Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

sway
Skúsim na to ísť sedliackým rozumom:
konkrétny prípad, konkrétne čísla:

Nakoľko, keď si ja vezmem výstup zo SW lekárne, mám tržby za tovar účet 604 sumu 376 180,- a k tomu príslušnú DPH 71 474,- na 343 výstup
toho sa musím držať, nakoľko moja povinnosť je odviesť DPH z predaného tovaru.A ako to vyzerá jednotlivo v tomto SW?
predaj RP hotovosť: 219 194,- pričom DPH z toho činí 34 997,10
rpredaj RP ZP:228 460,- pričom DPH z toho činí 36 476,80
spolu: 447 654,- z toho DPH 71 473,90 a to mi sedí s s tým rozpisom !
Teda odvod DPH musí byť v sume 71 474,-
A SW rieši situáciu taktýmito účtovnými prípadmi:
tržby za tovar:............................................ ....... D 604 ..376 180,27
odvod DPH:.............................................. .......... D 343 .. 71 474,25
predaj RP:.............MD 211 ... 219 194,50
predaj PR ZP:........ MD 311 .. 228 460,-
rec.lek..................MD 211 ......2 000,- .................... D 602 ... 2 000,-
A na záver, ak by som v tomto prípade neúčtovala faktúry s DPH ukrátila by som štát o DPH z výnosu, ktorý je tu evidovaný cez faktúry a určite by to nebolo správne a dali by mi dodaniť túto časť DPH .
Povinnosť odviesť DPH pri predaji tovaru nastáva podľa mňa len pri dodaní tovaru podľa § 8 ZDPH - t.j. tých liekov resp. tovaru, ktorý hradí zákazník v plnej výške a tej sumy z čiastočne hradených liekov, ktorú uhhrádza zákazník. Účtovanie úhrady nákladov za lieky poskytované v rámci ambulantnej a lekárenskej starostlivosti voči zdravotnej poisťovni nie je dodaním tovaru a preto tu podľa mňa nie je v súlade so zákonom ani vyfakturovanie DPH na vstupe a jej odvod štátu. Nie je nato podľa mňa v zákone §.Dodaním tovaru s povinnosťou odvodu DPH by mala byť len tržba z ERP. Takže podľa mňa by tie čísla mohli (mali ?) vyzerať asi takto:

základ:... 184197,00 (604)
DPH..........34997,50 (343)
Vyúčtovanie úhrady nákladov na vydané lieky voči ZP - cena vrátane dane:
cena bez dane.................. 191983,00 (604)
suma zodpovedajúca DPH: ....36477,00 (648 ?)

Koeficient tu vyjde asi 0,49 a týmto koeficientom sa zase musí krátiť cca na polovicu daň na vstupe. A na výstupe sa odvedie približne o polovicu menej - 34997,50 Sk. Ukrátenie štátu o DPH z tržby od poisťovní nenastane, keďže tu k daňovej povinnosti nedochádza - vo vzťahu k poisťovni nedošlo k dodaniu tovaru ani služby podliehajúcim dani. Odvodom 71000 DPH ukrátiš podľa mňa lekárnika, aj keď zase na vstupe si odpočíta celú DPH, nie polovicu po krátení koeficientom, takže jeho "poškodenie" je podstatne nižšie.
A čo sa týka softu - v podstate nie je treba nič meniť, môže zostať aj rozčlenenie sumy na cenu bez dane a sumu zodpovedajúcu dani. Len na faktúre by sa nemali objaviť termíny ako deň dodania tovaru, deň vzniku daňovej povinnosti, základ dane a 19 % DPH, keďže ide len o zúčtovací doklad, nie faktúru v zmysle § 71. Ale pokiaľ programátor bude vedieť, čo má programovať, úprava formálneho vzhľadu faktúry je len záležitosťou niekoľkých minút.
Názor a riešenie príkladu nie je správne - viď príspevok č. 130
Naposledy upravil andrej_rv : 29.11.05 at 11:43
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Podľa mňa zúčtovací doklad na poistovnu treba účtovať s dph.Podľa metodickeého pokynu DRSR suma účtovaná poistovni obsahuje dph.Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru-to je vydaním lieku pacientovi.Na vznik povinnosti nemá vplyv z koľkých % bola zaplatená pacientom v hotovosti a z koľkých % poistovnou a nemôže sa rozdeľovať.
Výpočet koeficientu §49 ods 3--Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39
Vystavenie zúčtovacieho dokladu na poistovnu nie je oslobodené plnenie podľa § 29-Zdravotná starostlivosť tzn že daň je odpočitateľná.Takže do čitateľa idú príjmy z hotovosti+poistovňa a do menovateľa hotovosť+poistovňa+poplatok za recept.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
bepo
Podľa mňa zúčtovací doklad na poistovnu treba účtovať s dph.Podľa metodickeého pokynu DRSR suma účtovaná poistovni obsahuje dph.Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru-to je vydaním lieku pacientovi.Na vznik povinnosti nemá vplyv z koľkých % bola zaplatená pacientom v hotovosti a z koľkých % poistovnou a nemôže sa rozdeľovať.
Výpočet koeficientu §49 ods 3--Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39
Vystavenie zúčtovacieho dokladu na poistovnu nie je oslobodené plnenie podľa § 29-Zdravotná starostlivosť tzn že daň je odpočitateľná.Takže do čitateľa idú príjmy z hotovosti+poistovňa a do menovateľa hotovosť+poistovňa+poplatok za recept.


