Zavrieť

Porady

Tržby z ERP a skutočný stav hotovosti

Dobrý den poraďáci,
už jsem přečetla milion diskusí na toto téma a stále netuším odpověď. Jedná se mi o nový zákon 289/2008 o ERP, platný od 1.1.2012, kdy budeme muset na ERP evidovat i úhrady faktur a tržby za predaj tovaru. To je mi jasné, problém vidím v evidovaní vkladu na ERP. Z diskusí jsem se dočetla, že v případě náhodné daň.kotroly mi musí stav na ERP sedět s tržbou v "šuplíku", kde si ukládám tyto tržby. Z těchto peněz průběžně platíme během dne různé provozní náklady (PHM,kanc.potr.,mzdy.... aj.)Pokud je tržba vysoká, tak ji průběžně nosíme do banky. Nebo naopak mám i nějaké peníze za servis elektro zariadení na které vystavuji PPD a které nemusím evidovat přez ERP. Takže mě nikdy nesedne stav ERP se stavem hotovosti v "šuplíku". Jak toto prosím řešíte?
Musím si vést analyticky i fyzicky dvě pokladny?
Usporiadat
ankajanko ankajanko

ankajanko je offline (nepripojený) ankajanko

Zita 5 , ja tomu rozumiem tak ako píšete, ale niektoré príspevky tvrdia o tom, že keď kúpim kancelársky papier za hotové a zoberiem na to peniaze z pokladne, tak to musím dať do výberu z pokladne. Aby som to upresnila, už aj dnes som o tom písala s Kejkou, že niektoré predajne to takto robia, ak idú ráno pre rožky do bufetu a hneď im príde tovar tak dajú vklad do ERP a následne výber z ERP aby mali doklad pre daň. kontrolu. Majú to príkazom od svojích účtovníkov . Podľa mňa je vklad hotovosti ráno na vydavanie a výber ak mám väčší obnos hotovosti aby som ho nemusela držať v pokladni -100EUR doklad o výbere
Naposledy upravil ankajanko : 01.01.12 at 20:10
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

ankajanko Pozri príspevok
Zita 5 , ja tomu rozumiem tak ako píšete, ale niektoré príspevky tvrdia o tom, že keď kúpim kancelársky papier za hotové a zoberiem na to peniaze z pokladne, tak to musím dať do výberu z pokladne. Aby som to upresnila, už aj dnes som o tom písala s Kejkou, že niektoré predajne to takto robia, ak idú ráno pre rožky do bufetu a hneď im príde tovar tak dajú vklad do ERP a následne výber z ERP aby mali doklad pre daň. kontrolu. Majú to príkazom ud svojích účtovníkov . Podľa mňa je vklad hotovosti ráno na vydavanie a výber ak mám väčší obnos hotovosti aby som ho nemusela držať v pokladni doloži miest 100EUR doklad o výbere
Mám pocit, že si stále pletiete pokladňu a ERP. Dôležité je, z ktorej naozaj vyberiete peniaze na nákup. A na upresnenie dodám, že evidovať sa musí povinne každý vklad do ERP, lebo pri kontrole by ste nevedeli preukázať, prečo máte viac, ako je nablokovaná tržba. Výber z pokladne sa nemusí povinne evidovať v ERP. To si však upravíte podľa potreby.
0 0
ankajanko ankajanko

ankajanko je offline (nepripojený) ankajanko

Jarka 1 Pozri príspevok
Mám pocit, že si stále pletiete pokladňu a ERP. Dôležité je, z ktorej naozaj vyberiete peniaze na nákup. A na upresnenie dodám, že evidovať sa musí povinne každý vklad do ERP, lebo pri kontrole by ste nevedeli preukázať, prečo máte viac, ako je nablokovaná tržba. Výber z pokladne sa nemusí povinne evidovať v ERP. To si však upravíte podľa potreby.
Práveže nerobím tak ako som písala, o tomto postupe ma minulý týždeň presviečali majiteľky dvoch predajní a som Vám aj Zite5 vďačná že ste ma ubezpečili že je to v poriadku, a zárove pomohli aj im. Len okrajovo: ak bude v pokladni menej ako je evidovaná tržba a nebude doklad o výbere je aj to problém na pokutu?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie, nie je, sleduje sa vyššia hotovosť = pre DK je nepriznaná tržba, všimné, resp. sprepitné....a pod.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Nie, nie je to na pokutu. Toto ich nezaujíma, len ak je viac. To by posúdili, že ste predali bez blokovania na čierno, ak by ste omylom černotu strčili do ERP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ankajanko Pozri príspevok
Práveže nerobím tak ako som písala, o tomto postupe ma minulý týždeň presviečali majiteľky dvoch predajní a som Vám aj Zite5 vďačná že ste ma ubezpečili že je to v poriadku, a zárove pomohli aj im. Len okrajovo: ak bude v pokladni menej ako je evidovaná tržba a nebude doklad o výbere je aj to problém na pokutu?
Vykonaním dennej uzávierky sa ti ERP vynuluje. Preto ráno musíš nahodiť vklad (peniaze na vydávanie). Ostatné peniaze z predch. dní netreba držať v šuflíku reg.pokladne. Ak v priebehu dňa nutne potrebuješ peniaze z tržby, ktoré si v ten deň zaevidovala ako príjem do ERP, urobíš výber výdavkovým pokladničným dokladom, ktorý si do konca smeny necháš v šuflíku ERP.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ono je dobré, tak ako píše veronikasad nejako si poznačiť ten výber z ERP. Ak si vedúci, alebo pán majiteľ zoberie viackrát za deň eurká z ERP a pri ERP sedí a maká predavačka, večer sa pri počítaní môžu čudovať. Hlavne ak má napr. vedúci krátku pamäť
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jarka 1 Pozri príspevok
Ono je dobré, tak ako píše veronikasad nejako si poznačiť ten výber z ERP. Ak si vedúci, alebo pán majiteľ zoberie viackrát za deň eurká z ERP a pri ERP sedí a maká predavačka, večer sa pri počítaní môžu čudovať. Hlavne ak má napr. vedúci krátku pamäť
Jarka, nechce sa mi hladať, ale na Porade v niektorej z tém o ERP je pripnuté stanovisko DR SR, ktoré tento postup doporučuje.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ankajanko Pozri príspevok
Zita 5 , ja tomu rozumiem tak ako píšete, ale niektoré príspevky tvrdia o tom, že keď kúpim kancelársky papier za hotové a zoberiem na to peniaze z pokladne, tak to musím dať do výberu z pokladne. Aby som to upresnila, už aj dnes som o tom písala s Kejkou, že niektoré predajne to takto robia, ak idú ráno pre rožky do bufetu a hneď im príde tovar tak dajú vklad do ERP a následne výber z ERP aby mali doklad pre daň. kontrolu. Majú to príkazom od svojích účtovníkov . Podľa mňa je vklad hotovosti ráno na vydavanie a výber ak mám väčší obnos hotovosti aby som ho nemusela držať v pokladni -100EUR doklad o výbere
Presne do témy, kde ste diskutovali s Kejkou som Vám pripla stanovisko resp. odpoveď z DRSR, ktorú ste si zrejme nevšimli ..
prikladám ju sem
http://www.porada.sk/t159012-uctujem...ml#post1929181
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Jarka, nechce sa mi hladať, ale na Porade v niektorej z tém o ERP je pripnuté stanovisko DR SR, ktoré tento postup doporučuje.
Veronika ja som jej to už prilepila do tejto témy.

Ale bez ohľadu na to , že to je stanovisko jednej osoby z DRSR ...nemohli už pre daňovníkov pripraviť nejaké usmernenie k týmto vzniknutým situáciám? Však od zajtra tu bude Porada atakovaná týmito otázkami , z čoho jasne bude vyplývať a už aj vyplýva, že daňovníkov si na tento zákon nepripravili .Ja beriem, neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje , ale nech dajú usmernenie podľa ktorého majú ľudia postupovať .Ak povedali v zákone "A"(vklad) tak mohli povedať aj "B"(výber) a bolo by to jasné .
0 0
ami ami

ami je offline (nepripojený) ami

Ostatné peniaze z predch. dní netreba držať v šuflíku reg.pokladne. - a čo ak ich tam držím? je niekde upravené, že musím denne vyberať peniaze zo šuflíka, pokial viem nie je!

ak bude v pokladni menej ako je evidovaná tržba a nebude doklad o výbere je aj to problém na pokutu? Nie, nie je to na pokutu. Toto ich nezaujíma, len ak je viac. - takže ked urobím vklad 500€ a pri kontrole tam bude 100€ tak je všetko v poriadku?
V ktorom zákone sú uvedené sankcie ak je pokladničná hotovosť vyššia ako v ERP? hľadám, hľadám ale nemôžem nič také nájsť!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ami Pozri príspevok
Ostatné peniaze z predch. dní netreba držať v šuflíku reg.pokladne. - a čo ak ich tam držím? je niekde upravené, že musím denne vyberať peniaze zo šuflíka, pokial viem nie je!
nie je, je povinnosť evidovať príjem. Je povinnosť urobiť denný vklad. Je v tvojom zájme aby tam nebolo viac ale menej ako ukáže uzávierka pri kontrole. Ak bude vyššia hotovosť, je dôkazné bremeno na tebe - dokázať, že sa nejedná o neevidovanú tržbu. Čo k tomu dodať?
ak bude v pokladni menej ako je evidovaná tržba a nebude doklad o výbere je aj to problém na pokutu? Nie, nie je to na pokutu. Toto ich nezaujíma, len ak je viac. - takže ked urobím vklad 500€ a pri kontrole tam bude 100€ tak je všetko v poriadku?
V ktorom zákone sú uvedené sankcie ak je pokladničná hotovosť vyššia ako v ERP? hľadám, hľadám ale nemôžem nič také nájsť!
dodania ti ten príjem, odvedieš DPH, porušenie zákona o povinnsoti evidovať príjem....... nemám v úmysle ti to teraz vyhľadávať, aká sankcia, aký §.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Napríklad aj v samotnom zákone o ERP par. 16a písmeno h:

h) nezaeviduje v elektronickej registračnej pokladnici hotovosť podľa § 3 ods. 3,

Ak máš v pokladni viac peňazí ako sú tržby, tažko vysvetlíš iný dôvod ako príjem peňazí bez blokovania. Ak by si peniaze nevyberala zo šuplíka to sa načítaním jednotlivých denných uzávierok dá podľa mňa presne zistiť, že je to tento dôvod, ale ....

a sankcia
c) § 16a písm. g) až u) od 30 do 3 300 eur.
2 0
zdeník zdeník

zdeník je offline (nepripojený) zdeník

Stále nechápem: Vystavila som klientovi fakturu, platba prevodnym príkazom. Na predajni máme ERP. Klient prišiel však uhradiť faktúru v hotovosti.Môžu nastať 2 prípady:
1/ Uhradí ju na predajni a predavačka to zaeviduje do ERP ako úhrada FA, aj keď to nebola hotovostná faktúra ?
2/ Uhradí ju v hlavnej firemnej pokladni, kde sa mu vystaví klasicky PPD ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zdeník Pozri príspevok
Stále nechápem: Vystavila som klientovi fakturu, platba prevodnym príkazom. Na predajni máme ERP. Klient prišiel však uhradiť faktúru v hotovosti.Môžu nastať 2 prípady:
1/ Uhradí ju na predajni a predavačka to zaeviduje do ERP ako úhrada FA, aj keď to nebola hotovostná faktúra ?
2/ Uhradí ju v hlavnej firemnej pokladni, kde sa mu vystaví klasicky PPD ?
Nie je dôležité aký spôsob úhrady ste uviedli pri vystavení faktúry.
Ak ide o faktúru za predaj tovaru alebo služby, ktoré sú v prílohe zákona o ERP, od 1.1.2012 môžeš použiť len spôsob 1.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Prosila by som o radu:

1/ klientovi sa podaril výber z ERP miesto 12 000,-€ urobiť 120 000,-€, samozrejme si to nevšimol, ako to dať na pravu mieru?

2/ Ak som dobre čítala, denné vklady sú povinnosťou,

S ERP som nepracovala doteraz, preto tie otázky, vďaka.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
VieraPopluharova Pozri príspevok
Prosila by som o radu:

1/ klientovi sa podaril výber z ERP miesto 12 000,-€ urobiť 120 000,-€, samozrejme si to nevšimol, ako to dať na pravu mieru?

2/ Ak som dobre čítala, denné vklady sú povinnosťou,

S ERP som nepracovala doteraz, preto tie otázky, vďaka.
Vierka , to znamená , že má mínusový zostatok pokladne, teda predpokladám .Neviem o aký dátum sa jedná , ale ak ide s mínusovým zostatkom, tak by som spravila záznam s popísaním skutočnosti a vklad by som dala 120 000 euro (t.j.späť) a výber 12 000 euro.
Inak výber nemusí zaznamenávať cez RP .V deň kedy si peniaze z pokladne vyberie, stačí toto zaznamenať na ten deň len VPD .

Možno ma niekto opraví , ale takto by som to riešila .
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Zitka,

ďakujem, tak som to i predpokladala, len keďže osobne som ešte nemala klienta s ERP , tak som si to chcela overiť. Urobila som zápis,kde som napísala , že prišlo k omylom nesprávne vykonaného výberu, 120 000,-€ som dala ako vklad do ERP a 12 000,- výber som už neučtovala cez ERP, ale cez VPD. Zápis som vložila do knihy ERP , kvôli kontrole z DÚ.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zdeník Pozri príspevok
Stále nechápem: Vystavila som klientovi fakturu, platba prevodnym príkazom. Na predajni máme ERP. Klient prišiel však uhradiť faktúru v hotovosti.Môžu nastať 2 prípady:
1/ Uhradí ju na predajni a predavačka to zaeviduje do ERP ako úhrada FA, aj keď to nebola hotovostná faktúra ?
2/ Uhradí ju v hlavnej firemnej pokladni, kde sa mu vystaví klasicky PPD ?
Neexistuje pojem hotovostná faktúra /to sme si len tak vytvorili/. Existuje pojem úhrada faktúry prevodným príkazom alebo v hotovosti
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

VieraPopluharova Pozri príspevok
Prosila by som o radu:

1/ klientovi sa podaril výber z ERP miesto 12 000,-€ urobiť 120 000,-€, samozrejme si to nevšimol, ako to dať na pravu mieru?

2/ Ak som dobre čítala, denné vklady sú povinnosťou,

S ERP som nepracovala doteraz, preto tie otázky, vďaka.
Denné vklady nie sú povinnosťou, len ak sú musia byť zaznamenané prostredníctvom ERP.
0 0
Načítať ďalšie