo premlcane az 31.3.2014. Uvazujem spravne?
Naposledy upravil martm001 : 17.12.13 at 09:07
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Premlčacia doba je 3 roky a začína plynúť dňom, kedy bolo RD povinné podľa zmluvy prvý krát vyplatiť podiely. Nájomné sa vypláca podľa zákona k 1.10. za minulý rok, ak v zmluve nie je iný termín. RD obvykle dávajú splatnosť do konca roka. Takže ak je v zmluve výplatný termín k 1.10., tak premlčané k 1.10.2013 bolo nájomné za rok 2009, splatné prvý raz k 1.10.2010 – 11-12-13 je rok premlčania. Rok 2010 bude premlčaný až 1.10.2014. Družstvo sa uhýba, krúti, prekrúca ... aby neplatilo. Vzťahuje sa na vyplatenie nájomného, ktoré je opakovaným plnením podľa § 110/3 obč. zákonníka, nie bezdôvodným obohatením podľa § 107/1, ktoré má iba 2 ročnú premlčaciu lehotu.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

urbarik
Dobrý deň poraďáci,
ako evidujete príjem za palivové drevo?

záujemca-vlastník lesných pozemkov požiada o palivové drevo. OLH guľatinu na skládke pomeria (zabezpečujeme pílenie aj sťahovanie na skládku), vystaví záujemcovi lístok na prepravu a zároveň poštový poukaz na základe ktorého nám príde platba na účet.
Platbu evidujem 221/315AE. Na konci mesiaca preúčtujem 315AE/601AE, 343 za guľatinu a 315AE/602AE, 343 za sťahovanie.
Je to takto postačujúce? Alebo je potrebné vyhotoviť každému faktúru?
Príjem za palivové drevo máš takmer správne, ibaže ... Pohľadávka sa účtuje podľa toho, voči komu je. Ak ide o člena, tak 355, pre nečlena 311. Teda 355/601+343. Výroba sa napočíta spolu - všetko, čo tvorí protihodnotu. Približovanie je súčasťou výrobnej ceny, aj pomerná časť činnosti OLH, ako zložka výrobnej réžie, bez osobitného vyčíslenia pri predaji. Sú to vlastné náklady výroby na priestorový meter a sledujú sa z viacerých dôvodov. Prvý je pre stanovenie predajnej ceny, druhý pre ocenenie zostávajúcej nedodanej výroby na sklade k 31.12. Predajná cena pre členov je kontrolovaná u platiteľa podľa § 22/5 ZoDPH. Faktúru pre nepodnikateľa nie je potrebné vyhotoviť. Stačí, keď dostane doklad o pôvode dreva a má ústrižok o zaplatení. Pre účtovanie predaja stačí mesačný výkaz malopredaja, kde je zoznam tých, čo v mesiaci prevzali drevo a množstvo s ocenením.
0 0
urbarik urbarik

urbarik je offline (nepripojený) urbarik

a_je_to, ďakujem za odpoveď.
pochopila som to správne že aj približovanie účtovať na 601?
OLH vystaví "Preukaz pôvodu dreva na prepravu a spracovanie" a poštový peňažný poukaz. Pre účtovanie vyhotoví OLH mesačný súpis.
Takže toto by malo byť v poriadku.
Na to vystavovanie faktúr som sa pýtala z dôvodu, že sme mali kontrolu dozornej rady, a oni ma tlačia do vystavovania faktúr. (vraj to malo byť už tento rok, že sa o tom dozvedeli na školení. ja som na žiadnom školení nebola, tak som zostala zaskočená). Ale za rok by toho bola poriadna kopa a navyše niektoré ceny za drevo sú tak malé, až by na faktúre vyzerali smiešne.
Ešte raz krásne ďakujem.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Dobrý deň, chcem sa pripojiť k diskusii účtovania palivového dreva.
Máme právnu formu družstvo. Lesné pozemky máme od vlastníkov v prenájme, títo vlastníci sú zároveň členmi družstva. Palivové drevo nepodnikateľom nefaktúrujeme, len vystavíme lístok na prepravu s uvedením množstva a ceny. Príjem účtujem tiež na 315.
Rozmýšľam, či je v našom prípade potrebné použiť účet 355?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

urbarik
a_je_to, ďakujem za odpoveď.
pochopila som to správne že aj približovanie účtovať na 601?
OLH vystaví "Preukaz pôvodu dreva na prepravu a spracovanie" a poštový peňažný poukaz. Pre účtovanie vyhotoví OLH mesačný súpis.
Takže toto by malo byť v poriadku.
Na to vystavovanie faktúr som sa pýtala z dôvodu, že sme mali kontrolu dozornej rady, a oni ma tlačia do vystavovania faktúr. (vraj to malo byť už tento rok, že sa o tom dozvedeli na školení. ja som na žiadnom školení nebola, tak som zostala zaskočená). Ale za rok by toho bola poriadna kopa a navyše niektoré ceny za drevo sú tak malé, až by na faktúre vyzerali smiešne.
Ešte raz krásne ďakujem.
Približovanie je súčasť výroby jedného výrobku. Iba sa napočíta do jeho výrobnej ceny, ale ďalej sa predáva iba výrobok.. Osobitne by sa mohla fakturovať doprava k odberateľovi /nad 20 km ju aj Lesy fakturujú/, ale približovanie pred popílením na metrovinu určite nie osobitne. Fakturácia pre nepodnikateľa mohla byť na školení ako názor školiteľa, ale nie ako zákonná povinnosť, lebo neexistuje. Ak doklad o pôvode obsahuje to, čo má, tak spolu s ústrižkom o zaplatení je to dosť údajov. A pre urbár ako účtovnú jednotku tiež postačuje. Z dokladov sa zostaví mesačný výkaz denníka malopredaja a to je aj daňový doklad na zaúčtovanie. Ale ... ak chcete, môžete aj faktúry. Iba ... škoda papiera a toneru. Ani kupci to neuvítajú. Doklad o pôvode dreva a poukážku vyplní aj OLH na pníku. Ale faktúru musí na počítači robiť a tlačiť účtovníčka, tam kde sedí. A to otravuje oboch.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

druzstvo81
Dobrý deň, chcem sa pripojiť k diskusii účtovania palivového dreva.
Máme právnu formu družstvo. Lesné pozemky máme od vlastníkov v prenájme, títo vlastníci sú zároveň členmi družstva. Palivové drevo nepodnikateľom nefaktúrujeme, len vystavíme lístok na prepravu s uvedením množstva a ceny. Príjem účtujem tiež na 315.
Rozmýšľam, či je v našom prípade potrebné použiť účet 355?
Účet 355 podľa mňa má prednosť pred účtom 311, na ktorý sa účtujú bežné pohľadávky z obchodného styku k trhovým odberateľom. Člen nie je trhový odberateľ, je niečo bližšie k dodávateľovi, je jeho súčasťou, akoby dodávateľ sám sebe. Preto má odlíšiteľný účet pre rovnakú pohľadávku. Účet 315 sa nepoužíva pre bežné pohľadávky, ale pre dobropisy, reklamácie, vratné obaly a podobne. Aj preto by som radšej uprednostnil 355 pred 315. Spätne to prerábať naozaj nemusíš, aj rok dokonči. Ale od nového roku začni na 355.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Prosím Vás teraz po tej novele ze maju PS mat vsetky pravnu subjektivitu, tak aj ked mali uz PU tak sa nemeni nič na učtovani ? len sa prevedu zostatky akoby zo stareho PS do noveho? vdaka
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Ak sa spoločenstvo bez subjektivity transformuje na subjektivitu, tak vzniká nová právnická osoba, nové IČO, nové DIČ a nové podvojné účtovníctvo. Pôvodné PS sa vysporiada ku dňu zápisu nového do registra PS podľa § 10 ZoDP. Predchádzajúce PS bez subjektivity nemohlo viesť podvojné účtovníctvo, ale len daňovú evidenciu podľa § 10, ZoDP, lebo nebolo subjektom, teda ani účtovnou jednotkou, ale združením FO. Zostatok peňazí zo starého sa celý prevedie do otváracej súvahy nového, ako zápis 211,221/368 a pokračuje sa ako od začiatku. Mohol by sa aj vyplatiť, ale to by sa museli potom znova skladať, previesť zostatok je lepšie. Aj preto, že z neho sa proti 368 ešte budú likvidovať nejaké záväzky bývalého PS.
1 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Prišli za mnou z lesníckeho družstva - pozemkové spoločenstvo s prosbou o vedenie účtovníctva. Majú tam skutočne 10 výdavkov a jeden príjem, ale neviem si poradiť so začiatočnou súvahou (doteraz nebolo podávané vobec nič, iba bol vedený peňazný denník). Mám 252 e na pokladni a to je všetko....v tomto roku bude jeden príjem za rok 2012, to neviem či dať do pohľadávok ako poč.stav, alebo radšej v tomto roku zdaniť...ešte ak by som vypočítala minuloročný výsledok tak je 25,20 eur zisk... ako to mám prosím vysporiadať, viete poradiť? dakujem pekne
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Problém je, že názov subjektu obsahuje družstvo a zároveň pozemkové spoločenstvo. Tieto formy majú odlišný spôsob účtovania. Ale predpokladám, že skôr ide o p.s. /než o družstvo/, ktoré sa transformovalo na právny subjekt. Lebo ... už malo výnos za 2012 aj stav pokladne. Treba si vyžiadať nejaký dokument o zápise spoločenstva do registra. K tomuto dátumu dáš do otváracej súvahy iba 211/368. Pohľadávka z roku 2012 je ešte príjmom právneho predchodcu, nie nového subjektu. Ale keď bude uhradený, zaúčtuješ ho už iba na 211/368. Podobne, všetky príjmy a výdavky spred dňa zápisu nového subjektu. Za pôvodného predchodcu sa ešte bude robiť podklad pre rozdelenie príjmov a výdavkov, na individuálne zdanenie u členov. Tam sa zahrnú pohľadávky ako výnosy končiaceho p.s. bez subjektivity - združenia. V novom subjekte už nepôjdu do výnosov, ale priamo na účet rozdelenia členom združenia. Podobne, ak by zostali nejaké staré záväzky.
Naposledy upravil a_je_to : 29.01.14 at 19:15
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