Tak s týmto súhlasím - tak som to aj spravila.
No nič, môj záver je asi taký, že som podala žiadosť o nepoužívanie koeficientu, najkoľko po zaokrúhlení mi vychádza 1 - uvidíme čo odpovedia a aby som štát o nič neobrala a čisto sedliacky-rozumovo účtujem tak ako som popísala v prísp. 121, tak uvidíme, určite mi prídu na kontrolu, nakoľko začíname a máme vysoký nadmerný odpočet - tak potom sem URČITE hodím ako túto situáciu vidaia na DÚ v Trnave.
**********************************************

Všetkým zúčastneným moc ďakujem za názory !!!
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Dovolím si trošku sa zamiešať do tejto debaty. Mám fotokópiu listu z DRSR, ktorý obdržala firma, zaoberajúca sa softwérom pre lekárne. V min. roku zaslal dopyt na DR a prišla takáto odpoveď.
Citujem z informácii: "Účtovný doklad, ktorý lekárni vyhotovuje v prospech zdravotnej poisťovne nie je faktúrou podľa § 71 zákona o DPH. Týmto účtovným dokladom lekárnik neúčtuje v prospech zdravotnej poisťovne dodávku liekov (dodávku tovaru podľa § 8 zákona o DPH), ale v zmysle §3 ods. 3 zákona č. 98/1995 Z.z. o Liečebnom poriadku v znení neskorších predpisov v nadväznosti na § 38 ods. 3 zákona č. 273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o zriaďovaní rezortných, odvetvových, podnikových a občianskych zdravotných poistení účtuje úhradu nákladov na lieky, ktoré lekárnik vydal v priebehu predchádzajúceho kalendárneho mesiaca pacientom na recept. Čiže tento účtovný doklad nemôže obsahovať náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 zákona o DPH, ale bude musieť obsahovať len náležitosti účtovného dokladu, ktoré sú povinné v zmysle § 10 zákon a č. 562/2003 Z.z. o účtovníctve.
Prostredníctvom tohto účtovného dokladu požaduje lekárnik od zdravotnej poisťovne úhradu ceny za lieky, ktoré "zaťažoval" daňou z pridanej hodnoty pri ich výdaji na recept pacientom, z čoho vyplýva, že v cene liekov k úhrade účtovanej zdravotnej poisťovni bude samozrejme zahrnutá aj príslušná výška DPH, ktorú však lekárnik - z pohľadu zákona o DPH nemá dôvod na tomto účtovnom doklade osobitne uvádzať."
Pokiaľ viem, tak na školení pre lekárnikov softwérovou firmou, pri prechode za platiteľov DPH im bolo povedané, že faktúra pre zdrav. poisťovňu sa má označiť "Nie pre účely DPH" ... Čo mám ja skúsenosti. tak ich takto aj vystavujú.
Naposledy upravil Zuzka : 29.11.05 at 09:53
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zuzka
Dovolím si trošku sa zamiešať do tejto debaty. Mám fotokópiu listu z DRSR, ktorý obdržala firma, zaoberajúca sa softwérom pre lekárne. V min. roku zaslal dotaz na DR a prišla takáto odpoveď.
Citujem z informácii: "Účtovný doklad, ktorý lekárni vyhotovuje v prospech zdravotnej poisťovne nie je faktúrou podľa § 71 zákona o DPH. Týmto účtovným dokladom lekárnik neúčtuje v prospech zdravotnej poisťovne dodávku liekov (dodávku tovaru podľa § 8 zákona o DPH), ale v zmysle §3 ods. 3 zákona č. 98/1995 Z.z. o Liečebnom poriadku v znení neskorších predpisov v nadväznosti na § 38 ods. 3 zákona č. 273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o zriaďovaní rezortných, odvetvových, podnikových a občianskych zdravotných poistení účtuje úhradu nákladov na lieky, ktoré lekárnik vydal v priebehu predchádzajúceho kalendárneho mesiaca pacientom na recept. Čiže tento účtovný doklad nemôže obsahovať náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 zákona o DPH, ale bude musieť obsahovať len náležitosti účtovného dokladu, ktoré sú povinné v zmysle § 10 zákon a č. 562/2003 Z.z. o účtovníctve.
Prostredníctvom tohto účtovného dokladu požaduje lekárnik od zdravotnej poisťovne úhradu ceny za lieky, ktoré "zaťažoval" daňou z pridanej hodnoty pri ich výdaji na recept pacientom, z čoho vyplýva, že v cene liekov k úhrade účtovanej zdravotnej poisťovni bude samozrejme zahrnutá aj príslušná výška DPH, ktorú však lekárnik - z pohľadu zákona o DPH nemá dôvod na tomto účtovnom doklade osobitne uvádzať."
Pokiaľ viem, tak na školení pre lekárnikov softwérovou firmou, pri prechode za platiteľov DPH im bolo povedané, že faktúra pre zdrav. poisťovňu sa má označiť "Nie pre účely DPH" ... Čo mám ja skúsenosti. tak ich takto aj vystavujú.
Vrelá vďaka za komentár, ale teda čo nám z toho vyplýva....?
Ide o dve veci
- vystavenie faktúry a čo mi z toho vyplýva : vystavím s DPH a odvediem DPH - výstup
- musím uviesť že pre poisťovňu to nie je doklad na účely DPH.

