Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

bepo Pozri príspevok
DU môže ísť po čom chce, aký naturálny príjem ak je to normálne kúpené?

Neviem. Cenove zvyhodnenie? Alebo je to tovar pred zarukou? Naozaj by ma zaujimalo ako to uctuju tie distribucky
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ďakujem alex1
ako sa volá program lekárne neviem, dodávateľom je PharmaServis, Nové Zámky. výstup: uzávierka (mesačne) "Rekapitulácia výdaja tovaru": v časti pokladňa - to mi je jasné - viem odkontrolovať s dokladmi ERP a faktúrami na ZP, ale toto je časť Výdaj cez ApoWare - Odpisy a k tomu nemám nič iné.
je tam aj kolonka Faktúry - si viem skontrolovať s faktúrami -odberatelia lekári.

nechcem to brať na ľahkú váhu - týka sa to DPH výstup??? tak táto info mi chýba...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

slavuska Pozri príspevok
Neviem. Cenove zvyhodnenie? Alebo je to tovar pred zarukou? Naozaj by ma zaujimalo ako to uctuju tie distribucky
Ja by som sa netrápil ako to distribučky účtujú, tak isto ako ma netrápi ako účtuje Kaufland reďkovky keď ich predávajú celý deň za 15 Sk a pol hodinu pred záverečnou ich začnú predávať za 1 Sk.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Bepo,
naozaj to nie je problém lekarne ako to učtuje distribučka, ale skôr by to mohol byť návod, ako to vyriešiť v lekárni. T.j. inak povedané, tak ako to predáva a zdôvodní si distribučka, tak to ďalej predá lekáreň. Myslím ak je to daňovo priechodné, lebo mi je jasné že malá firma je pod iným drobnohľadom konkrétneho správcu dane ako veľká distribučka.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

firma ktorá vyrobila ApoWare je presťahovaná na ul.J.Simora 5, Nové Zámky, skús mail info@phs.sk
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ďakujem Ti veľmi pekne, skúsim to teda na novú adresu. a ty vieš niečo bližšie o ich software a vedel by si mi aj poradiť?
ešte raz Ti ďakujem!
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

ja poznám ich BS verziu pre Windows ale podľa zostáv ktoré si uvádzala ty máš staršiu DOS verziu a tú nepoznám... o tých odpisoch som nikdy nepočula ale ak niečo konkrétne iné chceš, skúsim zistiť
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

áno máš pravdu, tlačové zostavy ApoWare - mesačné uzávierky vyzerajú ako z DOS -u. ja vlastne potrebujem iba vedieť - výdaj cez ApoWare pod stĺpčekom odpisy - to je to čo si neviem s ničím odkontrolovať, aby som vlastne vedela ako to účtovať, vrátane DPH k tejto sume. Všetky iné údaje z tejto zostavy sú mi jasné. Ak teda môžeš niečo o tom zistiť, tak Ťa poprosím, a ďakujem.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

ok, ale až zajtra budem vedieť kontaktovať, napíšem čo som zistila
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ďakujem, ďakujem, ďakujem...
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

zdravím...takže zistila som nasledovné : tie odpisy nepatria do zostavy na zistenie DPH, ale je to len zostava tovaru, ktorý si lekáreň odpísala zo skladu a to ešte k tomu v predajných cenách. Na zaučtovanie sa veľmi nepoužíva, radšej učtujú počiatočný stav skladu v nákup.cenách,plus príjemky, od toho odčítajú konečný stav skladu a majú sumu tovaru ktorý bol vydaný. Čo sa týka DPH účtujú zostavu, kde je rozpis vydaného tovaru cez pokladne, na faktúru pre ZP a je tam aj kolonka ostatné, ktorá zahŕňa os.spotrebu, exspiráciu a pod.Čiže na tejto zostave je všetko čo bolo z hocijakého dôvodu odpísané zo skladu.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

ešte upresním, že tá zostava odpisy je v predajných cenách vrátane DPH
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

VEĽKÁ VĎAKA ZA INFO. ujasnila si mi nejaké skutočnosti. áno odpisy sú predajné ceny s DPH - výdaj tovaru. ja som externá účtovníčka, účtovala som zatiaľ na základe prvotných dokladov a porovnávala som to s už spomínanou uzávierkou. všetko mi sedelo, len tie odpisy som nevedela nejako zaradiť. ale oni sú v sume celkom za uzávierku zarátané a tá je rozdelená na daňový základ a DPH. ide mi o to, či DÚ neberie túto uzávierkovú zostavu ako hromadný doklad - podklad k priznaniu DPH, čiže DPH celkom na výstupe. lebo práve to je ten rozdiel medzi DPH výstup z prvotných dokladov a DPH výstup z uzávierky Výdaj tovaru. nemôžu to dorúbiť? podľa Teba sa o tom vôbec nemá účtovať? máš niekoho v okolí, kto sa s tým tiež zaoberá.
ešte raz vďaka
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