a_je_to
druzstvo81
Dobrý deň, chcem sa pripojiť k diskusii účtovania palivového dreva.
Máme právnu formu družstvo. Lesné pozemky máme od vlastníkov v prenájme, títo vlastníci sú zároveň členmi družstva. Palivové drevo nepodnikateľom nefaktúrujeme, len vystavíme lístok na prepravu s uvedením množstva a ceny. Príjem účtujem tiež na 315.
Rozmýšľam, či je v našom prípade potrebné použiť účet 355?
Účet 355 podľa mňa má prednosť pred účtom 311, na ktorý sa účtujú bežné pohľadávky z obchodného styku k trhovým odberateľom. Člen nie je trhový odberateľ, je niečo bližšie k dodávateľovi, je jeho súčasťou, akoby dodávateľ sám sebe. Preto má odlíšiteľný účet pre rovnakú pohľadávku. Účet 315 sa nepoužíva pre bežné pohľadávky, ale pre dobropisy, reklamácie, vratné obaly a podobne. Aj preto by som radšej uprednostnil 355 pred 315. Spätne to prerábať naozaj nemusíš, aj rok dokonči. Ale od nového roku začni na 355.

ďakujem a_je_to, od nového roka začnem účtovať na 355
ale čo v prípade ak palivové drevo zoberie nečlen (nevlastní lesné pozemky), ale na odber palivového dreva ho splnomocnila osoba ktorá lesného pozemky vlastní a nečlen pohľadávku do 31.12.2013 neuhradil. zaúčtovať 355 alebo 311?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Zaúčtuj podľa toho, kto mal v konečnom dôsledku platiť. Ak nečlen tak 311. Ak ten, čo splnomocnil, tak 355. Ja to z popisu neviem posúdiť, ale ak ho člen splnomocnil a nečlen neuhradil, tak by mal člen byť dlžný ako ručiteľ pohľadávky, teda 355 a zraziť mu to z nároku na podiely. U nás takých problémov niet. drevo môže odviezť aj člen iba ak ho zaplatil poukážkou na pošte a donesie ústrižok o platbe.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

... toto mi poslala pracovníčka lesného úradu... že po podpísaní prezidentom účinné od 27. 2. 2014

... len to akosi neviem nájsť na nrsr.sk ...
1 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

a_je_to ďakujem.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Ahojte, potrebovala by som sa s Vami zasa poradiť :-)

sme družstvo zaoberajúce sa službami v lesníctve. od vlastníkov máme prenajaté lesné pozemky.
v roku 2013 sme vyplácali nájomné (určené na výročnej členskej schôdzi z výsledkov hospodárenia v roku 2012). Teraz sa chystám prenajímateľom (vlastníkom) zaslať potvrdenie o vyplatenom nájomnom.
Mám také prípady, že pôvodný vlastník-prenajímateľ zomrel, jeho dedič dostal v roku 2013 vyplatené nájomné za roky 2012, 2011, ktoré sme držali v "depozite".
Ako to na tom potvrdení uviesť? Je potrebné to rozpísať?

Ešte sa mi jedná aj o to, že u niektorých tá suma za oba roky prekročila 500,-€. ako sa v tomto prípade berie oslobodenie? Napr. za rok 2011 dostal vyplatené v roku 2013 400,-e a za rok 2012 dostal v roku 2012 300,-€. dohromady teda dostal v roku 2013 700,-€ ale oslobodených je len 500,- tak 200,-€ musí zdaniť?

Ďakujem moc za radu.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Nenašiel som v platnom zákone možnosť, alebo povinnosť rozdeliť tento príjem, vyplatený naraz medzi dva súvisiace roky. Ale podľa mňa toto možno uplatniť práve na základe práva na oslobodenie tohto druhu príjmov. Ja by som určite nedal tieto príjmy do priznania a v prípade potreby by som sa hájil právom na oslobodenie. Ale ťažko radiť niekomu, kto sa potom nebude vedieť brániť. Niet jednoznačného riešenia, aspoň ja o ňom zatiaľ neviem. V každom prípade treba nájomníkovi tento príjem rozpísať podľa rokov. Aj výdavkové doklady /potvrdenia/ by som mu vydal práve z tohto dôvodu osobitne za každý rok.
1 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

OK, vydám teda potvrdenie na každý rok zvlášť.
(nebolo by spravodlivé ak by jeden nájomca nemusel zdaňovať príjem a druhý musel len na tom základe že dostal nájomné za dva roky, ale čo je už v tejto dobe spravodlivé :-))
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

ahojte,
kam do kontrolného výkazu k dph dávate príjem za palivové drevo ? (príjem prišiel na bankový účet,nebola vystavená faktúra)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať