Zavrieť

Porady

Tržby z ERP a skutočný stav hotovosti

Dobrý den poraďáci,
už jsem přečetla milion diskusí na toto téma a stále netuším odpověď. Jedná se mi o nový zákon 289/2008 o ERP, platný od 1.1.2012, kdy budeme muset na ERP evidovat i úhrady faktur a tržby za predaj tovaru. To je mi jasné, problém vidím v evidovaní vkladu na ERP. Z diskusí jsem se dočetla, že v případě náhodné daň.kotroly mi musí stav na ERP sedět s tržbou v "šuplíku", kde si ukládám tyto tržby. Z těchto peněz průběžně platíme během dne různé provozní náklady (PHM,kanc.potr.,mzdy.... aj.)Pokud je tržba vysoká, tak ji průběžně nosíme do banky. Nebo naopak mám i nějaké peníze za servis elektro zariadení na které vystavuji PPD a které nemusím evidovat přez ERP. Takže mě nikdy nesedne stav ERP se stavem hotovosti v "šuplíku". Jak toto prosím řešíte?
Musím si vést analyticky i fyzicky dvě pokladny?
Usporiadat
AnikoAd AnikoAd

AnikoAd je offline (nepripojený) AnikoAd

Tak po prečítaní príspevkov mám ešte jednu otazku...do klasiskej pokladne , nie do ERP možem učtovat vklad podnikatela PPD-om, nemusím to riešit cez ERP? Inak dakujem všetkým,čo tu trpezlivo odpovedaju na naše otázky...
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

AnikoAd Pozri príspevok
Tak po prečítaní príspevkov mám ešte jednu otazku...do klasiskej pokladne , nie do ERP možem učtovat vklad podnikatela PPD-om, nemusím to riešit cez ERP? Inak dakujem všetkým,čo tu trpezlivo odpovedaju na naše otázky...
áno
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Dnes, 10:31
Mám klienta, ktorý po uvedení fiškálnej pokladne do prevádzky odmieta viesť knihu tržieb v papierovej forme. Denné uzávierky robí, má ich vytlačené. Je nutná písomná evidencia, ak ano, aké sankcie hrozia ak ju viesť nebude ?

---------------------------------------------------------------
Veronika neviem Ťa inak citovať , ako takto ....

Zákon hovorí o povinnosti viesť Knihu registračnej pokladnice paragrafe


§ 13
Kniha elektronickej registračnej pokladnice

(1) Podnikateľ je povinný viesť knihu elektronickej registračnej
pokladnice. Kniha elektronickej registračnej pokladnice
nemôže obsahovať iné údaje alebo záznamy,
ako sú uvedené vo vzore.

Pozri k tomu Príloha č. 3
k zákonu č. 289/2008 Z. z.

http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=84279

Sankcia je od 33,19 eur do 3319,39 eur ......ale do Knihy nerobí bežné denné zápisy, ako sa robili podľa starej vyhlášky, vlastne to je Kniha pre daňový úrad, kontrolný orgán a pre servisnú organizáciu . Ale musí byť a musia tam byť uvedené údaje podľa vzoru v súlade s §13 odst.1
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zita5 Pozri príspevok
veronikasad Dnes, 10:31
Mám klienta, ktorý po uvedení fiškálnej pokladne do prevádzky odmieta viesť knihu tržieb v papierovej forme. Denné uzávierky robí, má ich vytlačené. Je nutná písomná evidencia, ak ano, aké sankcie hrozia ak ju viesť nebude ?

---------------------------------------------------------------
Veronika neviem Ťa inak citovať , ako takto ....

Zákon hovorí o povinnosti viesť Knihu registračnej pokladnice paragrafe


§ 13
Kniha elektronickej registračnej pokladnice

(1) Podnikateľ je povinný viesť knihu elektronickej registračnej
pokladnice. Kniha elektronickej registračnej pokladnice
nemôže obsahovať iné údaje alebo záznamy,
ako sú uvedené vo vzore.

Pozri k tomu Príloha č. 3
k zákonu č. 289/2008 Z. z.

http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=84279

Sankcia je od 33,19 eur do 3319,39 eur ......ale do Knihy nerobí bežné denné zápisy, ako sa robili podľa starej vyhlášky, vlastne to je Kniha pre daňový úrad, kontrolný orgán a pre servisnú organizáciu . Ale musí byť a musia tam byť uvedené údaje podľa vzoru v súlade s §13 odst.1
Zitka, kniha tržieb pokladnice a kniha pokladnice sú asi dva rozdielne pojmy. Zo zotrvačnosti robíme aj knihu tržieb, takže tá sa vlastne nemusí ?

Knihu pokladnice (pre servisné záznamy) má ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

veronikasad Pozri príspevok
Zitka, kniha tržieb pokladnice a kniha pokladnice sú asi dva rozdielne pojmy. Zo zotrvačnosti robíme aj knihu tržieb, takže tá sa vlastne nemusí ?

Knihu pokladnice (pre servisné záznamy) má ...
Kniha tržieb sa nemusela a nemusí viesť. Podľa starého predpisu boli vlastne uzávierky lepené do knihy a teraz podľa nového sú vo fiskálnom moduli, takže určite to nie je tereba
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evina Pozri príspevok
Kniha tržieb sa nemusela a nemusí viesť. Podľa starého predpisu boli vlastne uzávierky lepené do knihy a teraz podľa nového sú vo fiskálnom moduli, takže určite to nie je tereba
Nemusela ? Odkedy ? Veď kontrolori DU ju pri kontrolách pýtali ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

veronikasad Pozri príspevok
Nemusela ? Odkedy ? Veď kontrolori DU ju pri kontrolách pýtali ...
Neviem na základe čoho ju pýtali a na základe čoho ju bolo potrebné viesť.
Existovala kniha pokladnice s lepenými uzávierkami a potom normálna pokladničná kniha /so všetkými hotovostnými príjmami a výdajmi firmy/v rámci, ktorej sa účtovali denné, resp. mesačne uzávierky, kto ako ...ja osobne neviem nič o osobitnej knihe tržieb...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tak ..... vlastne Veronika myslela Knihu pokladnice a nazvala ju Knihu tržieb, ale sa ani nečudujem v tejto dobe
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evina Pozri príspevok
Neviem na základe čoho ju pýtali a na základe čoho ju bolo potrebné viesť.
Existovala kniha pokladnice s lepenými uzávierkami a potom normálna pokladničná kniha v rámci, ktorej sa účtovali denné, resp. mesačne uzávierky, kto ako ...ja osobne neviem nič o osobitnej knihe tržieb...
Evi, som to asi len zle nazvala, myslela som knihu pokladnicu s lepenými uzávierkami ... (pokladničnú knihu v účtovníctve neriešim)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

veronikasad Pozri príspevok
Evi, som to asi len zle nazvala, myslela som knihu pokladnicu s lepenými uzávierkami ... (pokladničnú knihu v účtovníctve neriešim)
YES, to je jasné. Dnes to však už nie je potrebné, denné ani nijaké uzávierky sa nelepia, túto funkciu nahradil fiskálny modul takže na klienta sa usmej a povedz dobre teda ako nechcete, nemusíte
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Len pre zaujímavosť, včera mi hovoril iný klient, že obchoďákovi, ktorý mu vozí tovar do stánku, komplet odišiel fiškálny modul na prenosnej pokladnici. Ak nemá "papierovú" evidenciu, bude to pre účtovníčku "zábava".
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

evina Pozri príspevok
YES, to je jasné. Dnes to však už nie je potrebné, denné ani nijaké uzávierky sa nelepia, túto funkciu nahradil fiskálny modul takže na klienta sa usmej a povedz dobre teda ako nechcete, nemusíte
...nechcem vám tu kaziť radosť, ale toto je čo?!


§ 9
Ochrana údajov a elektronickej registračnej pokladnice, uchovávanie údajov


(1) Podnikateľ je povinný zabezpečiť ochranu údajov uložených v elektronickej registračnej pokladnici, údajov na dokladoch podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu alebo údajov na paragónoch podľa § 10 ods. 4, údajov uložených na tlačových výstupoch z dennej uzávierky a údajov uložených v elektronickej podobe na dátových médiách pred stratou, zničením, poškodením, zneužitím, neoprávneným zásahom do nich a neoprávneným prístupom k nim; rovnako je podnikateľ povinný zabezpečiť ochranu elektronickej registračnej pokladnice vrátane vstavaného registračného programu.

(2) Podnikateľ je povinný dátové médiá, na ktorých sú uložené kontrolné záznamy, uchovávať do uplynutia lehoty na zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane.12) Na požiadanie daňového úradu alebo colného úradu je podnikateľ povinný kontrolné záznamy sprístupniť v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe.

(3) Podnikateľ je povinný používať také dátové médiá, u ktorých výrobca garantuje uchovanie údajov na nich uložených minimálne do uplynutia lehoty na zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane.12)

(4) Kópie paragónov podľa § 10 ods. 4 a tlačové výstupy z dennej uzávierky je podnikateľ povinný uchovávať po dobu piatich rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vyhotovené.

(5) Doklady označené slovami "NEPLATNÝ DOKLAD" alebo "VKLAD" je podnikateľ povinný uchovávať po dobu jedného roka od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vyhotovené.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

tictac7 Pozri príspevok
...nechcem vám tu kaziť radosť, ale toto je čo?!


§ 9
Ochrana údajov a elektronickej registračnej pokladnice, uchovávanie údajov



(1) Podnikateľ je povinný zabezpečiť ochranu údajov uložených v elektronickej registračnej pokladnici, údajov na dokladoch podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu alebo údajov na paragónoch podľa § 10 ods. 4, údajov uložených na tlačových výstupoch z dennej uzávierky a údajov uložených v elektronickej podobe na dátových médiách pred stratou, zničením, poškodením, zneužitím, neoprávneným zásahom do nich a neoprávneným prístupom k nim; rovnako je podnikateľ povinný zabezpečiť ochranu elektronickej registračnej pokladnice vrátane vstavaného registračného programu.

(2) Podnikateľ je povinný dátové médiá, na ktorých sú uložené kontrolné záznamy, uchovávať do uplynutia lehoty na zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane.12) Na požiadanie daňového úradu alebo colného úradu je podnikateľ povinný kontrolné záznamy sprístupniť v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe.

(3) Podnikateľ je povinný používať také dátové médiá, u ktorých výrobca garantuje uchovanie údajov na nich uložených minimálne do uplynutia lehoty na zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane.12)

(4) Kópie paragónov podľa § 10 ods. 4 a tlačové výstupy z dennej uzávierky je podnikateľ povinný uchovávať po dobu piatich rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vyhotovené.

(5) Doklady označené slovami "NEPLATNÝ DOKLAD" alebo "VKLAD" je podnikateľ povinný uchovávať po dobu jedného roka od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vyhotovené.
To nikto nespochybňuje, ale nelepia sa do knihy ....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Áno Veronika, aj moji klienti majú zatiaľ niektorí x technických problémov- január bude zaujímavý.

No papierovú evidenciu má každý, lebo ako správne citoval tictac denné uzávierky tlačiť musíš - ako ich budú uschovávať je na ich rozhodnutí. Mojim klientom som povedala, že na konci mesiaca mi musia tlačiť intervalovú uzávierku, a tá sa založí do účta pri účtovaní tržieb, takže písomností 5 rokov sú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evina Pozri príspevok
Áno Veronika, aj moji klienti majú zatiaľ niektorí x technických problémov- január bude zaujímavý.

No papierovú evidenciu má každý, lebo ako správne citoval tictac denné uzávierky tlačiť musíš - ako ich budú uschovávať je na ich rozhodnutí. Mojim klientom som povedala, že na konci mesiaca mi musia tlačiť intervalovú uzávierku, a tá sa založí do účta pri účtovaní tržieb, takže písomností 5 rokov sú.
U nikoho iného s tým problém nemám. U tohto klienta neviem či by už našli denné uzavierky za november 2011, kedy mu dali do prevádzky fiškál. Preto u neho (pre istotu) nahadzuje do účta denné tržby.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

evina Pozri príspevok
To nikto nespochybňuje, ale nelepia sa do knihy ....
...tak sorry asi som zle pochopila tie posledné 2 príspevky

...napr Ty: ...Dnes to však už nie je potrebné, denné ani nijaké uzávierky sa nelepia, túto funkciu nahradil fiskálny modul...
a veronikasad tiež: ...Ak nemá "papierovú" evidenciu, bude to pre účtovníčku "zábava".

podľa mňa ste to zovšeobecnili...a aby si to niekto zle nevyvetľoval....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tictac7 Pozri príspevok
...tak sorry asi som zle pochopila tie posledné 2 príspevky

...napr Ty: ...Dnes to však už nie je potrebné, denné ani nijaké uzávierky sa nelepia, túto funkciu nahradil fiskálny modul...
a veronikasad tiež: ...Ak nemá "papierovú" evidenciu, bude to pre účtovníčku "zábava".

podľa mňa ste to zovšeobecnili...a aby si to niekto zle nevyvetľoval....
Treba si príspevky od veronikasad a evina prečítať od začiatku , že od čoho sa to odvíja .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tictac7 Pozri príspevok
...tak sorry asi som zle pochopila tie posledné 2 príspevky

...napr Ty: ...Dnes to však už nie je potrebné, denné ani nijaké uzávierky sa nelepia, túto funkciu nahradil fiskálny modul...
a veronikasad tiež: ...Ak nemá "papierovú" evidenciu, bude to pre účtovníčku "zábava".

podľa mňa ste to zovšeobecnili...a aby si to niekto zle nevyvetľoval....
tictac, tieto príspevky spolu nesúvisia. "Zábava" bude u obchoďáka druhého klienta, ktorému odišiel fiškál po pár dňoch prevádzky.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evina Pozri príspevok
Neviem na základe čoho ju pýtali a na základe čoho ju bolo potrebné viesť.
Existovala kniha pokladnice s lepenými uzávierkami a potom normálna pokladničná kniha /so všetkými hotovostnými príjmami a výdajmi firmy/v rámci, ktorej sa účtovali denné, resp. mesačne uzávierky, kto ako ...ja osobne neviem nič o osobitnej knihe tržieb...
"staré" knihy ERP -tam sa lepili denné aj mesačné uzávierky, ale údaje sa ešte v tej knihe vpisovali do určených riadkov a stlpcov. A takéto knihy kontrola mohla pýtať.

tictac7 Pozri príspevok
...nechcem vám tu kaziť radosť, ale toto je čo?!

§ 9
Ochrana údajov a elektronickej registračnej pokladnice, uchovávanie údajov

............................................
(4) Kópie paragónov podľa § 10 ods. 4 a tlačové výstupy z dennej uzávierky je podnikateľ povinný uchovávať po dobu piatich rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vyhotovené.

(5) Doklady označené slovami "NEPLATNÝ DOKLAD" alebo "VKLAD" je podnikateľ povinný uchovávať po dobu jedného roka od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vyhotovené.
to sú denné uzávierky, povinne sa uchovávajú, napr. každý mesiac ich hádžu do jedného euroobalu, po skončení mesiaca zalepia a založia do šanona.

veronikasad Pozri príspevok
U nikoho iného s tým problém nemám. U tohto klienta neviem či by už našli denné uzavierky za november 2011, kedy mu dali do prevádzky fiškál. Preto u neho (pre istotu) nahadzuje do účta denné tržby.
to je blbé, hrozí pokuta.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kejka, ak sú to termo pásky, kolko v tom euroobale vydržia čitateľné ? Alebo každú dennú pásku kopírujú ?
0 0
Načítať ďalšie