Jednoznačne to nepatrí teda medzi oslobodené, fakturujeme s DPH - ale na faktúru dáme "Nie pre účely DPH"
Tak mi z toho vyplýva, že na výstupe riadne daň odvediem.
áno?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Áno, nie je to oslobodené plnenie. Daň treba odviesť. Faktúry vyšlé pre zdrav. poistenie vystavuješ v celkovej sume, teda vrátane DPH, ale daň neuvádzaš a faktúra má byť označená, ako som písala.
Akú daň máš odviesť na výstupe je uvedené na mesačnej páske v reg. pokladne. Ja si interným dokladom rozúčtujem mesačnú uzávierku a na základe ID odvediem DPH.
Nakoniec rozúčtovanie si Ty a Nataly dala do prílohu v príspevku.
Na a najlepšie na všetkom je, že sa mi ešte nestalo, aby vyfaktúrovaná suma na zdr. poisťovne bola totožná s obratom z reg. pásky, ale to už je v podstate iný problém, aj keď sa samozrejme dotýka DPH na výstupe.
Naposledy upravil Zuzka : 29.11.05 at 10:06
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zuzka
Áno, nie je to oslobodené plnenie. Daň treba odviesť. Faktúry vyšlé pre zdrav. poistenie vystavuješ v celkovej sume, teda vrátane DPH, ale daň neuvádzaš a faktúra má byť označená, ako som písala.
Akú daň máš odviesť na výstupe je uvedené na mesačnej páske v reg. pokladne. Ja si interným dokladom rozúčtujem mesačnú uzávierku a na základe ID odvediem DPH.
Zuzka, a k tomuto máš nejaký výklad alebo stanovisko ? Pretože to je asi rozhodujúce pre celú diskusiu.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Andrej, mám fotokópiu listu aj s prílohou. Snažila som to prepísať, ale neviem prečo vypadávam, kým dopíšem príspevok. Takže idem ešte raz prepísať citáciu, ktorá to možno objasní, takže trochu strpenia.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
To znamená, že ak lekárnik platiteľ DPH vydal dňa 01.06. pacientovi na recept liek v hodnote 476 Sk vrátane DPH, pričom za liek zaplatil pacient len 23 Sk a za recept 20 Sk, lekárnikovi v tento deň pri výdaji tohto leku vznikla daňová povinnosť vo výške 76 Sk (476 Sk : 119% x 19% = 76 Sk) ktorú zahrnie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie jún, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac alebo do daňového priznania II. štvrťrok, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
Skutočnosť, že lekárnik od pacienta obdržal za liek v hotovosti len sumu 23 Sk, alebo že sumu 453 Sk (476 Sk - 23 Sk) lekárnik vyúčtuje na konci mesiaca v prospech zdravotnej poisťovni k úhrade za vydaný liek, resp. že túto sumu obdrží od zdravotnej poisťovni napr. až 02.08. nemá žiadny vplyv na vznik daňovej povinnosti pri vydanom lieku v rpedmetnom dni a vo vyššie vypočítan ej výške.
Zo sumy 20 Sk "za recept", ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zuzka
Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
To znamená, že ak lekárnik platiteľ DPH vydal dňa 01.06. pacientovi na recept liek v hodnote 476 Sk vrátane DPH, pričom za liek zaplatil pacient len 23 Sk a za recept 20 Sk, lekárnikovi v tento deň pri výdaji tohto leku vznikla daňová povinnosť vo výške 76 Sk (476 Sk : 119% x 19% = 76 Sk) ktorú zahrnie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie jún, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac alebo do daňového priznania II. štvrťrok, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
Skutočnosť, že lekárnik od pacienta obdržal za liek v hotovosti len sumu 23 Sk, alebo že sumu 453 Sk (476 Sk - 23 Sk) lekárnik vyúčtuje na konci mesiaca v prospech zdravotnej poisťovni k úhrade za vydaný liek, resp. že túto sumu obdrží od zdravotnej poisťovni napr. až 02.08. nemá žiadny vplyv na vznik daňovej povinnosti pri vydanom lieku v rpedmetnom dni a vo vyššie vypočítan ej výške.
Zo sumy 20 Sk "za recept", ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.
Zuzka, veľmi Ti ďakujem a chcem poprosiť, či by bolo veľmi drzé keby som chcela od Teba kópiu toho listu? - oskenovanú, alebo aj poštou - náklady hradím !!!- otvorene daj vedieť.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Sway, napíš SS, kde Ti to mám poslať.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zuzka
Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.
Zuzka, nie že trošku, ale úplne. Škoda, že si toto stanovisko nepripla skôr. Vlastne by nebolo o čom diskutovať a ja by som tu nebol prezentoval mylný výklad. (Ale blbý názor taky názor - možno to k vyjasneniu problému trochu prispelo).
Len nerozumiem, prečo tento výklad nebol resp. nie je uvedený priamo v metodickom pokyne DRSR.
Takže ešte ďakujem Zuzke (a samozrejme Bepovi) za vyvedenie z omylu. (A chytro bežím opraviť príspevky ).
Naposledy upravil andrej_rv : 29.11.05 at 11:20
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Zuzka, za toto si zaslúžiš bodík. Potvrdila si aj môj názor a už môžem lepšie spať.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Jarka, som rada, že som Ti trošku pomohla. Prajem pokojný a spokojný spánok. A za bodík ďakujem.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Nataly
Môj názor pri výpočte predpokladaného koeficientu a jeho zaokrúhľovania je tiež, že 0,993 zaokrúhlim na 1, ale tento koeficient Ti musí odsúhlasiť DÚ, ale na našom DÚ koeficient 1 neakceptujú, oni majú vnútornú smernicu, ktorá koeficiet 1 neakceptuje.
Tak dávam na známosť, že som sa naštvala a podala som žiadosť o NEPOUŹÍVANIE koeficientu s vysvetlením, že mi vychádza 0,993 na DÚ Trnava a dnes mi prišlo, že súhlasia s nepoužívaním koeficientu. HURÁAAAA
0 0
Jaroslávka Jaroslávka

Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

GejzaH
Tu je prvá nepresnosť! Situácia je taká, že sa 20 Sk nepripláca na každý recept. O tom vám povie bližšie informácie váš lekárník.
A to ste zistili odkiaľ? V registračnej pokladni by nemalo byť nič iné, než tržba v hotovosti. A tá sa skladá z doplatku na recepty, z poplatkov na recept (20 Sk) a z predaja volnopredajných liekov a doplnkového sortimentu. Otázkou zostáva, čo si rozumieme pod pojmomVystavená faktúra? Tá totiž môže byť aj trojakého (minimálne dvojakého) druhu. Konzultujte s vašim lekárnikom.

O ostatných náležitostich riešenia v jednoduchom účtovníctve sa neviem vyjadriť, pretože lekárne už 10 rokov zásadne účtujeme v podvojnom účtovníctve. Tie vzťahy medzi odberateľmi, lekárňou a zdravotnými poisťovňami sú totiž tak spletité, že v JÚ ich jednoducho nie je možné poriadne vysledovať. A má to aj nemilý dopad na výšku daňového základu v neprospech JÚ. To mi vysvetlila jedna pani, ktorá už 30 rokov účtuje lekárne. NAjprv som tomu nechcel veriť, ale potom som zistil, že má pravdu. Ale to je iná história...


Ešte raz len odporúčam: lekáreň účtovať v podvojnom účtovníctve!!!
Ja účtujem lekáreň v PÚ, počítam aj koeficient 0,99, pretože ak ho zaokrúhlim
na 1.00 robí to v neprospech št.rozpočtu vo výkaze DPH aj za jeden Q. 5000,- Sk. Mala by som záujem na program PÚ len pre lekárne, prosím ozvi sa mi,
na /doma@bytes.sk /, v našom meste lekáreň žiadna účtovnícka firma nezoberie
účtovať, ak je tam koeficient, tak má lekáreň smolu.
Mám oprávnený strach z daňovej kontroly.
Ďakujem za každú odpoveď.
Jaroslávka
0 0
Jaroslávka Jaroslávka

Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

V Detve by som určite nepochodila, ako si formulovala žiadosť o nepoužívanie
koeficientu, /ak prenásobím DPH na vstupe 0,993, robí to v neprospech št.rozpočtu aj do 5000 Sk/ čo na to kontrola ?
Ďakujem za odpoveď.
Jaroslávka
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Jaroslávka
V Detve by som určite nepochodila, ako si formulovala žiadosť o nepoužívanie
koeficientu, /ak prenásobím DPH na vstupe 0,993, robí to v neprospech št.rozpočtu aj do 5000 Sk/ čo na to kontrola ?
Ďakujem za odpoveď.
Jaroslávka
Ja som dal žiadosť o schválenie koeficientu 0,997 - v zmysle zákona zaokrúhlene na 1,00 a odsúhlasili mi to bez akejkoľvek námietky.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jaroslávka
Ja účtujem lekáreň v PÚ, počítam aj koeficient 0,99, pretože ak ho zaokrúhlim
na 1.00 robí to v neprospech št.rozpočtu vo výkaze DPH aj za jeden Q. 5000,- Sk. Mala by som záujem na program PÚ len pre lekárne, prosím ozvi sa mi,
Jaroslávka
A ak počítaš koeficient 0,99,koľko to robí v neprospech lekárne?Pri zaokrúhlení to vždy bude v niečí neprospech,v zákone je jasne uvedené na 2 desatinné miesta nahor takže 0,993 je 1,00.Kľudne zober účto pre všetky lekárne v meste keď to nikto nechce robiť,aspoň nebudeš mať konkurenciu a program na PU je taký istý ako v hociktorej inej firme.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Chcem poprosiť niekoho, kto účtuje lekárne, či by sa mi mohol venovať. Potrebujem sa trochu dostať do obrazu, čo sa ako účtuje v lekárni, aké záznamy a pre koho sa robia, čo treba evidovať a ako, na čo si mám dávať pozor a takéto veci. Doteraz som účtovala normálne firmy v JU aj v PU. V lekráni budem robiť všetko, od nahadzovania receptov, cez mzdy až po účtovníctvo, takže ma zaujíma všetko z týchto oblastí.
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie