Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

janess30 Pozri príspevok
ďakujem za radu.
Nerozumiem ale poslednej vete. Je povinný vyplatiť mzdu za nevyplatené 2 mesiace + 2 mesiace ??
Zamestnancom dáva Skončenie prac.pomeru dohodou, ale pripísal poznámku, že sa zamestnanci vzdávajú odvolania a že si nebudú nárokovať odstupné. Môže?
ďakujem vopred
Hovoríte, že Vám nevyplatil posledné 2 mesiace, takže tie a zároveň podľa zákoníka práce Vám je povinný zaplatiť aj ďalšie 2 mesiace priem.platom. (také niečo ako odstupné). Nerozumiem ako môže dávať zamestnancom výpoveď dohodou. Určite ju nemusia podpísať. Potom im musí dať nadbytočnosť, musí ich ešte zamestnávať 2 mesiace + vyplatiť 2 mesiace odstupné.
0 0
janess30 janess30

janess30 je offline (nepripojený) janess30

ďakujem
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Prosím o radu, keď dá zamestnanec výpoveď u zamestnávateľa odpracoval 6 rokov koľko je výpovedná doba 2 alebo 3 mesiace.Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dada 1 Pozri príspevok
Prosím o radu, keď dá zamestnanec výpoveď u zamestnávateľa odpracoval 6 rokov koľko je výpovedná doba 2 alebo 3 mesiace.Ďakujem
Dva mesiace, a vôbec nezáleží na odpracovanej dobe.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

A keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, tak je 3 mesiace?/odpracoval 6 rokov/
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dada 1 Pozri príspevok
A keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, tak je 3 mesiace?/odpracoval 6 rokov/
Áno, tu sa už odpracované roky počítajú.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Tiež riešime podobný problém. V ZP som našla nasledovné:

§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

Tu sa spomína, že výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca. Neplatí teda, že ak zamestnanec odpracuje viac ako 5 rokov, tak aj z jeho strany, ak podá výpoveď plynie 3 mesačná výpovedná lehota?
Díki za odpoveď
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Reprografia Pozri príspevok
Tiež riešime podobný problém. V ZP som našla nasledovné:

§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

Tu sa spomína, že výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca. Neplatí teda, že ak zamestnanec odpracuje viac ako 5 rokov, tak aj z jeho strany, ak podá výpoveď plynie 3 mesačná výpovedná lehota?
Díki za odpoveď
Tu som to vysvetlil:

http://www.porada.sk/541175-post7.html
0 0
Silvia28 Silvia28

Silvia28 je offline (nepripojený) Silvia28

Ahojte, chcela by som sa opýtať:pracujem u rodičov vo firme od roku 2000, r. 1/2003 materská do r. 2/2004 a potrebujem dať výpoveď takú, aby mi nemuseli platiť odstupné a ja aby som dostala podporu. Aký paragraf mám uviesť. Som aj v druhom pilieri dôch. sporenia, čo ďalej s ním - musím si ho platiť sama alebo ho zrušiť? Ďakujem za všetky rady.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Silvia28 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opýtať:pracujem u rodičov vo firme od roku 2000, r. 1/2003 materská do r. 2/2004 a potrebujem dať výpoveď takú, aby mi nemuseli platiť odstupné a ja aby som dostala podporu. Aký paragraf mám uviesť. Som aj v druhom pilieri dôch. sporenia, čo ďalej s ním - musím si ho platiť sama alebo ho zrušiť? Ďakujem za všetky rady.
Podpora už teraz nie je podmienená dôvodom výpovede. Kľudne môžete ukončiť PP dohodou, myslím že §60.
Podmienkou na získanie podpory je platenie poistenia v nezamestnanosti 3 roky v posledných 4 rokoch pri PP na dobu neurčitú, alebo 2 roky v posledných 4 rokoch pri PP na dobru určitú. Podľa tvojich údajov, toto budeš mať splnené.
Čo sa týka II. piliera, tak nemusíš robiť vôbec nič. Jednoducho keď za Teba nebude do SP nikto odvádzať dôchodkové poistenie, tak SP nebude nič posielať do tvojej DSS. Keď zase začne niekto platiť, tak zase začne posielať.
0 0
vieroska vieroska

vieroska je offline (nepripojený) vieroska

Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o radu a usmernenie.
Zamestnanec nám podal dňa 29.2.2008 žiadosť o rozviazanie pracovnej zmluvy dňom 30.4.2008. Zamestnávateľ súhlasil s rozviazaním PZ s uplynutím 2-mesačnej výpovednej doby. Teda ku skončeniu PZ malo dôjsť 30.4.2008. Avšak zamestnanec ústne požiadal zamestnávateľa o skoršie ukončenie prac. pomeru (ku dňu 11.4.2008), keďže si našiel prácu. Zamestnávateľ mu to ústne schválil. Ja ako personalistka sa mám postarať o potrebnú administratívu. Teda môžem si vyžiadať od zamestnanca písomnú žiadosť o skoršie skončenie PP a zároveň napísať súhlas s touto žiadosťou? Bude to takto v poriadku?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vieroska Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o radu a usmernenie.
Zamestnanec nám podal dňa 29.2.2008 žiadosť o rozviazanie pracovnej zmluvy dňom 30.4.2008. Zamestnávateľ súhlasil s rozviazaním PZ s uplynutím 2-mesačnej výpovednej doby. Teda ku skončeniu PZ malo dôjsť 30.4.2008. Avšak zamestnanec ústne požiadal zamestnávateľa o skoršie ukončenie prac. pomeru (ku dňu 11.4.2008), keďže si našiel prácu. Zamestnávateľ mu to ústne schválil. Ja ako personalistka sa mám postarať o potrebnú administratívu. Teda môžem si vyžiadať od zamestnanca písomnú žiadosť o skoršie skončenie PP a zároveň napísať súhlas s touto žiadosťou? Bude to takto v poriadku?
Bude to skončenie PP dohodou. Mal by to napísať zamestnanec, ale keďže ti to hodili na plecia, napíš krátku dohodu o skončení PP bez uvedenia dôvodu. Podpíšu to zamestnanec aj zamestnávateľ a PP skonči ku dňu, ktorý bude uvedený v dohode.
0 0
vieroska vieroska

vieroska je offline (nepripojený) vieroska

Ďakujem krásne za radu.
0 0
kacatko kacatko

kacatko je offline (nepripojený) kacatko

Dobrý deň,

som tu nova tak sa ospravedlnujem ak je tu uz polozena otazka, na ktoru sa chcem informovat a dufam, ze mi poradite a date odkaz na moju otazku.
Mam problem so svojim zamestnavatelom, pracovny pomer mi konci ku dnu 30.4.2008 a mam 15dni dovolenky (9dni starej a 6 dni novej). Ked som sa v polovici marca informovala o cerapani svojej dovolenky tak mi veduci povedal, ze nie je problem, ze mi ju da. Po sviatkoch som si ju dala podpisat no musela som ho prosit dalsie 3 dni aby mi dovolenku podpisal, nestalo sa tak v utorok som bola za nim a zrazu sa vyskytol problem, vraj mu ju riaditel nechce schavlit chce aby som tam este 5dni ostala dlhsie, no mne to nevyhovuje lebo potrebujem nastupit do novej prace, kde na mna cakali viac ako mesiac. Chcem k 9.4. skoncit potom by som si mala cerpat dovolenku, no ked mi ju nechcu dat ja aj napriek tomu chcem skoncit a nastupit do novej prace, kde ich o tom informujem. Chcela by som vediet, aky postih mi mozu dat?

Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kacatko Pozri príspevok
Dobrý deň,

som tu nova tak sa ospravedlnujem ak je tu uz polozena otazka, na ktoru sa chcem informovat a dufam, ze mi poradite a date odkaz na moju otazku.
Mam problem so svojim zamestnavatelom, pracovny pomer mi konci ku dnu 30.4.2008 a mam 15dni dovolenky (9dni starej a 6 dni novej). Ked som sa v polovici marca informovala o cerapani svojej dovolenky tak mi veduci povedal, ze nie je problem, ze mi ju da. Po sviatkoch som si ju dala podpisat no musela som ho prosit dalsie 3 dni aby mi dovolenku podpisal, nestalo sa tak v utorok som bola za nim a zrazu sa vyskytol problem, vraj mu ju riaditel nechce schavlit chce aby som tam este 5dni ostala dlhsie, no mne to nevyhovuje lebo potrebujem nastupit do novej prace, kde na mna cakali viac ako mesiac. Chcem k 9.4. skoncit potom by som si mala cerpat dovolenku, no ked mi ju nechcu dat ja aj napriek tomu chcem skoncit a nastupit do novej prace, kde ich o tom informujem. Chcela by som vediet, aky postih mi mozu dat?

Dakujem
Máš pravdu, že to tu bolo viackrát preberané. Preto len stručne - môže ti:
- viesť neospravedlnenú absenciu za dni, kedy si neprišla do práce
- ukončiť PP z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny (budeš to mať vo výstupnom liste)
- krátiť dovolenku - za každý deň absencie 2 dni dovolenky
- nevyplatiť ti mzdu za dni absencie
- krátiť prípadné prémie, odmeny
- požadovať prípadnú náhradu škody, ak mu tvojim neplánovaným odchodom nejaká vznikne
- žiadať pokutu vo výške mesačného platu, ak to máš v zmluve.

Viac si pozri tu:

http://www.porada.sk/t64597-skonceni...ho-pomeru.html

http://www.porada.sk/t13712-okamzita...mestnanca.html

http://www.porada.sk/t70077-nahrada-...dnej-doby.html

http://www.porada.sk/t65414-okamzite-skoncenie-pp.html

http://www.porada.sk/t60672-ako-obis...nu-lehotu.html

... a kopec ďalších.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

pravnicka Pozri príspevok
výpoved musí mať písomnú formu, musí byť doručená , inak je neplatná.
A dôvod výpovede musí byť zreteľný, nezameniteľný s iným dôvodom, lebo inak je výpoved neplatná. A samozrejme tu platí vypovedná lehota.

ZP§ 67 Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoved s uvedením dôvodu i bez uvedenia dôvodu.
Zamestnávateľ ma jedine povinnosť neprijať výpoved zamestnanca z dôvodov uvedených v § 64. Ak sa na vášho zamestnanca vzťahujú dôvody uvedené v § 64, vtedy konáte dobre. Ale ak nie, konáte proti právne, lebo každý má právo vyplývajúce z ústavy SR na slobodný výber povolania.


Zákonník práce upravuje v § 64 dôvody, ked zamestnávateľ nesmie dať výpoved zamestnancovi v ochránnej dobe, a to:

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
Vazena pani kolegyna, pretoze sme pravnici, prosim Vas o uvedenie zdroja - zakonneho ustanovenia alebo judikatu, v suvislosti s vyslovenym nazorom Zamestnávateľ ma jedine povinnosť neprijať výpoved zamestnanca z dôvodov uvedených v § 64. Ak sa na vášho zamestnanca vzťahujú dôvody uvedené v § 64, vtedy konáte dobre

Zaroven znova opakujem svoju prosbu o uvedenie zdroja z temy http://www.porada.sk/t72799-p3-nahra...ma-platit.html, na ktoru som napriek opakovanej prosbe doteraz nedostala odpoved.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

elli Pozri príspevok
Vazena pani kolegyna, pretoze sme pravnici, prosim Vas o uvedenie zdroja - zakonneho ustanovenia alebo judikatu, v suvislosti s vyslovenym nazorom Zamestnávateľ ma jedine povinnosť neprijať výpoved zamestnanca z dôvodov uvedených v § 64. Ak sa na vášho zamestnanca vzťahujú dôvody uvedené v § 64, vtedy konáte dobre

Zaroven znova opakujem svoju prosbu o uvedenie zdroja z temy http://www.porada.sk/t72799-p3-nahra...ma-platit.html, na ktoru som napriek opakovanej prosbe doteraz nedostala odpoved.

elli, myslím, že odpovede sa nedočkáš. pravnicka tu bola len mesiac a to naposledy 8.3.2008, za ten čas tu stihla narobiť kopec zmätkov svojimi nepodloženými a z rukáva vysypanými tvrdeniami. Mám silný pocit, že s právom mala spoločný len nick, lebo fundovaný právnik by také zavádzajúce informácie nemohol napísať.

Howgh.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Prosím Vás o radu. Od roku 2002 som zamestnaná, v r. 2005 som išla na materskú dovolenku , teraz v roku 2008 som sa vrátila (1.2.2008), ale premýšľam o výpovedi (zdrav.prob.syna). Keď dám výpoveď dohodou budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, keď som bola 3 roky na rodičovskej dovolenke? Srdečná vďaka. GABI (Chcem si nájsť prácu, aby som mohla pracovať z domu)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

gabi2 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Od roku 2002 som zamestnaná, v r. 2005 som išla na materskú dovolenku , teraz v roku 2008 som sa vrátila (1.2.2008), ale premýšľam o výpovedi (zdrav.prob.syna). Keď dám výpoveď dohodou budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, keď som bola 3 roky na rodičovskej dovolenke? Srdečná vďaka. GABI (Chcem si nájsť prácu, aby som mohla pracovať z domu)
Predpokladám, že je to PP na dobu neurčitú. V tom prípade, aby si mala nárok na podporu, musíš mať poistenie v nezamestnanosti platené 3 roky v posledných 4 rokoch. Je úplne jedno či ukončíš PP dohodou, či dáš alebo dostaneš výpoveď. Proste musí byť splnená táto podmienka.
Počas RD, bohužiaľ, za nás mamičky, nikto poistenie v nezamestnanosti neplatí. Takže ak si náhodou nebola v SP prihlásená ako dobrovoľne poistená osoba na platenie poistenia v nezamestnanosti, tak Ťa asi sklamem, ale nárok na podporu určite mať nebudeš.
0 0
Zuna111 Zuna111

Zuna111 je offline (nepripojený) Zuna111

Už tu bolo prebrané takmer všetko, mám podanú výpoveď k 31.5.08 ale v súčasnom zamestnaní ma nechcú uvoľniť. Na opakované tvrdé rokovania o zotrvaní vo firme som im povedala, že už mám u nového zamestnávateľa podpísanú pracovnú zmluvu ( k termínu výpovede ) . Odozvou bolo okamžité krátenie pohyblivej čiastky bezdôvodne, napriek cca 30 hodinám nadčasov mesačne . Dá sa to chápať ako nedodržanie § 69 ( nevyplatenie časti mzdy ). Ja viem, ked príde ku konfrontácii, tak zo strany zamestnávateľa bude platiť "kto chce psa biť, palicu si nájde" ako mám reagovať ?

Dakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať