Zavrieť

Porady

Tržby z ERP a skutočný stav hotovosti

Dobrý den poraďáci,
už jsem přečetla milion diskusí na toto téma a stále netuším odpověď. Jedná se mi o nový zákon 289/2008 o ERP, platný od 1.1.2012, kdy budeme muset na ERP evidovat i úhrady faktur a tržby za predaj tovaru. To je mi jasné, problém vidím v evidovaní vkladu na ERP. Z diskusí jsem se dočetla, že v případě náhodné daň.kotroly mi musí stav na ERP sedět s tržbou v "šuplíku", kde si ukládám tyto tržby. Z těchto peněz průběžně platíme během dne různé provozní náklady (PHM,kanc.potr.,mzdy.... aj.)Pokud je tržba vysoká, tak ji průběžně nosíme do banky. Nebo naopak mám i nějaké peníze za servis elektro zariadení na které vystavuji PPD a které nemusím evidovat přez ERP. Takže mě nikdy nesedne stav ERP se stavem hotovosti v "šuplíku". Jak toto prosím řešíte?
Musím si vést analyticky i fyzicky dvě pokladny?
Usporiadat
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte,ale mne sa napr. nedaju uctovat v Alfe 2 pokladne, mam zaplateny modul len jednu eurovu pokladnu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

chudaska Pozri príspevok
ahojte,ale mne sa napr. nedaju uctovat v Alfe 2 pokladne, mam zaplateny modul len jednu eurovu pokladnu
ak nemáš valutovú pokladňu v inej mene, načo potrebuješ dve pokladne ? (druhú je možné dokúpiť ako rozšírenie modulu)
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ved aby som mohla uctovat ERP a účtovnu pokladnu, tak musim dokupit rozsirenie modulu!! ja to zatial riesim tak,ze ERP uctujem ako pokladnu a vklady a vybery ako osobny vklad a vyber podnikatela!! to nie je moj program,uctujem to podnikatelovi,ktory ma zakupenu Alfu a on nechce dalsie vydaje vrazat do programu!
0 0
savex savex

savex je offline (nepripojený) savex

Dobry den,
sice som tu nasiel ake take požadované informácie,ale bol by som rád ak by mi dal niekto definitívnu lopatisticku odpoveď typu ANO/NIE. potrebujem pre zaevidovanie priebežnej položky z učtu do pokladnice,ktorú uz roky rokúce vediem v ALFE ERP? keď som sa na to informoval na DRSR,odpovedali že ano.lebo je to isty vklad.ale isty vklad by bola aj suma za dobierku,ktora sa cez ERP evidovat nemusi.keď som sa pred pár dňami teda začal obzerať po nejakej vhodnej ERP,dotyčný predajca zas hovorí že na to ERP mať nemusím.že cez ERP sa evidujú len tržby za tovar a niektore služby.bude mi stačiť na takúto priebežnú položku vystaviť len PPD doklad? tá bude vzapetí použitá na uhradu faktúr hradených dodávateľom v hotovosti. Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

savex Pozri príspevok
Dobry den,
sice som tu nasiel ake take požadované informácie,ale bol by som rád ak by mi dal niekto definitívnu lopatisticku odpoveď typu ANO/NIE. potrebujem pre zaevidovanie priebežnej položky z učtu do pokladnice,ktorú uz roky rokúce vediem v ALFE ERP? keď som sa na to informoval na DRSR,odpovedali že ano.lebo je to isty vklad.ale isty vklad by bola aj suma za dobierku,ktora sa cez ERP evidovat nemusi.keď som sa pred pár dňami teda začal obzerať po nejakej vhodnej ERP,dotyčný predajca zas hovorí že na to ERP mať nemusím.že cez ERP sa evidujú len tržby za tovar a niektore služby.bude mi stačiť na takúto priebežnú položku vystaviť len PPD doklad? tá bude vzapetí použitá na uhradu faktúr hradených dodávateľom v hotovosti. Ďakujem
ide o klasický výber z účtu bez bankomat alebo priamo v banke a vklad do firemnej pokladnice ?
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Ak vyberies z uctu a zauctujes to do uctovnictva / pokladna, nato nepotrebujes ERP. ERP potrebujes na evidenciu trzieb.
0 0
savex savex

savex je offline (nepripojený) savex

ano.výber osobne v banke,nie cez bankomat a vklad do pokladnice.pred tymto zákonom som po prijatí do pokladnice vystavil len PPD doklad ako priebežnu položku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

savex Pozri príspevok
ano.výber osobne v banke,nie cez bankomat a vklad do pokladnice.pred tymto zákonom som po prijatí do pokladnice vystavil len PPD doklad ako priebežnu položku.
nepotrebuješ žiadnu registračku. Registračku potrebuješ na príjem hotovosti za predaj tovaru alebo služieb (aj keď ide o úhradu faktúry), ktoré sú prílohou zákona o ERP.
0 0
savex savex

savex je offline (nepripojený) savex

ano.zauctovavam to do pokladnice uctovnictva Alfa. takže tam mi potom stačí len vystavenie PPD dokladu pre príjem z priebežnej položky? tak som to robieval v minulosti pred platnosťou nového zakonu o ERP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

savex Pozri príspevok
ano.zauctovavam to do pokladnice uctovnictva Alfa. takže tam mi potom stačí len vystavenie PPD dokladu pre príjem z priebežnej položky? tak som to robieval v minulosti pred platnosťou nového zakonu o ERP
Novelou zákona o ERP sa v tejto oblasti nič nezmenilo. Zmenila sa len evidencia úhrady faktúr v hotovosti cez ERP v prípadoch, o ktorých som písala v predch.príspevku.
0 0
savex savex

savex je offline (nepripojený) savex

OK.ďakujem.čiže stačí mi postupovať tak ako doteraz a vystaviť na príjem priebežnej položky len PPD doklad
0 0
Mini+Max Mini+Max

Mini+Max je offline (nepripojený) Mini+Max

"Okrem prijatej tržby je podnikateľ povinný v pokladnici (ERP) zaevidovať aj každú hotovosť, ktorú vloží do pokladnice (len do ERP) "

Treba rozlišovať pojmy - ERP (elektronická registračná pokladnica ) a pokladnica, cez ktorú účtujeme ( napr.: v PÚ - účet 211 / Pozn.: potrebné 4 x do roka urobiť fyzickú inventúru a porovnať ju s účtovným stavom aj v JÚ ).
- T.j. všetky vklady hotovosti na predajnom mieste kde sa nachádza ERP - počiatočný vklad, úhrady faktúr v hotovosti ( za tovar alebo z poskytovanie služieb vymedzených v Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z. ), prijaté preddavky, ako aj rôzne priebežné vklady hotovosti ( napr. necháme hotovosť predavačke, aby ju vyplatila za dodávku tovaru ).

- Výdaje z ERP
budeme preukazovať priloženými dokladmi ( len na vyplatenú hotovosť z ERP ). Na konci zmeny urobíme dennú uzávierku a všetky doklady sa odovzdajú účtovníkovi na spracovanie.

- Ak za nákup tovaru zaplatí podnikateľ v mieste nákupu a to z vlastnej peňaženky, bude to evidované len cez pokladnicu - účtovnú ( a nie v ERP ). Keď budeme účtovať a celkový stav v pokladnici - účtovnej, je nižší ako výdavky: - urobíme len účtovne osobný vklad v JÚ / v PÚ ( účet 491 ) pri FO alebo krátkodobú bezúročnú pôžičku od spoločníka ( účet 491 ) pri PO ( napr s.r.o. ).
Naposledy upravil Mini+Max : 26.05.12 at 16:36
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Mini+Max Pozri príspevok
"Okrem prijatej tržby je podnikateľ povinný v pokladnici (ERP) zaevidovať aj každú hotovosť, ktorú vloží do pokladnice (len do ERP) "

Treba rozlišovať pojmy - ERP (elektronická registračná pokladnica ) a pokladnica, cez ktorú účtujeme ( napr.: v PÚ - účet 211 / Pozn.: potrebné 4 x do roka urobiť fyzickú inventúru a porovnať ju s účtovným stavom aj v JÚ ).
- T.j. všetky vklady hotovosti na predajnom mieste kde sa nachádza ERP - počiatočný vklad, úhrady faktúr v hotovosti ( za tovar alebo z poskytovanie služieb vymedzených v Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z. ), prijaté preddavky, ako aj rôzne priebežné vklady hotovosti ( napr. necháme hotovosť predavačke, aby ju vyplatila za dodávku tovaru ).

- Výdaje z ERP
budeme preukazovať priloženými dokladmi ( len na vyplatenú hotovosť z ERP ). Na konci zmeny urobíme dennú uzávierku a všetky doklady sa odovzdajú účtovníkovi na spracovanie.

- Ak za nákup tovaru zaplatí podnikateľ v mieste nákupu a to z vlastnej peňaženky, bude to evidované len cez pokladnicu - účtovnú ( a nie v ERP ). Keď budeme účtovať a celkový stav v pokladnici - účtovnej, je nižší ako výdavky: - urobíme len účtovne osobný vklad v JÚ / v PÚ ( účet 491 ) pri FO alebo krátkodobú bezúročnú pôžičku od spoločníka ( účet 491 ) pri PO ( napr s.r.o. ).
Ja si myslím, že správne by si mal použiť účet 365, nie účet 491. Účet 491 sa používa len v prípade, ak v PÚ účtuje podnikateľ SZČO.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dede2 Pozri príspevok
Denná uzávierka obsahuje súhrnné údaje. Ak urobím počas dňa úhrady 4 faktúr, na základe čoho urobím úhrady do účtovníctva? Na základe uzávierky? Trochu čudné...
ty urobíš úhrady? tvoj výdavok? ten enmusí ísť cez ERP.
alebo
dostaneš úhrady svojich faktúr? tie musíš evidovať v ERP.
Spracovanie v účtovníctve veľmi závisí od možnosti výstupov z ERP. Ak ti vytlačí súpis VS, ktoré faktúry boli uhradené, naozaj nie je problém. Ak nie je taká uzávierka, len sumárne čísla, musíš mať vlastnú evidenciu.
áno - páruješ faktúry na základe úhrad v hotovosti. Čudné je to len preto, lebo je to nové. Ale po starom existovali bežne účtovné zápisy 211/311, tak aké čudo? Akurát teraz nebudeš mať klasický príjmový pokl. doklad, ale blok z ERP o úhrade faktúry, resp. jeho kopiu.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ahojte
ak ziadny zákon neukladá povinnosť dávať peniaze - tržbu do osobitnej zásuvky a kaderníčka si vloží peniaze priamo do svojej peňaženky, príde kontrola z DU, ako budú preverovať nablokovanú tržbu ? ak mám v pokladni menej, to problém nie je, zákon ani neukladá povinosť vysvetľovať nižší stav hotovosti oproti nablokovanému stavu VPD
ak mám zamestnancov, je to celkom pochopiteľné dokladovať výbery, vklady a pod, ale ked peniaze idu len cez ruky živnostníka, ako sa to kontroluje ? Už tu niekto písal, že ak ráno urobím vklad 2000 a dám tam v sklutočnosti 200, a teda fyzicky pri kontrole budem mat menej, co by nemal byt problem, ako toto niekto skontroluje ????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nuž, s tým si nemusíš robiť starosti. Viac nesmie byť, menej môže byť. To je celé.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
takže, ak nemám zásuvku, všetkomám vo svojej súkromnej peňaženke, alebo minula na svoje súkromné výdaje a de facto mám reálnu hotovosť nula, čo je menej ako mám nablokované v pokaldni, tak je to OK
už len aby sa s tým stotožnil daňový kontrolor
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

optimistka Pozri príspevok
takže, ak nemám zásuvku, všetkomám vo svojej súkromnej peňaženke, alebo minula na svoje súkromné výdaje a de facto mám reálnu hotovosť nula, čo je menej ako mám nablokované v pokaldni, tak je to OK
už len aby sa s tým stotožnil daňový kontrolor
Veru to nie je OK, ak to čo si v priebehu dňa minula (je jedno na aký účel), nenahodíš ako výdaj z pokladne, alebo ručne nevystavíš VPD. V okamihu kontroly ti musí sedieť stav ERP a hotovosťou. (je úplne jedno, kde máá hotovosť uloženú - môže byť aj deravá ponožka)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Veru to nie je OK, ak to čo si v priebehu dňa minula (je jedno na aký účel), nenahodíš ako výdaj z pokladne, alebo ručne nevystavíš VPD. V okamihu kontroly ti musí sedieť stav ERP a hotovosťou. (je úplne jedno, kde máá hotovosť uloženú - môže byť aj deravá ponožka)
nesúhlasím, zákon určuje, že musia byť všetky tržby zaevidované, teda hotovosť navyše sa bude brať ako nezaevidovaná tržba = porušenie zákona.
Ak bude hotovosť nižšia, tak nemusí byť v danom okamihu vyhotovený doklad a už vôbec nemusí byť evidencia výdaja v ERP, ergo - nebude sedieť hotovosť a ERP, čo však porušenie zákona nie je.

Ak však vezmeme extrémny prípad deravej ponožky, peňaženky, teda nulovej hotovosti, tak si myslím, že to v poriadku nie je, lebo v takom prípade sa nebude dať preukázať akákoľvek hotovosť. Ako by v takom prípade kontrola postupovala, netuším. Je fakt, že nie všetky ERP majú zásuvku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
nesúhlasím, zákon určuje, že musia byť všetky tržby zaevidované, teda hotovosť navyše sa bude brať ako nezaevidovaná tržba = porušenie zákona.
Ak bude hotovosť nižšia, tak nemusí byť v danom okamihu vyhotovený doklad a už vôbec nemusí byť evidencia výdaja v ERP, ergo - nebude sedieť hotovosť a ERP, čo však porušenie zákona nie je.

Ak však vezmeme extrémny prípad deravej ponožky, peňaženky, teda nulovej hotovosti, tak si myslím, že to v poriadku nie je, lebo v takom prípade sa nebude dať preukázať akákoľvek hotovosť. Ako by v takom prípade kontrola postupovala, netuším. Je fakt, že nie všetky ERP majú zásuvku.
Kejka, osobnú skúsenosť s kontrolou nemám, ale neverím, že to v praxi funguje tak, ako si napísala. To by obchodník nemusel nablokovať polovicu tržby, vyberie z pokladne hotovosť (táto bude vždy nižšia ako je nablokované) a DU mu pri kontrole nič nedokáže.
0 0
Načítať ďalšie