Zavrieť

Porady

Alkohol a alkoholizmus - ako sa z toho dostať?

Rozhodol som sa dať sem takúto tému som abstinujúci alkoholik a viem aký problém vie narobiť alkohol a preto ak niekto potrebuje radu som tu ...Život bez alkoholu niečo krásne a spravte prví krok ...
Usporiadat
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
cathyc Pozri príspevok
ja viem, že alkoholik už nikdy nebude abstinentom, len abstinujúcim alkoholikom. Tvrdím len, že po piatich rokoch si ešte nemôžeš byť sebou istý. Ja som začala veriť, že moja mama už nikdy neochutná alkohol až po cca 18-tich rokoch abstinencie. Vtedy už bola v štádiu kedy sa smiala z predstavy, že si k ústam prikladá pohárik. Nebol problém mať plný bar alkoholu a žiť pri tom úplne bez obáv. Tomu vravím byť za vodou.

Prvé roky abstinencie,sú o hladaní samého seba.To neabstinuješ,to len nepiješ alkohol. Až po rokoch začneš abstinovať,pretože abstinencia je životný štýl,to je zmena správania,životných priorít,proste celková zmena kvality života. Až potom si môžeš povedať,že abstinuješ.

Pokial nič nezmeníš na svojom živote,len to že nepiješ alkohol môžeš do toho padnúť velmi lahko!!
3 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

ludex Pozri príspevok
Prvé roky abstinencie,sú o hladaní samého seba.To neabstinuješ,to len nepiješ alkohol. Až po rokoch začneš abstinovať,pretože abstinencia je životný štýl,to je zmena správania,životných priorít,proste celková zmena kvality života. Až potom si môžeš povedať,že abstinuješ.

Pokial nič nezmeníš na svojom živote,len to že nepiješ alkohol môžeš do toho padnúť velmi lahko!!
Ako dlho abstinuješ? ak to teda nie je tajomstvo.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
cathyc Pozri príspevok
máš môj obdiv ako si dokážeš pripustiť svoje slabosti. Moja už žiaľ nebohá mama patrila kedysi dávno k tomu prvému typu alkoholikov. Bolo to nesmierne ťažké obdobie pre ňu ale aj pre jej blízkych. Pre ňu nie len pre pokazenú životnú etapu, ale aj pre podlomené zdravie, čo bol následok rokov v alkoholovom opojení. Prežila som veľkú časť života v trápení z jej závislosti a preto si trúfam povedať, že čo to o tejto téme viem. Dovolím si preto vyjadriť svoj názor, že Conan X ešte nebude tak celkom vyliečený. Samozrejme, že mu prajem, aby dokázal odolávať, ale myslím si, že tam ešte problém ani zďaleka nepominul.

Dovolím si tvrdiť,že náš priatel Conan X,je v štádiu hladania samého saba.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
cathyc Pozri príspevok
Ako dlho abstinuješ? ak to teda nie je tajomstvo.

Ja abstinujem 1,5 roka!!

To ,myslím ako pretože pre mňa je úspech každý ďalší ďeň bez alkoholu!!
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

ludex Pozri príspevok
Ja abstinujem 1,5 roka!!

To ,myslím ako pretože pre mňa je úspech každý ďalší ďeň bez alkoholu!!
Držím Ti päste, aby už všetky Tvoje dni boli bez alkoholu.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
cathyc Pozri príspevok
Držím Ti päste, aby už všetky Tvoje dni boli bez alkoholu.

Pracujem na tom, s velkou chuťou a pokorou zároveň!!

Ďakujem!
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Dovolím si sem prilepiť jeden velmi dobrý článok.
 

Obsah

[hore]Úspešnosť protialkoholickej liečby


Úspech protialkoholického liečenia závisí na mnohých faktoroch. Začiatok musí vychádzať z pacientovej hlavy – tak ako u väčšiny vecí, kde sa pracuje s návykmi. Človek si musí uvedomiť, že s alkoholom má problém, musí uznať, že tento stav nie je v poriadku a musí chcieť, aby sa to zmenilo. To sú úplne základné predpoklady. Alkoholik musí byť pripravený znášať utrpenie, abstinenciu. To je veľmi ťažké rozhodnutie. S úvodom potom môže samotné protialkoholické liečenie pomôcť. No alkoholik po liečení musí prakticky úplne premeniť svoj život – všetko čo poznal a robil sa musí úplne zmeniť. Musia odpadnúť kamaráti, ktorí ho lákali piť alkohol, musí mať nové ciele pre čo žiť a pre čo podstúpiť toto utrpenie. Takéto požiadavky nezvládne ani väčšina zdravých ľudí, takže asi tušíte, že úspešnosť liečby alkoholikov nie je práve vysoká.
Úspešnosť protialkoholického liečenia býva okolo 20% liečených alkoholikov.

[hore]Ako prebieha protialkoholické liečenie?


Lekári najskôr pacienta vyšetria a zisťujú čo bolo spúšťačom jeho pitia, skúmajú, aké škody napáchal alkohol na jeho fyzickom, sociálnom a duševnom zdraví. Potom začína samotná liečba, ktorá sa zvyčajne skladá z troch zložiek:
Lieky, psychoterapia a pracovná terapia.
Cieľom protialkoholického liečenia je odstrániť následky, ktoré spôsobil alkoholizmus. V prvej fáze sa riešia telesné poškodenia – alkoholici sú často v zlom telesnom stave, vychudnutí, zanedbaní, slabí. Následne sa liečba sústreďuje na psychoterapeutickú intervenciu. Tu je cieľom, aby pacient začal rozumieť tomu, kam sa vinou svojho alkoholizmu dostal. Dostáva podnety, ako by sa mohol vrátiť do plnohodnotného života bez alkoholu. To nebýva jednoduché, pretože alkoholizmus je často dlhoročný chronický stav, kedy sa človek stretáva s asociálmi, sám sa podobne správa a má návyky, ktoré by v „novom živote“ bez alkoholu nevedel využiť. Vďaka psychoterapii má možnosť začať upravovať svoje postoje, návyky, správanie.
Základným predpokladom úspechu protialkoholického liečenia je dosiahnuť u pacienta pevné rozhodnutie odteraz úplne abstinovať.
Takáto liečba trvá dva až tri mesiace. Žiaľ, mnoho ľudí, ktorí protialkoholické liečenie opúšťajú s pevným presvedčením a nádejou často zakrátko privezú nazad v bezvedomí, alebo delíriu…
Nie vždy sa na neúspechu protialkoholickej liečby podieľa len samotný pacient. Často sa vyliečený človek vráti do pôvodného prostredia – neraz sociálne slabých pomerov. Namiesto pevnej opory nájde posmech, nedôveru, výčitky a odsúdenie za svoju minulosť. To mu neprispeje. Ak nikto neocení jeho ťažké rozhodnutie, často taký alkoholik skončí v krčme. Staré schémy myslenia sú silné.

[hore]Vyliečený bývalý alkoholik


Veľa nelichotivých komentárov sa dá počuť aj na adresu ľudí, ktorí svoj boj s alkoholizmom vyhrali. Že sú to čudáci, že s nimi už nie je žiadna zábava. Niečo pravdy na týchto tvrdeniach naozaj je.
Na vyliečeného alkoholika sa totiž nedá pozerať ako na akéhokoľvek človeka. Alkoholizmus má hlboké dôsledky na psychiku – podobne ako iné drogy¬. Skôr, než odsúdite vyliečeného alkoholika, je dobré uvedomiť si, že taký človek niekedy aj desaťročia investoval značnú časť svojho životného času do pitia. Čo to znamená? Že jeho zdrojom potešenia, pocitov, nálad, zážitkov bola chemická látka. Nepestoval koníčky, nevzdelával sa, neučil sa jednať s ľuďmi. Naopak – upadal. Taký človek môže po protialkoholickom liečení byť pocitovo a mentálne na úplne inej úrovni, než by zodpovedalo jeho vzhľadu, veku a postaveniu. Možno si zúfalo hľadá nové koníčky, nové zdroje príjemných podnetov. Len sa to učí. Stratil veľa rokov.
Jeho okolie však môže mať s týmto stavom problém. Po protialkoholickom liečení je bývalý alkoholik akoby vymenený. Robí a skúša veci, ktoré predtým nerobil, často ani predtým, než ešte začal piť. Obzvlášť ak vyrástol v sociálne slabom prostredí, môže naraziť na odpor ak sa chce zmeniť. Ľudia v jeho okolí nebudú radi vidieť, ak by ich tento človek po liečení odrazu chcel prerásť!
Preto je cesta liečby alkoholizmu tak ťažká. Alkoholizmus spôsobuje komplexný problém. Najlepšie je vyhnúť sa mu nepitím. A ak už pijete, čím skôr sa pokúste s tým niečo spraviť. Je lepšie ísť nazad len kúsok cesty, ak ste zistili, že idete nesprávnym smerom.

[hore]Ako sa dostať na protialkoholické liečenie?


No, pravidelne piť a vytrvať v tom. Ale vážne. Protialkoholické liečenie je záležitosť zdravotníctva a tak najjednoduchšia cesta je navštíviť psychiatra, ku ktorému patríte podľa obvodu. Odporučí vám ho váš obvodný, alebo rodinný lekár. Ak sa hanbíte, mnoho psychiatrov vás zoberie aj bez vyžiadania od lekára kvôli diskrétnosti. Ale ak potrebujete protialkoholické liečenie, bolo by malicherné hrať sa na hrdinu pred svojím lekárom a pritom si ničiť život.
1 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

cathyc Pozri príspevok
ja viem, že alkoholik už nikdy nebude abstinentom, len abstinujúcim alkoholikom. Tvrdím len, že po piatich rokoch si ešte nemôžeš byť sebou istý. Ja som začala veriť, že moja mama už nikdy neochutná alkohol až po cca 18-tich rokoch abstinencie. Vtedy už bola v štádiu kedy sa smiala z predstavy, že si k ústam prikladá pohárik. Nebol problém mať plný bar alkoholu a žiť pri tom úplne bez obáv. Tomu vravím byť za vodou.
Ja viem ,že si nemôžem byť istý lebo mám rešpekt pred alkoholom a 5rokov neni doba ktorá ti môže zaručiť istotu ,že si už za všetkým.Lebo keď som bol na liečení a tiež na Stacionároch sú pacienti ktorý z recidívujú aj po 15 - 20rokov abstinencie ...
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

ludex Pozri príspevok
Ja abstinujem 1,5 roka!!

To ,myslím ako pretože pre mňa je úspech každý ďalší ďeň bez alkoholu!!
Určite je ale myslel som si ,že abstinuješ viac a držím ti palce....
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

ludex Pozri príspevok
Ja abstinujem 1,5 roka!!

To ,myslím ako pretože pre mňa je úspech každý ďalší ďeň bez alkoholu!!
Po 1,5roka by som nebol si tak istý ale neviem prečo by som po 5rokoch hľadal sám seba ...ja už som sa našiel v deň ked´som sa rozhodol ísť na liečenie......
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Modlitba abstinujúceho alkoholika
Bože daj, aby som zostal navždy lepším.
Aby som zasa nepopíjal kde – s kým.
Aby ma nohy stále rovno niesli.
Aby som už nikdy nebol skleslý.
Aby som zdravie, po ktorom som túžil,
šanoval si! A aby som ho užil.
Aby ma žena, deti mali rady.
Aby som s nimi viacej chodil do záhrady.
Do lesa, k rieke, niekam do prírody.
Povedzme na jar hľadať jelenie zhody.
A tiež cez leto, na jeseň, či v zime.
Už nechcem vravieť: “Kamaráti pime!”
Chcem zabudnúť na ten čas s vodkou, s pivom.
Aby na mňa už nik nehľadel krivo.
Vieš sám, čo som bol vtedy a čo chcem byť teraz.
Áno viem! Viem, zlyhal som neraz.
Preto Ťa prosím! Daj mi sily, vôle!
Aby som už nikdy nepadol dole.
Aby som ráno, i večer mohol zvolať.
Začal som, chcem a budem abstinovať.
Ladislav Caňo - Spolok abstinentov Prievidza
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

ludex Pozri príspevok
Modlitba abstinujúceho alkoholika
Bože daj, aby som zostal navždy lepším.
Aby som zasa nepopíjal kde – s kým.
Aby ma nohy stále rovno niesli.
Aby som už nikdy nebol skleslý.
Aby som zdravie, po ktorom som túžil,
šanoval si! A aby som ho užil.
Aby ma žena, deti mali rady.
Aby som s nimi viacej chodil do záhrady.
Do lesa, k rieke, niekam do prírody.
Povedzme na jar hľadať jelenie zhody.
A tiež cez leto, na jeseň, či v zime.
Už nechcem vravieť: “Kamaráti pime!”
Chcem zabudnúť na ten čas s vodkou, s pivom.
Aby na mňa už nik nehľadel krivo.
Vieš sám, čo som bol vtedy a čo chcem byť teraz.
Áno viem! Viem, zlyhal som neraz.
Preto Ťa prosím! Daj mi sily, vôle!
Aby som už nikdy nepadol dole.
Aby som ráno, i večer mohol zvolať.
Začal som, chcem a budem abstinovať.
Ladislav Caňo - Spolok abstinentov Prievidza
super... aj mi máme pijansku hymnu v R.Sobote
0 0
merilin963 merilin963

merilin963 je offline (nepripojený) merilin963

prosim o par povzbudivych slov,,,presne o mesiac manzel nastupi na protialkoholicke liecenie a ja mam pocit ze to bude strasne dlhy mesiac,,,uz zase nepracuje,len sa stretava s partiou ozranov,domov sa pride vyspat,vlastne nepride-dotacka sa,vykrici,vystrasi deti,boji sa ho cela rodina,
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

merilin963 Pozri príspevok
prosim o par povzbudivych slov,,,presne o mesiac manzel nastupi na protialkoholicke liecenie a ja mam pocit ze to bude strasne dlhy mesiac,,,uz zase nepracuje,len sa stretava s partiou ozranov,domov sa pride vyspat,vlastne nepride-dotacka sa,vykrici,vystrasi deti,boji sa ho cela rodina,
je to super lebo už to je prvý krok k úspechu,že sa rozhodol ísť na liečenie a ver tomu,že ten mesiac preletí ako voda ...len kamaráti mi tam nesedia lebo pred liečbou by to mal mať vyčistené v hlave a rozhodnutý idem sa liečiť a abstinovať ....ale treba dúfať a veriť ,že sa zmení a preto ti držím palce aby všetko dopadlo dobre budem rád ak mi dáš vedieť a ak môžeš napíš kde sa ide liečiť ja som bol v R.Sobote.....
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Conan X Pozri príspevok
je to super lebo už to je prvý krok k úspechu,že sa rozhodol ísť na liečenie a ver tomu,že ten mesiac preletí ako voda ...len kamaráti mi tam nesedia lebo pred liečbou by to mal mať vyčistené v hlave a rozhodnutý idem sa liečiť a abstinovať ....ale treba dúfať a veriť ,že sa zmení a preto ti držím palce aby všetko dopadlo dobre budem rád ak mi dáš vedieť a ak môžeš napíš kde sa ide liečiť ja som bol v R.Sobote.....

Podla príspevkov,ktoré som čítal,tak ide na liečbu súdnou cestou.
Takže z jeho strany je o liečbu nezájem,preto tý kamaráti!

Ak sa mýlim,opravte ma!
1 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

ludex Pozri príspevok
Podla príspevkov,ktoré som čítal,tak ide na liečbu súdnou cestou.
Takže z jeho strany je o liečbu nezájem,preto tý kamaráti!

Ak sa mýlim,opravte ma!
Podľa mňa sa nemýliš. Ja som mala odpoveď, ale nakoniec som ju neodoslala, lebo v príspevku bola žiadosť o podporu. Moja odpoveď však žiadnu podporu nedávala. Bol tam len hnev na to, že prispievateľka drží deti v stálom terore.
Naposledy upravil cathyc : 17.04.10 at 11:03 Dôvod: večné preklepy
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

ludex Pozri príspevok
Podla príspevkov,ktoré som čítal,tak ide na liečbu súdnou cestou.
Takže z jeho strany je o liečbu nezájem,preto tý kamaráti!

Ak sa mýlim,opravte ma!
Aj ja mám taký pocit,že liečbu ignoruje už teraz .....len pre manželku a rodinu je to ťažké a nádej je tu malá....lebo on sa nechce liečiť....
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

cathyc Pozri príspevok
Podľa mňa sa nemýliš. Ja som mala odpoveď, ale nakoniec som ju neodoslala, lebo v príspevku bola žiadosť o podporu. Moja odpoveď však žiadnu podporu nedávala. Bol tam len hnev na to, že prispievateľka drží deti v stálom terore.
Určite je to ťažké a hlavne ked´trpia manželka a deti ..ja viem podľa seba ako bolo vtedy a teraz ...
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
cathyc Pozri príspevok
ja viem, že alkoholik už nikdy nebude abstinentom, len abstinujúcim alkoholikom. Tvrdím len, že po piatich rokoch si ešte nemôžeš byť sebou istý. Ja som začala veriť, že moja mama už nikdy neochutná alkohol až po cca 18-tich rokoch abstinencie. Vtedy už bola v štádiu kedy sa smiala z predstavy, že si k ústam prikladá pohárik. Nebol problém mať plný bar alkoholu a žiť pri tom úplne bez obáv. Tomu vravím byť za vodou.
Ja Ťa sklamem, mať plný bar alkoholu je pre abstinujúceho alkoholika život s obavami....Je to proti istým zásadám. A ver mi, za vodou nie je nikdy. Len je opatrná, pláva blízko brehu. Aby doskočila. Žiaľ.
2 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

conan Pozri príspevok
Po 1,5roka by som nebol si tak istý ale neviem prečo by som po 5rokoch hľadal sám seba ...ja už som sa našiel v deň ked´som sa rozhodol ísť na liečenie......
V tomto má conan pravdu - 1,5 roka - to je len začiatok (aj keď úspešný). Conan sa sám rozhodol s touto pliagou skoncovať (tak ako aj ja pred viac ako 30-timi rokmi). Toto chce buď pevnú vôľu, alebo to liečenie (ale aj tam je potrebná štipka vôle). A pokiaľ niekto sám sa podujme ísť na liečenie -klobúk dolu - pretože si sám uvedomuje, v akom je stave. V tomto rozhodnutí je potrebné len podporovať.

Ja som s tým "uťal" sám, bez liečenia, jednoducho som s tým sekol zo dňa na deň (neprajte si zažiť tie pocity po tom seknutí )

Preto každému, kto sa na toto dá - držím všetky palce (aj tie na nohách , len aby vydržal.


Dnes môžete predo mňa postaviť fľaše, fľaštičky, demižóny i sudy rôznych tvarov, farieb i veľkostí - so mnou to už ani nehne - jednoducho - nechýba mi to.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať