Zavrieť

Porady

Domáca pekáreň na chlieb

M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Má niekto skúsenosť s reklamovanými domácimi pekárničkami na chlieb? Chcela by som kúpiť pod stromček, ale neviem nakoľko sú reklamy pravdivé v tom, že sa tam len všetko nasype a ono to zamiesi a upečie samé.
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Keď sme kúpili pekáreň, bola som dosť rozlietaná, nemala som čas chodiť a hľadať po regáloch, kúpili sme hotové zmesi. Nehovorím, že by boli chlebíky zlé, no nebolo to to pravé orechové.
Teraz mám doma múku grahamovú a T650 (nejako mi to číslo utkvelo v pamäti a potom som si to našla na pekarny.unas.cz, že je vhodná pre pečenie chleba, no teraz zisťujem, že sú aj lepšie voľby). Pekáreň máme Moulinex XXL. Našla som tu kopec dobrých rád, napriek tomu sa na vás obraciam s prosbou: Kolegyne - pekáročky, teraz mi polopatisticky poraďte, čo mám robiť, napr. aký nastaviť program a odkiaľ viete, akú nastaviť váhu.

Ešte také otázočky: ako viete, že treba tie hnetače vybrať, že je ten správny čas?

Na uvedenej stránke sú aj iné múky, možno vhodnejšie, čo si myslíte?
Pšeničné mouky
00 Pšeničná mouka hladká světlá
T 400 - Pšeničná výběrová polohrubá
T 405 - je umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší a tedy "nejmíň" celozrnná.
T 450 - Pšeničná hrubá (krupice)
T 512 - Pšeničná pekařská speciál
T 530 - Pšeničná mouka hladká světlá - pekařská speciál
T 550 - Pšeničná mouka polohrubá světlá
T 650 - Pšeničná mouka hladká polosvětlá, pro pečení chleba jsou vhodnější mouky s T650.
T 700 - Pšeničná mouka světlá, chlebová
T 1000- Pšeničná mouka hladká tmavá (chlebová)
T 1050- Pšeničná mouka chlebová, je hladká, tmavá
T 1150- Chlebová mouka
T 1800- Pšeničná celozrnná, hrubá; celozrnná, jemná
Žitné mouky
T 960 Žitná chlebová
T 1700 Žitná celozrnná


Záverom len: nevadí vám, že ten displey nie je podsvietený?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Rozalka, ja používam väčšinou 650 a miešam to so zmesou z Lidla, sú rôzne v modrom sáčku, zelenom, červenom , hnedom, ale asi najlepšia je v zelenom.

Používam ten Dáškin recept, ale momentálne som si tocha upravila a zdá sa mi to dobré.

2 lyžice oleja
1 lyžica jablkového octa
350 ml teplej vody
lyžička soli
200 g hotová zmes z Lidla alebo Kauflandu.....pohánkovú, tej dávam menej, žitnú, špaldovú a rôzne iné....
350 g hl. múka 650
2 väčšie v šupke uvarené a vidličkou pretlačené zamiaky
kmín celý aj mletý
tekvica, sezam, ľan, slnečnica....
1 lyžička droždia , alebo 1/3 sáčku



pečiem na programe 1 základný, po upečení ešte nechám cca 20 min v pekárni, po vybratí z pekárne asi po 20 min. vyberám háky. Háky počas pečenia nevyberám. Nestresujem sa tým, že už ich treba vybrať, keď sa domiesi, pretože tie diery nám vôbec nevadia.

A ten displej? Máš pravdu, vadí mi to.

Nerozumiem, čo myslíš tou váhou?

a ďakujem za názornú uzážku rozlíšenia múk
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
A ešte jedna otázka pre vlastníkov XXL.
Chcem sa spýtať, či aj vám preteká voda, olej... okolo hákov?
Už to mám tam natečené.... a veľmi zle sa to čistí.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
cactus Pozri príspevok
..... v modrom sáčku, zelenom, červenom , hnedom, ale asi najlepšia je v zelenom.
....
Nerozumiem, čo myslíš tou váhou?

a ďakujem za názornú uzážku rozlíšenia múk
Na pekárni sa nastavuje váha - je to taký pupček naľavo - je na ňom závažie, na displeji potom preskakuje značka pod číslami
750,1000,1500 - ako mám vedieť, čo mám nastaviť?
mám spočítať váhu vložených surovín alebo vypočítať, koľko bude vážiť ten chlieb?
A tie sáčky z Lidla - to je čo? - má to nejaký názov?
ja som tam kúpila hotovú zmes, boli teraz v akcii, celkom dobré (vlákninová a 3-omegová, po 29.90)
0 0
myrtus myrtus

myrtus je offline (nepripojený) myrtus

Mám XXL, múku miešam T650 s ražnou ( Občas kupujem v Kauflande. Tiež objednávam z mlyna v Šišove, tu majú viac druhov "chlebových" ražné svetlé,tmavé, a mnoho ďalších).
Tekutina by nemala pretekať z nádoby. Ak pečiem s nastavením, tzn. v noci, aby bol čerstvý chlieb na ráno, samozrejme, že háky nevyberám. Inak ich vyberiem po druhom premiesení, pred posledným (najdlhším) kysnutím. Na displeji 1:50. Diery v chlebe by mi ani veľmi nevadili, ale zrejme mám nejaký nekvalitný povrch hákov, cesto sa ne lepí, nepomohli ani pokusy s naolejovaním ap. a po upečení nepomôže ani mierne vychladnutie, vždy sa s nimi chlieb vytrhuje.
Pri množstve múky 500 g používam strednú veľkosť. Menší som nerobila a najväčší 1500g nastavujem pri múke 700- 750g.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
ďakujem, už sa hnetie. Dala som podľa Gabiky (cactus) a k T650 som pridala grahamovu.
Ako časuješ, ak dávaš robiť cez noc? teda o koľkej sa má zapnúť, aby ráno bola akurát?
Môj kolega mi hovoril, že dáva aj cukor, no tu som to nevidela, treba ho?
0 0
myrtus myrtus

myrtus je offline (nepripojený) myrtus

Cukor dávam - pol lyžičky. Časovanie: Napr. nasypem suroviny o 22 hod.a chcem mať chlieb ráno o piatej, naťukám na displeji 7 hod.
0 0
myrtus myrtus

myrtus je offline (nepripojený) myrtus

Ešte som zabudla: počítaj ráno minimálne hodinu na vychladnutie, kým ho budete krájať. Na začiatku sa mi stalo, že som upečenie načasovala na moment prípravy raňajok, samozrejme, že sa krájať ani jesť ešte nemohol
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Rozalka Pozri príspevok
ďakujem, už sa hnetie. Dala som podľa Gabiky (cactus) a k T650 som pridala grahamovu.
Ako časuješ, ak dávaš robiť cez noc? teda o koľkej sa má zapnúť, aby ráno bola akurát?
Môj kolega mi hovoril, že dáva aj cukor, no tu som to nevidela, treba ho?
Rozalka môj najobľúbenejší...Dášin, ale mnou upravený a máš aj na dve rôzne váhy.

Ešte raz pridávam trochu upravený Dášin recept.


Chlebík od Dáši na 1000 g.

350 ml vlažnej vody alebo acidofilného mlieka
2 PL oleja

1 PL octu (dávam jablkový - dočítala som sa v diskusiách, že je to proti trúseniu chleba a naozaj to tak je, overila som si, keď som ho zabudla pridať .
550 g múky - dávam zmes 400 g hladkej a 150 ražnej celozrnnej, alebo špaldovej, alebo grahamovej.
2 čl soli -
Pozor ale, soľ musí ísť dostatočne ďaleko od droždia. Inak droždie nekysne.

1 čl cukru
1 čl sušeného droždia (1 balík používam na 3x)
1-2 čl mrvenej rasce

2 uvarené postrúhané a vychladnuté zemiaky.


V menšom množstve : na 750 g

270 ml vody alebo acidofilného mlieka
1 1/2 PL oleja
1/2 PL octu
1 a pol ČL soli
1 ČL cukru
1 čl droždia
rasca, semiačka tekvicové , slnečnicové, ľanové, sezamové
1 – 2 väčší uvarený nastrúhaný zemiak
420 g múky - 300 g hladkej T 650 + 120 g ražnej, špaldovej, žitnej, celozrnnej


V prípade použitia acidofilného mlieka sa ocot už nedáva.



Časovanie si nastav tak, kedy chceš aby bol dopečený. Ja si napr. večer o 22.00 nastavím 8 hod. , ráno o 6-ej je dopečený a o pol 7-ej ho už môj muž vyberá z pekárne. Kým odídem ja do práce, stačí už vychladnúť.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Na pekárni sa nastavuje váha - je to taký pupček naľavo - je na ňom závažie, na displeji potom preskakuje značka pod číslami
750,1000,1500 - ako mám vedieť, čo mám nastaviť?
mám spočítať váhu vložených surovín alebo vypočítať, koľko bude vážiť ten chlieb?
A tie sáčky z Lidla - to je čo? - má to nejaký názov?
ja som tam kúpila hotovú zmes, boli teraz v akcii, celkom dobré (vlákninová a 3-omegová, po 29.90)
Tie farebné sáčky z Lidla sú chlebové zmesy napr. sedliacky, ciabata, celozrný, so slnečnicou, pšeničnoražný.... a mu nás ich majú tam, ako končí chlieb a pečivo pri strúhanke.

A tie, čo mali teraz v akcii pečenie som si tiež kúpila a už som aj upiekla, ten s 3 omega a je tiež fajn, akurát mal tvrdšiu kôrku.
0 0
Matica Poradkyna Matica Poradkyna

Matica Poradkyna je offline (nepripojený) Matica Poradkyna

šedá myška alebo myš? :-)
Ahoj, mozno uz vies, ale aj tak Ti odpisem Zmesi z Lidla (okrem tych v krabiciach, kt. boli teraz v akcii za 29,90) su este od dvoch vyrobcov: Langut a Rivercote. Najdes ich pri pekarenskych vyrobkoch. Su balene v 1 kg papierovych sackoch - druhov je vela. Z takehoto 1 kg balenia sa podla vyrobcu daju upiect dva chleby po 750 g. My prave teraz testujeme vacsi objem zmesi - dali sme hotovej zmesi (tusim slnecnicovy od Langut) 750 g a moja polovicka vyratala, ze treba pridat 525 ml vody. Takze cakame na vysledok - pocitam, ze okolo obeda bude hotovy .a mimochodom, my mame zn. pekarne ecg 538, na kt. sa daju nastavit hmotnosti do 1 kg a potom do 1,3 kg. Teraz to mam nastavene na tu vyssiu hmotnost. Pekny den!
0 0
Matica Poradkyna Matica Poradkyna

Matica Poradkyna je offline (nepripojený) Matica Poradkyna

šedá myška alebo myš? :-)
no ako vidim na otazku zmesi z lidla uz niekto reagoval - tak sory za pomalost :-)
0 0
Matica Poradkyna Matica Poradkyna

Matica Poradkyna je offline (nepripojený) Matica Poradkyna

šedá myška alebo myš? :-)
A teraz otazka odo mna - niekde v ramci tejto diskusie som citala (a neviem si spomenut, kt. prispevok to bol..), ze potierate vrch chlebika napr. medom, alebo maslom alebo neviem cim. V ktorej faze pecenia/kysnutia sa to moze niecim potriet? D. za odpoved.
0 0
motovidlo motovidlo

motovidlo je offline (nepripojený) motovidlo

rozsypanie chleba je ovplyvnene zlozenim muky, preto je dobre pouzivat muky urcene na pecenie v takejto pekarnicke. moja matka si doviezla z UK niekolko kil aby porovnala vysledok, ale vyrobky pre automaticke pekarne na slovensku tieto vlastnosti este nedostihli. preto odporucam experimentovat a najst si pomer celozrnnej a "klasickej" muky. ta totiz obsahuje tak prepotrebny lepok. drzim palec.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Matica Poradkyna Pozri príspevok
A teraz otazka odo mna - niekde v ramci tejto diskusie som citala (a neviem si spomenut, kt. prispevok to bol..), ze potierate vrch chlebika napr. medom, alebo maslom alebo neviem cim. V ktorej faze pecenia/kysnutia sa to moze niecim potriet? D. za odpoved.
Ja ho potriem ako ho vyberiem už upečený mastným od oleja pierkom alebo iným mastidlom.
0 0
Matica Poradkyna Matica Poradkyna

Matica Poradkyna je offline (nepripojený) Matica Poradkyna

šedá myška alebo myš? :-)
DanielaSĽ Pozri príspevok
Ja ho potriem ako ho vyberiem už upečený mastným od oleja pierkom alebo iným mastidlom.
dik za odpoved - no ten dnesny chlebik som uz nestihla potriet - snad nabuduce pekny vecer!
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Idem sa pochváliť: chlebík sa vydaril, dala som 350g T650 a zvyšok grahamovej (200), ako mi poradila Gabika. Na môj vkus mal chlebík svetlú kôrku (pritom som dala na 3.stupeň prepečenia), ale inak technické prevedenie 1-, umelecký dojem asi 1 (podľa ostatných ochutnávačov).

Rada by som vedela, kto ste už piekli sladké - čo to bolo a ako sa vydarilo?
Rada by som kysnutú bábovku, no neviem, ako na to.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Rozalka keď máš svetlú kôrku, tak si ešte na programe č.14 nechaj chlebík dopiecť. Ja pečiem sladkú briošku, je kysnutá a je dobrá. Pečiem podľa knižky s receptami, čo som mala k pekárni, ale aj tu je kdesi už prilepená. Je to koláč ktorý pripomína vianočku.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tu je...


BRIOŚKA - 750 G.

60 ml mlieka
3 vajcia
140 g oleja alebo masla
1 ČL soli
50 g cukru
430 g polohrubej múky
1,5 ČL sušeného droždia
postrúhaná citrónová kôra, hrozienka
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

daniela prosím tá brioška ked mám moulinex xxl na akom programe a ako dlho piecť???

na 750 g a program, prepečenie, čas???
nevyznám sa v tom ešte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať