Zavrieť

Porady

Tržby z ERP a skutočný stav hotovosti

Dobrý den poraďáci,
už jsem přečetla milion diskusí na toto téma a stále netuším odpověď. Jedná se mi o nový zákon 289/2008 o ERP, platný od 1.1.2012, kdy budeme muset na ERP evidovat i úhrady faktur a tržby za predaj tovaru. To je mi jasné, problém vidím v evidovaní vkladu na ERP. Z diskusí jsem se dočetla, že v případě náhodné daň.kotroly mi musí stav na ERP sedět s tržbou v "šuplíku", kde si ukládám tyto tržby. Z těchto peněz průběžně platíme během dne různé provozní náklady (PHM,kanc.potr.,mzdy.... aj.)Pokud je tržba vysoká, tak ji průběžně nosíme do banky. Nebo naopak mám i nějaké peníze za servis elektro zariadení na které vystavuji PPD a které nemusím evidovat přez ERP. Takže mě nikdy nesedne stav ERP se stavem hotovosti v "šuplíku". Jak toto prosím řešíte?
Musím si vést analyticky i fyzicky dvě pokladny?
Usporiadat
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

viete mi poradiť narátavam tržby za mesiac z erp, základ+dph=celkom ale nemám sa na základe čoho okontrolovať keďže už nie sú mesačné pásky, doteraz som sa držala aspoň kumulovaného obratu, ale ani to mi teraz nesedí a treba zaúčtovať aj vklad do erp asi áno aby sedela hotovosť? doteraz som vklad nemala, ten by mal byť bez dph a účtovanie 211/365? ď
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

yvica Pozri príspevok
viete mi poradiť narátavam tržby za mesiac z erp, základ+dph=celkom ale nemám sa na základe čoho okontrolovať keďže už nie sú mesačné pásky, doteraz som sa držala aspoň kumulovaného obratu, ale ani to mi teraz nesedí a treba zaúčtovať aj vklad do erp asi áno aby sedela hotovosť? doteraz som vklad nemala, ten by mal byť bez dph a účtovanie 211/365? ď
k 1. časti otázky - vypýtaj si intervalovú uzávierku za konkrétny mesiac - ľahko sa skontroluješ
k 2. časti otázky - vklad, aký? Vklad, ktorý sú povinný na začiatku dňa nahodiť, aby mali v prípade kontroly správny aktuálny stav v erp? Ak ten, tak o ňom sa predsa neúčtuje - je to prenos zostatku z predchádzajúceho dňa....
1 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

áno vklad na začiatku dňa, neviem prečo je potrebné to tam vložiť, čítala som tu príspevky, že to nie je určené v žiadnom zákone a netreba to vkladať, iní píšu, že treba, ale nerozumiem celkom tomu, prečo prenos z predchádzajúceho dňa, keď po uzávierke je pokladňa vynulovaná, netreba účtovať? ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
yvica Pozri príspevok
áno vklad na začiatku dňa, neviem prečo je potrebné to tam vložiť, čítala som tu príspevky, že to nie je určené v žiadnom zákone a netreba to vkladať, iní píšu, že treba, ale nerozumiem celkom tomu, prečo prenos z predchádzajúceho dňa, keď po uzávierke je pokladňa vynulovaná, netreba účtovať? ďakujem
Vklad do ERP je priamo spomenutý v zákone o ERP . Ak ho fyzicky vložíte , musíte ho v ERP zaevidovať .Ak vklad nevložíte žiaden, nič neevidujete .Preštudujte si zákon .
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

yvica Pozri príspevok
áno vklad na začiatku dňa, neviem prečo je potrebné to tam vložiť, čítala som tu príspevky, že to nie je určené v žiadnom zákone a netreba to vkladať, iní píšu, že treba, ale nerozumiem celkom tomu, prečo prenos z predchádzajúceho dňa, keď po uzávierke je pokladňa vynulovaná, netreba účtovať? ďakujem
ak je to tak, tak neúčtuješ o tom.
...a prečo je to tam potrebné na začiatku dňa vložiť - nečítaj nezmyselné príspevky - pozri si zákon o erp.... práve preto, že po dennej uzávierke je pokladňa vynulovaná treba ráno urobiť vklad - keď príde kontrola, v kase nesmieš mať v skutočnosti viac, ako podľa stavu na kase....
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ďakujem, takže účtujem len tržbu 211/6..,343 a vklad nie, kde v zákone sa to dočítam, ale aj tak sa mi to zdá divné, z erp nemám žiadny výdaj, tak prečo nestačí len tržba ale musí byť aj vklad, ešte prosím objasniť, či každý deň je nový vklad? ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
yvica Pozri príspevok
ďakujem, takže účtujem len tržbu 211/6..,343 a vklad nie, kde v zákone sa to dočítam, ale aj tak sa mi to zdá divné, z erp nemám žiadny výdaj, tak prečo nestačí len tržba ale musí byť aj vklad, ešte prosím objasniť, či každý deň je nový vklad? ďakujem
Čítali ste ten zákon ?
http://www.porada.sk/t183388-registr...ml#post1933590
0 0
fue fue

fue je offline (nepripojený) fue

Prosím Vás o radu resp. o potvrdenie alebo vyvrátenie môjho názoru.
Môj klient eviduje úhrady faktúr v hotovosti cez ERP. Zároveň vyhotovuje aj dobropisy k faktúram / teda nie predaj cez doklad z ERP ale riadne faktúry !/, ktoré vystavil za tovar a zákazníci mu niečo prídu zreklamovať. On im uhrádza v hotovosti tieto faktúry - dobropisy cez ERP ako mínusový príjem. Ja mu stále tvrdím, že tieto úhrady dobropisov teda výdaje nemusí dávať cez ERP, pretože cez ERP sa evidujú len tržby a nie výdaje. Jeho zákaznici sú väčšinou fyzické osoby nepodnikatelia / ani na tom nezáleží aj keby to boli podnikateľské subjekty /. Jednoducho vrátenie peňazí v hotovosti ako úhradu dobropisu mu odporúčam vydávať normálne cez klasický výdavkový doklad mimo ERP. Radím mu správne alebo nie.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ďakujem idem preštudovať zákon, ešte otázočka:
mám 5 pokladní, kde účtujem 211/6..,343 na každú pokladňu mám zvlášť analytiku, na konci mesiaca urobím prevod z každej pokl. 261/211... do hlavnej 211../261 ale chcem sa opýtať či prevod robím aj s dph alebo čisto len sumu, ktorá je na 6...? ďakujem
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

yvica Pozri príspevok
ďakujem idem preštudovať zákon, ešte otázočka:
mám 5 pokladní, kde účtujem 211/6..,343 na každú pokladňu mám zvlášť analytiku, na konci mesiaca urobím prevod z každej pokl. 261/211... do hlavnej 211../261 ale chcem sa opýtať či prevod robím aj s dph alebo čisto len sumu, ktorá je na 6...? ďakujem
musíš previesť sumu ktorú máš na 211AE, teda aj s DPH, inak by ti ten rozdiel zostával na účte 211..
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Dobrý deň, poprosím Vás o radu...
živnostník , činnosť - oprava strojárenských strojov , nemá povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu..
Väčšinou mu úhrady faktúr posielajú na bankový účet.. ako je to prosím s osobným vkladom podnikateľa?

ďakujem
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Chcela by som sa spýtať, či účtujete tržby z registračnej pokladne denne, alebo stačí ich napočítať a zaúčtovať mesačne 211AE Reg./604, 211AE Reg./343 a previesť do riadnej pokladne 211AE/261, 261/211 AE Reg.Alebo zaúčtovať denne 211 AE Reg./604, 211AE Reg./343 a na konci mesiaca previsť hotovosť do riadnej?
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
Ja to robím tak, že tá osoba čo má na starosti ERP a platby, tak má pridelenú zálohu na vydávanie vo výške 100 EUR, to bolo zaúčtované na začiatku roka 335/211. Keď jej niekto zaplatí za FA tak to účtuje normálne každý deň 211/311 a peniaze si dáva do zásuvky kde má tých 100 EUR zálohu. Na konci dňa keď spraví uzávierku, tak prehodí iba tú výšku peňazí, ktorú z inkasovala za úhradu FA, a 100 EUR si necháva...takto to robí každý deň. Lebo ak príde kontrola z DÚ tak budú kontrolovať podľa mňa vklad do ERP čiže tých 100 EUR + dennú tržbu.
0 0