ja viem tak, že porovnávajú výstup Výdaj tovaru podliehajúci DPH a na mesačnej uzávierke pokladne dole je Výdaj tovaru rozdelený podľa sadzieb, rozdiely im vznikajú len ak lekáreň účtuje niečo mimo pokladne. Tak viem, že DÚ v lekárňach nekontroluje DPH z faktúry pre ZP, ale buď z mesačnej uzávierky alebo zo zostavy Výdaj zo skladu podliehajúci DPH.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

no veď práve! na tejto Rekapitulácii výdaja tovaru (samozrejme predajné ceny s DPH) - je v sume celkom zarátaná aj výška odpisov s DPH - to znamená, že pokiaľ DÚ "zaujíma" táto zostava a pri kontrole z nej vychádzajú, tak budem musieť túto DPH na výstupe doúčtovať a urobiť dodatočné DP DPH (aj keď mi pani magistra pošepkala, aby som tú DPH neodvádzala).
Veľmi pekne Ti ďakujem za ochotu a rady!!!! a pokiaľ sa ešte niečo aktuálne dozvieš, prosím ozvi sa mi
a ak budeš aj ty niečo potrebovať.... dúfam, že Ti budem vedieť poradiť
ešte raz vďaka
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

teraz som trochu pomýlená, neviem či hovoríme o tej istej zostave..Neviem, či zostava Rekapitulácia výdaja tovaru je to čo si myslím, lebo na nej sa nemá nachádzať stĺpec odpisy....Nemáš takú zostavu kde je po dňoch vyčíslený výdaj tovaru? Dá sa odkontrolovať s dennými uzávierkami...Lebo z neho odvádzajú DPH a väčšinou je to vždy väčšia suma ako z faktúr, lebo v tých sú zahrnuté aj vrátené recepty z predchádzajúcich období a na zostave je úplne všetko čo vydali zo skladu a budú fakturovať v inom období, napr.europoistencov. Ale tuším
pri JÚ mi niekto hovoril, že kontrolovali DPH z rozpisu faktúr a nechceli zostavu, len v PÚ áno.Ak ti majiteľ povedal, že odvádzaj z faktúr je to na ňom.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ako uvádzaš - je to na ňom! majiteľ povedal "neodvádzať", no len či si bude svoje tvrdenie pamätať aj pri prípadnej kontrole!
daňový poradca, ktorý sa stretol s takými výstupmi, hovoril, že údaj odpisy bol vo všetkých prípadoch nulový a pokiaľ mi to majiteľ "nevie" vysvetliť, tak DPH odviesť a nebrať si to na svoje "triko". účto im robím od 11/07 a denný výdaj tovaru - hovoríš, že tá nemá údaj odpisy? tak to sa musím na to opýtať majiteľa. zostava, s ktorou pracujem ja, Rekapitulácia výdaja tovaru - je tam síce pohyb po dňoch od 1. po 31. - no sú tam sumy v časti odpisy. ako som už písala, zostava je rozdelená na dve časti: prvá časť - pokladne (to viem), druhá časť ApoWare (časť FA viem, časť odpisy) a sumu celkom, ktorá je súčtom všetkých položiek-vrátane sumy odpisov.

a blíži sa ďalší termín na DPH.............
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

vyzerá to tak, že existujú 2 zostavy, je možné že ide o novšiu a staršiu verziu programu...mne hovorili, že na zostave je časť pokladne, faktúry a ostatné...žiadne odpisy...ale ako rozmýšľam, tie zostava boli vytvorené na žiadosť lekárnikov pre určenie DPH, takže ja by som to radšej odviedla...čo ak by lekárnik fakt "zabudol" čo ti povedal
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

tak sme pokecali........
takže nakoniec osobne lekárne ani nerobíš? a odkiaľ máš toľko informácií. ja sa tu už nejaký ten čas "vnucujem" a vyzerá to tak, že snáď ani viac lekární neexistuje - len tá "moja".
ďakujem Ti, že si sa mi aj napriek tomu ozvala
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

JM1968 Pozri príspevok
zdravím...takže zistila som nasledovné : tie odpisy nepatria do zostavy na zistenie DPH, ale je to len zostava tovaru, ktorý si lekáreň odpísala zo skladu a to ešte k tomu v predajných cenách. Na zaučtovanie sa veľmi nepoužíva, radšej učtujú počiatočný stav skladu v nákup.cenách,plus príjemky, od toho odčítajú konečný stav skladu a majú sumu tovaru ktorý bol vydaný. Čo sa týka DPH účtujú zostavu, kde je rozpis vydaného tovaru cez pokladne, na faktúru pre ZP a je tam aj kolonka ostatné, ktorá zahŕňa os.spotrebu, exspiráciu a pod.Čiže na tejto zostave je všetko čo bolo z hocijakého dôvodu odpísané zo skladu.
a nie sú tie odpisy nejaké vnútorné pohyby lekárnika, keď si napríklad berie tovar na výdajku (nejakou zámenou za iný tovar, alebo rp) ako mate toto zaúčtované. (viem, že sa to nemá robiť, veď ani mi to nerobíme )
0 0
Načítať ďalšie