Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

AlkaS Pozri príspevok
Ahojte potrebujem poradiť!
Mám lekáreň , ktorá je mesačným platcom DPH . Faktúry , ktoré vystavujeme ZP za recepty sa majú vystavovať s DPH a zaradiť aj do DPH. Potom vystavujeme dobropisy za mesiac aj tie majú byť vystavené s DPH. Potrebujem veľmi pomôcť. Vďaka vopred. AlkaS
Asi si si nie celkom preštudovala celú túto tému. Faktúry voči ZP sa nevystavujú s DPH a ani dobropisy za recepty, ktoré ZP neuznala. Tieto vzťahy medzi lekárňou a ZP nie sú predmetom dane v zmysle § 2 zákona o DPH, lebo sa tu nejedná ani o dodávku tovaru, ani služby. Tovar, za ktorý lekáreň žiada od ZP úhradu už bol predaný a daňová povinnosť splnená. Tento vzťah je vlastne záväzková povinnosť ZP voči lekárni na úhradu tovaru, za ktorý lekáreň nedostala plnú úhradu od zákazníka pri nákupe liekov na recept. Faktúra voči ZP ani nemusí spĺňať všetky predpísané náležitosti, pretože forma, ktorou požaduje lekáreň od ZP úhradu by kľudne mohla byť aj iná. Pre ZP sú tu z titulu platobnej povinnosti dôležitejšie recepty.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

great.zv Pozri príspevok
Ahoj poraďáci, ktorí sa trápite s účtovaním lekární. Prešla som všetky príspevky tejto témy. Aj viem o čom je reč, ááále čo ak Vám nesedí výstup - Uzávierka s prvotnými dokladmi - výstupmi, čo je ERP, vystavené FA, a FA na ZP. je tam rozdiel - v stĺpci odpisy. čo robíte v takomto prípade, ako účtujete ten rozdiel a čo s DPH - odvádzate ju na výstupe z tejto hodnoty?
Ak niekto máte takýto problém......... už vyriešený, lebo mne to mgr. nevedela vysvetliť z čoho sú tie odpisy v mesačnej uzávierke.
moc dobre ti nerozumiem, to máš na páske z pokladne nejaku kolonku "odpis?" a v akom programe účtujete lekáren?
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

no to je uzávierka - výdaj tovaru zo skladu - je ApoWare. je to rozdelené na tri časti -
1. výdaj liekov cez ERP: pokladňa Rp - pokladňa voľnopredaj - ostatné
2. výdaj liekov mimo ERP: výdaj na faktúry (tie mám fyzicky k dispozícii) -
odpisy (to je to čo neviem a sú tam nejaké korunky) - ostatné (0,-)
3. celkom - čo je sumár všetkých položiek rozúčtovaný na DZ+DPH
pri porovnaní zaúčtovania prvotných dokladov a výstupu z ApoWare je rozdiel v DPH. chcela by som vedieť, či má niekto takýto prípad a ako účtuje tie odpisy a rozdiel v DPH - čo je vlastne úbytok liekov zo skladu
ďakujem
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

great.zv Pozri príspevok
no to je uzávierka - výdaj tovaru zo skladu - je ApoWare. je to rozdelené na tri časti -
1. výdaj liekov cez ERP: pokladňa Rp - pokladňa voľnopredaj - ostatné
2. výdaj liekov mimo ERP: výdaj na faktúry (tie mám fyzicky k dispozícii) -
odpisy (to je to čo neviem a sú tam nejaké korunky) - ostatné (0,-)
3. celkom - čo je sumár všetkých položiek rozúčtovaný na DZ+DPH
pri porovnaní zaúčtovania prvotných dokladov a výstupu z ApoWare je rozdiel v DPH. chcela by som vedieť, či má niekto takýto prípad a ako účtuje tie odpisy a rozdiel v DPH - čo je vlastne úbytok liekov zo skladu
ďakujem
síce nemám typ tvojho programu, ale skúsim.
ak teda odpis predstavuje úbytok zo skladu, tak účtovanie úbytku by malo byť 504/132. (teda ak účtuješ cez obstaranie tovaru)
úbytok zo skladu je v cenách bez DPH, takže DPH neúčtuješ. (DPH z nákupu tovaru účtuješ pri prijatí faktúry)
DPH na výstupe potom účtuješ na základe ERP a vystavených faktúr.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ďakujem Ti. Ja tovar účtuje spôsobom B. najprv som si myslela, že je to spotreba liekov na tzv."miešané mastičky, kvapky atď", ale sú to dosť vysoké sumy tak to asi nebude ono. "odpis" by som zaúčtovala: -504A len neviem, či mám z toho odviesť DPH na výstupe... pani magistra mi o tom "nevie" dať bližšie informácie a bez info je účtovníctvo o ... - určite Ti to netreba vysvetľovať
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

great.zv Pozri príspevok
ďakujem Ti. Ja tovar účtuje spôsobom B. najprv som si myslela, že je to spotreba liekov na tzv."miešané mastičky, kvapky atď", ale sú to dosť vysoké sumy tak to asi nebude ono. "odpis" by som zaúčtovala: -504A len neviem, či mám z toho odviesť DPH na výstupe... pani magistra mi o tom "nevie" dať bližšie informácie a bez info je účtovníctvo o ... - určite Ti to netreba vysvetľovať
ešte ti odporučam skontaktovať sa s dodávateľom programu a ten ti určite presne povie čo to tie "odpisy" znamenajú a ty už budeš lepšie vedieť, čo s tým.
inak prehladnejšie je účtovanie zásob spôsobom A
a tebe program neponuka nejaku zostavu, kde máš za daný mesiac celkový obrat a k nemu prislúchajúci náklad, tak by si si to vedela lepšie odúčtovať.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ja som externá účtovníčka, účtujem na základe dodaných dokladov a výstupov, ktoré mi dodá lekáreň. lekáreň sa môže účtovať aj spôsobom A aj B. ten môj problém je len v tých "tajomných" odpisoch. všetko iné mi je jasné! pani mgr. ma odporučila na programátorov, programátori ma odporučili na pani mgr. - začarovaný kruh. v konečnom dôsledku je za účtovníctvo zodpovedná účtovná jednotka - ale ja nerada robím niečo o čom nemám 100% informácie!
ale aj tak Ti ďakujem za snahu, lebo okrem Teba sa mi nik neozval - a myslím, že soft, ktorý majú v tejto lekárni je dosť rozšírený......
ešte raz ďakujéééém
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

great.zv Pozri príspevok
ja som externá účtovníčka, účtujem na základe dodaných dokladov a výstupov, ktoré mi dodá lekáreň. lekáreň sa môže účtovať aj spôsobom A aj B. ten môj problém je len v tých "tajomných" odpisoch. všetko iné mi je jasné! pani mgr. ma odporučila na programátorov, programátori ma odporučili na pani mgr. - začarovaný kruh. v konečnom dôsledku je za účtovníctvo zodpovedná účtovná jednotka - ale ja nerada robím niečo o čom nemám 100% informácie!
ale aj tak Ti ďakujem za snahu, lebo okrem Teba sa mi nik neozval - a myslím, že soft, ktorý majú v tejto lekárni je dosť rozšírený......
ešte raz ďakujéééém
určite by som skusila ešte raz programatorov, treba len natrafit na toho, ktorý bude o tom niečo vediet. inak ja používam LSS a ty?
a ešte ma napadlo, či tie odpisy tam máš vždy, teda pri každej vyšlej faktúre alebo je to ojedinelý prípad.
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

Ja by som zas potrebovala vediet, co robite s "korunovymi" fakturami od distribucnych firiem v PU? Kto uctuje lekaren, vie o com hovorim. Davate to do darov? uctovny predpis aky? Aka hodnota daru?
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

no ja som o nich počula aj som ich videla, ale pani Mgr. ich nechce a "zahadzuje"
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

a ešte k tomu môjmu problému - odpisy sú každý mesiac a nie sú to zanedbateľné čiastky... programátori mi nedali priamu odpoveď, odporučili ma na majiteľku. Ja robím účtovníctvo v Pohode - všetko okolo lekárne mi je jasné, len tie odpisy mi pijú KRV
ale, skúsim ešte raz programátorov
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

no ja by som to nebrala na lahku vahu. Bola som na skoleni s metodickou z danoveho riaditelstva a vravela ze oni velmi dobre vedia o tychto fakturach, a ze robia kontroly, pytaju si zoznam faktur od distribucnych firiem a paruju s lekarnami....tak preto ma to zaujima. Nikto iny sa tomu nevenujete????
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

no to ma poteš! a ja, že mám len odpisy nedoriešené........
a navyše s programátormi sa mi nepodarilo skontaktovať, pošta sa mi vracia späť, asi so mnou skončili!
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

prosím vás, máte niekto skúsenosť so sw pre lekárne od firmy Počítače a programovanie zo Žiliny?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

slavuska Pozri príspevok
no ja by som to nebrala na lahku vahu. Bola som na skoleni s metodickou z danoveho riaditelstva a vravela ze oni velmi dobre vedia o tychto fakturach, a ze robia kontroly, pytaju si zoznam faktur od distribucnych firiem a paruju s lekarnami....tak preto ma to zaujima. Nikto iny sa tomu nevenujete????
korunové faktúry, dávam ako reprezentačné, teda DPH si neuplatnujem, faktúry zakladám ako ostatné a aj ich platim, aby bol poriadok. ked ich vela, tak urobím raz za čas jednorázový zápočet a zaplatím ich jednou sumou pod jedným VS.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Lubica H Pozri príspevok
prosím vás, máte niekto skúsenosť so sw pre lekárne od firmy Počítače a programovanie zo Žiliny?
ja mám ich program, čo by si potrebovala?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

great.zv Pozri príspevok
a ešte k tomu môjmu problému - odpisy sú každý mesiac a nie sú to zanedbateľné čiastky... programátori mi nedali priamu odpoveď, odporučili ma na majiteľku. Ja robím účtovníctvo v Pohode - všetko okolo lekárne mi je jasné, len tie odpisy mi pijú KRV
ale, skúsim ešte raz programátorov

pýtala som sa skor v akom programe pracujú na lekárni, ja mám LSS a účtovníctvo mám Pohodu. ty to máš trochu sťažené, ked uctujes externe, ale ak mas moznost ist do lekarnickeho programu, možno by si si vedela nájsť nejaku zostavu alebo podklad, ktorý by ti zodpovedal čiastke "odpisov" . Niekde to tam musi byt jasne vidiet, ved tie čísla sa tam sami nenahadzujú, od nikal sa musia tahat. skus, nech ta pustia k počítaču a popozeraj, ked uz programator nema záujem. inak je to velmi neseriozne.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Ahoj poraďaci, aky je Váš názor na taketo riešenie tzv.korunových faktúr:

1. naloľko lekáreň za prijatý tovar platí, aj keď len 1,- Sk, nejedná sa o dar
2. plne suhlasím s názorom že sa nedá tváriť že korunové faktúry neexistujú
3. ak prijatý tovar ( vitamíny, džúsiky a podobne) majiteľ lekárne nechá pre svoju osobnú spotrebu, resp. pre spotrebu osôb blízkych a zamestnancov, jedná sa o naturálny príjem týchto osôb. ktorý treba zdaniť
4. ak príjme tovar, aby ho ďalej predával, tak ide o klasický nákup tovaru,
t.j. prijme tento korunový tovar na sklad a následne ďalej predáva ( t.j- tržba prejde sez ERP) vrámci svojej obchodnej politiky v záujme podpory predaja sa rozhodne uskutočniť akcie typu ( ak v našej lekarni uskutočnite nákup v čase od ... do hod ( určíme si obdobie kedy mávame nízku návštevnosť ) predáme Vám džúsik za 1,- Sk.
Týmto by sme sa zbavili problému so zaevidovanim došlej faktúry a súčasne by sme mali po probléme že tento tovar šiel na osobnú spotrebu. Bol predaný zákazníkovi. Nakúpili sme ho za výhodnú nákupnú cenu 1,- Sk, lebo sme ho získali za dosiahnutie určitých podmienok - výšky obratu, platobnej disiplíny voči dodavateľovi, preto tento tovar použijeme tým istým spôsobom, na podporu nášho ďaľšieho predaja.
Veď aj ten dodavateľ to nejako musí zúčtovať vo svojom účtovníctve, nemá z Vás niekto informáciu ako to zúčtovávajú distribučné spoločnosti ?

Navrhnuté riešenie ale nerieši problém chladničiek, televizorov, tescopoukážiek a podobne.
Ďaľším problémom sú aj vzdelávacie akcie - služobné cesty v zahraničí.
Má niekto skúsenosti s takýmito pôžitkami ?
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

Aj to by bolo riesenie pre dzusiky,mineralky,vitaminy, kavicku. Konecne sa trochu rozprudila diskusia na tento problem. Pretoze znama bola na inom skoleni u p.Groszovej a ta o tom uz tiez hovorila, ze jednoznacne si to mame priznat na riadku 110 DP pre PO ako naturalny prijem, lebo danovy urad ide po tom ako po udenom..
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

DU môže ísť po čom chce, aký naturálny príjem ak je to normálne kúpené?
0 0
Načítať ďalšie